Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přechod na zrcadlovku - NikonD3100?

deader (0)|28.10.2010 18:03
Zdravím,
rád fotím - http://pisarovic.cz/fotky, již 5let vlastním Lumix DMC-TZ1 a nyní toužím po něčem lepším - tedy požaduji lepší kvalitu fotek a možnost nastavovat clonu, čas, ostření atd. i manuálně.
Potřeboval bych tedy poradit s výběrem zrcadlovky do 15000Kč, co požaduji:
-LightView
-video
-akumulátor(ne baterie)
-stabilizátor
-rychlý autofocus

Canon 1000D, Nikon D3000 vyřazen kvůli absenci videa.
Nikon D5000 - u toho však do 15000Kč je jen objektiv bez VR, což je asi velké minus, že?
Nikon D3100 + 18-55 AF-S DX VR - ten se mi zdá úplně ideální, máte s ním někdo nějaké zkušenosti?
Či doporučili by jste nějaký jiný?

Rád fotím slunce, scenerie(i noční), ale především makro, časem tedy plánuji dokoupit makro objektiv. Orientačně jsem se díval a nepochopil jsem minimální zaostřovací vzdálenost - třeba 100cm znamená, že to na větší dálku než metr nezaostří? A jaká je pak nejbližší vzdálenost na kterou ostří?

Maximální čas expozice v originální brožuře je 30s, to nejde nastavit manuálně víc?

A ještě jedna zásadní otázka - půjdu vůbec koupí zrcadlovky do lepšího? Myslím si, že můj digitál fotí dost dobře, ale poslední dobou mě přestává bavit s ním fotit a čím dál častěji postrádám manuální nastavení a u maker zejména manuální ostření.

Děkuji za rady.
piter (146)|28.10.2010 18:30
- nikon 3100 je super stroj, nic nim nepokazis
- minimalna zaostrovacia vzdialenost 100cm znamena za na menej ako 100cm nezaostri, maximalna je vzdy nekonecno
- po 30s expozicii je este BULB - uzavierka je otvorena po dobu stlacenia spuste - v kombinacii s dratovou alebo bezdratovou spustou mas neobmedzene dlhy cas expozicie.
- ides do lepsieho a to vela. rozdiel napriek dobrym fotkam z ultrazoomu je velky a plus kreativne fotenie a manualne rezimy robia z fotenia radost (ok, nechal som sa trochu uniest, ale tak to vidim ja :) )
busy (782)|28.10.2010 22:02
Dobre a kvalitne makroobjektivy su dost drahe, pretoze to je vlastne teleobjektiv so specialnou konstrukciou umoznujucou dosiahnut velmi malu minimalnu ostriacu vzdialenost. Toto sa ale da dosiahnut aj s uplne klasickym teleobjektivom, na ktory sa prida nejaka makropredsadka. Osobne doporucujem Raynox DCR-150 (4 dioptrie) alebo DCR-250 (8 dioptrii).
deader (0)|29.10.2010 07:43
Díky za odpovědi. :thumb Ty makro předsádky jsou super, nevěděl jsem, že něco takového existuje.
A prosím ještě k té minimální zaostřovací vzdálenosti u objektivů: třeba: http://www.interfoto.cz/objektivy/pevne-ohnisko/Nikon_60_F2-8G.html#specification má min. vzdálenost 0,185 m - to se fotí makro z takové dálky?
A zákl. objektiv 18-55 AF-S DX VR má jaký zoom? V parametrech jsem našel akorát poměr zvětšení=1:3,2 - to asi odpovídá zoomu, že?
piter (146)|29.10.2010 12:29
[quote=deader;7512]Díky za odpovědi. :thumb Ty makro předsádky jsou super, nevěděl jsem, že něco takového existuje.
A prosím ještě k té minimální zaostřovací vzdálenosti u objektivů: třeba: http://www.interfoto.cz/objektivy/pevne-ohnisko/Nikon_60_F2-8G.html#specification má min. vzdálenost 0,185 m - to se fotí makro z takové dálky?
A zákl. objektiv 18-55 AF-S DX VR má jaký zoom? V parametrech jsem našel akorát poměr zvětšení=1:3,2 - to asi odpovídá zoomu, že?[/quote]

