Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Jak otestovat optickou stabilizaci?

Neregistrovaný (0)|4.11.2010 13:46
Tazatel: kámoš

Znění dotazu: Zakoupil jsem Samsung L110. Podle technických údajů by měl mít optickou stabilizaci-má skutečně tlačítko označené OIS.
Poraďte mi nějaký fígl, jak to věrohodně otestovat. Zatím se mi zdá, že je to totéž. Se stabilizací i bez.
Děkuji.
Milan Šurkala (3381)|4.11.2010 14:27
V mistnosti nastavit nejake nizsi ISO (80-200) tak, aby to pri namacknuti spouste a nejakem delsim ohnisku davalo casy rekneme kolem 1/10 sekundy. Pak vyfotit nekolik snimku bez stabilizace a s ni. A porovnat vysledky. Samozrejme se stane, ze nekdy to clovek v ruce udrzi tak, ze i bez stabilizace to bude ostre, a stejne tak nekdy tim skubne se stabilizaci tolik, ze to bude neostre. Jde spise o vypozorovani jakehosi "prumeru". Zkusil bych take vice ruznych ohnisek. Ted jsem testoval ultrazoom, kde jsem pri 150mm ohnisku a casu 1/8-1/6 sekundy nemohl fotku udrzet rozumne ostrou, ale na 300-500 milimetrech jsem si mohl dovolit casy dokonce delsi :-) Aspon se mi to tak nejak darilo. Nicmene Samsungy maji stabilizaci pomerne neucinnou, takze moc velke rozdily tam videt nebudou.
Neregistrovaný (0)|7.11.2010 10:04
Tak máte úplnou pravdu. Optická stabilizace Samsung v tomto případě absolutně nefunguje. Hlavně že to má ještě funkci DIS, taky pěkná ptákovina. Našel jsem i zahraniční recenzi na podobný typ kde autor též zmínil, že to také nemá účinek. Myslím, že výrobce dobře ví, že se to nepovedlo, jinak by dal OIS i do fotoaparátu PL 51, který jsem nekoupil právě jen kvůli absenci stabilizace. Takže to vyšlo nastejno.