Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony a33 vs Nikon d5000

klaus.abbard (29)|19.12.2010 09:31
Dobrý den. Do finále mého výběru se dostali tyto zrcadlovky, může mi někdo prosím pomoci vybrat vítěze? Děkuji
Tchutcho (186)|19.12.2010 17:38
Zdravím.Tak jsem si proběhl oba foťáčky.Musím říct,že mě ta Sonka dost překvapila,co se týče vymakaných funkcí.Dokonce detekce ksichtu,to mám dost,co do toho už dokážou dneska nacpat za blbiny.:DMyslím to ale v dobrým a asi bych toliko funkcí sám uvítal,nekterý budou jistě na nic,ale třebas to využiješ a bude ti to vyhovovat.Nevím,jak je na tom ovšem Sony s výbavou a do ceny,co se týče objektivů.Nikon má přeci jen větší sortiment a co vím,tak dost kvalitní objektivy.Otázkou je taky,co cheš s tím všecko vyvádět,co chceš převážně fotit.Předpokládám,že je to tvá první zrcadlovka,takže odpovíš že všecko;).V tom případě bych šel do tý Sonky.Neřeknu,že je lepší,než ten Nikon,ale má dobře nadupanej softver,víc Mpx,třeba i větší možnost nastavení ISO.Snad jen ten stabilizátor v přístroji.To by mi moc nesedělo.Takovou vymoženost bych raději viděl v objektivu,ale budíš,snad to bude bez problémů.Takže moje rada,pokud chceš,je taková.Nejsem odborník na foto přístroje,beru to jen z pohledu svýho,jak bych se asi rozhodoval já,pokud bych si tohle vybíral.Ještě k ceně.Sonka je poněkud dražší,než Nikon,zřejmě kvůli tomu softveru,takže je jen na tobě,jak chceš do toho investovat.Osobně jsem řešil Nikon vz. Canon.U mne vyhrál Canon,i když byl o dost dražší,než Nikon a jsem rád,že jsem se tak rozhodl,jsem spokojenej a neměnil bych.Takže na závěr rada má,Sony A33.;)
Milan Šurkala (3381)|19.12.2010 20:39
Nevim, proc povazujes stabilizaci v tele za nevyhodu. Muzes tim stabilizovat vsechny objektivy, i ty nejstarsi. Ucinek je slusny, podobny jako u te opticke.
Tchutcho (186)|20.12.2010 15:30
Ale jo,v pohodě šéfe,jen můj lajcký názor na to,že pokud se podělá stabilizace v přístoji za pětadvacet táců,co s tím?Rozhodně větší pohroma,než kdyby se to podělalo v obyčejným objektivu třeba za bůro.Myslím,že i oprava objektivu by byla jednodužší záležitostí,než rozkuchat aparát.Tohle je jen moje myšlenka,která mě napadá,když nad tím přemýšlím.Je mi jasný,že v mašině za pětadvacet,by se to nemuselo potentočkovat,ale dneska člověk nemůže věřit ničemu.Krám je to tak za bůro,ale softver spolkne další a na zbytku se napakujou ostatní,včetně prodejce.Vy jste bezesporu odborník,o tom nepochybuju.Pokud mi zaručíte,že stabilizace v těle je bez problémů a úplně rychtyk,pak budu jinýho názoru a do budoucna klidnej,páč nikdy nevím,kdy si třebas sám koupím jinou mašinku,než mám.;)
Milan Šurkala (3381)|20.12.2010 16:25
Pokud se na to divas z pohledu oprav, tak tezko rici. Oprava stabilizace v tele bude nejspis vyzadovat vymenu celeho modulu s cipem, coz muze byt tak kolem 5-7 tisic (mozna vice, mozna mene, u Sony jsem cip nemenil a zatim jsem necetl, ze by to nekdo delal). Pokud se rozbije stabilizace u objektivu, pak u tech levnejsich bude samozrejme snazsi koupit rovnou cely objektiv nez jej opravovat, ale i tam by pripadna oprava vysla na radove tisice. U fotoaparatu s vymennymi objektivy, ktere maji EVF hledacek, mi prijde cipova stabilizace lepsim resenim, protoze je mozno stabilizovat vsechny objektivy a navic neni nutne kupovat stabilizaci v kazdem objektivu (takovy objektiv je zakonite drazsi, takze se "opticke" reseni najednou cele prodrazuje - vybava fotografa rekneme s peti stabilizovanymi objektivy je hned o par tisic drazsi kvuli koupi peti stabilizaci, zatimco takhle clovek kupuje jednu jedinou). U zrcadlovek s optickym hledackem ma opticka stabilizace vyhodu v tom, ze stabilizuje i obraz v hledacku, coz u beznych zrcadlovek s mechanickou cipovou stabilizaci neplati. Muj pohled je spis takovy, pokazit se muze cokoli a prijde mi pravdepodobnejsi, ze se rozbije jedna ze stabilizaci ve velkem mnozstvi objektivu, ktere fotograf ma, nez ze se rozbije jedna jedina stabilizace v tele pristroje. Ona ta oprava pak asi bude drazsi nez v tom objektivu (to mas asi pravdu), ale zas tech oprav bude pravdepodobne statisticky mene, kdyz je tu jedna vec, ktera se muze pokazit a ne pet :-)
