Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Aky filter pre 50mm objektiv

NeoSK (1)|9.3.2011 14:04
Zdravim,

Potreboval by som poradit, aky filter sa mi oplati kupit ku objektivu UV, Skylight, polarizacny, alebo sivy?
Mam Nikkor 50mm AF-S 1.4G na D90ke, chcem s nim fotit prevazne portrety v atelieri, ale rad by som objektiv pouzil aj na portrety niekde vonku, za slnecneho dna. Objektiv ma priemer 58mm.

Problem ale vznika este v tom, ze mam aj 18-105, ktory ma priemer 67mm, a teraz nastava otazka, ci nekupit radsej filter na 67mm a pouzit konvertor. Bude ale mozne pouzit tienidlo na 58mm, ak tam bude 67mm filter? Tento objektiv by som najradsej pouzival vyhradne vonku.

Zatial mam len HAMA 67mm UV filter

Dalsia otazka je asi, ktora znacka filtrov sa oplati viac - HAMA, Hoya, B+W ? alebo nieco ine? Tiez by som bol rad, aby - ak nedajboze by mi objektiv malo nieco rozbit - mal filter aj ochranny charakter a nerozpadol sa uplne, ale nejak drzal pokope a neposkriabal mi predny clen objektivu.

Mate niekto nejaky odkaz na review roznych filtrov? Pripadne priamy tip, alebo napad ako to riesit? Nechce sa mi hlavne investovat do filtrov stovky eur :(

Dakujem za pomoc!
russianblue (19)|18.3.2011 00:41
prvni rada - ...pokud nevis co potrebujes - nepotrebujes to!
druha rada - cokoliv s napisem HAMA/s/ byl vzdy pruser - overeno X letou praxi. Az zjistis, ze ti UV spis kazi fotky a dela zbytecny reflexy.

osobne bych si koupil nejaky laciny BW-HOYA. Ve verzi slim. Osobne pouzivam polarizak jen na krajinky...jinak nepouzivam, zadne filtry. mene je nekdy vice!
russianblue (19)|18.3.2011 00:41
prvni rada - ...pokud nevis co potrebujes - nepotrebujes to!
druha rada - cokoliv s napisem HAMA/s/ byl vzdy pruser - overeno X letou praxi. Az zjistis, ze ti UV spis kazi fotky a dela zbytecny reflexy.

osobne bych si koupil nejaky laciny BW-HOYA. Ve verzi slim 67mm. Osobne pouzivam polarizak jen na krajinky...jinak nepouzivam, zadne filtry. mene je nekdy vice!
piter (146)|18.3.2011 07:30
ako hovori russianblue, ak nevies co chces, nepotrebujes to :)
ci uv alebo skyline, to je jedno - ochrania objektiv mechanicky a moc ineho ucinku nemaju. sedy filter na portrety isto potrebovat nebudes a polarizak tiez nie. co sa tyka znacky hama, nie je to az taka katastrofa, ale kvalita urcite tiez nie. (sam pouzivam hama polarizaky a vecsi pruser je cokin ako hama, hlavne nd)