Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: vyber fotaku pro seznameni s digitalem

Neregistrovaný (0)|13.11.2010 19:28
Tazatel: Jakub

Znění dotazu: Dobry den, potrebuji poradit s vyberem fotoaparatu. Kategorii kompakty jsem zvolil vzhledem k nedostatku financi, ale nevim, jestli se do ni pozadavky vejdu. Mel jsem v planu poridit jednoduchy kompakt (napr v jinem vlaknu doporuceny Samsung PL51) a prezit s nim, nez nasetrim na zrcadlovku. Nejradsi bych ale chtel fotak s moznosti manualniho nastaveni, rozsah cloneni alespon 3 clonova cisla a s kvalitou fotek, na ktere bych uspesnost sveho snazeni dokazal rozlisit. Uvital bych i vetsi rozsah casu - nad 8s. Predem diky za rady.
stalak (162)|13.11.2010 22:10
No jo,chtělo by to ale napsat cenovou relaci.PL51 je kompakt za cca 2200,-.Je pravda že fotí slušně,mám ho,za ty prachy paráda.Ale nějakého velikého nastavování se u něj nedočkáš.Když bych chtěl něco jaky Ty a opravdu šetřit,tak mě napadá Canon PowerShot SX120IS.Stojí kolem 3500,-,mají ho třeba ve Fotolabu.Tu by sis s nastavením pohrál a kvalita je vlastně dnešní průměr.Nějaké chybičky má,ale podle mého nic lacinějšího neseženeš dle požadavků co tu píšeš ;)

Milan Šurkala (3381)|13.11.2010 22:41
Bud mas irisovou clonu nebo ND filtr. To znamena hafo clonovych cisel nebo dve. Vyjimkou je jen Fuji F300EXR, ktera bude mit asi dva ND filtry, ale jiste to nevim. Za co nejnizsi cenu je poradny manualni rezim k dispozici opravdu jen u Canonu SX120 IS a mel by byt i u nastupce SX130 IS. Jinak fakt nevim, mozna tak za dvojnasobnou cenu by se neco naslo.

P.S. Ted jsem si vzpomnel, ze mozna by neco takoveho mohl umet ultrazoom od Kodaku (Z915), ale nejsem si tim jist.
stalak (162)|13.11.2010 22:57
Z 915 mám.Ale nemůžu ji porovnat s tím Canonem.Cena je od 2500 do 3000,- Manuál má,ale clonění jen ND filtrem f 3.5/f 6.2/f 8.3 a dále se dá pomoci zoomováním,světelnost na nejširším ohnisku horší oproti SX 120,ale zase dobrá stabilizace.Aberuje také,ale asi + - se s tím dají dělat stejné věci.Canon jsem ale v ruce neměl.Už tu mám i pár fotek na galerii z tohoto Kodaku,tak můžeš kouknout.
Neregistrovaný (0)|13.11.2010 23:12
No, já nedávno koupil Canon A 3000 IS za 2250 Kč a v ceně byla ještě autolékárnička. Je to asi jediný kompakt, který má za tyhle peníze funkční optickou stabilizaci. Na tom nastavování clony bych nelpěl, na to hraní je tam spousta dalších možností k experimentování,např. v režimu P.
Několik málo levných kompaktů má navíc režim tvorby "panorama" (Fuji A 170,myslím) , u Samsungů si můžeš navolit míru zaostření, kontrast, a tak.
stalak (162)|13.11.2010 23:31
No,já bych naopak clonu nepodceňoval v nastavení fotoaparátů.Kodak má třeba také tvorbu panoramat přímo v těle.Odfotíš a Kodak na místě "slepí",funguje to dobře.Můžu si vybrat ze tří úrovní barev,nízká,přirozená,vysoká,plus BaW,sépia atd.3druhy ostrosti a za ty prachy má i slušnou nabídku výběru měření expozice,má i vícezónové ostření atd.Takže to až tak "blbec"také není.
Jinak ten A3000 není špatný foťáček a režim P má,tak proč sháníš něco jiného?
Neregistrovaný (0)|14.11.2010 00:04
[quote=Milan Šurkala;7722]Bud mas irisovou clonu nebo ND filtr. To znamena hafo clonovych cisel nebo dve. Vyjimkou je jen Fuji F300EXR, ktera bude mit asi dva ND filtry, ale jiste to nevim. Za co nejnizsi cenu je poradny manualni rezim k dispozici opravdu jen u Canonu SX120 IS a mel by byt i u nastupce SX130 IS. Jinak fakt nevim, mozna tak za dvojnasobnou cenu by se neco naslo.