Tchutcho (186)|20.12.2010 16:48
[quote=Milan Šurkala;8081]Pokud se na to divas z pohledu oprav, tak tezko rici. Oprava stabilizace v tele bude nejspis vyzadovat vymenu celeho modulu s cipem, coz muze byt tak kolem 5-7 tisic (mozna vice, mozna mene, u Sony jsem cip nemenil a zatim jsem necetl, ze by to nekdo delal). Pokud se rozbije stabilizace u objektivu, pak u tech levnejsich bude samozrejme snazsi koupit rovnou cely objektiv nez jej opravovat, ale i tam by pripadna oprava vysla na radove tisice. U fotoaparatu s vymennymi objektivy, ktere maji EVF hledacek, mi prijde cipova stabilizace lepsim resenim, protoze je mozno stabilizovat vsechny objektivy a navic neni nutne kupovat stabilizaci v kazdem objektivu (takovy objektiv je zakonite drazsi, takze se "opticke" reseni najednou cele prodrazuje - vybava fotografa rekneme s peti stabilizovanymi objektivy je hned o par tisic drazsi kvuli koupi peti stabilizaci, zatimco takhle clovek kupuje jednu jedinou). U zrcadlovek s optickym hledackem ma opticka stabilizace vyhodu v tom, ze stabilizuje i obraz v hledacku, coz u beznych zrcadlovek s mechanickou cipovou stabilizaci neplati. Muj pohled je spis takovy, pokazit se muze cokoli a prijde mi pravdepodobnejsi, ze se rozbije jedna ze stabilizaci ve velkem mnozstvi objektivu, ktere fotograf ma, nez ze se rozbije jedna jedina stabilizace v tele pristroje. Ona ta oprava pak asi bude drazsi nez v tom objektivu (to mas asi pravdu), ale zas tech opravdu bude pravdepodobne statisticky mene, kdyz je tu jedna vec, ktera se muze pokazit a ne pet :-)[/quote]

Ale jo,vlastně máte pravdu.Díky,za odpověď.Víte,ta myšlenka nad tou stabilizací,mi prolítla jen tak hlavou.Vždycky je lepší se zeptat někoho,kdo tomu rozumí víc a já vím,že jste odborník.Je dobře,že jste tady.:)
Tchutcho (186)|20.12.2010 16:51
Jinak,ještě se vrátím.Co by jste doporučil tady klaus.abbard?Mne fakt zaujala ta Sonka,jak to vidíte Vy?
Milan Šurkala (3381)|20.12.2010 17:10
Testoval jsem oba fotoaparaty a ac mohu prohlasit, ze oba jsou vynikajici, sam za sebe bych sel do Sony. U Nikonu mi vadi napr. nelogicke nastavovani korekce expozice (plus je nalevo, jde to sice prehodit, ale pak se zas vsechny jine ovladaci prvky prehodi) a ISO citlivosti, pomale kontrastni ostreni (takze vyklopny displej temer ztraci vyznam). Nejak me nenapada, v cem by byla D5000 nejak lepsi nez A33, snad ve vydrzi na baterku a objektivu 18-105mm, ten je vyborne univerzalni a dela pekne snimky pri skvele cene cca 7500Kc (Sony ma sice 16-105mm, ale bohuzel za 17 tisic).
Sony si me ziskalo (alespon pro me osobne) o trochu lepsi ergonomii, snaze a rychleji se mi ovladala, sestiexpozicni rezimy jsou fajn, stejne tak je tu hardwarove HDR, Full HD video (byt videa moc netocim) a ten EVF hledacek ma rovnez neco do sebe (pokud je EVF udelano dobre, coz u Panasonicu G1/G2/GH1/GH2 a Sony A33/A55 rozhodne plati, povazuji EVF za trochu lepsi variantu nez optiku). Jen me mrzi ty objektivy, asi bych se rozhlizel po vyrobcich jako je napr. Tamron a podobne. Takovy rozumny mensi univerzal za priznivou cenu Sony snad ani nema.
Tchutcho (186)|20.12.2010 17:26
Přesně.Ty objetivy.Přeci jen Nikon má lepší výběr a aj ceny.Co jsem koukal,tak je do tý Sonky možnost i objektivy od Minolty.Ale v tomhle se už tuplem nevyznám,jak je na tom Minolta co do kvality objektivů a ceny.Každopádně jsem rád,že jsem se trefil do tý Sonky,páč i mě je dost sympatická,než ten Nikon a docela mne to i překvapilo.Člověk by řekl Nikon a ono....
Milan Šurkala (3381)|20.12.2010 17:48
S Minoltu sice zkusenosti nemam, ale lide, co si kupuji Sony, si je kupuji casto prave z toho duvodu, ze na nich funguji ty Minolty. Udajne jde o vice nez dobre objektivy. Kazdopadne na Sony jde Sigma, Tamron, Tokina a dalsi podobne take pouzit. A i tito vyrobci maji nektere objektivy velmi slusne.
klaus.abbard (29)|20.12.2010 20:29
jenže tahle cena mě velice mile překvapila http://www.hoopla.cz/produkt-nikon-d5000-18-55-af-s-dx-vr-42424.html