Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: Pomoc s výběrem

Neregistrovaný (0)|27.11.2010 14:43
Tazatel: Roman

Znění dotazu: Dobrý den všem. Prosím o radu či pomoc s výběrem fotoaparátu. Jsem v tomto směru řekněme amatér. Recenze jsem prošel 100 krát a akorát ni to slušně zamotalo hlavu. Pixely verzus velikost snímače, světlost atd. Panasonic Lumix TZ7, FZ45 u těch jsem se pozastavil.Pohybujme se kolem 8.000 kč. Varianta i malý kompakt- prostě správný tip. Zatím dík za Váš čas.
Milan Šurkala (3381)|27.11.2010 15:25
FZ45 vypada byt dnes zdaleka tim nejlepsim, co jde ve tride ultrazoomu nalezt (pominu-li vyprodejove typy FZ38 a Fuji S200EXR)
kula (1)|27.11.2010 18:43
Děkuji za reakci pane Milane. Je mi jasné, že výslednou kvalitu snímku ovlivňuje spoustu věci. Ve Vaších recenzích často preferujete vztah MPix k velikosti senzoru. Chápu-li správně je lepší méně MPix a větší snímač(řečeno laicky), což u FUJI S200EXR asi není ten správný poměr (samozřejmě není to jediné co kvalitu ovlivní). V tom mém bloudění doporučovali i SONY DSC-HX1 ale jsou i názory, že Panasonic a jeho oběktiv LEICA nemá chybu. Zvažuji i variantu nějakého kompaktu. To je můj osobní spor s manželkou- já chci velký, ona malý-foťák! Pokud máte ještě chuť poradit třeba i jiných značek a obou variand budu rád. Zatím díky.
Deee-aN (97)|28.11.2010 00:13
Pokud nevadí absence EVF (jako u TZ7), byl by velikostním kompromisem TZ10. Zoom je rozsáhlý, do ceny se v pohodě vejde a je i relativně malý (proti EVF ultrazoomům).
Hledáček je samozřejmě velkou výhodou, ale do malého těla kompaktu se vejde jen obtížně. Ani si nevybavuji, kolik kompaktů ho dnes má.
Je třeba si rozmyslet, co a jak často budete fotit. Pokud využijete hledáček a výhody manuálního zoomu a ostření (a nevadí vám tahat se s relativně rozměrným a těžkým přístrojem), šel bych do EVF ultrazoomu (FZ45). Jestli jde o momentky typu "já před hradem" atp., ale využijete i manuální režimy a chcete (vaše manželka) pohodlí kapesního přístroje, zvážil bych třeba tu TZ10.
Milan Šurkala (3381)|28.11.2010 15:17
Fuji S200EXR ma nejlepsi pomer velikosti cipu a rozliseni, protoze ma na kompakt obrovsky 1/1,6" cip a pritom rozumne rozliseni 12 megapixelu. Jeho pixelova hustota je 25 MPx/cm2. Napr. Panasonic FZ38 uz ma s 1/2,33" cipem hustotu 43 MPx/cm2 a FZ45 se 14 megapixely dokonce hrozivych 50 MPx/cm2. Pokud je k dispozici RAW, da se i z takovych cipu vytahnout neco rozumneho, chce to ale jen ty nejnizsi citlivosti.
Objektivy Leica patri ve tride ultrazoomu rozhodne k tem nejlepsim, nicmene prave Sony HX1 ma az na vyraznejsi aberaci rovnez vysoce nadprumerny objektiv. Jak zde bylo zmineno, TZ10 (prip. levnejsi TZ8) by mohla byt velmi slusna "tenka" alternativa.
Neregistrovaný (0)|28.11.2010 21:43
V první řadě děkuji za Vaše názory a pomoc. Panu Milanoví pak navíc za to, že mě vyvedl z omylu co se týče označování velikosti čipu. Podotýkám jsem amatér, měl jsem za to, že hodnota 1/2,33" je větší(lepší) než třeba 1/1,6"-což je přesny opak,je to tak?. Jen nechápu kde berete čas na všechný ty odpovědi a reakce-smekám! Závěr: U mne máte označení TREFA!
Zatím vede manželka s malým-vypadá to na TZ 8. V některých příspěvcích se zmiňujete i o typech jako Canon IXUS 300 HS či Canon PowerShot S90(oba asi troch malé ZOOM). Takže příšti týden kupujem.
Jen mi dejte ještě maly nástřel kdybych přeci jen prorazil s velkým: Canon PowerShot SX20 IS, Panasonic Lumix DMC-FZ38-45 či jinde.
Upřímně, dík za Váš čas.
Milan Šurkala (3381)|28.11.2010 21:58
Rado se stalo. To cislo u cipu je normalni zlomek, tedy 1/2,33" je vlastne 0,43" , kdezto 1/1,6" je 0,63", coz je vice :-) Kde beru cas, to skutecne nevim, asi proto nic nestiham :-) Pokud byste chtel velky, tak bych vyber zuzil na Panasonic FZ38, FZ45, pripadne jeste Sony HX1 a Fuji HS10. Nic jineho bych ze tridy vetsich ultrazoomu nebral (pokud se tedy nepodari sehnat S200EXR, coz uz se asi nepodari).
Deee-aN (97)|28.11.2010 22:48
//OT:[quote=Neregistrovaný;7900] Jen nechápu kde berete čas na všechný ty odpovědi a reakce... [/quote]

Taky nechápu... :)
Neregistrovaný (0)|29.11.2010 14:45
Takže krátký součet
manželka -vítěz
doma -TZ8
já -spokojený, nadšený
a Vy pánové -ještě jednou dík za pomoc a trpělivost.
Až mě zase něco chytne jsem tu znova!
Zatím hodně úspěšných Pixelů přeje Roman.