Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Odolné foťáky - Ano či ne?

Petr S. (328)|28.1.2011 12:46
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Odolné foťáky - Ano či ne?[/SIZE]



Na trhu se objevil další z odolných fotoaparátů, které jsou vodotěsné a vydrží i pád z výšky třeba až 12 metrů. Je pro vás taková odolnost důležitá a je pro vás jedním z faktorů výběru nového přístroje? Nebo je to jen nepotřebná omáčka? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Tichus (5)|28.1.2011 13:20
Měl jsem nějakou dobu Panasonic DMC-FT2 a bylo super, že jsem se jej nemusel bát vytáhnout, ať bylo jakékoliv počasí (třeba v Londýně k nezaplacení), nehledě na možnosti točení a focení pod vodou bez jakéhokoliv dalšího příslušenství. A ani denní fotky rozhodně nebyly špatné.
Můj názor je takový, že pokud chce někdo klasický kompakt (tzn. ne profi nebo ultrazoom), tak je to parádní věc.
Neregistrovaný (0)|28.1.2011 14:05
Já vlastním HDV kameru, utrazoom panasonic FZ38 a nakonec jsem si koupil ještě odolný FT1. Táák a vypadá to následovně. Když jsme cestovali, vozil jsem kameru + ultrazoom, pak jsem zjistil, že i video z FZ 38 je dost dobrý a tak jsem vozil jen FZ 38, ale chybělo mi takové to focení na pláži, kdy se nemusím bát písku, kdy jdete někam kilometry daleko kolem kokosů a musíte sebou táhnout pouzdro na kameru nebo foťák. Teď si dam za plavky FT1, když je mi horko, tak i s ním skočim do vody. Na kole se nebojím, když se mi někde natřásá v brašně, na vodě, že mi do něj nateče, atd...Video točí 720p - 25sn./sec. a je velmi slušně koukatelný i DVD z něho vytvořené. Takže nyní jezdím jen s odolným kompaktem a papírově lepší techniku nechávám doma:) Vím, že jí můžu použít, když jí budu potřebovat, ale z 90% vítězí praktičnost. Alespoň u mě.
Neregistrovaný (0)|28.1.2011 14:25
U mě je to jasný,
Ol E-3
co dodat
sice pád z 12m rozhodně nepřežije, ale sem tam to bouchnutí ano a voda ?
Vrátil sem se teď z Anglie a můžu říct, že sem si nestěžoval.
Na cesty se odolná mašina velice hodí. Teda, pokud cestujete tak jako já, se spacákem, stopem a třeba na kole.
Ostatně, na cesty čím menší a odolnější, tím lepší a o tom, že by se dalo fotkama z cest živit a byla vyžadovaná nějaká obzvlášť vysoká kvalita, o tom pochybuju. No, ale bohatě stačí aj nějakej levněší kompakt a když si dá jeden majzla, tak to nemusí být žádná outdourovka.
fotozemek.cz
Biturb (2)|28.1.2011 15:58
Pro me velmi aktualni tema..
Chci v nejblizsi dobe zakoupit kompakt a nemuzu se stale rozhodnout...
castokrat jsem se pristihl se starym nebo pujcenym fotakem, ze jsem nemoh nebo spise nemohl jsem si dovolit riskovat "zivot" pristroje za ukorem porizeni daneho snimku at uz ve spatnem podnebi, nebo napr na vode atd..
na druhou stranu tato odolnost nedovoluje dosahnout kvalit snimku jake nabizi za stejne penize pristroje neoutdoorove... nakonec asi pujdu do casia fh100 a budu vzdy nadavat kdyz nebudu moct poridit snimek, ktery by s "odolnakem" poridit bez ujmy sel..
Deee-aN (97)|28.1.2011 18:11
IMHO by se výrobci měli vydat právě tímto směrem a dělat všechny foťáky odolné, namísto přidávání Mpx a zoomu.
Michal Srna (63)|28.1.2011 21:06
Jak se to vezme - odolný kompakt je vždy v něčem kompromis (horší optika, menší LCD...). Najdou se však i kompakty, které odolné nejsou a parametry mají stejně špatné.

Osobně si myslím, že pokud člověk vlastní DSLR a chce něco pouze na dokumentování, přičemž mu na kvalitě tak moc nesejde (fotografie, které chce mít hezké, pořídí DSLR), tak pak je odolný kompakt zajisté lepší volba než obyčejný - můžete jej vzít kamkoliv, aniž byste se báli a pokud jej budete mít všude - můžete veškeré zážitky dokumentovat -> přístroj splnil účel.

