Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Kompakty s výměnnými objektivy?

Petr S. (328)|5.11.2010 08:21
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Kompakty s výměnnými objektivy?

Již je tomu nějaký čas, co byl představen první kompakt s výměnným objektivem. Dnes vývoj pokračuje a vznikají stále nové a nové modely. Jak to ale bude za několik let? Myslíte, že jimi budou dnes oblíbené kompakty nahrazeny? Zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Pavel Matějka (394)|5.11.2010 13:03
Proč zrovna nahrazeny? Prostě se zvětšil výběr foťáků - a to je snad dobře.
Petr S. (328)|5.11.2010 15:43
Co když ale už nikdo obyčejný kompakt chtít nebude? ;)
FotoZemek (77)|5.11.2010 16:34
Ale bude, spíš bych řek, že todle toto je slepá ulic.
Furft budou lidi, co budou fotat jen tak /někde sem viděl termím Homo-kompaktus/.
Furt budou zapřísáhlí zrcadláři i když většině z nich by stačil na to co umí a dovedou obyč kompaktek, ale to by si nemohli léčit ego z nesmyslonosti jejich pracovního zařazení, hraním na ,,umělce,,
A najdou se i bodoucí příznivci těchle novinek a dokonce dalších následujících.
ZF
Milan Šurkala (3381)|5.11.2010 17:02
Nahrazeny urcite nebudou (to by musely pokryt i cenovou hladinu kolem 2000 Kc, coz se nikdy nestane :-) Osobne jsem priznivcem teto kategorie, pokud to ma dobry hledacek (Panasonic, Samsung NX). Porad ale cekam, az se objevi neco ve stylu NX10 tvarem (vetsi nez "stylovky", ale ma to grip i hledacek a je to mensi nez napr. g2) a nejakym primerenym 5-6x zoom objektivem. To by bylo neco pro me :-)
Neregistrovaný (0)|5.11.2010 17:12
Toho, že budú nahradené klasické kompakty sa neobávam, vždy budú cenovo prístupnejšie (možno až na nejaké výnimky), rozmerovo menšie (pokiaľ nerátam ultrazoomy, no aj tie sú menšie ako kompakt s výmennými objektívmi pri porovnateľnom ohniskovom rozsahu) a dizajnovo rôznorodejšie, takže si každý nájde ten "svoj". Perspektívu kompaktov s výmennými objektívmi vidím skôr v tom, že niekto, kto už vlastní zrkadlovku a nechce sa s ňou ťahať na výlet do hôr alebo k moru, ale kvalita fotiek z kompaktu mu nestačí, tak si kúpi ako záložný foťak práve takýto kompakt, prípadne bude takýto kompakt s vymeniteľnými objektívmi zaujímavý pre toho, kto pokukuje po zrkadlovke nižšej triedy, ale napriek už dosť malým rozmerom týchto zrkadloviek chce ešte niečo kompaktnejšie, no s kvalitou výstupu zrkadlovky. Preto by som ja osobne položil skôr otázku - nahradia kompakty s vymeniteľnými objektívmi low end zrkadlovky?
busy (782)|5.11.2010 18:23
Kompakty a hlavne ultrazoomy urcite nebudu nahradene tymi velkocipovymi s vymennym objektivmi. Lebo ak clovek chce nieco co ma velke ohniska (400+ mm) pri rozumnej svetelnosti (napr. F4) a pritom sa to ma vojst aspon do vacku od zimnej bundy, jednoducho to velky cip mat nemoze. Mozno sa casom objavia aj klasicke "malocipove" kompakty s vymennymi objektmi, ale toto nevidim ako prilis realne.
bobo2sk-n (0)|5.11.2010 20:37
A co takto kacirska myslienka?
Co ked bezzrkadlovky casom nahradia SLR? Mne by to aj celkom vyhovovalo. EVF hladacik na ktorom vidim,co mi snimac dokaze zobrazit a tiez co vsetko som zabudol nastavit, WB,kompenzacia alebo prilis velky dynamicky rozsah sceny. Navyse taketo fotaky mozu byt lacnejsie a (mohli by byt ale nebudu) odolnejsie. A este keby to malo centralnu uzavierku ako mala moja minotla A2,tak to berem hned.
Do slr som siel LEN kvoli vetsiemu cipu
Jaryn (0)|6.11.2010 07:31
Zřejmě autor článku neví, co je to "kompaktní". Kompaktní = celistvý, tedy nikoli rozebiratelný. U kompkatního fotoaparátu tedy jaksi objektivy měnit nejdou. Snad pouze v servisu. I zrcadlovka můýe být kompakt, když má pevný objektiv. Třeba Olympus IS 3000 je kinofilmová kompaktní zrcadlovka. Jinak si myslím, že hlavně ve spojení s EVF hledáčkem mají velkou budoucnots, že zrcátka vytlačí.
busy (782)|6.11.2010 07:52
Suhlasim, tiez chcem radsej vidiet to ako bude vyzerat buduca fotka nez to co je na scene v skutocnosti, neskreslene elektronikou :) A tiez si myslim ze bezzrkadlovky maju buducnost. Uz sa mi stalo, ze som fotil pri takom svetle, ze ocami som ledva rozoznaval scenu, avsak v EVF hladaciku som vdaka vysokemu ISO a dlhsej expozicii jasne videl co fotim.

