Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký kompakt pro staršího pána 4-6tisic ?

anim.mina (3)|14.1.2011 17:17
Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o radu, jaký foťák vybrat pro staršího pána (nejedná se o mě ;).
Už pár dní pročítám recenze a jsem z toho zmatený, protože mé nezkušené oko nepoznalo rozdíly, proto jsem Vás, zkušenější fotografy :-), chtěl poprosit o srovnání, příp. doporučení jiných modelů.


Požadavky byly:AA-baterie (není tak důležité,pouze pro jednoduchost, přišlo mi, že dobré foťáky mají pouze Li-Ion, např. nabíjení USB výhodou),české menu a co nejjednodušší ovládání

Použití: Focení rodinných fotek (tzn. většinou v interiéru), proto širokoúhlý objektiv?, focení bude probíhat pouze s automatickým režimem. Fotky se budou tisknout, tzn. není potřeba velké množství pixelů. Kvalita LCD (počet obrazových bodů) není příliš důležitá.

Je to starší pán, proto už pár foťáků odepsal nesprávným zacházením, tak jsem do svého výběru zařadil i odolné modely.

CENA: 4000-6000 Kč (u větších prodejců)

Zaujaly mne tyto modely:

Olympus Mju Tough-6020 (svou odolností, co kvalita focení?, případně i ve verzi -3000 - případně jiné modely)
Samsung WB650 (GPS funkci rozhodně nevyužije)
SONY CyberShot DSC-W380 (byl mi doporučen v elektru)
Canon PowerShot SX130 IS (jediný ma AA baterie, ale je dost velký)


Předem děkuji za jakékoliv rady a srovnání :)
S pozdravem AM
Milan Šurkala (3381)|14.1.2011 17:40
Pokud ty fotky maji byt aspon trochu kvalitni, nebral bych Olympus a uz vubec ne odolny (maji dobrou vydrz, to ano, ale fotky jsou opravdu velmi spatne). Osobne bych v kategorii do 6000 Kc doporucil Samsung WB600/WB650 (sestistovka nema GPS a ma trosicku horsi displej nez WB650, takze usetri, aniz by musel cokoli duleziteho obetovat). Dale bych se podival jeste na Panasonic TZ8. Kazdopadne vsechny tyto kompakty budou v interieru fotit hrozne (trochu lepsi vysledky da az Canon IXUS 300 HS, Samsung WB2000 nebo velkocipove kompakty jako Samsung EX1,...)
anim.mina (3)|14.1.2011 23:46
Děkuji za rady,

byl jsem rozhodnutý, pokud se nikdo neozve, vzít Olympus tough 3000 (cena, odolnost, jednoduchost).

Ale srovnával jsem ten panasonic TZ8 a samsung wb600, jak jste mi doporučil a asi bych se přikláněl z důvodu nižší ceny (a i při porovnávání parametrů) k samsungu wb600.

Nevím co bych si měl představit pod tím, že v interiéru budou fotit hrozně, ale chtěl bych se zeptat, zda-li je skok v kvalitě a ostrosti fotografie mezi samsungem wb600 a samsungem wb2000 opravdu tak znatelný a ekvivalentní rozdílu 2000kč? (ostatní Vámi navržené mi přišli, pro daný účel, zbytečně drahé)

Jinak bych měl doplnit, že strejda není žádný profesionál a často fotí i "půl hlavy", takže využití jakýkoliv funkcí, které nejsou automatické nepřipadá v úvahu.


Nevíte jestli je možné nabíjet tyto fotoaparáty přes usb ? (aby se nemusel akumulátor vyndavat )


Děkuji, s pozdravem AM
Milan Šurkala (3381)|15.1.2011 11:33
Smasung WB650 i WB2000 se nabijeji pres USB. Rozdil v interierovem foceni mezi WB650 a WB2000 je trochu znat, ale zazrak to zas neni. WB2000 ma o cca 80% lepsi svetelnost, tedy tam, kde WB650 bude muset volit napr. ISO 400, spokoji se WB2000 s ISO 250, a to uz je preci jen trochu lepsi a kvalitnejsi (ale znovu opakuji, ani u te WB2000 to neni rozdil, ze ktereho by se clovek posadil na zadek). Vyhodou WB2000 je spis to, ze ma RAW a to odsumovani si clovek muze provest sam, nicmene velmi pochybuji, ze by to onen pan delal, takze to pada.
anim.mina (3)|15.1.2011 14:55
tak já moc děkuji za všechny rady, předložím to dárkové komisi a rozhodneme se:-)

S pozdravem AM