Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 25

Téma: Víkendová diskuze: ISO - auto nebo manuál?

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Petr S.
    Registrace
    Nov 2006
    Fotografií
    1

Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: ISO - auto nebo manuál?

Čím je citlivost ISO vyšší, tím může být fotografie zrnitější. Používáte v tomto ohledu automatiku fotoaparátu a jak jste s ní spokojeni? Nebo spíše upřednostňujete manuální nastavení? Za jakou hodnotu citlivosti byste už nikdy nešli? Zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Oct 2010
    Fotografií
    2

99% volím manuálně.
    Automatika venku volí sice celkem dobře, ale v interierech podle mě dává zbytečně moc..tam kde může být 800 dá 1600 apod....
    Za jakou citlivost bych nešel?? toť otázka... pokud by byla situace, že chci danou věc prostě mít.. tak snad i to maximum.
    Naposledy upraveno uživatelem Michal500d: 22-10-2010 v 11:52

Nováček
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Jak kdy. Většinou mám ISO nastavené ručně. Foťák zpravidla nastavuje hodnotu trochu vyšší, než bych měl představu. Nicméně naopak na dovolené, kde třeba procházíme úzkými uličkami starého města, kde se velmi často střídá stín a ostré slunce, tak kvůli každé fotce to rozhodně nastavovat nebudu a přepnu ISO na AUTO.
    Kam jsem až ochoten jít s hodnotou? Klidně na 3200, což je maximum, které mohu na svém foťáku nastavit (dslr). Samozřejmě, že ne často, tuto hodnotu využiji tak na dvě fotky za rok. Jasně, že je fotka zrnitá. Ale jsou situace, kdy je lepší zrnitá, než rozmazaná, ev. žádná fotka. Kdyžtak pomůže Noisware...
    Naposledy upraveno uživatelem Hirogen: 22-10-2010 v 16:12

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Jsem zvykly spise na automatiku (jinak by komplet recenze byly nafoceny na ISO 100 :-)) Ale ne, vazne, automatika mi vetsinou vyhovuje a pouze kdyz vidim, ze bych si mohl dovolit delsi cas a nizsi ISO, prepnu to rucne. Takze u me tak z 90 % automat.

Nováček
    Registrace
    Mar 2010
    Fotografií
    19

Téměř vždy používám manuální nastavení. Automatika volí občas zbytečně vysoké ISO. Snažím se držet se u kompaktu do ISO 200 (přinejhorším 400). 800 je u Canonu IS590 nouzovka. A u zrcadla se nebojím používat 800 běžně, pokud to podmínky vyžadují, teď jsem udělal i pár pěkných fotek na služebce v ocelárně, kde je šero na ISO1250 a 1600.
    Pokud se rozhodnu použít maximum, tj 3200 u Pentax K-m, je to spíš z důvodu, že nemám čas nebo možnost si foťák někam opřít, abych udržel třeba 1/4s.
    Spíš upřednostňuju zadržení dechu, opření se o zeď a cvaknutí třeba 3 fotek na nižší ISO s delším časem, než mít jednu "ostrou" zašumněnou fotku.

Neregistrovaný - Scully

Za mě 99% manuál, protože můj UZ nemá možnost navolit max ISO které bude nastavováno. Navíc s pidičipem nemá cenu chodit přes ISO 200 :-(

Michal Kára

Jak kdy... často používám automatické ISO v režimu priority clony, eventuelně v manuálním režimu. V něm mám nastavenou min. clonu, čas podle ohniskové délky / pohybů na scéně a automatika mi zajistí focení na nejnižším ISO vzhledem k expozici.

Manuální ISO používám, pokud je třeba mít expozici pod kontrolou úplně (automatika nezvládá), nebo pokud je ze situace jasná / konstantní (je hodně světla, tak dám minimální, je extrémně málo světla, tak dám maximální).

Čestný člen Avatar uživatele Michal Srna
    Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    3

Za mě jednoznačně manuál - vždy nejnižší hodnota ISO + stativ ;-)

V případě, že stativ není možný (slečna je netrpělivá atd:-), volím maximálně hodnotu ISO 800 (EOS 400D).

Nováček Avatar uživatele Tygr-53
    Registrace
    Jul 2009
    Fotografií
    91

souhlasím z Milanem je to i má praxe,Jsem zvykly spise na automatiku (jinak by komplet recenze byly nafoceny na ISO 100 :-)) Ale ne, vazne, automatika mi vetsinou vyhovuje a pouze kdyz vidim, ze bych si mohl dovolit delsi cas a nizsi ISO, prepnu to rucne. Takze u me tak z 90 % automat.

Neregistrovaný Tomáš

Tak já s dnešními kompakty fotím výhradně na ISO 100. Vyšší citlivost ISO 200 si dovolím nastavit na mé staré a stále dobré EVF. U zrcadlovky nepřekračuji ISO 800. Zkoušel jsem i ISO AUTO, mám dojem, že mi to nastavovalo dlouhé časy při použití trochu delších ohnisek. Takže ručně.

Pravidelný diskutér Avatar uživatele stalak
    Registrace
    Dec 2009
    Fotografií
    206

Z 80% volím automatiku,ale manuálně si s ISO pohraju když chci mít jistotu že mi automatika neudělá z fotky "šumák"

Neregistrovaný

v prvé řadě automat. je jedno jestli P,A,S k tomu manualní korekci. P - mám tak jak je, A - na největší díře a S - na nejnižším čase co udržím rukou. Ktomu předním rolerem koriguju exp. většinou směrem dolů. To se týče reportu.
    Automatické stanovení exp. mám na 100-400ASA. teprve když vidím, že si s tím nevystačím du do manualu.
    Jinak příroda, krajina, makro první snímám na P+korekce, když je čas du do M - a tam si volím všecko sám, (jinak mám M v rychlé volbě /moje nastavení/ zmačknu čudl a předním či zadním rolerem nastavuji čas nebo clonu a na skle ostření).
    Do plného manualu ISO, vyv. bílé, čas, clona, ostření jdu opravdu sporadicky.
    ZF

Pravidelný diskutér Avatar uživatele piter
    Registrace
    Oct 2009
    Fotografií
    336

manual, vzdy. este som asi ani nepouzil auto iso, neviem preco. ISO je hodnota, ktora sa meni pocas fotenia len malo, ja som sa este nestretol okrem zabudnutia predosleho nastavenia s tym, ze by som pokazil fotku koli ISO. a viac ako iso 400 sa snazim nepouzivat - canon 450d

crusoe

právě na C450D používám auto iso skoro pořád, protože rozdíly v šumu jsou malé a je to praktické pro focení z ruky na Av, ale na CG9 pouze manuální, tam je použitelné pouze iso 80 a v nouzi 400

Neregistrovaný

stále mám nastavené iso 100, ale ak si to situácia vyžaduje, zmením hodnotu iso podľa potreby. ale hneď po skončení fotografovania s inou hodnotou iso prestavujem naspäť na hodnotu 100. iso auto som nepoužil ešte ani raz.

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: HDR nebo přechoďák?
    Od Michal Srna v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 37
    Poslední příspěvek: 11-09-2011, 02:06
  2. Víkendová diskuze: Akt, krajina, zátiší nebo vše?
    Od Michal Srna v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 18-08-2011, 11:37
  3. Víkendová diskuze: CMOS nebo CCD?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 19-10-2010, 21:00
  4. Víkendová diskuze: Praktické 2View - nebo ne?
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 01-08-2010, 17:55
  5. Víkendová diskuze: Formát RAW - Dar nebo prokletí?
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 27-03-2009, 11:51