Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Focení otočeným objektivem

snejdy (15)|28.4.2011 11:10
Zdravím, nedávno jsem začal expernimentovat s focením makra přes otočený objektiv za pomoci redukce z bajonetu na závit pro filtry. Dosahuji tak extrémních zvětšenin (přibližně hlavička od sirky na celou fotografii), ale co se kvality týče není to ono, fotografie samozřejmě trpí extrémně nízkou hloubkou ostrosti a čím víc zacloním aby byla větší, tím víc se projevuje jakási celoplošná neostrost (nejde o pohybovou). Takže nejvíc se mi osvědčilo nechávat clonu někde kolem F11. Osobně mi takto fotit přijde jako celkem obtížná disciplína a bude to chtít ještě hodně "tréninku".
Máte také s tímto zkušenosti? Jak se vám to daří? Jak kvalitní fotky vám jdou udělat?
Rellik (1136)|28.4.2011 16:43
Já sem si taky nechal udělat u jednoho známého soustružníka redukci na otočení objektivu obráceně. Dělal sem si to pro starší objektiv HELIOS z ruských foťáků ZENIT. Nicméně to dopadlo stejně jak píšeš ty. Extrémě malá hloubka ostrosti a při pokusech s větší clonou to taky nebylo ono. Nakonec sem koupil makrokroužky na ten samý objektiv a je to maximálně parádní. Fotím s tím teda víceméně mince, ale zkoušel sem i nějaký ten hmyz, ale s ostřením je to horší, takže žádného pořádného hmyzáka nemám.
Na ukázku ty mince (první dvě jsou cca ø15mm a při focení v podstatě na 75% fotky ta třetí 15 krejcar má cca 35mm a zabral skoro celou fotku):
p1010515.jpg p1010622.jpg 15kr_1807.jpg
snejdy (15)|28.4.2011 19:53
Makrokroužky samozřejmě nabídnou lepší kvalitu,ale zdaleka ne takové zvětšení. Já jsem chtěl začít experimentovat s takovými zvětšeninami aby bylo například vidět složené oko hmyzu a tak, toho s makropředsádkou na obyčejném objektivu nelze docílit (pominu-li silnější raynox). Toto mi přišlo jako velmi levná možnost jak zabrousit do mikrosvěta. Viz příloha (detaily včely), nejedná se o ořez, fotky jsou bez úprav, pouze zmenšená velikost z 12mpx na cca. 7mpx.
P4072404.jpg P4072405.jpg P4072419.jpg P4072425.jpg
busy (782)|28.4.2011 20:19
[quote=snejdy;9570]čím víc zacloním aby byla větší, tím víc se projevuje jakási celoplošná neostrost (nejde o pohybovou).[/quote]

To je difrakcia, alebo inak napisane rozptyl svetla na hranach lamiel clony. Rozptyl svetla je v podstate stale rovnaky, ale kedze plocha otvoru je pri vysokych clonovych cislach mala, tak pomer neziaduceho rozptyleneho a ziaduceho priamo iduceho svetla sa meni v neprospech ziaduceho.

Pokial sa foti makro opacne otocenym objektivom, najlepsie vysledky sa dosiahnu vtedy, ked foteny objekt je od objektivu tak daleko ako snimaci cip pri normalnej polohe objektivu (cize u zrkadloviek standartnych 4 cm) a snimaci cip je potom od "vonkajsieho" konca objektivu vo vzdialenosti na ktoru objektiv dokaze zaostrit (cim dalej, tym lepsie zvecsenie, ale tym menej svetla).

Ta hlbka ostrosti je proste taka aka je, vzhladom na malu vzdialenost a velke zvecsenie je naozaj taka mala. Tu maju vyhodu kompakty s malymi cipmi, ktore maju tu hlbku ostrosti predsa len o kusok vecsiu - ale aj u nich castokrat ma len niekolko milimetrov.
Tchutcho (186)|29.4.2011 12:33
O tomhle jsem tady na netu už četl.Je pravda,že to přinese parádní přiblížení.Osobně mám ale nějakou zvláštní "úctu" k objektivům a nedokážu si představit,že bych třebas jen na seťák lepil izolačkou obrácenou padesátku.Někde jsem i četl,že na to existují redukce.Pak snad možná,ovšem měl bych zase strach o tu zadní čočku.Zkrátka do podobnýho experimentování se raději nepouštím a raději využívám možností makrokroužků a teď uvažuji o pořádným makroobjektivu.
snejdy (15)|29.4.2011 13:51
[quote=Tchutcho;9581]nedokážu si představit,že bych třebas jen na seťák lepil izolačkou obrácenou padesátku.Někde jsem i četl,že na to existují redukce.[/quote]

redukce na to jsou,třeba na aukru za dvě kila možná i s dopravou (už nevim přesně) a je na jedný straně filtrovej závit a na druhý bajonet. Takže žádný nebezpečí poškození nehrozí,alespoň mně se nezdá že bych si to tim nějak moh zničit. Jediný co se musí udělat, je nejprve nasaditr objektiv normálně, nastavit příslušnou clonu,stisknout tlačítko náhledu hloubky ostrosti a v tu chvíli objektiv odpojit aby clona zůstala zavřená. Jiný způsob clonění u elektronických objektivů asi není.

