Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

fotak tak do 5000sk

slovacik (33)|16.12.2008 20:36
Dobrý deň, rozhodujem sa medzi
PANASONIC DMC-LZ10E9-S,
CANON POWERSHOT A1000 IS,
SONY DSC-W150B.CEE9
Sony je najdrahsi ale nema klasicke tuzkove baterie co aspon sledujem discusiu vadi.
takze sa neviem rozhodnut medzi panasonicom a canonom alebo je este nieco dobre?
Milan Šurkala (3381)|16.12.2008 22:38
Z této trojice mohu doporučit Sony W150. Je to z této trojice nejmenší fotoaparát, má vcelku dost funkcí, solidní obrazovou kvalitu. Nevýhodou je trochu horší základní světelnost, naopak na nejdelším ohnisku je nejlepší. Sony by mohlo zapracovat na lepší struktuře menu a trochu na jeho rychlosti, jinak se jedná o dost rychlý fotoaparát s pěkným širokoúhlým ohniskem a pěkným 5× optickým zoomem. Jen škoda, že používá trochu dražší MS karty a nemá manuální nastavení expozice.
Na druhé místo bych řadil Panasonic LZ10, který má rovněž výtečný rozsah ohnisek, ale objektiv má naprosto příšernou světelnost, její průběh je noční můrou. Trochu blbě ostří na nejdelší ohniska, výhodou jsou však manuální režimy expozice, které další dva fotoaparáty nenabízí. Pro toho, kdo si rád hraje, je LZ10 dobrou volbou. Napájení AA bateriemi bych rozhodně nezatracoval, fotoaparát s nimi vydrží na jedno nabití pořídit minimálně o polovinu fotografií více než Sony W150, a to ani W150 na tom není vůbec špatně.
Na třetí místo bych zařadil Canon A1000 IS. Je to nástupce velmi podařeného Canonu A590 IS, ale Canon podrbal skoro všecko, co mohl. Ovládání doslova "zkripleného" (promiňte za ten výraz, ale opravdu nemohu jinak) čtyřsměrného ovladače je vyloženě na zabití. Fotoaprát oproti A590 IS přišel i o manuální nastavení expozice, takže si s ním nelze ani pořádně hrát. Obrazová kvalita jen průměrná, fotoaparát je docela rychlý, ale vzhledem k naprosto zdrbanému ovládání tlačítek není šance tuto rychlost nějak využít. Oproti Panasonicu a Sony má jen 4× optický zoom, který navíc ani nezačíná na nějakém širším úhlu. Výhodou Canonu A1000 IS je výtečná výdrž na AA baterie. Myslím, že PowerShot E-1, který je sice dámským fotoaparátem, ale s lepším ovládáním, by mohl být lepší volbou. Je to v podstatě totožný fotoaparát.
slovacik (33)|17.12.2008 07:25
Ďakujem za zhodnotenie. Takže by ste sli do Sony? Neviem ci sme sa pochopili ja prave u Sony W150 nie som nadsený tou bateriou lebo tuzkove baterky sa daju dokupit takze by som radsej preferoval klasicke tuzkove baterky. Prosím kedze som úplny laik a bude to moj prvy digitalny fotak neporadíte mi este nejaky iný? Sony W150 stoji trochu nad rozpocet az 5990sk kdezto panasonic alebo canon su o dost lacnejsie ale zas pocitam ze ten fotak mi bude sluzit nejaku dlhsiu dobu. Je este v tej cene okolo 5990sk aj iný fotak s tuzkov. baterkami porovnatelný alebo dobrý?
Ďakujem za odpoveĎ a rady
dkas (154)|17.12.2008 09:35
No jak už píše Milan Šurkala, tak Canon Powershot E1, když si nevybereš růžovej, tak to snad půjde :D

http://www.megapixel.cz/canon-powershot-e1
Milan Šurkala (3381)|17.12.2008 10:52
Já bych el do Sony. Když tak, je tu ještě model W130, který má také 8MPx snímač, ale trochu menší 4× optický zoom. Ten má lepší světelnost na širokém ohnisku F2,8 proti F3,3 u W150, ale zase podstatně horší na nejdelším (F5,8 proti F5,2). Rozsah je rozumný, začíná na docela fajných 32 mm. Bude o něco levnější než W150.
Pak mě ještě zaujal Fuji F60fd, který má na kompakt obrovský 1/1,6" Super CCD snímač. Takže bude dobře fotit i v noci a za šera, měl by mít i manuální režimy, má i na kompakt dobrou světelnost. Nevýhodou je jen 3× optický zoom a obávám se, že cena bude srovnatelná s W150, ne-li vyšší.
slovacik (33)|17.12.2008 11:09
Pre p. redaktora
Ak ine nic nebude asi vezmem W150 je pekny a aj maličky to možem zhodnotit lebo inym parametrom nerozumiem. Ale ešte predsa nieje niečo dobre aj od Olympusu v tejto cene? Teraz som pozeral v cene 5400sk je aj FUJI FINEPIX S1000fd
Ten čo ste radil od Fuji F60 som nenašiel
Milan Šurkala (3381)|17.12.2008 17:43
[QUOTE=slovacik;788]Pre p. redaktora
Ak ine nic nebude asi vezmem W150 je pekny a aj maličky to možem zhodnotit lebo inym parametrom nerozumiem. Ale ešte predsa nieje niečo dobre aj od Olympusu v tejto cene? Teraz som pozeral v cene 5400sk je aj FUJI FINEPIX S1000fd
Ten čo ste radil od Fuji F60 som nenašiel[/QUOTE]

