Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

prosím o radu a názor na tyto dva foťáky

riddell (9)|4.1.2011 13:12
Ahoj všem diskutujícím, rád bych vás poprosil o radu..
Fotim dost let, ale pouze na standardní kompakty, kde není možnost extra voleb. Rád bych zkusil trochu poposkočit a rád bych zrcadlo, ale je mi jasný, že bych byl nejspíš nešťastný z toho co by pak vzniklo. Volím tedy prostředek - s tím že by bylo dost prostoru na "harní" si a i část automatiky.. Nechci investovat moc peněz, ale podle recenzí jsem jsem se dostal na rozmezí jestli fotoaparát

Panasonic Lumix DMC-FZ45 a nebo NIKON COOLPIX P100. Můžete mi prosím sdělit Vaše názory či postřehy z osobního používání? Recenze jsou na oba kvalitní, nejsou tam myslím až tak velké rozdíly.

Moc díky za každý názor, případně napsání jiné alternativy foťáku!
D.
Milan Šurkala (3381)|4.1.2011 13:37
Jednoznacne FZ45. Panasonic FZ45 je dnes jednoznacne nejlepsim ultrazoomem s 1/2,33" cipem, P100 naopak patri rozhodne k podprumeru, byt ma par zajimavych vecicek. P100 ma sice dobre makro, ale jinak objektiv kresli spatne na sirsich ohniscich a priserne na nejdelsich (velmi neostra kresba, chromaticka aberace), silene odsumovani a patlani,... Nema to smysl. Z ultrazoomu FZ45, HS10, HX1, o nicem jinem nema smysl uvazovat. Jinak urcite lze doporucit Fujifilm FinePix S200EXR, ktery ma dnes jako jediny ultrazoom vetsi 1/1,6" cip a opravdu foti velmi kvalitne (nekde na puli cesty mezi zrcadlovkou a normalnimi ultrazoomy).
riddell (9)|4.1.2011 14:16
Děkuji Vám Milane za radu, jsem teď na vážkách jestli ten panasonic nebo fuji.. KAždopádně FF je o dost težší, nemá tak velký displej, nevydrží tolik baterka.. Pokud ale myslíte, že by to byl extrémní rozdíl v technických parametrech oproti Panasonicu, raději bych volil kvalitnější. Ale pokud to nebude tak zásadní rozdíl, volil bych Panasonic.. Moc díky za vždy kvalitní a rychlé odpovědi!
Milan Šurkala (3381)|4.1.2011 19:06
Ta Fuji je vetsi a tezsi prave diky tomu velkemu cipu. A protoze FZ45 ma silenych 14 megapixelu, rozdil v sumu je opravdu obrovsky (mezi 10MPx FZ28 a S200EXR to az tak horke nebylo, ted je to ale opravdu hodne znat). Pokud jde hodne o kvalitu fotek, urcite bych bral Fuji. To ale neznamena, ze se z Panasonicu nedaji udelat dobre fotky, zejmena diky RAWu je z toho mozno vytriskat skutecne mnoho, ostatne jak rikam, z dnesnich "normalnich" 1/2,33" ultrazoomu je s velkym naskokem nejlepsi.
alesak1188 (3)|7.1.2011 02:35
Zdravím a jsem rád, že vidím skutečně odborníka na nejen technické věci, ale celkově na vše okolo focení. Ale přidám jednu svou úvahu týkající se výběru fotoaparátu, i když ne uplně konkrétně k věci, spíše tak rozvinout debatu. Nedalo se přehlédnout, že kolega má již dost let praxe ve focení, tedy pokud se z praxe s kompaktem dá považovat za zkušenosti, když si z toho člověk něco vezme, tak je to hzlavně zvedání citlivosti, když by se situace dala pořešit třeba lépe, clonou, časem, ovšem asi v žádném případě světlejším objektivem. Jsou to spíše špatná nastavení, je to tak? (pan Milan), proto se nedají brát nějaké hodnoty z okoukání co nastavil kompakt. Nevím jak Ridell, ale já jsem měl předchozí fotoaparát Olympus Z720, teda ted to snad ani nemůžu nazvat foták :-D. A jednoznačně jsem sáhl po DSLR a ne nějaké poloDSLR, taky jsem nechtěl moc investovat a tak jsem sáhl po EOS 300DigiRebel z druhé ruky a za pet a půl tis. i s objektivy canon 20-80 a 50. 20-80 jsem prodal, pořídil set 18-55EFS a sigmu 50-200, 50 jsem nechal. Vím že jsou to dosti choulostivé věcičky a tak jsem nebral hned první na kterou jsem narazil, záruka má své opodstatnění. Ale trochu jsem si popsal s majitelem aparátu, pozeptal, nechal si poslat snímky druhého objektivu a podrobil analýze cvaknutí závěrky a tak. Ale můj názor je, že bych za ty peníze pořídil třebas EOS 450 se set objektivem a chybu by jste asi taky neudělal. Co vy si myslíte pane Milane? Pokud se tady vyjadřuji zcela neopodstatněně, omluvte to prosím. :confused:
Hupp (225)|7.1.2011 12:30
[quote=alesak1188;8234]Zdravím a jsem rád, že vidím skutečně odborníka na nejen technické věci, ale celkově na vše okolo focení. Ale přidám jednu svou úvahu týkající se výběru fotoaparátu, i když ne uplně konkrétně k věci, spíše tak rozvinout debatu. Nedalo se přehlédnout, že kolega má již dost let praxe ve focení, tedy pokud se z praxe s kompaktem dá považovat za zkušenosti, když si z toho člověk něco vezme, tak je to hzlavně zvedání citlivosti, když by se situace dala pořešit třeba lépe, clonou, časem, ovšem asi v žádném případě světlejším objektivem. Jsou to spíše špatná nastavení, je to tak? (pan Milan), proto se nedají brát nějaké hodnoty z okoukání co nastavil kompakt. Nevím jak Ridell, ale já jsem měl předchozí fotoaparát Olympus Z720, teda ted to snad ani nemůžu nazvat foták :-D. A jednoznačně jsem sáhl po DSLR a ne nějaké poloDSLR, taky jsem nechtěl moc investovat a tak jsem sáhl po EOS 300DigiRebel z druhé ruky a za pet a půl tis. i s objektivy canon 20-80 a 50. 20-80 jsem prodal, pořídil set 18-55EFS a sigmu 50-200, 50 jsem nechal. Vím že jsou to dosti choulostivé věcičky a tak jsem nebral hned první na kterou jsem narazil, záruka má své opodstatnění. Ale trochu jsem si popsal s majitelem aparátu, pozeptal, nechal si poslat snímky druhého objektivu a podrobil analýze cvaknutí závěrky a tak. Ale můj názor je, že bych za ty peníze pořídil třebas EOS 450 se set objektivem a chybu by jste asi taky neudělal. Co vy si myslíte pane Milane? Pokud se tady vyjadřuji zcela neopodstatněně, omluvte to prosím. :confused:[/quote]

