Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výber kompaktu - G11 alebo EX1?

Ivan-LM (8)|9.1.2011 22:44
Chystám sa kúpiť nový fotoaparát a po dlhom zvažovaní som sa dostal ku Canonu G11, poprípade G12 a Samsungu EX1. Zaujímal by ma váš názor na tieto fotoaparáty. Fotografovať budem prevažne rodinu, sem tam nejaké video, trošku sa pohrať, makro, nejaká krajinka. Predpokladám 50% automatika, 50% fotografií manuál. EX1 má zaujímavú cenu, svetelnosť, lepšie video. G11(12) má zase lepší rozsah ohniska objektívu. Zaujímalo by ma aj porovnanie dodávaného softvéru. Za odpovede všetkým ďakujem.
Ivan-LM (8)|10.1.2011 21:54
V podstate aby som zjednodušil otázku, zaujímalo by ma či cenový rozdiel medzi EX1 a G11 zodpovedá rozdielu v kvalite výsledných fotiek.
Milan Šurkala (3381)|10.1.2011 22:11
No, EX1 bude mit mozna fotky jeste lepsi (ma vyrazne lepsi svetelnost, takze zejmena za sera na tom bude lepe). Canon G11 (G12) ale zase potesi vetsim zoomem, coz se muze hodit, lepsim makrem, vyssi sviznosti a trosku lepsim zpracovanim obrazu v JPEG (oba maji RAW, takze u obou lze vse udelat svepomoci, cip je tam totozny, takze samo o sobe po strance cipu by to melo fotit stejne).
Ivan-LM (8)|10.1.2011 23:03
existuje pre EX1 telekonvertor? či ten sa dá použiť len pri výmenných objektívoch?
Milan Šurkala (3381)|10.1.2011 23:25
Pokud vim, tak na EX1 existuje jen sirokouhla predsadka. Telekonvertor by se musel pouzit nejaky univerzalni, ale zaroven by bylo nutno si na kolene udelat nejakou vlastni redukci (pri zoomu se objektiv hodne vysune).
Ivan-LM (8)|11.1.2011 07:41
Cenovo by to bolo potom asi blízko G11. A ešte sa chcem opýtať na softvér dodávaný ku G11 je fakt nepoužiteľný? Treba počítať s kúpou iného?
Milan Šurkala (3381)|11.1.2011 10:07
Ono jen zalezi, zda nahodou nebude software od Canonu kolidovat s cimkoli v systemu. Pokud se podari spustit, je minimalne CameraWindow pekny software na nahravani snimku. Bohuzel jsou s nim velmi casto problemy. Staci, aby se mu v operacnim systemu nelibila nejaka mala pitomost a nespusti se. ZoomBrowser na upravu fotek neni zadny zazrak, urcite je lepsi pouzit nejake jine alternativy, klidne zdarma (neni treba cokoli kupovat, zas tech rozumnych softwaru pro zakladni upravu fotek neni tak malo).
busy (782)|11.1.2011 19:49
Pokial medzi poziadavkami je telekonvertor na EX1, mozno by stalo za uvahu zaradit do uvah aj Olympus XZ-1. Ten ma ohniska az do 122 mm pri svetelnosti dokonca este lepsej ako EX1. Cize ako keby to okrem telekonvertora malo aj konvertor na lepsiu svetelnost :)
Ivan-LM (8)|12.1.2011 19:00
A opäť tu je viackrát preberaná otázka, či pri cene G12 neísť do zrkadlovky?
Ivan-LM (8)|16.1.2011 13:42
Ešte by som mal dve otázky na G11. 1. aký je najvhodnejší typ karty
2. čo je a na čo slúži ND filter?
Milan Šurkala (3381)|16.1.2011 14:47
Zalezi na prioritach. Pokud jsou prioritou male rozmery, zrcadlovka nema smysl, pokud vetsi rozmery nevadi, je to opacne. Zrcadlovka za danou cenu nabidne jen 3x zoom, G11 ma 5x. Svetelnost je v pripade zrcadlovky horsi, na druhou stranu lepsi cip to vice nez vykompenzuje. Hloubka ostrosti je u zrcadlovky mensi. Kazde ma sve pro a proti. Osobne bych si za dane penize koupil spis tu G11 (nemam moc v lasce velke fotoaparaty, spis neco, co se aspon jakz takz vejde do kapsy, to je moje).

Co se tyce pametove karty, obecne lze doporucit SDHC od Sandisku (napr. Ultra II verze), zhruba 4GB az 8GB by melo bohate stacit.

ND filtr slouzi ke cloneni (jde v podstate o tmave sklicko). Druhou variantou cloneni je irisova clona, ktera muze vytvorit mnoho ruznych prumeru vstupniho otvoru. Pokud je plne otevrena, objektiv ma zpravidla neostre rohy, silnejsi aberaci a slabsi kresbu. Pokud je castecne zavrena, kresba je nejlepsi. Pokud se zavre hodne (tzn. zbyde jen velmi uzoucky otvor pro prunik svetla), dochazi k difrakci, rozmazani obrazu. Proto si lze vsimnout, ze vetsina kompaktu i zrcadlovek vzdy voli stredni clony, u kompaktu F4-F5,6, zrcadlovky F8-F10. ND filtr se pak pouziva u levnych kompaktu. Muze byt jen zapnut nebo vypnut, proto tyto kompakty maji jen dve clony, minimalni a maximalni. Objektiv je vlastne vzdycky odclonen (tzn. vykazuje silnejsi opticke chyby) a predrazeni jednoho tmaveho sklicka sice snizi prunik svetla, ale nezlepsi kresbu jako irisova clona.
Kdyz se oboji zkombinuje, je to idealni. Muze byt situace, kdy chceme clonit hodne (potrebujeme, aby svetlo do objektivu proudilo pomaleji). Pokud bychom zaclonili irisovou clonou na max, dosahli bychom difrakce a obraz by byl neostry. Kdyz ale irisovou clonou zaclonime jenom trosku a pouzijeme i ND filtr, irisova clona se nam postara o zlepseni kresby (proti plne odclonenemu objektivu) a ND filtr se postara o ten delsi expozicni cas (mensi prunik svetla). Nedojde k difrakci, objektiv bude nastaven pro nejlepsi opticke vysledky a jeste dosahneme toho casoveho efektu, ktery chceme.
Ivan-LM (8)|16.1.2011 21:24
Ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď. Zrkadlovka by bola fakt lepšia kvôli čipu, ale keďźe chcem ťahať fotoaparát stále zo sebou bude G11 lepšia voľba. Ten ND filter je pre mňa novinka, kedysi som dosť fotil zrkadlovkou na klasický film a o niečom podobnom som nepočul.
Milan Šurkala (3381)|16.1.2011 21:57
U objektivu zrcadlovek je pouzita irisova clona. ND filtr tam neni interni jako u kompaktu, ale montuje se ve forme filtru (dopredu na objektiv stejne jako jine filtry)
Ivan-LM (8)|17.1.2011 08:08
ešte jedna otázka, ktorá môže pomôcť prípadnému záujemcovi o ex1. V obchode som našiel EX1A a EX1B s cenovým rozdielom skoro 40,-eur. Na internete so nenašiel žiadnu informáciu o nejakej inej verzii. Či je rozdiel len vo farebnom vyhotovení?