Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sport_volejbal_hokej

komin (48)|21.11.2008 20:09
Vážení přátelé,prosím o pomoc byl jsem požádán kamarádem zda bych (když máš tu zrcadlovku) nafotil zápas veteránů v hokeji hráli proti Kanadě,no ani Vám nebudu líčit jak to dopadlo.............. prostě uzavřená hala,rychlej pohyb hráčů,to vše zabalené do zmrzlejch rukou a výsledek si neodvažuju ukázat :-( tak a teď bych Vás rád požádal když mám sestavu Pentax K20D +18_55mm nebo 50_200mm bohužel jinou sestavu nevlastním....... jednak jakej objektiv?ISO?CLONA?ČAS?pochopitelně jsem testoval...prioritu ČASU...když to nešlo tak prioritu clony...a v zoufalství manuál a to byl definitivní KONEC.Máte někdo prosím konkrétní zkušenosti s focením "rychlejch" sportů? Dík Petr
Karlos5573 (269)|21.11.2008 20:52
ISO čím větší tím víc světla a tím rychlejší čas ale více šumu musíš zkusit kdy ti to bude šumět a kdy už ne. Clona čím menší tím menší čas ale aby si zas zaostřil co potřebuješ :) Chce to objektiv s vysokou světleností...
komin (48)|21.11.2008 21:10
[QUOTE=Karlos5573;552]ISO čím větší tím víc světla a tím rychlejší čas ale více šumu musíš zkusit kdy ti to bude šumět a kdy už ne. Clona čím menší tím menší čas ale aby si zas zaostřil co potřebuješ :) Chce to objektiv s vysokou světleností...[/QUOTE]

no to je právě ono co potřebuji vědět......18_55 II AL 1:3,5_5,6 je tedy nevhodnej?aby jsem po objektivu nepožadoval nějaké kravíny :-) 50_200mmED 1:4-5,6??? ten je taky špatnej na sport do interiéru(tělocvična málo světla) dík Petr
Karlos5573 (269)|22.11.2008 10:39
No já zrcadlo nevlastním tak bude lepší když někdo kdo zrcátko má. Slyšel jsem že na EVF nefunguje clona jak by měla a na zrcadlech je to jinak. Ale platí tohle

Světelné objektivy přináší následující výhody:

Možnost pořizovat ostré fotografie i za horších světelných podmínek (objektiv soustředí na snímač víc světla).
Možnost fotografovat při malé hloubce ostrosti, což je velmi vhodné konkrétně na portréty.
Obraz v hledáčku je při použití světelného objektivu jasnější.
Autofokus díky lepší světelnosti zpravidla rychleji ostří.

Akorát nevím jak to bude s ostřením, teoreticky když nastavíš clonu na nejmenší číslo tak se ti může stát že vyfotíš hokejistu krásně a ostře ale ten co bude za ním 2 metry už bude rozmazaný, snad napíše někdo kdo to má odzkoušeno v praxi.
dkas (154)|22.11.2008 13:04
Snad ti pomůžou moje zkušenosti :) Hraju florbal, ale v tuto chvíli jsem zraněnej, tak to holt jenom fotím. Protože hrajeme poslední středočeskou ligu, tak ty haly, ve kterých se hraje, jsou dost různý, většinou nic moc světlo, tedy asi podobný podmínky, jaký máš ty :) Mám Canon EOS 400D a podobný objektivy, světelnost bych někde vyhrabal, ale nic moc to nebude. Naučil jsem se v zásadě tohle:

1.) Protože se bude fotit na vysoký ISO, nastavit menší rozlišení (stejně to neni nikam do novim, tak menší rozlišení stačí)
2.) Vyzkoušet si několik fotek při rozcvičování s různým ISO (v podstatě zkouším, jestli to ještě snese ISO 800, nebo rovnou musím dát ISO 1600)
3.) Nastavit na kontinuální zaostřování

A pak už jenom fotím :) Samozřejmě je potřeba mít foťák na oku a namáčknutou spoušť, pak ten foťák ostří automaticky. A doma ještě polovinu fotek vyházím, protože jsou nepoužitelný :D

Výsledek z minulýho tejdne je třeba tady: http://tjkyje.tym.cz/foto/sezona0809/turnaj04/index.html

Kdybyste někdo měl zájem, můžete si vesele proklikávat, je tam toho dost. I starým foťákem ;)

