Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax K-r vs Nikon D3100 vs Canon EOS 550D

Jan Novak (2)|17.3.2011 17:07
Dobrý den,
řeším velké dilema. Nedávno mi odešel fotoaparát a teď se porozhlížím po novém. Zaujaly mě tyto tři modely, ale nemohu se rozhodnout. Jsem student, takže do budoucna neplánuji nákup kvalitnějších objektivů. Zajímá mě kvalita výstupu u těchto fotoaparátů se setovými objektivy 18-55mm. Nahrávání videa pro mě nehraje roli. Fotím převážně architekturu a přírodu. Canon má prý nejhorší setový objektiv, ale zase má nejkvalitnější čip a procesor. Naopak Pentax má údajně nejlepší objektiv, avšak nejslabší procesor. Můžete mi prosím pomoci s výběrem? Děkuji
Elcik (3)|17.3.2011 18:16
Co se týče čipu tak bych si o tom, že je nejlepší nebyl tak jistý. To, že má foťák nejvíc megapixelů automaticky neznamená nejlepší čip. Z hlediska hodnocení čipů bych se podíval na tyto stránky: http://www.dxomark.com/index.php/Camera-Sensor/Compare/Compare-sensors/(appareil1)/672%7C0/(appareil2)/664%7C0/(appareil3)/645%7C0/(onglet)/0/(brand)/Pentax/(brand2)/Nikon/(brand3)/Canon , kde canon dostává na frak.
Jinak sám canon EOS 550D vlastním a mohu ho jen doporučit, ale nekupoval bych ho se setovým objektivem, který nekreslí tak dobře aby smysluplně využil jeho 18Mpix. Výhoda volby Canonu je podle mě v tom, že se člověk zároveň dostává k široké nabídce příslušenství (nejen objektivů) vhodného pro canon...u nikonu to asi bude podobné ale u pentaxu nevím. Pokud ale nechcete kupovat nic jiného může vám to být jedno a pentaxu bych se nebál.
Mara42 (18)|17.3.2011 18:20
Srovnání kvality fotek najdeš zde: http://www.dpreview.com/reviews/nikond3100/page17.asp

Opravdu velkou výhodou Pentaxu K-r je vestavěná stabilizace, kterou můžeš využívat s jakýmkoli sklem. Další výhodou je bajonet, díky kterému můžeš použít jakýkoli Pentax objektiv: dohromady to dává možnost starého objektivu za pár Kč s funkční stabilizací (jen bych měl ještě zmínit, že čím je delší ohnisko, tím je stabilizace méně účinná x oproti stabilizovaným objektivům, které to mají naopak).

Každý fotoaparát má své pro a proti. Pentax K-r rozhodně video (1280x720 při 25 fps vz. fullHD u Nikonu i Canonu). Ale jak píšeš, video nehraje roli, takže tento argument vypadává.

Dále: údajně nejslabší procesor... no generace procesoru je již trošku starší, ale 6 fps při kontinuálním focením mluví trošku proti - z této trojce nejrychlejší (Nikon má 3 fps, Canon 3,7). Pochopitelně za to může rozlišení, což je další bod:

Je pro tebe přínosem 18 Mp u Canonu? Nehledě na to, že ve spojení se setovým objektivem nejseš schopný tohoto rozlišení opravdu dosáhnout. K tomu bys potřeboval pevné sklo vyšší kvality, které by toto obrovské rozlišení (pro amatéra možná zbytečné) nebrzdilo. Těmto 18 Mp je taky objetována kvalita při vyšším ISO (viz. dpreview.com) d3100 má nejspíš silnější AA filtr, protože na základní citlivost je jednoznačně nejslabší. Naopak exceluje na ISO 6400, kde poráží i Pentax K-r (jinak mi příjde subjektivně vždy slabší) Z Pentaxu K-r bych se rozhodně nebál tisknout A3.

O Pentaxu se říká, že má seťáky fajn. Mně osobně nějak vyjímečný nepříjdou, ale nesrovnával jsem je přímo s těmi, které dávají k d3100 a 550d. Plastový bajonet jednoznačně mínusem.

A nečekej, že tímto ta investice končí... uvidíš, že se za moment začneš poohlížet po nějakých lepších objektivech :)

Všeobecně je pravda, že vyslověně chybu neuděláš ani s jedním. Zaměřil jsem se záměrně na K-r, protože lidí, kteří tě budou přesvědčovat na Canon a Nikon bude určitě dostatek :) Osobně bych z těch tří bral K-r, ale malinko by mě videem lákal i Nikon. Canon bych zavrhl kvůli příliš vysokýmu rozlišení a vyšší ceně oproti entry level rivalům.