Ako velmi slubny koncept tiez vidim "bezzrkadlovky so zrkadlom" - Sony A55. Su to vlastne take kompakty s plnohodnotnym fazovym ostrenim.
Hirogen (33)|6.11.2010 10:01
Řešit, jestli nahradí kompakty nebo zrcadlovky je úplný nesmysl.
Prostě výrobci moc dobře vědí (a věděli to už nějakou dobu dopředu), že kompaktky se nebudou prodávat donekonečna s čím dál většími nárůsty prodejů. Tak to nejdříve začalo zlevňováním dslr a začala se vyvýjet i nová kategorie, aby zákazníci byli ochotni stále utrácet za něco nového a hlavně jiného.
Kdo si koupí třetí kompakt po dvou letech (a že takových lidí je), po čase zjistí, že je to sice hezké, ale stále to samé, jen v novém kabátku. Takového zákazníka to časem omrzí a hrozí riziko, že si příště nekoupí nic. Takovému zákazníkovi je potřeba podstrčit něco, na co se chytne. Buď levnou dslr, a když ji nechce, tak "kompakt s obrazovou kvalitou jako má dslr".
O ničem jiném to není.
Hádat se tady, jestli tato kategorie nahradí jinou je naprosto bezvýznamné. Nahradí ji pouze v tom případě, že zákazníci tu jednu přestanou kupovat. Ale do té doby výrobci vymyslí zase něco jiného.
To nemyslím ve zlém, tak to prostě je. Ať jsou všichni rádi, že si mohou takto lépe vybrat, co jim vyhovuje. Byly doby, kdy byl v obchodě jeden fotaparát a hodně zákazníků, a lidi řešili, jestli koupí/nekoupí. Dnes je v obchodě jeden zákazník a hodně fotoaparátů a ten řeší který fotoaparát koupí. :)
Neregistrovanýfry (0)|6.11.2010 14:49
ak už mám meniť objektív, tak na zrkadlovke. kompakt sa preto volá kompakt, že je kompaktný a ak ho mám so sebou, nemusím nosiť so sebou kilá vybavenia. ak tie kilá nosiť chcem, tak jednoznačne so zrkadlovkou
Milan Šurkala (3381)|6.11.2010 16:42
[quote=Neregistrovanýfry;7595]ak už mám meniť objektív, tak na zrkadlovke. kompakt sa preto volá kompakt, že je kompaktný a ak ho mám so sebou, nemusím nosiť so sebou kilá vybavenia. ak tie kilá nosiť chcem, tak jednoznačne so zrkadlovkou[/quote]

