Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kompakt vs. zrcadlovka

Zpjevy (6)|31.3.2011 08:16
Dobrý den,

už delší dobu plánuji koupi fotoaparátu a teď už se konečně blíží výplata.
Problém je, že nemám jasnou představu po čem se poohlížet, focení bych se chtěl věnovat více, než jen 'rekreačně', ale pořád jsem úplný amatér. Proto se obracím na toto fórum, stále nevím, jestli shánět kompakt, nebo zrcadlovku. Něco jsem si přečetl a někde jsem se pozeptal a setkal jsem se s různorodými reakcemi, ze kterých nejsem moc moudrý. Do samotného přístroje bych chtěl investovat cca do 12 tisíc, s dalšímy náklady na příslušenství tak nějak počítám. Z kompaktů se mi líbí ultrazoomy od Panasonicu, doma máme už třetí a nemůžu si ho vynachválit, zde bych se chtěl zeptat na rozdíl mezi TZ10 a TZ20, jestli se ty 2,5 tisíce za MOS snímač vyplatí? Ze zrcadlovek se mi líbí low-endy od Canonu. Praktické rozdíly (rozměry, váha..) nehrají roli, tím se nechci omezovat. Nemám v úmyslu zůstat pouze u reportážních fotek z dovolené atp.
Pokud by mi někdo mohl poradit, zda je pro amatéra-nadšence, jako jsem já lepší DSLR, nebo ultrazoom, byl bych velmi rád.
Předem děkuji za Váš čas.
Milan Šurkala (3381)|31.3.2011 12:05
MOS snimac u TZ20 je spis nevyhoda, nikoli vyhoda (teda zalezi na uhlu pohledu). Takze zaplatit za to jeste 2,5 tisice na vic, no nevim. MOS snimac v TZ20 ma vyhodu v rychlem sekvencnim snimani a Full HD videu, na druhou stranu ma velmi vyrazne vyssi sum a hezke fotografie z toho lezou skutecne jen na nejnizsi ISO, a to jeste ne vzdy. U techto ultrazoomu musis pocitat s omezenymi moznostmi nastaveni, nicmene Panasonicy na tom jsou docela dobre. Kvalita obrazu je vetsinou dobra jen na nejnizsi ISO, vyhodou je vsak velka univerzalnost.
Zrcadlovky jsou o necem jinem. Prace s nimi je narocnejsi, clovek si musi vice davat pozor na ostreni (maji mensi hloubku ostrosti). Jsou vyrazne rychlejsi a nabizi velmi kvalitni fotky i na stredni a vyssi citlivosti. S jednim objektivem vsak nejsou univerzalni. Osobne bych se v levnych zrcadlovkach ohlizel spise po Nikonu a Pentaxu, ale to je vec nazoru, v podstate spatna zrcadlovka neexistuje. Na tvem miste bych spise resil dilema profi kompakt - zrcadlovka (ultrazoom je jen prerostly kompakt s velkym zoomem, ale stejne tak mizernou kvalitou obrazu jako u beznych kompaktu).
NHKG (58)|31.3.2011 14:48
Nedávno jsem přecházel z kompaktu na zrcadlovku a aspoň mě focení se zrcadlovkou baví více. Pokud větší váha a rozměry nevadí, určitě bych doporučil zrcadlovku. Akorát u zrcadlovky je potřeba počítat s tím, že koupí přístroje nákup nekončí. Většina lidí časem neodolá a kupuje další skla, blesky a jiné vybavení. Já třeba chtěl fotit jenom seťákem, ale za 3 měsíce jsem koupil 3 další skla, která teď chci prodat a sháním starší objektiv 28-75mm f2,8 (nový vyjde na 11000Kč) :D.
Ideální by bylo, kdyby jste si půjčil od nějakého známého zrcadlovku a vyzkoušel si, jestli vám focení s ní vyhovuje.
Zpjevy (6)|31.3.2011 16:08
děkuji za reakce, po jejich přečtení jsem se prakticky definitivně rozhodl pro zrcadlovku, zní opravdu lákavě. A s budoucím nákupem dalšího příslušenství taky počítám.

