Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Ideální paměťovka?

Petr S. (328)|12.11.2010 08:52
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Ideální paměťovka?

Společnost Transcend připravila novou sérii paměťových karet CFast, které výrazně vylepšují stávající standardy CompactFlash. Je pro vás představený prototyp lákavý? A čeho se ještě ve vývoji dočkáme? Zapojte se do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|12.11.2010 11:30
CompactFlash jsou super karty co do rychlosti i ceny. Bohuzel jsou rozmerove moc velke, a to se dnes nenosi. Jsem zvedavy, jak se casem projevi SDXC, protoze co jsem tyto karty zkousel, i pres UHS-I rozhrani to neni zadny zazrak a kdejaka SDHC karta je rychlosti prekona. Myslim, ze standard CF dnes pomalu take umira a pokud zustane, tak opravdu jen v top zrcadlovkach (dnes mizi i ze stredni tridy).
Bobo2sk-n (0)|12.11.2010 12:48
CF som pouzival od zaciatku mojho kratkeho digifoto zivota... CanonA70,MinoltaA2... a teraz som bol nuteny prejst na SD. SD su male, lacne,ale aj tak sa mi viac pacili CF. Clovek nemal pocit,ze ked to zabudne vo vrecku,tak to bud zlomi alebo strati.

Ad. CF a buducnost? Myslim,ze casom CF zmiznu uplne,teda aj z profi strojom,kde sa budu drzat najdlhsie a zacne to tym,ze sa budu davat dvojite sachty... alebo to uz zacalo ? :)
Milan Šurkala (3381)|12.11.2010 13:33
[quote=Bobo2sk-n;7691]Ad. CF a buducnost? Myslim,ze casom CF zmiznu uplne,teda aj z profi strojom,kde sa budu drzat najdlhsie a zacne to tym,ze sa budu davat dvojite sachty... alebo to uz zacalo ? :)[/quote]

Uz to zacalo :-) Napr. Canon EOS 1D Mark IV ma CF i SDHC, Olympus E-5 ma CF a SDXC,...
stalak (162)|12.11.2010 16:53
Na CF jsem začínal s Minoltou S414 a nikdy žádný problém,spolehlivá karta.A velikost? Pro mě plus kvůli lepší manipulaci a dá se opravdu najít i zapadlá ve větším batohu.Budoucnost je ale asi podle mého "pohřbí".Moc dnešních přístrojů ji už opravdu nepodporuje.
Karel Budka (0)|12.11.2010 19:15
Někde jsem zahlédl adaptér CF-SD. Setkal se s ním někdo, popř. jaké má s tímto zkušenosti?
Budoucnost CF? Možná díky velikosti umírající formát.Před mnoha lety CF a Micro Drive ve fotoaparátech vedli, dneska je to SD. A nejen ve foťácích-navigace, autorádia audiosystémy, mobily... atd. Všude jsou sloty na SD.
Možná, a nemusí to dlouho trvat, se dočkáme sjednocení všech flash karet (podobně jako tendence EU sjednotit nabíječky MT) na jeden standard a moc bych za to nedal, že to bude právě SD.
Ale k první otázce: připadá mi to jako labutí píseň CF. Čím jsou fotoaparáty menší tím i ubývá prostoru pro záznamové médium. Ono do krabičky 7x5 cm vměstnat slot 2x2 cm bude asi problém.
busy (782)|12.11.2010 19:38
CF-ky maju voci ostatnym kartam jednu velmi zaujimavu vlastnost - maju standartne IDE rozhranie, tak ako klasicke P-ATA hardisky. To znamena, ze ich mozno priamo pripojit do pocitaca na standartny IDE kabel (akurat ma iny konektor preto treba pouzit cisto mechanicku redukciu).

Kedysi, v casoch ked flash pamete boli este veeelmi drahe, sa dokonca aj vyrabali miniaturne harddisky "MicroDrive" velkosti CF II kariet (asi o milimeter hrubsie ako klasicke CF). Preto vsetky profesionalne fotoaparaty podporovali tieto CF II, aby uzivatelia mohli pouzivat aj vecsie kapacity za rozumnejsie ceny, nez boli vtedy dostupne polovodicove flash karty.