Tady máš Pentax K-r za 14 500,- Kč vč. DPH http://www.vkfoto.cz/engine/zbozi.html?id=14635
russianblue (19)|18.3.2011 00:13
reaguju na prvni post:
muj nazor na vec je takovyto, ackoliv pentax muze byt papirove nejlepsi, pravdepodobne si ho nikdy nekoupim. Dovod je, ze v segmentu digi. SLR ho okolo me nikdo nema. TAkze nemu sdilet vybaveni a v neposledni rade se take satne prodava /ojetina/.

takze moje rada zni, kup si to, co maji tvoji kamaradi. ono je uplne jedno, co z soucasnych tel vyberes, u vsech je limit setovy objektiv....

osobne kdybych mel +-15000,- tak bych sahl po nejake ojetine stredni tridy. TAkze napr. N-D90 nebo cokoliv od canonu 30D a vejs...
NHKG (58)|18.3.2011 06:53
Mám K-r. Seťák je nic moc, ale předpokládám, že u ostatních to bude stejné. Doporučuji si zajít do obchodu, o vybrané foťáky si osahat. Taky jsem se původně rozhodoval mezi K-r a D3100 (Cannon nebrat, podle recenzí je stejně dobrý jako ty další 2, ale o dost dražší, 18Mpix je se seťákem spíše ke škodě). Protože já, když jsem vyzkoušel D3100, tak jsem hned věděl, že ho nechci. Nejenom, že mi neseděl do ruky (častý problém u D3100). Navíc při krátkém testu v obchodě měl obrovské problémy v šeru se seťákem vůbec zaostřit. K Pentaxu, díky tomu, že má stabilizaci čipu, velmi levně seženeš další starší skla, na kterých ti bude fungovat stabilizace. Například já jsem koupil velmi dobrý a hlavně velmi rychle ostřicí Pentax FA 28-70 f4 za 1000Kč. Běžně stojí do 2000Kč, takže by tě to pořád vyšlo levněji, než 550D, ale pro tebe bude asi málo širokoúhlý.
Ale jak už píše russianblue, pokud mají známí kolem tebe jednu značku, vyplatí se ji koupit, ať si pak můžeš pučovat oběktivy a jiné příslušenství a chodit za nimi pro rady. Já taky mám kamaráda s Pentaxem ...
piter (146)|18.3.2011 07:27
ak si student, zaujima ta kvalita vystupu a nezaujima ta video, pozrel by som po comsi starsom s 10 - 12 MP a vystup bude v pohode. co sa tyka setaku, mam pocit ze najlepsi je pentax. co sa tyka kvality cipu, asi by som vsadil na nikon. co sa tyka lacneho prislusenstva a dobrej ergonomie, canon.
medzi tym co si spomenul by som siel do pentaxu prave koli tomu stabilizovanemu cipu, mensiemu rozliseniu a kvalite setaku. ak robis nocne fotky je vyhoda aj ISO 25600 (mozes zmerat expoziciu a neskor vypocitat presny cas pri iso 100 alebo 200, mne to na canone chyba).
Mara42 (18)|18.3.2011 09:41
No obávám se, že ISO 25600 není už využitelné (fotky stojí za nic - i když na druhou stranu některé kompakty umí totéž na ISO 1600).
Ono to omezený příslušenství k Pentaxu částečně eliminuje obrovské množství použitelných starých objektivů. M42 s redukcí asi taky nebude nějaký peklo, když ti foťák správný manuální zaostření vizuálně oznámí (ale osobně nevím).
nevik (1)|18.3.2011 13:44
Canon EOS 550D má výborné rozlíšenie LCD. Porovnaj si to s Nikonom a Pentaxom, možno aj to ti pomôže pri výbere. Tiež by si mohol skúsiť zohnať dioptrickú korekčnú šošovku hľadáčika (samozrejme aj ďalšie príslušenstvo) na uvedené tipy.
Kvalitu fotografií pri rôznych ISO si môžeš porovnať aj tu:

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
NHKG (58)|18.3.2011 14:19
@ Nevik: Pentax K-r má skoro stejně bodů na displeji (550D má 1,040k bodů, k-r 920k). Jinak výborná stránka na srovnání technických parametrů je Snapsort.
@Mara42: Mám ke K-r i jeden manuální objektiv a práce s ním neskutečně pomalá, používám "catchfocus" a stejně se mi nelíbí ostrost fotek. Plně manuální ostření se svým mizerným zrakem nezvládám. Ale objektivů je v inernetových bazarech a aukcích dost, ve všech potřebných rozsazích, většinou jsou i levnější jak pro konkurenci. Nových je taky spousta typů.

http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_550D-vs-Pentax_K-r
Jan Novak (2)|21.3.2011 17:15
Děkuji Vám za tipy, tak nakonec sem se rozhodl pro Pentax, po vyzkoušení v prodejně mi sedl nejlépe. Ještě jednou díky
wayne (15)|5.4.2011 15:46
ja by som bral skor canon 1100D ako 550D, uz len kvoli 12Mpx, inak sa az tak nelisia, az na pogumovanie na tele.....

pentax je dobra volba