A v cem je ta zrcadlovka o tolik lepsi?
pavel_p (151)|6.11.2010 17:05
Myslím že je to nová kategorie, která nic nenahrazuje, jen plní díru mezi velkou zrcadlovkou a malým kompaktem s omezenými možnostmi kontroly hloubky ostrosti a horším focením ve tmě. Trochu mohou konkurovat DLSR srovnatelnou kvalitou (setové objektivy jsou snad i lepší) a menší velikostí a pak nejdražším a nejlepším kompaktům jako Canon G# a Panasonic LX#. To jsou asi jediné kompakty s plným manuálem a použitelnou clonou.
bobo2sk (22)|6.11.2010 17:41
Tu nam to zrejme bude zniet neuveritelne,ale 90% fotografujucej verejnosti neriesi,co to maju v rukach. A prave kvoli nim tu kompakty v dnesnom ponimani ostanu este velmi dlho. Hlavne aby to malo velmi vela megapixelov a najlepsie trojciferny zooooooom :)
Milan Šurkala (3381)|6.11.2010 17:43
S tou hloubkou ostrosti bych to tak neprehanel. Ona neni spatna ani u Panasonicu a Olympusu, nicmene Sony a Samsung ma presne tentyz snimaci cip jako zrcadlovky. Tam nema byt proc jakykoli rozdil s hloubkou ostrosti ani s focenim ve tme. Setove objektivy jsou snad s vyjimkou Sony lepsi nez to, co clovek najde u levnych zrcadlovek. Ostreni je v nekterych pripadech i rychlejsi nez u zrcadlovek (Panasonic se zoomovacimi objektivy, Samsung NX), takze ono je to zas tak diru nezaplnuje. Je to spise alternativa.

Prave z toho prameni neuveritelne nepochopeni teto kategorie a zejmena cenoveho nasazeni. Mnozi nadavaji na vysokou cenu, ale vzdyt ta je u mnoha pristroju opravnena. Kdyz si vezmu, co nabizi levne zrcadlovky Nikonu, Canonu, Sony a Olympusu a co za funkce nabizi napr. Panasonic G2, pak nevidim nejmensi duvod, proc by G2 mela stat jak tyto zrcadlovky, kdyz ma mnohem vice funkci (at uz je to az 7snimkovy bracketing, ktery tusim D3100 nema ani ve 3snimkove verzi nebo polohovatelny displej a spousta dalsich drobnosti). Verejnost si stale neuvedomuje, ze to neni neco mezi kompaktem a zrcadlovkou, ale zrcadlovka bez zrcatka (zalezi pochopitelne na modelu, nektere jsou opravdu "prechodovymi" modely). Napr. moznosti nastaveni a uzivatelskych konfiguraci, ktere mate u Olympusu E-P1, nenajdete mnohdy ani u zrcadlovek nizsi stredni tridy.
Germoe (26)|7.11.2010 12:55
Nemyslím, že budou nahrazeny... na druhou stranu třeba já o některém z těchto přístrojů přemýšlím, jako nástupci své osm let staré Olympus C-4000... jen čekám, až budou i nějaké lepší objektivy... Současné kompakty už bohužel nenabízí dostatek možností ke hraní (zkracování rozsahu clon a časů) a zrcadlovky jsou bohužel příliš těžké na to, abych je tahal na puťácích, kde člověk šetří každý gram...
Neregistrovaný (0)|7.11.2010 15:39
[quote=Milan Šurkala;7596]A v cem je ta zrcadlovka o tolik lepsi?[/quote]