No Olympus. Tato značka vyrábí většinou děsně pomalé fotoaparáty, ale například FE-370 jepříjemná výjimka, dotoaparát je docela svižný, má dokonce i stabilizaci obrazu, rozumnou obrazovou kvalitu a 5× optický zoom. Dobrá je i cena, nevýhodou je tragická světelnost objektivu a prakticky nulová výbava, je to skutečně cvakátko, automat.
Fuji S1000fd jsem ani nenavrhoval, protože jsem měl za to, že chceš nějaký menší fotoaparát. No, 12× optický zoom rozhodně potěší, navíc je v poměrně dobrém rozsahu od 33 milimetrů. Světelnost je vůči obyčejným kompaktům dobrá, ale v kategorii ultrazoomů spíše lehce podprůměrná. Osobně nemám moc důvěru v 1/2,3" 10MPx CCD čipy Fuji. Ne, že by moc šuměly, ale občas do obrazu přidají naprosto nepochopitelné pixely (bílé, černé či jinak extravagantní), čímž kvalitu snímku snižují. Nevím, zda to dělá i tento čip u S1000fd, ale u S8100fd tomu tak bylo. Každopádně u ultrazoomu bych asi nepřežil absenci mechanické či optické stabilizace.
slovacik (33)|18.12.2008 11:16
Ešte som si všimol, že vela sa tu v diskusiach chvalil fotacik Canon A590 Je naozaj dobry? Lebo už na 90% sa rozhodujem medzi Sony 150 a Canonom A 590
Milan Šurkala (3381)|18.12.2008 15:36
Canon A590 IS je sice už trochu starší foťáček, ale stále má mnoho co říci. Jak už jsem psal, jeho nástupce A1000 IS mu nesahá ani po kotníky. Má pouze větší rozlišení a 30fps videosekvence. Canon A590 IS se musí spokojit s 8MPx snímačem, ale kvalita fotografií je slušná, má docela příjemný šum. Na A590 IS je geniální, a to doslova, jeho ovladatelnost. Uživateli nabízí manuální režimy nastavení expozice nebo manuální ostření, kdo by chtěl, může dokonce použít předsádky (to vše na fotoaparátu za 3000Kč!). Nechybí ani optická stablizace. Ergonomie je oproti A1000 IS úplně o něčem jiném, tlačítka se ovládají mnohem lépe, rychleji a jistěji. Na AA baterie vydrží velmi dlouho. Samotný fotoaparát mi připadá o něco svižnější než A1000 IS. Pokud jej ještě seženeš, určitě bych do něj šel. Horší je jen LCD displej (nelze nastavit podsvícení, takže se hůře kontroluje expozice snímků, nepotěší ani malé rozlišení, na kterém se blbě hodnotí ostrost snímku, manuální ostření tak nemá moc smysl). Sony W150 je ale také velmi dobrý fotoaparát, vadí mi na něm především ta absence manuálních režimů.

Recenze na Canon A590 IS: https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-a590-is-maly-ale-sikovny/2215-6
slovacik (33)|18.12.2008 17:23
Poslednu radu: Pre aky fotak yb ste sa rozhodli vy? Sony w150 alebo canon A 590?
Alebo mi dajte dobry typ.
Milan Šurkala (3381)|18.12.2008 19:13
[QUOTE=slovacik;798]Poslednu radu: Pre aky fotak yb ste sa rozhodli vy? Sony w150 alebo canon A 590?
Alebo mi dajte dobry typ.[/QUOTE]

Já bych bral Canon A590 IS. Sony je fotoaparát, který potěší, nemá výraznější vadu a rozhodně není špatný, ale s Canonem je focení prostě větší zábava.
slovacik (33)|19.12.2008 09:46
Tak idem do canonu a ešte ušetrím lebo je o 1500 lacnejší