Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Editor fotografií na míru?

Petr S. (328)|11.2.2011 11:41
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Editor fotografií na míru?



Dnes existuje nespočet různých programů pro úpravu fotek. Někdo dává přednost jednoduchosti, někdo jiný má zase jiné priority. Co musí umět právě váš editor a který to vlastně je? Nebo fotky neupravujete? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Michal Srna (63)|11.2.2011 13:38
Osobně editory fotografií téměř nepoužívám - vyvolávání fotografie z RAW formátu nepovažuji za úpravu fotky, nýbrž za nedílnou součást její tvorby, jelikož je pouze a jenom na mě, co z RAW dat získám a jak si fotografii vytvořím dle svého citu.

V tomto směru si nedokážu již představit život bez své "digitální temné komory" zvané Adobe Lightroom. Poskytuje dostatečnou sadu základních i pokročilejších funkcí pro práci s RAW soubory a to navíc v příjemném uživatelském rozhraní včetně podpory 64bit a zpracování na více jádrech.

Výborná je ji Library (knihovna) pro správu veškerých již dříve vyvolávaných fotografií, bezproblémový export celého katalogu (z důvod zálohy či přenosu na nový OS/PC), takže není problém se vrátit k fotografii např. 3 roky zpět a vidět v paletě historie všechny kroky úprav a možnost je měnit či fotografii dále zpracovávat.

Z klasických editorů si myslím, že stačí na základní úpravy (změna rozlišení, doostření, rámeček, konverze formátu atd. či obecně dávkové zpracování více souborů) např. Zoner či ACDSee (ACDSee Pro v případě, že máte kalibrovaný monitor a chcete využívat daný ICC profil). Ano, někdo by mohl namítnout, že oba editory podporují i zpracování RAW souboru, osobně jsem s nimi nedosáhl nikdy takových výsledků jako v případě Lightroomu.

Toť pouze můj názor k danému tématu ;-)
Martin Vítek (6)|11.2.2011 14:44
Naprosto souhlasím s Michalem Srnou,

Lightroom je ve své třetí generaci nejen převodníkem z RAW, ale i skvělým editorem a označení temná komora je pro něj ctí, ale zároveň jej velmi vystihuje. Chcete si vyhrát s jedním záběrem? Proč ne. Základní nástroje jsou více než dostatečné a právě 3 generace již umožňuje i rovnání deformované perspektivy či svislic. Odšumění, doostření, barevný posun nebo převod do černobílé pod výraznou kontrolou... skvělé.

Máte vyšší nároky, ale prostředí Lightroomu vám vyhovuje? Pro Lightroom existují výborné pluginy od společností jako Nik Software a dalších, které jsou pro další náročnou editaci ještě pokročilejší... Nedávno zde proběhla zpráva o druhé generaci výtečného pluginu Silver Efex pro převod do černobílé právě od Nik Software, která přijde na trh během jara. Nehledě na to, že po netu lze zdarma stáhnout kvanta "Presets", tedy filtrů, které vám na jedno kliknutí nastaví hodnoty nástrojů a mohou jen jemně vylepšit snímek, ale také zcela změnit jeho charakter... toto jsou oblíbení hračky, ale svoji práci pak již nemáte tak ve svých rukou... to je však osobní volba každého...

