Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Kompakt do 4000 Kč

Neregistrovaný (0)|1.1.2011 15:05
Tazatel: PV

Znění dotazu: Dobrý den,

jsem úplný laik, co se fotoaparátů týká. V současnosti vlastním pouze Olympus X-42. S fotoaparátem nejsem spokojený (zejména při horších světelných podmínkách a v interiéru je to hrůza) a rád bych zakoupil něco lepšího. Fotoaparát využívám zejména při cestování, tedy nejčastěji fotím krajinu, města (i v noci - zde je X42 absolutně nepoužitelný) a lidi. Nastavení mi doposud stačilo automatické. Makro a zoom používám minimálně. Fotografie netisknu a tak mi bohatě stačilo fotit s rozlišením 5 Megapixel. Na video mám videokameru. Displej rovněž nehraje roli.

Hledám tedy fotoaparát, který:

- dělá krásné fotky bez nutnosti složitého nastavování.
- je napájený na AA baterie, případně dlouho vydrží na akumulátor (někdy se na cestách dostanu k nabíječce až po 500 snímcích)
- je použitelný i v noci a za zhoršených světelných podmínek (v únoru mě čeká noční Hong Kong)
- snese i trochu nešetrnější zacházení
- cenově vychází do 4000Kč (čím méně, tím lépe)

Zatím mě zaujal:

Canon SX 120 IS - pro hovoří dobrá cena, pěkné fotografie v automatickém režimu, napájení. Proti hovoří - dlouhé minimální ohnisko, větší velikost. Zoom ani manuální nastavení nejspíš moc nevyužiji.

Fuji FinePix F70EXR - pro hovoří krásné fotky v automatickém režimu, široké ohnisko, větší kompaktnost a lepší hodnocení ve srovnání s SX120. Proti hovoří - o 500Kč vyšší cena a akumulátor se slabší výdrží.

Můj dotaz zní, jaký fotoaparát byste mi doporučili z těchto dvou, případně jestli byste mi doporučili podívat se po úplně něčem jiném? (oželím megapixely navíc, video, zoom, makro i manuální nastavení).

Moc děkuji
Milan Šurkala (3381)|1.1.2011 16:23
Napajeni AA bateriemi je dnes prakticky historii, zmineny Canon je jeden z mala, ktery se s tim jeste da koupit. V noci budou vsechny kompakty temer nepouzitelne (minimalne z ruky, v interieru budou fotit stale mizerne, ale oproti Olympusu to asi bude trochu pokrok), pokud jsou na stativu, tak to muze byt jedno. Nastavi se ISO 100 a kazdy kompakt to vyfoti docela slusne. Je jen nutno pouzivat delsi casy, zde ma Canon vyhodu, protoze Fuji konci na 8 sekundach, coz nemusi vzdy stacit. Diky irisove clone u Canonu je mozno delat kolem svetel hvezdicky (Fuji to neumi). Fujina vydrzi kolem tech 270 fotek na jedno nabiti, lze pouzit nahradni akumulator (neoriginalni stoji asi 350 korun). Pro bezne foceni bez vyzadovani manualnich nastaveni bych ve Vasem pripade zvolil asi tu Fujinu + nahradni akumulator, protoze ten fakt moc nevydrzi.
Neregistrovaný (0)|1.1.2011 17:44
Děkuji za odpověď. Nemohl byste mi poradit ještě nějakou alternativu k těmto dvou fotoaparátům? Jinak mi nezbývá než zvážit, jestli Fuji stojí za těch 900Kč navíc a objednat ho :)
Milan Šurkala (3381)|1.1.2011 21:43
Za malo penez nelze cekat zazraky. Za dane penize (do 4000 Kc) nic lepsiho nez SX120 IS a F70EXR asi neni. Pri cene do 5000 Kc bych do vyberu zahrnul napr. Samsung WB600 a Panasonic TZ8, ale ani zde nelze ocekavat lepsi vysledky v oblasti cipu, porad jsou to kompakty s 1/2,3" cipy. Pro vyrazne lepsi vysledky je nutno mit vetsi cip, a zde je minimem cena asi 8 tisic.