Postupne, s poklesom cien a zvysovanim kapacit flash pameti zacali byt miniharddisky nezaujimave. A postupne, ako sa stavaju stale popularnejsie SD karty, CF-ky postupne miznu. Pre vyrobcu je ovela jednoduchsie vytvorit v pristroji miesto a hlavne elektronicke rozhranie pre malicku SD-cku so seriovym rozhranim so zopar kontaktami, nez obrovsku CF-ku so 16-bitovym paralelnym IDE rozhranim so 40 kontaktami.

Inak, pokial mate fotak na CF a chcete pouzivat SD (ktore su vo vseobecnosti aj lacnejsie), nie je najmensi problem, vyrabaju sa redukcie SD=>CF. Taka redukcia sa navonok tvari ako CF, ale dnu sa strci SD-cka. Konverziu rozhrani potom zabezpecuje elektronika v redukcii. Napriklad:
http://citacky-pamatovych-kariet.heureka.sk/delock-adapter-cf-na-sd/poradna
FotoZemek (77)|13.11.2010 10:41
Já nevím, používám to na co mám, co mi vleze do mašiny, tj. CF a XD.
Co sa děje kolem, jak a kam de výzkum je mi jedno, až se mi potento to co mám koupím nové, snad lepší.
Technika eště nikoho nenaučila fotit a už ne vidět.
Přece nebudu kupovat LEICU když světlo je pro mne španělská dědina a už vůbec nemluvě o obsahovém podtextu zdělení.
Neregistrovaný (0)|13.11.2010 14:44
Ahoj, není to až tak dávno, co jsem si koupil Transcend kartu, protože byla levnější než ostatní.
Kolega v práci udělal to samé s jinným druhem karty od stejné firmy. Snad během měsíce nám nezávisle na sobě obě karty odešly do kartového nebe. (mršky jedny...) Takže jsme zvolili jinou, byť dražší firmu, no a zatím spokojenost.
Co bych chtěl ještě napsat, používám CF i SD karty. CF jsou jednoznačně mnohem odolnější, zatím všechny fungují. SD kartu už se mi povedlo jednu zlomit a u další při manipulaci upadl pidizámek, takže mi pak toťák hlásí, že nebude zapisovat na zamčenou kartu.
Ale vývoj jde dál, nechám se překvapit, co nového přinese.
stalak (162)|13.11.2010 23:39
[quote=Karel Budka;7700]Někde jsem zahlédl adaptér CF-SD. Setkal se s ním někdo, popř. jaké má s tímto zkušenosti?
Budoucnost CF? Možná díky velikosti umírající formát.Před mnoha lety CF a Micro Drive ve fotoaparátech vedli, dneska je to SD. A nejen ve foťácích-navigace, autorádia audiosystémy, mobily... atd. Všude jsou sloty na SD.
Možná, a nemusí to dlouho trvat, se dočkáme sjednocení všech flash karet (podobně jako tendence EU sjednotit nabíječky MT) na jeden standard a moc bych za to nedal, že to bude právě SD.
Ale k první otázce: připadá mi to jako labutí píseň CF. Čím jsou fotoaparáty menší tím i ubývá prostoru pro záznamové médium. Ono do krabičky 7x5 cm vměstnat slot 2x2 cm bude asi problém.[/quote]
No jo,ale ne vše bude v těchto rozměrech,takové navigace by třeba byly k ničemu,že ;)
ODSakEda (2)|14.11.2010 13:31
Rychlost SDHC... Jsem rád, že se pamětové medium sjednocuje a to na SDHC, neb i u notebooků se ustálila čtečka karet na jediný otvor a to právě pro SDHC, neb jsou cenově dostupné i obrovité kapacity a rychlosti!!!

Ale! Zakoupil jsem 16GB SDHC od Adata, za cenu okolo 1000,-kč, což je super za tu kapacitu a zároven rychlost Class10!!! :-)

Při zápisu do 1/2 kapacity je to fakt fofr, nutný i pro záznam HDVideo na mojem kompaktním fotoaparátu i proto že jedna fotka má až 5MB a fotí rychlostí až 40sn./s!!!!!!!!!!