P.S. Ted jsem si vzpomnel, ze mozna by neco takoveho mohl umet ultrazoom od Kodaku (Z915), ale nejsem si tim jist.[/quote]

Naschval jsem neuvadel, ktere fotoaparaty jsem sam vybral, abych zjistil nazor Vas ostatnich. SX120 byl jeden z nich. Oproti SX130 ma lepsi psanou svetelnost, horsi kvalitu videa a stejnou hustotu pixelu na cipu. Za 1000,- Kc to podle me nestoji (??).
Napiste mi, prosim, i ty fotaky s dvojnasobnou cenou. I kdyz moje dilema pri vyberu je hlavne v tom, ze cim drazsi fotak si poridim ted, tim pozdeji se dostanu k zrcadlovce. To bych si predstavoval neco jako Nikon D3000, takze nez dat pres polovinu jeho ceny, radsi bych kompakt preskocil.
Neregistrovaný (0)|14.11.2010 00:23
[quote=Neregistrovaný;7724]No, já nedávno koupil Canon A 3000 IS za 2250 Kč a v ceně byla ještě autolékárnička. Je to asi jediný kompakt, který má za tyhle peníze funkční optickou stabilizaci. Na tom nastavování clony bych nelpěl, na to hraní je tam spousta dalších možností k experimentování,např. v režimu P.
Několik málo levných kompaktů má navíc režim tvorby "panorama" (Fuji A 170,myslím) , u Samsungů si můžeš navolit míru zaostření, kontrast, a tak.[/quote]


[quote=stalak;7725]No,já bych naopak clonu nepodceňoval v nastavení fotoaparátů.Kodak má třeba také tvorbu panoramat přímo v těle.Odfotíš a Kodak na místě "slepí",funguje to dobře.Můžu si vybrat ze tří úrovní barev,nízká,přirozená,vysoká,plus BaW,sépia atd.3druhy ostrosti a za ty prachy má i slušnou nabídku výběru měření expozice,má i vícezónové ostření atd.Takže to až tak "blbec"také není.
Jinak ten A3000 není špatný foťáček a režim P má,tak proč sháníš něco jiného?[/quote]


Diky, takze ted vede plan poridit SX120 (nebo A3000) + setrit na D3000. Uvitam vsechny dalsi nazory. Jakub
Milan Šurkala (3381)|14.11.2010 14:21
No, A3000 ale clonu nastavit neumi (a je tam jen ND filtr). Vedle SX120 bych jeste doporucil se mrknout na trochu drazsi Samsung WB600, ktery ma vetsi rozsah ohnisek, jeste vetsi rozsah irisove clony (az do cca F11 - krasne tam poznas, co je to difrakce :-))), coz umozni i za jasneho dne fotit s relativne delsimi expozicemi vhodnymi napr. pro panning. Cena za ten Samsung je zhruba 5000 Kc. Pokud ale chces to nejlevnejsi, co ti umozni si hrat s casy a clonami, pak je to patrne ten Canon SX120 IS za cca 3500 Kc (vsecko ostatni ma jen ten ND filtr, ktery te velmi omezi - dve, u nekterych kompaktu tri clony, zadna zmena hloubky ostrosti...)
Neregistrovaný (0)|14.11.2010 15:22
[quote=Milan Šurkala;7733]No, A3000 ale clonu nastavit neumi (a je tam jen ND filtr). Vedle SX120 bych jeste doporucil se mrknout na trochu drazsi Samsung WB600, ktery ma vetsi rozsah ohnisek, jeste vetsi rozsah irisove clony (az do cca F11 - krasne tam poznas, co je to difrakce :-))), coz umozni i za jasneho dne fotit s relativne delsimi expozicemi vhodnymi napr. pro panning. Cena za ten Samsung je zhruba 5000 Kc. Pokud ale chces to nejlevnejsi, co ti umozni si hrat s casy a clonami, pak je to patrne ten Canon SX120 IS za cca 3500 Kc (vsecko ostatni ma jen ten ND filtr, ktery te velmi omezi - dve, u nekterych kompaktu tri clony, zadna zmena hloubky ostrosti...)[/quote]

Tak jsem si poridil sx120 v alze, abych ho mohl do 14 dnu vratit. Chvili si s nim ted hraju a fakt se mi libi. Jedine pri velmi kontrastnim zaberu ta jasna plocha vytvori pruh pres celou fotku (v auto rezimu). A ten rozsah clony bych opravdu uvital vetsi. Co se mi zase libi, ze fotak spolupracuje s 32GB kartou z ebaye za 450,- Kc.

Nesel by k nemu pripevnit ND filtr? Existuje nesroubovaci, ale nasazovaci? Prumer objektivu je cca 43mm. Co kdybych koupil vetsi a zavit prelepil gumou?
Milan Šurkala (3381)|14.11.2010 16:57
On vyssi rozsah clony by zas tolik dobreho neznamenal. Jak jsem rikal u WB600, pri vyssich clonach by se projevila silna difrakce, ostatne ta uz je pri F8 docela silna. Ale aspon se s tim clovek nauci pracovat :-) Diky dobre svetelnosti u SX120 IS je ale rozsah clon na kompakt v podstate rekordni ;-) S temi filtry netusim.
stalak (162)|14.11.2010 17:22
Tak už je rozhodnuto.No,já bych asi koupil to samé ;). Tak ať slouží.
Neregistrovaný (0)|14.11.2010 22:05
Diky. Zjistil jsem navic, ze redukci na filtry nemusim bastlit, ale existuje adapter na 52mm primo pro SX120.