pozri si testy, hlavne obrazovú kvalitu a potom sa nebudeš pýtať také nezmysly veľkosť čipu hovorí za všetko, aj keď kompakty s vymenitelným objektívaom sú na tom lepšie, ako klasické kompakty, tak zrkadlovku zatiaľ nedokážu nahradiť.
busy (782)|7.11.2010 16:06
1. Podla testov je obrazova kvalita kompaktov s vymennymi objektivmi, alebo inak napisane, zrkadloviek bez zrkadla, velmi podobna alebo taka ista ako u klasickych zrkadloviek tejto cenovej kategorie.
2. Tak isto, aj velkosti cipov maju take iste.
3. Dnesne kompakty s vymennymi objektivmi nedokazu nahradit zrkadlovky jedine v jednej veci - pri expozicii nerobia hluk odklapanim zrkadla :) A este snad v tom, ze v EVF hladaciku nevidis realnu scenu, ale toto zase na kvalitu fotky nema ziadny vplyv.

PS: Samozrejme sa tu nebavime o (polo)profesionalnych full-frame zrkadlovkach, to je uz uplne ina kapitola.
pavel_p (151)|7.11.2010 17:13
[quote=busy;7611]3. Dnesne kompakty s vymennymi objektivmi nedokazu nahradit zrkadlovky jedine v jednej veci - pri expozicii nerobia hluk odklapanim zrkadla :)[/quote]
GF1 je teda hlučnější než Canon 550D, což je spíš nevýhoda ...
Milan Šurkala (3381)|7.11.2010 18:30
[quote=Neregistrovaný;7608]pozri si testy, hlavne obrazovú kvalitu a potom sa nebudeš pýtať také nezmysly veľkosť čipu hovorí za všetko, aj keď kompakty s vymenitelným objektívaom sú na tom lepšie, ako klasické kompakty, tak zrkadlovku zatiaľ nedokážu nahradiť.[/quote]

Dobre, zrcadlovky maji APS-C cip, kompakty s vymennymi objektivy maji APS-C cip, ptam se: "KDE JE ROZDIL ???" Olympus a Panasonic ma zrcadlovky s 4/3" cipem, tyto kompakty Olympus a Panasonic maji taktez 4/3" cip. Znova se ptam: "KDE VIDIS JAKYKOLI ROZDIL ???" BTW, podivej se na testy a napr. u Panasonicu a Samsungu zjistis, ze ty objektivu jsou, svete div se, o neco kvalitnejsi nez treba to, co dava ke svym zrcadlovkam napr. Canon (jeho "skvely" 18-55mm F3,5-5,6 IS" fakt neni zadny zazrak).
stalak (162)|7.11.2010 19:07
Jéé,ten je nádherný,ten by mi šel k těm šatům a botkám,....ukaž mámo!!!hmm,ale s touhle světelností a jen digitální stabilizací,to je tak na focení za plného slunce u vody a ....mlč!mě se líbí a basta!!!

A něco podobného jsem opravdu vyslechl a proto si myslím že kompakty se budou prodávat vesele dál,kabátek se obmění a parametry opravdu zajímají málo koho.
Kompakty s výměnnými objektivy podle mého určitě najdou také své zastánce a spokojené majitele i když ne v takové míře(alespoň zatím) jako u kompaktů,ale kdo ví co bude za 5let,co se bude preferovat či jaký nový systém může spatřit světlo světa atd.:)
pavel_p (151)|7.11.2010 21:53
To nic není ... já vyslechl asi před rokem (blízko Vánoc) tohle:
Zákazník: dobrý den ... já bych chtěl nějakou zrcadlovku ... pro syna ...
Prodavač: a máte aspoň nějakou představu?
Zákazník: no ... pokud možno na SD karty
stalak (162)|7.11.2010 21:57
tak to je fakt perlička ;)
pamětník (36)|8.11.2010 21:25
Také se domnívám, že se rozšíří sortiment, ale k úplnému zániku kompaktů jako takových nedojde. Miniaturní kapesní kompakt se světelným objektivem je někdy k nezaplacení a že by ho někdo v horizontu příštích několika let vyrobil s výměnným světelným sklem a APS čipem je dost nereálné. To už nebude miniaturní do kapsy, ale malý do fotobrašny. Viz Next. Ale z technického hlediska ty tzv."nezrcadlovky" vypadají zajímavě. Myslím, že pokud vylepší rychlost, rozlišení hledáčku, budou osazené FX nebo středoformátovýmí čipy a dobrou optikou, mohou zrcadlovky postupně nahradit.
Milan Šurkala (3381)|8.11.2010 23:19
[quote=pamětník;7635]Také se domnívám, že se rozšíří sortiment, ale k úplnému zániku kompaktů jako takových nedojde. Miniaturní kapesní kompakt se světelným objektivem je někdy k nezaplacení a že by ho někdo v horizontu příštích několika let vyrobil s výměnným světelným sklem a APS čipem je dost nereálné. To už nebude miniaturní do kapsy, ale malý do fotobrašny. Viz Next. Ale z technického hlediska ty tzv."nezrcadlovky" vypadají zajímavě. Myslím, že pokud vylepší rychlost, rozlišení hledáčku, budou osazené FX nebo středoformátovýmí čipy a dobrou optikou, mohou zrcadlovky postupně nahradit.[/quote]

