Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Cokin nebo závit ?Jaký systém uchycení fitrů použít?

vasin (2)|4.12.2008 10:44
Stal jsme se vlastníkem Nikona s objektivem u kterého je závit 72. V tuto chvíli uvažuji o zakoupení polarizačního fitru, ale nevím zda pořídit klasický fitr kulatý na závit 72. (podle mne pak nebudu moct používat sluneční clonu) a nebo zda zvolit systém Cokin, kdy lze na objektiv pak umístit 3 hranaté fitry (třeba přechodové) a jeden kulatý polarizační. Ale zase sluneční slona je pak směšně malá.

Nějak si neumím představit co je užitnější. Polarizák mi možná přijde lepší jako přímo na závit, ale přechodové fitry jsou zase lepší s uchycením od Cokinu aby se daly posouvat nahoru dolů kvuli přechodu, což u kulatých přechodových nelze.
Zase Polarizák na závit je pak někde u moře nebo v horách potřeba skoro pořád a jeho výhoda v našroubovanosti je zas vetší.

A teď babo raď .... co vidíte Vy jako lepší? Díky

A koupit systém Cokin pro přechoďáky a kulatej polarizák .. no nevím už to začíná lézt do peněz ;)
HimiX (187)|4.12.2008 11:27
Cokin jsou, teda říká se to, to nejlepší co můžeš mít, taky je to vidět na ceně, takže jestli se ti za to chce dávat penízky a myslíš si, že využiješ top třídu ve filtrech tak určitě Cokin.

Polarizak mám kulaty otočný slim a mám ho venku nasazený pořád, takže ten bych koupil určitě kulaty, přece jen chodit s monstrem na skle od Cokinu není nijak extra praktické. Jestli chceš koupit polar. kruh. určitě kup slim, pak by ti filtr neměl vytvářet tmavé rohy.
vasin (2)|4.12.2008 16:49
Aha .. OK děkuji
dkas (154)|5.12.2008 09:27
Nemyslel jsi náhodou, že pokud buddeš mít polarizační kruhový filtr, tak na to nenasadíš tu clonu? Jako že bude příliš vyčnívat, takže to pak s tím nepůjde...

Jestli jsi to myslel takhle, tak tě uklidním. Měl jsem polarizák od Hamy (má na sobě takovou páčku, aby se s ním lépe točilo, která se dá odšroubovat) a ta je i bez tý páčky taková macatá, ale clonu jsem nasadil, i když lehce s problémama. Teď mám polarizák Canon a ten cloně nevadí vůbec.

Pokud jsi to tedy myslel takhle (z otázky jsem to tak pochopil), tak si myslím, že se nemusíš moc bát, ale lepší je to vyzkoušet...
RTeo (65)|10.12.2008 13:26
Pokud chceš zaručenou kvalitu, která je nutná tím více, čím je vyšší rozlišení snímače (zjednodušeně řečeno), jednoznačně bych doporučil "klasický" polarizák zn. Hoya, a to i s ohedem k případné výměně těla za lepší do budoucna. Je to dražší značka, ale řadí se mezi absolutní špičku. Na polarizáku bych nešetřil. Cokin nemohu posoudit, neboť mi jejich systém nesedí, takže se o něj blíže nezajímám...
PS: Jak píše HimiX, pokud se jedná o široké sklo, pořiď úzkou obroučku abys předešel vinětaci (ztmívání rohů).
Templ (37)|30.6.2009 14:49
Nemyslím, že Cokin polarizák by byl dobrou volbou. Normální polarizák můžeš mít nasazen skoro pořád - ochrana objektivu, ikdyž poměrně drahá. Ale zase můžeš ušetřit tím, že nebudeš kupovat UV.
Filcka (300)|30.6.2009 16:04
[QUOTE=Templ;2849]Nemyslím, že Cokin polarizák by byl dobrou volbou. Normální polarizák můžeš mít nasazen skoro pořád - ochrana objektivu, ikdyž poměrně drahá. Ale zase můžeš ušetřit tím, že nebudeš kupovat UV.[/QUOTE]