Dávkové úpravy série fotek z jednoho světelného prostředí je dílem okamžiku... nebo máte malé smítko na objektivu? Odstraňte jej na první fotce a pak jen synchronizujte celou sérii snímků tímto objektivem focenou. Katalogizace snímků či možnost přenosu celé knihovny jsou z pohledu začátečníka možná nepodstatné, pokud však fotíte delší dobu a začínáte se o svoji sbírku snímků starat, velmi tuto propracovanou možnost oceníte.
Jarda1943 (1)|11.2.2011 17:20
Dva roky používám (k plné spokojenosti) Zoner Professional - dnes ve verzi 13. Photoshop to není, ale na mé hraní si s fotografiemi to postačuje. Před půl rokem jsem si koupil SONY Alpha NEX-5 a tak jej používám i pro vyvolávání RAW (Sony ARW) formátu záznamu. Vše u mne zatím funguje jen na bázi pokusů a omylů a tak někdy vše nedopadne tak, jak by mělo. Buďto mi chybí nějaké školení či literatura, ale čím dál tím více využívám návody, uveřejňované na Blogu Zoneru. Tyto návody by však někdy měly být trochu podrobnější a ilustrativnější - třeba ve vizualizaci jednotlivých kroků.
Protože zatím fotografie nikde nevystavuji v papírové formě, ale své výtvory "publikuji" na dvou významnějších fotogaleriích - Picasaweb a Schwup a pokusně i na Rajce.cz, tak pro rychlost práce a možnost upravovat fotografie v kombinaci těchto fotogalerií dělám hodně s editorem Picasa 3.8, který má již celou řadu pro mne užitečných funkcí.
Před nějakými 7 roky jsem začal používat i GIMP verze 1.6, ale vzhledem k poměrně složité práci (ve srovnání se Zonerem), jsem jej opustil. Tehdy jsem též začal používat IrfanView, který ještě někdy použiji pro rychlé zmenšování jednotlivých fotografií nebo jejich prohlédnutí, či vyhledávání. Pochopitelně, že Zoner tohle všechno umí také, ale někdy je to kanon na vrabce.
Zdenek.h (9)|11.2.2011 20:41
Vzhledem k tomu, že spravuji dva hlavní weby (naší vesničky http://www.loucim.cz/ a svůj) a nafotím z akcí cca 10 souborů po (jak kdy) cca 60 - 80 fotkách měsíčně, je pro mě prioritní rychlost zpracování, takže v posledních letech používám Zoner. Od osmičky až ke dnešní třináctce. Pro potřeby webu nebo pro noviny (jako doprovod k článkům) bohatě stačí a když jsme připravovali před lety výstavu 650. let založení obce, připravil jsem v Zoneru uspokojivé fotky i pro fotolab na výstavu.
Dole v liště mám PhotoFiltre Studio, tam dělám občas drobné vylepšení - například nápisy, které PFS umí sofistikovanější než Zoner (tyhle vychytávky tam dají za rok nebo dva, aby si člověk musel koupit další verzi). Jinak je PFS dobrý editor na hračičkování...
Picasu využívám pouze k nahrávání fotek do alba a verze Zoner 13 už fotky nahraje do Picasy taky.
V Zoneru jsem pokoušel i RAW, což je poněkud zdlouhavá záležitost, kdo chce nicméně vytvořit opravdu perfektní fotku, je RAW asi to nejlepší. Zkoušel jsem i HDR, trochu to fotku vylepší, na druhé straně její úprava ve specializovaných editorech už je o něčem jiném.
U nás ve vsi vedu dětský fotokroužek a dětem jsem doporučil pro začátek PhotoFiltre, je zadarmo a pro začátečníka myslím stačí. Učíme se podle fotonávodů, které jsem si loni napsal a umístil na web Google: https://sites.google.com/site/fotonavody/.
vlsladky (21)|12.2.2011 15:36
V roce 2004 jsem přikoupil ke kinofilmové zrcadlovce digitální kompakt a tím vznikla potřeba ty 0a1 nějak zpracovat a prográmek dodávaný s aparátem toho moc nedovoloval. Proto jsem zkusil Adobe Photoshop 7.0, ale na Interkameře se mi dostal do rukou CD disk se Zonerem Media Explorer 6 a ten se mi zdál jednodušší a postačující. Od té doby následovaly Zonery 7,8,9,10,11,12,13 Profesionál. Zkoušel jsem Gimp, Corel i PhotoScape a vždy jsem se vrátil k Zoneru. PhotoScape doporučuji těm co začínají a zatím nechtějí placené editory
Rellik (1136)|12.2.2011 17:52
No tak já teda pro vyvolávání RAW souborů používám program RawTherapee, který se dá srovnat s placeným Lightroomem a pro dodatečné operace - rámečky, texty apod používám GIMP, který se dá zase bez problému srovnat s Photoshopem. :-) Nemám potřebu kupovat předražený software, když v podstatě stejný existuje i zdarma. :-)
Toris (0)|12.2.2011 20:27
[quote=Michal Srna;8647]
V tomto směru si nedokážu již představit život bez své "digitální temné komory" zvané Adobe Lightroom. Poskytuje dostatečnou sadu základních i pokročilejších funkcí pro práci s RAW soubory a to navíc v příjemném uživatelském rozhraní včetně podpory 64bit a zpracování na více jádrech.
[/quote]

Nevíte na kolikajádrové zpracování podporuje Lightroom (a Photoshop)? Nenašel jsem jsem to na http://www.adobe.com/products/photoshoplightroom/ ani nikde jinde :-(
Tchutcho (186)|13.2.2011 13:31
Editory používám čtyry.Každý na něco.I když všeci umí téměř stejný věci,ale každý to dělá jinak.Prostě si s tím rád pohraju,ale pokud mám hodnotit,tak jsem velice spokojen se Zonerem a absolutní jednička u mne je Fotoschop.Opravdu dost dobrej program.Naopak,nekamarádím se s Gimpem.
xvasek (2)|14.2.2011 09:52
Popravdě jsem několik let využíval prakticky výhradně Picasu, ale štve mě - nemá fullscreen v rychlém prohlížeči, má divné klávesové zkratky a ovládání mi moc nevyhovuje. Navíc teď přibyla potřeba otevřít a zpracovat .SRW (Samsung RAW) a to jí moc nejde, při troše přemlouvání je zobrazí, ale to je vše. Zkoušel jsem Lightroom (RC verze byla zdarma) a celkově dobré, ale tak nějak jsem měl pocit, že ten software udělá některé věci sám a nemám nad ním kontrolu, navíc mi přišel dost pomalý. Teď jsem zkusil nightbuild RawTherapee a SRW zpracuje, jenom je potřeba poladit barvy a mám takový víc pocit ovládnutí hmoty, takže jsem ztratil nutkavou potřebu utratit nějaké ty tisíce za Lightroom; popravdě mi z mého pohledu přijdou oba programy dost podobné. Taky jsem stáhnul demo Photoshop Essentials, ale zatím jsem to neinstaloval, k foťáku jsem dostal ještě SilkyPix developer studio, ale to mi zase přijde z neznámého důvodu "takové divné". Celkově v tom tápu, ale asi skončím na používání dvou softwarů - jeden pro správu galerie (asi Picasa) a jeden pro vyvolání RAWů (zatím to vypadá na RawTherapee), příležitostně GIMP, který jsem tak nějak ovládl už dávno a vyhovuje mi.