Rychlost nekterych je na urovni zrcadlovek. Co se tyce rozliseni hledacku, nevidim moc duvod cokoli zlepsovat. 1.440.000 bodu je rozliseni, ktere naprosto postacuje (pri 5x zvetseni nahledu je zobrazeni 1:1, tedy jeden pixel na cipu je jeden pixel v hledacku a tady uz proste fakt neni co zlepsit, jakekoli navyseni poctu pixelu by bylo zbytecne, nic navic by to neprineslo). Vetsi cipy v teto tride by teoreticky byly pekne, ale v praxi je to nesmysl. Bylo by to prilis velke i bez zrcatka (ted mluvim hlavne o objektivech). Tyto kompakty podle me do FF tridy nepujdou, ale v APS-C budou nejspis vybornou konkurenci.
busy (782)|9.11.2010 07:35
[quote=stalak;7618]Jéé,ten je nádherný,ten by mi šel k těm šatům a botkám,....ukaž mámo!!!hmm,ale s touhle světelností a jen digitální stabilizací,to je tak na focení za plného slunce u vody a ....mlč!mě se líbí a basta!!![/quote]

Nooo... ale tak to uz v zivote chodi :) Chlapi posudzuju zeny najprv podla vzhladu a zeny posudzuju chlapov najprv podla dusevnych vlastnosti, a pri technike je to presne naopak - chlapi posudzuju pristroje hlavne podla technickych vlastnosti a zeny podla vzhladu :)

[quote=pavel_p;7620]Zákazník: dobrý den ... já bych chtěl nějakou zrcadlovku ... pro syna ...
Prodavač: a máte aspoň nějakou představu? Zákazník: no ... pokud možno na SD karty[/quote]

Noooo toto zase nie je az tak celkom od veci :) Ked som si ja hladal aky ultrazoom si kupim, tak prva poziadavka bola aby mal LiIon baterku...
pamětník (36)|9.11.2010 23:34
[quote=Milan Šurkala;7638]Rychlost nekterych je na urovni zrcadlovek. Co se tyce rozliseni hledacku, nevidim moc duvod cokoli zlepsovat. 1.440.000 bodu je rozliseni, ktere naprosto postacuje (pri 5x zvetseni nahledu je zobrazeni 1:1, tedy jeden pixel na cipu je jeden pixel v hledacku a tady uz proste fakt neni co zlepsit, jakekoli navyseni poctu pixelu by bylo zbytecne, nic navic by to neprineslo). Vetsi cipy v teto tride by teoreticky byly pekne, ale v praxi je to nesmysl. Bylo by to prilis velke i bez zrcatka (ted mluvim hlavne o objektivech). Tyto kompakty podle me do FF tridy nepujdou, ale v APS-C budou nejspis vybornou konkurenci.[/quote]