Pokud člověk chce nadprůměrně kvalitní fotky a ne přitom DSLR, tak je lepší se odolným kompaktům vyvarovat a raději sáhnout po kompaktu s dobrou optikou (světelností) a např. BSI CMOS snímačem s menším počtem pixelů (ano - takových kompaktů je v současné době jako šafránu, ale najít se dají...)
vlsladky (21)|29.1.2011 09:19
Jsou jistě skupiny nás fotopostižených(horolezci,vodáci,lyžaři atd.), kteří tuto nabídku využijí, jen by bylo dobré aby se s odolností také zvyšovala i fotokvalita. Já osobně sebou neustále v batůžku nosím buď Canon A570 nebo Fuji E550 a doufám , že mé zacházení i vliv počasí nějak přežijí. Praktikuji to takto již od roku 2004 a stále tyto aparáty drží i když se již nekolikrát koulely ze stráně samy nebo i se mnou. Přeji dobré světlo Láďa!
Choakinek (5)|30.1.2011 02:01
Dneska už se podařilo výrobcům to, že běžný kompakt již fotí tak strašně, že se tím v podstatě setřel jakýkoliv rozdíl v kvalitě výstupu mezi běžným kompaktem a odolným kompaktem s periskopovým objektivem. Takže odolný kompakt? Proč ne, odolnost a popř. vodě vzdornost je příjemný bonus pro toho, kdo to nutně potřebuje.
Neregistrovaný (0)|30.1.2011 12:43
Já vlastníl Panasonic FT1 a nyní po reklamaci FT2. Mezi nimi žádný rozdíl v kvalitě rozhodně není ale kvalita celkově je mizerná. Nejhorší je asi malý dynamický rozsah. Vše je strašně kontrastní. Video není špatné ale trpí stejným neduhem. Citivost použitelná do ISO200 :-( Vlastním ještě Panasonic GH1 a výsledky jsou i za ideálních podmínek propastné. Proto jej používám pouze na bazénu, u moře nebo pod vodou, kde nic jiného použít nelze. Škoda že na trhu není něco s 1/1,6" snímačem, světelným objektivem a outdoorovým tělem... i za cenu větších rozměrů. Jinak samozřejmě odolné foťáky ano!
Rindi (7)|30.1.2011 15:04
Promiňte, ale v takovémto seriózním fóru by se snad nemusel objevit blud, že nějaký fotoaparát vydrží pád z výšky 12 metrů. Zřejmě jste si to spletl s odolností do hloubky 12 m ....
busy (782)|30.1.2011 15:41
[quote=Rindi;8552]Promiňte, ale v takovémto seriózním fóru by se snad nemusel objevit blud, že nějaký fotoaparát vydrží pád z výšky 12 metrů. Zřejmě jste si to spletl s odolností do hloubky 12 m ....[/quote]

Ked spadne do perin, tak vydrzi pad aj 20 metrov :)
Neregistrovaný (0)|7.2.2011 10:05
Odolny fotak sa urcite zide, napr. fotenie pod vodou, nestaram sa ci mi vypadne z vrecka alebo krpcovi spadne na zem. Proste take male nerozbytne cudo, ktore foti celkom dobre fotky a ziadne starosti naviac.
Odolnost pri pade z vysky 12m vsak uz nepotrebuje. Staci tak 1-1,5m.
Pod vodou tak 2-3m, hlavne nech zvlada more a piesok.
busy (782)|8.2.2011 06:38
[quote=Neregistrovaný;8602]Odolnost pri pade z vysky 12m vsak uz nepotrebuje. Staci tak 1-1,5m.[/quote]

No ono zalezi aj na tvrdosti povrchu na ktory fotak dopadne.
Je rozdiel ked spadne na tvrde ostre skaly (a este k tomu objektivom na nejaky ostry hrot) a je rozdiel ked spadne do perin :)

[quote=Neregistrovaný;8602]Pod vodou tak 2-3m, hlavne nech zvlada more a piesok.[/quote]

No, pad z vysky 2-3m pod vodou myslim v pohode zvladnu vsetky fotaky (tie nevodotesne v podvodnom puzdre) :)

PS: Taky Lumix FZ28 prezije pad z vysky jedneho metra na skaly. Akurat teda nie je tak uplne vodotesny...