0,185m = 18,5cm. to nie je dialka, to je dost blizko. ja osobne by som sa obzrel skor po tamrone alebo sigme na makro. tamron 90mm ma minimalne ostrenie nejakych 28cm (sa mi zda) a stoji o 100€ menej ako ten nikor 60mm a foti paradne, jedine co nema tak dobre je ostrenie, ale to na makro aj tak budes pouzivat manualne. kukni moje posledne fotky, mam 2 makra fotene tymto objektivom (tamron) na najmensiu zaostrovaciu vzdialenost.
zoom na 18-55 sa vyrata 55:18, co je 3,05X zoom. pri objektivoch plati cim mensi zoom, tym vecsia kvalita. pomer zvecsenia je pomer velkosti realnej a velkosti na cipe. to znamena, ze pri pomere 1:3,2 znamena, ze mravec bude na cipe zobrazeny 3,2Xmensi ako v skutocnosti je. skutocne makro zacina pri 1:1.
deader (0)|29.10.2010 13:39
Já jsem neuvažoval o koupi toho nikoru, jen mě byla divná ta "dálka", protože s digitálem fotím makro na 2-5cm. S výběrem už mám jasno - koupím tu D3100 s 18-55mm a pak časem dokoupím buď nějaký makro objektiv nebo jen předsádku.
Ještě jednou díky všem za pomoc. :cool:
busy (782)|29.10.2010 15:29
Predpokladam ze tych 2-5 cm myslis vzdialenost konca objektivu kompaktu od foteneho objektu pri najsirsom ohnisku. Zvecsenie pri makre je dane aj ohniskom, a napr. ak je objekt vzdialeny 18.5 cm pri ohnisku 60 mm (ako ten vyssie spominany Nikon objektiv) tak mozes dosiahnut vecsie zvecsenie objektu, nez kompaktom nastavenym na ohnisko 28 mm pri vzdialenosti 5 cm.
deader (0)|29.10.2010 15:58
Aha, myslel jsem si, že to tak nějak bude, ale nevěřil jsem tomu :) A u předsádek je to taky tak?
Milan Šurkala (3381)|29.10.2010 16:46
Zapominate na jednu vec. U kompaktu se ostrici vzdalenost udava od predni cocky objektivu, zatimco u zrcadlovek od roviny cipu. To znamena, ze pokud mas objektiv s minimalni ostrici vzdalenosti 18,5 cm, tak v teto vzdalenosti je zapocitana jak 4cm vzdalenost mezi cipem a bajonetem objektivu, tak i samotna delka objektivu (rekneme kolem 10 cm). Takze udaj 18,5 cm vlastne znamena, ze muzes fotit ze vzdalenosti 4,5 cm. A jak jiz rikal busy, pri vetsim ohnisku a vetsi vzdalenosti muze byt zvetseni vetsi nez pri sirokem ohnisku a vzdalenosti mensi (navic ma hezci perspektivu pri delsim ohnisku). Dulezite je to zvetseni, pokud ma objektiv zvetseni 1:1 (tj. 1x) tak na full frame snimaci zobrazi 1cm objekt na 1 cm cipu. Pokud mas APS-C cip (treba D3100), pak je "virtualni" zvetseni 1,5x :-) Jinak receno, stale se ti 1cm objekt promitne na 1 cm cipu, ale zatimco na full frame snimaci je 1cm jen cca 28% delky cipu (pri sirce fotky rekneme 4000 pixelu to jest 1120 pixelu), na mensim APS-C cipu 1 cm tvori podstatne vetsi cast cipu (zhruba 42%), takze na 4000 pixelech to je 1680 pixelu - je to tedy vetsi). Tady je ukazka toho, co udela predsadka na 18-55mm VR Nikkor objektivu (https://www.digimanie.cz/recenze-raynox-dcr-150-kvalitni-makro-levne/3213-2).
deader (0)|29.10.2010 18:58
No pěkný - a závěr? :) Ty obrázky mě zbavily obav, ale u těch čipů jsem se něak ztratil.
A ještě mě napadla jedna věc: není lepší mít stabilizaci v těle, ne v objektivech, jak to má Nikon?
Milan Šurkala (3381)|29.10.2010 20:18
Zaver necht si udela kazdy sam :-) Chtel jsem hlavne podotknout, co to znamena to priblizeni a jak je to s temi ostricimi vzdalenostmi.

