Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Techniky focení: Profesionální fotografie ze svatby - problém s velikostí

Neregistrovaný (0)|13.11.2010 07:43
Tazatel: Hawry

Znění dotazu: Dobry den, mam dotaz ohledne velikosti a kvality fotografii od profesionalniho fotografa. Predesilam ze jsem amater. Nechali jsme si nafotit svatbu od profesionalni fotografky a uz tri mesice se handrkujeme o fotky. Nakonec jsme se dohodli, ze dostaneme vsechny fotografie v puvodnim rozliseni, abychom si mohli nechat vytisknout ty ktere budeme chtit. Problem je v tom, ze v uvodni sade retusovanych fotografii k tisku, ktere jsme dostali, byly fotky v rozliseni 3872x2592, JPEG, velikost souboru mezi 5-8 MB. Bohuzel ten zbytek ktery jsme dostali nyni, je v rozliseni 3872x2592, JPEG, ale velikost souboru jen cca 2 MB. Fotografka tvrdi, ze vetsi fotografie nema, RAW taky nema a ze velikost je dostacujici pro tisk klidne A3 fotografii. Rozdil ve velikosti je pry zpusoben tim ze v te puvodni sade jsou fotky retusovane a proto jsou vetsi. Prijde mi to prinejmensim zvlastni, ale jak rikam - jsem amater a nerozumim tomu. Najde se nekdo kdo by poradil jestli to tak skutecne muze byt ? Predem diky...
busy (782)|13.11.2010 12:05
Pri JPG suboroch zalezi jeho velkost nielen na rozliseni a mnozstve detailov, ale aj na urovni pouzitej kompresie. Cim vecsia kompresia, tym je fotka menej kvalitna (menej detailov, viac rusivych artefaktov). Je mozne ze fotak pri foteni (alebo raw konvertor ak sa fotilo do rawu) mal nastavenu nejaku silnejsiu kompresiu a ulozil jpg subory s priemernou dlzkou 2 MB. Pri retusovani treba fotky otvorit v nejakom grafickom editore, a je mozne ze graficky editor mal nastavene ukladanie fotiek s mensou kompresiou, takze fotky maju 5 az 8 MB.

Inak, trosku sa divim preco maju originalne fotky s takym rozlisenim iba 2 MB, od profesionalneho fotografa by som cakal ze nebude pouzivat tak silne kompresie. Pri tomto rozliseni by som cakal aspon 6 - 7 MB.
Neregistrovaný (0)|13.11.2010 14:42
Diky moc za rychlou a presnou odpoved. Ja jsem si jenom nechtel pripustit ze by Nikonem D-80 vytvorila takoveto fotky, kdyz i z meho low-end kompaktu lezou vetsi soubory. Nicmene v souvislosti s tim me napada jeste jeden dotaz - da se nejak od boku rici jak velke fotografie z toho pujdou ve fotolabu vytisknout, aby to nejak vypadalo ? Nebo by na to bylo potreba videt primo fotku ? Predem diky !
busy (782)|13.11.2010 14:54
Cisto od boku, s takymto rozlisenim v pohode velkost A3, a pri velkosti A4 bude fotka vynikajuca.

Exaktne by sa to dalo urcit tak ze sa vezme do uvahy s akym rozlisenim (kolko DPI) tlaci fotolab na papier, a potom z celkoveho rozlisenia fotky sa to da vypocitat. Kedze D80 ma cip s klasickou bayerovou maskou, tak este sa velkost vydeli dvomi.
Neregistrovaný (0)|15.11.2010 11:37
Diky za odpoved, tim padem to doufam bude v pohode protoze vetsi nez A4 z toho asi tisknout nebudeme. Pote co jsem s pani fotografkou jeste mluvil je jasne ze to proste foti v takovemto rozliseni a kvalite a pres to nejde vlak. Nakonec jsem rad ze jsme alespon ziskali vsechny fotografie a mame z ceho vybirat :) Jeste jednou diky za odpovedi !