Myslím, že jsme si nerozuměli. Měl jsem na mysli překonání zrcadlovek jako typu digitálních fotopřístrojů obecně, tedy i profesionálních, s velkými čipy. Protože, pokud vznikla zrcadlovka jako filmový fotopřístroj umožňující vidět scénu přes objektivy, v současné digitální době jí lze zjednodušit. Ale zatím...přiznám se, že vlastním Next kvůli turistice, ovládání je známé, ale ta optika, atd., buď mám hroznou smůlu na kus, nebo...raději bez komentáře. Zkoušel jsem i jiné značky, jejich parametry moc nesleduji, je ovšem jasné, že obecně může jít o jakési nástupce zrcadlovek. Já si ale ještě chvilku počkám. S těmi hledáčky jsem asi moc konzervativní, osobně se mi líp kouká do optického hranolu, scéna se mi zdá tak nějak přirozenější - nejde jen o rozlišení, ale i o barevnost, kontrast, atd., ale to je opravdu individuální.
busy (782)|10.11.2010 07:01
[quote=pamětník;7655]Myslím, že jsme si nerozuměli. Měl jsem na mysli překonání zrcadlovek jako typu digitálních fotopřístrojů obecně, tedy i profesionálních, s velkými čipy. Protože, pokud vznikla zrcadlovka jako filmový fotopřístroj umožňující vidět scénu přes objektivy, v současné digitální době jí lze zjednodušit.[/quote]

Mozno sa Sony uvedie na trh nieco ako svoje A33/A55, ale s FF cipom. A potom z toho moze urobit nejaky naozaj profesionalny pristroj. Uvidime co prinesie buducnost :)
pamětník (36)|10.11.2010 12:14
[quote=busy;7657]Mozno sa Sony uvedie na trh nieco ako svoje A33/A55, ale s FF cipom. A potom z toho moze urobit nejaky naozaj profesionalny pristroj. Uvidime co prinesie buducnost :)[/quote]

Je jasné, že vývoj nás ještě může překvapit. Zrcadlovka, ač ji mám rád a je dokonalá, mi někdy připadá jako takový mezityp, když to hodně přeženu, jako pozlacený kočár s benzinovým motorem s doby nástupu spalovacích motoru-myslím to skutečně jenom filozoficky(abych nebyl upálen). Určitě jí někdy nahradí nějaká jiná, mechanicky jednodušší technologie. Je jasné, že se budou neustále zdokonalovat jak čipy, tak technologie zpracovatelských procesorů. Už dnes se používají běžně 30-40 megapixelové čipy a rozlišení se bude neustále zvyšovat s tím, jak se zdokonalují TV dataprojektory, tiskárny, atd. Tento trend je patrný i u amatérské branži. To všichni víme a někdy žasneme nad možnostmi, o kterých se nám ani nezdálo (mluvím za své vrstevníky). Máte pravdu, uvidíme co přinese budoucnost.
pamětník (36)|11.11.2010 13:30
[quote=pamětník;7664]Je jasné, že vývoj nás ještě může překvapit. Zrcadlovka, ač ji mám rád a je dokonalá, mi někdy připadá jako takový mezityp, když to hodně přeženu, jako pozlacený kočár s benzinovým motorem s doby nástupu spalovacích motoru-myslím to skutečně jenom filozoficky(abych nebyl upálen). Určitě jí někdy nahradí nějaká jiná, mechanicky jednodušší technologie. Je jasné, že se budou neustále zdokonalovat jak čipy, tak technologie zpracovatelských procesorů. Už dnes se používají běžně 30-40 megapixelové čipy a rozlišení se bude neustále zvyšovat s tím, jak se zdokonalují TV dataprojektory, tiskárny, atd. Tento trend je patrný i u amatérské branži. To všichni víme a někdy žasneme nad možnostmi, o kterých se nám ani nezdálo (mluvím za své vrstevníky). Máte pravdu, uvidíme co přinese budoucnost.[/quote]

Velká omluva-pokročilá doba, špatná editace - "kočár s benzinovým motorem Z doby" dík za pochopení.