Zkusim ty cipy jeste jednou. Full frame cipy maji 36x24 mm. Pokud tedy snimame 1cm objekt a ten se pomoci objektivu s 1x zvetsenim promitneme na 1 cm cipu, tak zabira onech 28 % (1 centimetr z 3,6 centimetru je 28%). To znamena, ze tento objekt zabere 28% fotky. Ted si predstav, ze nebudeme mit full frame cip, ale treba cip s rozmery 1x0,75 cm. To znamena, ze nas 1cm objekt se pomoci tehoz objektivu stale promitne na 1 cm cipu (objektiv ma proste 1x zvetseni a pres to nejede vlak). Jenze nas cip ma nyni delku jen 1 cm, a tedy objekt zabere komplet celou fotku(1cm objekt na 1cm cipu). Virtualni zvetseni je tedy s mensim cipem mnohem vetsi, byt je pouzit totozny objektiv.

Co se tyce stabilizace, tak to nelze takto rici. U kompaktu s vymennymi objektivy bez zrcatek je lepsi stabilizace na cipu (a je zajimave, ze ji ma jen Olympus - Sony ma mechanickou stabilizaci u zrcadlovek, ale u techto kompaktu ne, coz mi prijde postavene na hlavu). Melo by to byt prave naopak. Opticka stabilizace se hodi prave u zrcadlovek, kde je pak stabilizovany obraz v hledacku. Naproti tomu mechanicka stabilizace v tele se hodi u techto kompaktu, protoze zde bude nahled v hledacku (ktery je elektronicky) stabilizovany, at jde o stabilizaci v tele nebo objektivu. Pokud ale bude v tele, je mozne stabilizovat vsechny objektivy (proto je napr. docela popularni kombinace Olympus PEN a Panasonic 20mm F1,7 pancake -> jednoduse dobre telo se stabilizaci a vynikajici objektiv, ktery na Panasonicu stabilizaci nema, ale na Olympusu ano).
Návštěvník (25)|30.10.2010 17:24
Aha. Já jsem jen myslel abych pak kvůli té stabilizaci nebyl vázán jen na objektivy nikor. Takže jsem již skoro jednoznačně rozhodnutý pro D3100 - lepší asi v mé kategorii nenajdu. Nebo víte ještě o nějakém jiném vhodném pro mě?

OT: Ještě mě dnes napadlo, že by šlo fotit lepší makro i s obyčejnou lupou :cool:, tak jsem doma našel takovou starou poškrábanou a přiložil jsem ji k objektivu: :D

Nejblíže bez lupy:
[ATTACH=CONFIG]837[/ATTACH]

A s lupou:
[ATTACH=CONFIG]836[/ATTACH]

Nejblíže bez lupy:
[ATTACH=CONFIG]838[/ATTACH]

A s lupou:
[ATTACH=CONFIG]839[/ATTACH]
piter (146)|30.10.2010 18:15
s tou lupou je to dobre :)
Milan Šurkala (3381)|30.10.2010 18:44
Ano presne, makropredsadka je v podstate jen takova lepsi lupa. Tady je ale dobre davat pozor, protoze nektere levne predsadky jsou opravdu jen ta lupa se zavitem a pak to dela neplechu (silena aberace, neostre rohy a podobne). Pokud tedy chces i dobrou kvalitu, musis zainvestovat do poradnych predsadek, ktere jsou drazsi a casto se skladaji ze tri i vice cocek. Dalsi moznosti jsou mezikrouzky, ktere oddali objektiv od cipu, a ten je pak pro makro opet o neco lepsi. S tim ale nemam zkusenosti.
deader (0)|31.10.2010 16:12
J, však jasný. Takže ještě jednou všem děkuji a už se D3100 nemůžu dočkat. :)