Ale co to, od 2. poloviny se rychlost spomalý na 1/2!......... žeby měla jen dva moduly á8GB a jen jeden řadič nebo nějak jen do serie???
Milan Šurkala (3381)|14.11.2010 14:10
[quote=ODSakEda;7730]Ale co to, od 2. poloviny se rychlost spomalý na 1/2!......... žeby měla jen dva moduly á8GB a jen jeden řadič nebo nějak jen do serie???[/quote]

Podobně se chovají i CF karty SanDisku při čtení, tam je ale rychlých jen prvních 256 MB.
Neregistrovaný (0)|14.11.2010 15:44
Ano, myslel jsem při čtení-prohlížení fotek, zapoměl jsem to upřesnit, krom chyby a překlepu ve slově zpomalí...
sumida (15)|14.11.2010 20:40
Moje jediná zkušenost s CF byla u malého kompaktu Nikon Coolpix XXX o kapacitě 128 MB! (jak komické z dnešního pohledu). Nebyly s ní problémy, tak jako nejsou dnes s SDHC v D60 a D90. Z dnešního pohledu oceňuji kvalitu konektorů CF, ani ne tolik na straně karty jako ve čtečkách. Píši to proto, že SD/SDHC čtečku jsem vloni kupoval již třetí od r.2006, a to vždy jen kvůli slotu čtečky, který potichu odešel...
A jakou ideální kartu? Je na to jednoduchá odpověď: Rychlou, levnou a spolehlivou.
Hirogen (33)|14.11.2010 22:18
V první řadě musím napsat, že je mi úplně jedno, jakou kartu používá můj foťák, za předpokladu:
- nejsou předražené (jako některé standardy)
- jsou dostupné i vy vyšších kapacitách (ne jako xD karty)
protože pro stahování nepoužívám čtečku, ale kabel k fotoaparátu a dodaný sw. Takže karta v 99% případů zůstává ve foťáku.
Nechci řešit, co je lepší, prostě mi to tak vyhovuje.
Kupuji pouze karty SanDisk ULTRAII. O žádném zpomalování při čtení nevím, ani když jsem to zkoušel přes čtečku.
Stejně tak, pokud za mnou někdo přišel, že chce nějakou lepší kartu, doporučil jsem mu tyto, bez ohledu na to, jestli to byla CF, nebo SD.
Dosud nebyla žádná reklamace - a že jse jich prodalo.
Jinak trošku se mi více líbí CF, protže to jsou jediné karty se zakrytými konektory a nemusím si tolik dělat starosti, jak tu kartu vezmu.
Když za mnou příjde zákazním, v peněžence mezi drobnými má eSDéčko, vezme to za konektory a podává mi to, že se mu smazaly fotky...... trefil by mne šlak.
Na druhou stranu jsem měl několik blbů (jinak se to nazvat nedá), co nacpali do slotu CF kartu blbě a zohýbali konektory - ty jehličky ve slotu....
Co na to říct?
Každá karta má svoje + a svoje -.
Jediné, co si přeji, aby se stanovil jen jeden standard!
Jinak na závěr musím říct, že v kompaktu mám SD a v zrcadle CF.
busy (782)|15.11.2010 05:38
Ten standart tu uz v podstate je - a je to SD (SDHC, microSDHC). Existuje redukcia v tvare CF, do ktorej sa vlozi SD, existuje redukcia v tvare xD do ktorej sa vlozi microSD a existuje redukcia v tvare MemoryStick do ktorej sa tiez vlozi microSD, dokonca MemoryStickDuo, do nej idu dve microSD. Takze v podstate 100% dnes na trhu ponukanych fotakov dokaze vyuzit SD karty.

A este kto by namietal, ze SD a microSD su dve rozne karty, tak ku kazdej microSD sa automaticky dodava aj redukcia na SD :)
Hirogen (33)|15.11.2010 12:16
[quote=busy;7744]Ten standart tu uz v podstate je - a je to SD (SDHC, microSDHC). Existuje redukcia v tvare CF, do ktorej sa vlozi SD, existuje redukcia v tvare xD do ktorej sa vlozi microSD a existuje redukcia v tvare MemoryStick do ktorej sa tiez vlozi microSD, dokonca MemoryStickDuo, do nej idu dve microSD. Takze v podstate 100% dnes na trhu ponukanych fotakov dokaze vyuzit SD karty.

A este kto by namietal, ze SD a microSD su dve rozne karty, tak ku kazdej microSD sa automaticky dodava aj redukcia na SD :)[/quote]

Ano. SD směřuje ke sjednocení. Ještě ale krůček chybí.

Nepsal jsem, že standard neexistuje, jen že si přeji aby byl.

Redukce jsou naprd. Víc redukcí, víc problémů. Jsem schopen akceptovat redukce SD/micro. Je to tentýž standard, jen jinde piny. Redukce různých standardů ne vždy přináší kýžený efekt (nechodí vše se vším, znižuje se rychlost... apod.)