Jo, tak jestli se do toho mohu vložit, ale tohle mi mluvíte z duše. Moje první fot'áky byly Nikon F65 a pak Canon EOS20D. ani jeden nebyl špatný, ale pak jsem si k tomu ještě pořídil, zmiňovaný P100. Hrůza a děs, to co z toho lezlo, ale naštěstí uznali reklamaci. Recenze tady byla až později a jen mi potvrdila, že prodavač, který tvrdil, že taková "kvalita" je normální, byl bud' vedle, anebo taková kvalita je skutečně u těhle hraček normální. FZ45 bude asi o chlup lepší, ale pokud to někdo s focením vážně, tak bud' DSLR, anebo alespoň nějaký vyspělý kompakt s dobrým objektivem. Ty EVF ultrazoomy jsou podle mě nesmysly, spíš spojují nevýhody zrcadlovek (větší rozměry) a kompaktů (malé čipy). Navíc v poměrně krátkém čase ztratí hodnotu, narozdíl od zrcadlovky.
Milan Šurkala (3381)|7.1.2011 13:33
Ono hodne zalezi. EVF vubec nemusi ztracet hodnotu. Kdyz si vezmu, za kolik se prodava treba ctyri roky stara FZ50 (cca 7000 Kc), tak to vubec neni tak spatne. Dnesni EVF bohuzel sly cestou marketingu, takze uz zde mame spis jen obycejne pristroje a zadne "pecky", jako byla jiz zminovana FZ50, Samsung Pro 815, Sony F828, Fuji S9500 a dalsi. Jedinym zbyvajicim pristrojem je Fuji S200EXR, ktera naopak spis spojuje vyhody zrcadlovek a kompaktu. Sice to ma velikost skoro jak zrcadlovka s ultrazoom objektivem, ale preci jen je mnohem univerzalnejsi, ma lepsi svetelnost, lepsi makro a pritom obrazova kvalita je nekde na puli cesty mezi kompakty a zrcadlovkami, coz vubec neni spatna vizitka.
U kompaktu muze byt spousta nastaveni a clovek zejmena u tech pokrocilejsich pristroju ziska zkusenosti, co a jak. Pokud si koupi nejaky aspon trochu rozumny kompakt, clovek snadno pochopi, co je ISO, k cemu je to dobre, jak vyuzivat expozicni cas, co dela clona s hloubkou ostrosti (byt u kompaktu toto neni tak vyrazne). Lze si treba vsimnout, ze kompakty, maji-li irisovou clonu, velmi rady nastavuji stredni clony F3,5 az F5, stejne jako zrcadlovky nastavuji jejich stredni clony F8 az F10. Duvod je jednoduchy, na plne otevrene clone maji objektivy spoustu optickych vad, na nejvyssich se zase projevuje difrakce. Ono ty poznatky u kompaktu lze aplikovat i na zrcadlovky, jen si je clovek musi spravne vylozit a pochopit. A zejmena pokud kupuje zrcadlovku, vybirat dle objektivu, ktere chce pouzivat.
Hupp (225)|7.1.2011 15:24
No to je asi ono. Kvalitnější UZ aby člověk hledal v bazaru, i když i nákup z druhé ruky má svá rizika. FZ50 má výborné parametry, škoda, že u toho nezůstali. Myslel jsem spíš ty dnešní novinky, které jsou nadupané funkcema, ale kvalita fotografie se jaksi opomíjí. Osobně bych si to nekoupil dnes, natož za pár let. Podle výrobců je potřeba přístroje asi obměňovat co nejčastěji, aby byl byznys, takže musí být na trhu neustále něco nového. Není asi žádoucí, abych si nový fot'ák kupoval třeba až jednou za 10let. Když chce člověk dnes něco lepšího, tak kouká na výběhové modely a hledá, kde to ještě mají (ted' nemyslím zrcadlovky). V kategorii levnějších kompaktů se dříve zdálo zasvěceným blbost 12MPx na čipu 1/2,33 dnes aby jeden snad šel a honem rychle to koupil, než budou k dispozici jen 14-16Mpxelové modely. Kam se na ně hrabe moje zrcadlovka s přihlouplými 10Mpx :-)
Btw. s tou volbou clony, kompakt nevlastním, ale když si ho půjčím, tak mám pocit, že s tím neumím zacházet a nechám to na automat :-)