Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kompakt x ultrazoom

riddell (9)|22.1.2011 11:56
Dobrý den,
několikrát jsem se již zde dotazoval jaký fotoaparát. Měl jsem do nedávna jasno díky ohlasům a rozhodl jsem se o koupit Panasonic Lumix DMC-FZ45. Nyní, přemýšlím, jestli nebude výkon tohoto fotoaparátu srovnatelný např. s foťákem CANON PowerShot SX210 IS nebo Panasonic LUMIX DMC-TZ8EP (či TZ10EP). Fotím docela dlouho malým kompaktem a chtěl bych něco trošku vyspělejšího, co do funkcí, zoomu, citlivosti atd.. Ale teď jsem na vážkách, jestli je opravdu nej předchozí výběr Panasonicu Lumix 45. Bojím se abych po zakoupení onoho ultrazoomu nebyl zklamaný z mobilitou a velikostí oproti menším fotoaparátům. ByŤ v porovnání s některými ultrazoomy či zrcadlem je to zas o mnoho menší. Děkuji za odpověď a nasměrování.
Milan Šurkala (3381)|22.1.2011 12:27
Panasonic FZ45 ma stejny snimac jako TZ10, ma i stejny procesor, proto oba fotoaparaty foti vicemene stejne. Rozdily jsou v tom, ze FZ45 ma vetsi zoom, trochu lepsi svetelnost (diky tomu muze pouzivat trosku kratsi casy nebo trochu nizsi citlivost a dosahnout tak o kousek ostrejsich a mene zasumenych snimku), ma vetsi moznosti manualniho nastaveni a podporu RAW. Ono ale pokud uvidite fotku z TZ10 a z FZ45 vedle sebe, tezko poznate, ktera je ze ktereho, protoze vnitrnosti jsou totozne a objektivy obou pristroju patri k tomu nejlepsimu, co se da vubec ve tride kompaktu a ultrazoomu nalezt. Canon SX210 IS bych nekupoval, je to docela prusvih (tento fotoaparat lze nicmene vrele doporucit jako genialni nahradu HD videokamery, zde je nedostizny, ale jako fotoaparat je jen prumer).
riddell (9)|22.1.2011 13:08
Děkuji moc Milane za rychlou odpověď. Čím dál tím víc se utvrzuju si koupím buď FZ45 nebo TZ 10. Viděl bych to asi na ultrazoom, zkušenosti mám celé léta jen s klasickým kompaktem a tohle by mohlo být příjemné zjištění v oblasti možností více nastavitelných funkcí. Vrátit ke kompaktům se mohu vždy. Docela jsem překvapen (a tím více rozhodnut o koupi), když řadíte tyto fotooaparáty nejlepší mezi kompakty a ultrazoomy. Myslíte třeba, že ani IXUS1000HS není tak kvalitní jako panasonic?
Ještě mě napadlo, stává se vám z praxe, že kdo má ultrazoom nebo zrcadlo, že používá ještě klasický kompakt nebo už si na něj ani nevzpomene?
Milan Šurkala (3381)|22.1.2011 14:03
IXUS 1000 HS pokud vim, tak nema manualni nastaveni expozice a ani prioritni rezimy. Ma vsak stejny cip jako IXUS 300 HS a pokud tam zachovali stejne zpracovani obrazu, pak by ten Canon delal lepsi fotky nez Panasonic. IXUS 300 HS ma totiz asi nejkrasnejsi snimky (co se tyce sumu a mnozstvi detailu), ktere jsem kdy z maleho 1/2,3" cipu videl. Nicmene model 1000 HS ma horsi svetelnost, pocatecni ohnisko az 36mm take nemusi kazdemu vyhovovat a v oblasti nastavovani toho moc nenabidne (nezkousel jsem ho, ale aspon ve specifikacich neni o manualnim nastaveni expozice zadna zminka).

Co se tyce toho, zda clovek jeste pouzije klasicky kompakt pote, co presedla na zrcadlovku, tak vezte, ze zalezi na cloveku, ale spousta lidi, kteri maji zrcadlovku, si kupuji jeste kapesni kompakt pro pripad, ze se jim nechce tahat zrcadlovka. Vetsinou si kupuji mensi profikompakty (napr. Canon S95, Panasonic LX5) nebo kapesni ultrazoomy (Panasonic TZ10 a podobne). Kdo ma ultrazoom, zpravidla kompaktem nefoti a posilhava po zrcadlovce :-)
riddell (9)|22.1.2011 17:19
Ty profi kompakty jsou super, to je pravda, ale pro me v tomhle pripade uz i odchyleni od financni stranky.. TAkze ted uz se jen rozhodnout, zda FZ45 nebo TZ10. Spíš asi tu FZ 45, je to první větší foťák, rád ho vzykouším, při nejhorším vyměním za TZ10. Snad ale nebudu muset, přeci jen si fotak nekupuju kazdy den:-)