P.S. Snad ti nějaký postřehy pomůžou. Prostě se nakonec zjistil, že stačí v podstatě hrát si s ISO, protože priorita času neni špatná, ale občas ti to udělá hnusnou fotku. Takže asi tak
komin (48)|22.11.2008 16:18
Pánové,moc děkuji za reakce tak něco takového jsem tušil objektiv lepčí............... inu začínám šetřit :-)Dík Petr
lordwolverin (1)|23.11.2008 12:24
Ahoj, tohle je docela na komplexní diskusi, ale zkusím ve stručnosti shrnout svoje zkušenosti:

1) hlavním problémem při focení v halách je obvykle nedostatek světla. To volá po světelném (f/2.8) skle jednak z důvodu možnosti nastavit kratší čas, jednak z důvodu rychlejšího a přesnějšího ostření. V menších halách (volejbal) je možnost pomoci si odrazem blesku o strop, ale jinde je potřeba vytěžit maximum z kombinace vyšší citlivost + světelné (drahé) sklo.

2) další bolístkou je ostření - rychlý pohyb za už zmíněných špatných světelných podmínek je skoro neřešitelná kombinace. Jedna varianta je kontinuální ostření s automatickým výběrem bodu (pak je ale potřeba se smířit se spoustou odpadu, kdy foťák proostří, nezaostří atd.). Druhá varianta je zaostřit na nějaký pevný bod, kolem kterého se něco děje (síť ve volejbale) a držet se toho, dokud nezměníš pozici.

Bohužel (můj názor) speciálně u sportu a koncertní fotografie do značné míry platí, že to chce co nejsvětelnější a ideálně ještě stabilizované sklo = desetitisícová investice :o/.

Hodně štěstí :o).

Ukázka "zaostření na síť"
http://galerie.honzacisar.com/displayimage.php?album=8&pos=15
Karlos5573 (269)|23.11.2008 13:18
Zeptám se kamaráda jaké parametry má jeho objektiv je to sice Canon ale je starší canon 10D ale tam kde já fotím se stejným isem na cas 1/360 tam on foti na 1/4000
komin (48)|23.11.2008 13:25
[QUOTE=Karlos5573;561]Zeptám se kamaráda jaké parametry má jeho objektiv je to sice Canon ale je starší canon 10D ale tam kde já fotím se stejným isem na cas 1/360 tam on foti na 1/4000[/QUOTE]


Děkuji poptej se ale už se to rýsuje :-) prostě světelnej objektiv.Petr
dkas (154)|23.11.2008 13:39
[QUOTE=lordwolverin;560]Bohužel (můj názor) speciálně u sportu a koncertní fotografie do značné míry platí, že to chce co nejsvětelnější a ideálně ještě stabilizované sklo = desetitisícová investice :o/.
[/url][/QUOTE]

S tím stabilizovaným sklem si dovolím nesouhlasit. Teda, né že by stabilizace neměla cenu, ale u sportu ji prostě dát do polohy OFF. Navíc komin má Pentaxe a ten by tuším měl mít stabilizaci v sobě
HimiX (187)|23.11.2008 13:42
Takze kdybych fotil sport v hale, tak udelam nasledujici.
Zapnu, jak uz bylo receno, kontinualni ostreni a seriove snimani.
Prepnu na prioritu casu a na zacatku zapasu nebo pri nejake zkousce pred zapasem si vychytam cas, aby byl pohyb zmrazeny. Budu fotit urcite do RAW, tim padem budu moci pouzit kratsi cas na zmrazeni pohybu a zaroven muze byt fotka kline tmavsi, protoze si ji v komplu muzu pak bez ztraty kvality zesvetlit.
Zrejme si taky prepnu ISO na nejakejch 400/800 podle potreby.
komin (48)|23.11.2008 16:30
nějaké obrázky -----------prosím o popis chyb+návrh jak to "drobátko" zlepšit se seťákem 18_55 II AL nebo 55_200 ED
Volejbal_pokus.jpg Volejbal_pokus001.jpg
dkas (154)|23.11.2008 17:54
No, ta druhá fotka. Zkus se vyvarovat světlýmu pozadí, to ti apk ztmaví zbytek fotky. Určitě bych ubral čas, je to rozmazaný. A zkus spíš ten dlouhej objektiv. Tohle je takový celek m o ničem :) Detaily jsou lepčí :D