Doporučil by někdo konkrétní model? Když ne ten Canon, tak třeba něco od Nikonu? Jak velký handicap je absence zaostřovacího motorku a poměrně nízké rozlišení displeje?
Rellik (1136)|31.3.2011 19:57
Absence zaostřovacího motrku je celkem velký handicap, protože pak sem musí ostřit pouze manuálně (ručně) což není zrovna moc rychlé (v nekterých případech to není na škodu). Rozlišení displeje je celkem jedno, protože u zrcadlovky se fotí z 99,9% pouze přes hledáček. Displej je tam v podstatě "jen" na kontrolu snímku a nastavení foťáku.
Milan Šurkala (3381)|31.3.2011 20:33
Absence zaostrovaciho motorku naopak neni temer zadny problem, pokud bude pouzivat nove objektivy, ktere maji zaostrovaci motorek v sobe. Problem se tyka jenom situace, kdy bude kupovat stare objektivy bez motorku.
NHKG (58)|1.4.2011 06:59
[quote=Zpjevy;9272]děkuji za reakce, po jejich přečtení jsem se prakticky definitivně rozhodl pro zrcadlovku, zní opravdu lákavě. A s budoucím nákupem dalšího příslušenství taky počítám.

Doporučil by někdo konkrétní model? Když ne ten Canon, tak třeba něco od Nikonu? Jak velký handicap je absence zaostřovacího motorku a poměrně nízké rozlišení displeje?[/quote]

Levné Nikony nemají ani motorek ani stabilizaci v těle. Ničemu to nedí, dokud nekupujete starší objektivy. Pentax a Sony mají naopak stabilizaci i motorek ve všech tělích. U nových fotoaparátů do 12000Kč moc rozumný výběr není. Vzhledem k tom, že mám Pentaxe tak doporučím zase Pentaxe -> model K-x za cenu od 13000Kč se setovým objektivem. Všichni si myslí, jak je na Pentax díky tomu, že je méně rozšířený méně je méně staršího příslušenství, ale na Aukru a Paladixu (případně Ebay.uk) do 14 dnů seženete jakýkoliv potřebný objektiv za přijatelnou cenu, většinou nižší než u adekvátního pro Canon nebo Nikon.
Každopádně ať už se rozhodnete pro cokoliv, tak doporučuju to předem vyzkoušet, každé tělo nesedne každému do ruky.
Zpjevy (6)|1.4.2011 08:01
[quote=NHKG;9277]U nových fotoaparátů do 12000Kč moc rozumný výběr není.[/quote]

Těch 12k je spíše tak orientačních, aby mi někdo neradil profi zrcadlovky za desítky tisíc. Mám poměrně velké ruce, takže určitě předem vyzkouším.
Milan Šurkala (3381)|1.4.2011 09:02
Zkusil bych spise D3100 s objektivem 18-105mm. Sice ve vysledku nabidne mensi ohniskovy rozsah, ale 6x zoom je pro vetsinu prilezitosti dostatecny, je to v jednom (nemusi se porad menit objektivy) a ten objektiv je opticky opravdu povedeny (s ohledem na jeho cenu). Jen pomaleji ostri nez 18-55mm verze.
Hupp (225)|1.4.2011 09:40
18-105VR je navíc stabilizovaný, což ty dva v odkazu zřejmě nejsou, už podle ceny. U 18-55mm to asi tak nevadí, (dlouho jsem fotil s kinofilmovým Nikkorem 28-80mm a absence stabilizace mě netrápila, většina fotek byla ostrých i tak), u 55-200mm by se hodila spíš. 18-105mm VR mám, je opravdu dobrý za tu cenu, navíc se častými výměnami nezanáší čip prachem. Jen se občas objeví aberace, D3100 by to ale měla umět i odstranit softwarově rovnou. Alespoň myslím, že to tak je, (nechci tu psát bludy:-) Takže záleží, zda preferujete delší ohnisko nebo stačí to do 105
Zpjevy (6)|1.4.2011 09:59
aha, už je mi to jasné, ještě, že jsem se zeptal :-) tak mám nejspíš vybráno. Ještě poslední dotaz, máte někdo nějaký oblíbený a osvědčený foto e-shop? Na nákup ostatního příslušenství. S nákupy na internetu mám strašné zkušenosti, tak se radši ptám.
Mara42 (18)|1.4.2011 10:30
Až si budeš osahávat D3100, zkus si v obchodě srovnat držení i s Pentaxem (K-x nebo K-r). Uvidíš sám proč.
Co se týče nákupu, nejlepší je zavolat a osobně se zkusit zeptat. Z "keců" prodejců se toho dá hodně zjistit. A rozhodně se vyhýbat Pixmanii.

Mně u D3100 vadí moc silnej AA filtr. Když to srovnáš s Canonem 550d a Pentaxem, na ISO 100-200 to jde prostě vidět. Máznout můžeš vždycky, ale doostřit něco, co ostrý neni, jde jen hodně těžko - resp zíkat detaily. Šumem je na tom nejlíp Pentax K-r/K-x a zdaleka nejhůř Canon 550d.