Polarizák bych jako ochranu trvale nepoužíval - je to jako fotit přes začouzené sklo - jak je málo Sluníčka, polarizák zbytečně protahuje expoziční časy. Jo, kde jsou ty časy kdy stál UV filtr Ø 52 mm 50 kaček... :D :D :D
huky (19)|2.7.2009 22:12
[QUOTE=Filcka;2852]Polarizák bych jako ochranu trvale nepoužíval - je to jako fotit přes začouzené sklo - jak je málo Sluníčka, polarizák zbytečně protahuje expoziční časy. Jo, kde jsou ty časy kdy stál UV filtr Ø 52 mm 50 kaček... :D :D :D[/QUOTE]

K tomuto názoru se také příkláním.Ale podle mého názoru a testů jsou nejlepší polarizáky B+W :D
Templ (37)|6.7.2009 05:54
[QUOTE=Filcka;2852]Polarizák bych jako ochranu trvale nepoužíval - je to jako fotit přes začouzené sklo - jak je málo Sluníčka, polarizák zbytečně protahuje expoziční časy. Jo, kde jsou ty časy kdy stál UV filtr Ø 52 mm 50 kaček... :D :D :D[/QUOTE]

Nerad šroubuješ? Polarizák se dá sundat.
busy (782)|6.7.2009 06:59
[QUOTE=Templ;2951]Nerad šroubuješ? Polarizák se dá sundat.[/QUOTE]

Ale pokazde ho sundavat - to by sa mi zase nechcelo. Problem je len v tom, ze polarizak sa sprava (okrem ineho) ako 50% ND filter, cize minimalne polovicu svetla pohlti a expozicne casy s polarizakom budu minimalne dvojnasobne. Za slnecneho dna a s bleskom je to jedno, ale v sere to moze byt dost neprijemne.
Filcka (300)|14.7.2009 20:41
[QUOTE=Templ;2951]Nerad šroubuješ? Polarizák se dá sundat.[/QUOTE]

Měl by sis v tom trochu udělat jasno .... jednou doporučuješ polarizák jako téměř trvalou ochranu a mně se pak zeptáš, jestli nerad šroubuju... :D :D :D Tomu říkám názorová konzistence...
Templ (37)|15.7.2009 15:50
[QUOTE=Filcka;3084]Měl by sis v tom trochu udělat jasno .... jednou doporučuješ polarizák jako téměř trvalou ochranu a mně se pak zeptáš, jestli nerad šroubuju... :D :D :D Tomu říkám názorová konzistence...[/QUOTE]

No...Ty abys mě nechal na pokoji...dotaz byl přece na Cokina. Takže....?
FotoZemek (77)|15.7.2009 17:58
polarizák mám šrubovací jinak KOKINY, moc nic nepoužívám, sem spíš reportér a záleží mí na OKAMŽIKU no a LOVÍM lidi.
frantisekzemek.estranky.cz
FotoZemek (77)|15.7.2009 18:00
[QUOTE=RTeo;736]Pokud chceš zaručenou kvalitu, která je nutná tím více, čím je vyšší rozlišení snímače (zjednodušeně řečeno), jednoznačně bych doporučil "klasický" polarizák zn. Hoya, a to i s ohedem k případné výměně těla za lepší do budoucna. Je to dražší značka, ale řadí se mezi absolutní špičku. Na polarizáku bych nešetřil. Cokin nemohu posoudit, neboť mi jejich systém nesedí, takže se o něj blíže nezajímám...
PS: Jak píše HimiX, pokud se jedná o široké sklo, pořiď úzkou obroučku abys předešel vinětaci (ztmívání rohů).[/QUOTE]

Na prd je špičková značka, když to samý dokážou ,,moname,, za polovic ceny
A FOTKU DĚLÁ ČLOVĚK
Filcka (300)|15.7.2009 19:12
[QUOTE=Templ;3096]No...Ty abys mě nechal na pokoji...dotaz byl přece na Cokina. Takže....?[/QUOTE]

Jak nechal na pokoji? To je snad normální diskuze :) Já používám mimo jiné šroubovací Cokin. Takže...? :D :D :D

[QUOTE=FotoZemek;3099]Na prd je špičková značka, když to samý dokážou ,,moname,, za polovic ceny
A FOTKU DĚLÁ ČLOVĚK[/QUOTE]

No mě by teda ta Hoja zajímala pro srovnání, protože se nemůžu zbavit dojmu, že jeden můj polarizák (čupr značka Visico :D :D :D) dělá lehkou obrysovou neostrost.