Už mám doma Pentax 50mm 1.7 A, kterej sám řídí clonu, fotoaparát měří expozici a indikuje zaostření (to je potřeba provádět manuálně). Skvělé technické zpracování a kvalita. Cena 1 700 vč. dopravy a můžu mmj. využívat stabilizaci, což by u jiných značek nešlo. Právě ta malá komunita Pentaxu mě naprosto dostala :)

Pokud chceš být další Nikonista, kterýho někdo s podobným strojem ani nepozdraví, budiž.
Neber to osobně, jen je dobrý, aby svůj názor řekl i někdo mimo početné stádo. Nikon D3100 je rozhodně výbornej stroj a chyby, který mu jeden člověk nemůže odpustit, jinej bez problému příjme.
NHKG (58)|1.4.2011 10:48
Nekupuj D3100 bez předchozího vyzkoušení, je relativně malý a neznám nikoho, komu by sedla do ruky! Nesedl do ruky (mám malou), ale ani kámošovi s medvědí tlapou co mi radil a ani kámošce... Zkus si s ní i zaostřit, já když jsem D3100 zkoušel, tak měla s ostřením v šeru se seťákem velký problém.

Z obchodů mám zkušenosti jenom s Ostravskými pobočkami, ale Aaron ochotná obsluha, pučí cokoliv, můžeš zkoušet i se svojí kartou a objektivem, ale nerozumí tomu. Kolega nakupoval v Megapixelu a byl taky spokojený, ukecal slevu, vše mu ochotně předvedli a vysvětlili. Jinak Klasika Alfacomp pokud kupuješ z e-shopu na dálku, vždy vše s nimi na 100%, mám zkušenost i s jejich výborným přístupem k reklamacím a s výhradami i Alza (mívá výborné ceny, komunikace a ochota mizerná, reklamaci jsem ještě u nic neřešil).

@Mara42: Prosím tě jaký máš Pentax? Moje K-r s Pentaxem-M f1,7 50mm při využití Catch Focus má nepěkný frontfocus. BTW stála 1000Kč a ruční nastavení clony není problém, stejně využívám jenom f1,7 až f2,8.
Hupp (225)|1.4.2011 11:32
Je pravda, že držení není právě nejlepší, ale jde trochu o zvyk, nemůžu říct, že by mě trápilo a při focení si to ani neuvědomuju. Je třeba si uvědomit, že se jedná o jednu z těch levnějších zrcadlovek, u kterých se asi nepředpokládá profesionální použití. S ostřením jsem nikdy problém neměl. Souhlasím s tím, že je nejlepší si to předem vyzkoušet, aby pak člověk nebyl zklamanej, že mu to nevyhovuje.
Milan Šurkala (3381)|1.4.2011 12:10
Např. Megapixel, FotoŠkoda, AlfaComp
Mara42 (18)|1.4.2011 13:34
NHKG: z jistých důvodů nemůžu momentálně přezkoušet (přítelkyně ho předemnou hlídá do narozenin), ale je pravda, že ta indikace hlásí v momentě, kdy se přiblížíš zaostřené rovině. S dioptrickou korekcí mám zrak uplně v pořádku, takže při tak nízké hloubce ostrosti už neni problém to doladit.
Tak Áčko se hodí hlavně pro blesk, kdy se o clonu nemusíš starat. Jinak uznávám, že sem si připlácel skoro zbytečně :)

V aaron jsem ho kupoval a obsluha byla velice příjemná (Brno). Na moc sem se jich neptal, takže těžko posoudit, jestli tomu rozuměli. Eneloopy i kartu mně nechali vložit svou :) V AntikFoto jsou taky moc příjemní lidi a dá se s nima bezprobému domluvit. Jen sem měl menší problém v tom, že zboží, které je deklarované jako skladem, nebylo ve skutečnosti k dostání. V tomto je nesrovnatelně lepší aaron, kde je rozepsáno, na které prodejně je co k dispozici. Navíc mně K-x dovezli ještě tentýž den ze skladu v Praze (ptž. měli jen stříbrný). FotoŠkoda mně příjde drahej a AlfaComp jsou přecejen trošku moc univerzální.

Hupp: souhlasím, že to není profesionální použití, nicméně když se foťák drží vyloženě blbě (u K-x sice nemám oporu pro malíček, ale pořád lepší, než d3100), může to být zádrhel i pro amatéra, který by měl fotit pro radost. Ovládání prostě sedne jak komu.