jo a spojovat dva objektivy k sobě? o tom jsem neslyšel vůbec,co vím tak se používá pouze jeden opačně...
--------------------------
myslel jsem že se tu najde někdo, kdo už s podobnou věcí má zkušenost a že se třeba někdo hodí i fotky co mu vyšlo :-)
Rellik (1136)|29.4.2011 15:36
[quote=snejdy;9584]redukce na to jsou,třeba na aukru za dvě kila možná i s dopravou (už nevim přesně) a je na jedný straně filtrovej závit a na druhý bajonet. Takže žádný nebezpečí poškození nehrozí,alespoň mně se nezdá že bych si to tim nějak moh zničit. Jediný co se musí udělat, je nejprve nasaditr objektiv normálně, nastavit příslušnou clonu,stisknout tlačítko náhledu hloubky ostrosti a v tu chvíli objektiv odpojit aby clona zůstala zavřená. Jiný způsob clonění u elektronických objektivů asi není.

jo a spojovat dva objektivy k sobě? o tom jsem neslyšel vůbec,co vím tak se používá pouze jeden opačně...
--------------------------
myslel jsem že se tu najde někdo, kdo už s podobnou věcí má zkušenost a že se třeba někdo hodí i fotky co mu vyšlo :-)[/quote]

Tak to já sem slyšel i o dvou objektivech dohromady.
Hodil bych sem taky nějaké ukázky, momentálně ale nemám k dispozici redukci, abych to mohl hodit na foťák..
busy (782)|29.4.2011 18:12
[quote=snejdy;9584]jo a spojovat dva objektivy k sobě? o tom jsem neslyšel vůbec,co vím tak se používá pouze jeden opačně...[/quote]

Kazdy normalny objektiv je z optickeho hladiska v konecnom dosledku spojna sosovka ktorej ohniskova vzdialenost zodpoveda ohniskovej vzdialenosti objektivu (ak je zoomovy tak s prave nejak nastavenym zoomom) a jej priemer zodpoveda nastavenemu clonovemu otvoru.

Makropredsadka je v konecnom dosledku tiez len spojna sosovka s urcitym priemerom a optickou silou v dioptrioach (co je to iste ako ohniskova vzdialenost len naopak).

Napriklad pevna 50-ka predstavuje sosovku o sile cca 20 dioptrii a da sa velmi dobre pouzit ako velmi silna makropredsadka. Staci na telo nasadit lubovolny teleobjektiv, vyzoomovat na maximum, pred tento teleobjektiv dat 50-ku, a moze sa fotit krasne makro.

Akurat si treba dat pozor na dve veci. Akakolvek makropredsadka velmi silno obmedzuje rozsah ostriacich vzdialenosti. A to tym viac, cim je silnejsia. Napr. objektiv, ktory je normalne schopny ostrit od 70 cm do nekonecna, s makropredsadkou +4D bude vediet ostrit uz iba od 30 cm do 50 cm. S makropredsadkou +20D (napr. ta 50-ka) sa tento interval skrati od 10 do 12 cm (tie cisla su len ilustracne, samozrejme silno zavisia od konkretneho objektivu). Takze pred tym, nez budeme ostrit objektivom, fotak rucne priblizujeme k fotenemu objektu aby sme nasli interval v ktorom je mozne zaostrit.

Druha vec je skreslenie a opticke vady. Objektivy su optimalizovane na zobrazovanie sceny na cip a nie ako makropredsadky, takze kvalita takejto fotky nemusi byt 100%. Tu sa oplati vyskusat, ci bude fotka lepsia ak bude dalsi objektiv otoceny k fotenemu objektu prednou sosovkou, alebo bajonetom.

Zrovna dnes sme skusali fotit makro, pricom na tele (Canon 1000D) bol nasadeny klasicky tele 70-200 a pred neho sme dali pevnu 50-ku. Virtualne zvecsenie bolo sice uzasne, ale na fotke bola silna chromaticka aberacia a myslim ze aj sudkove skreslenie, a malo to 100% vinetaciu (cierne rohy).
Tchutcho (186)|30.4.2011 08:46
Busy: Pravda,jasně,že jsem to taky zkoušel.Opravdu ty vady tam jsou a všecko to pak musíš dopilovat v editoru a moc se mi to nedařilo,takže jsem tohle experimentování vypustil.Možná,že bych to s tou redukcí vyzkoušel zas,určitě lepší,než lepit k sobě objektivy izolačkou.Ta redukce tady je a Rellik o tom ví opravdu nejlíp.Jinak jsem na netu narazil na stránky jednoho úžasnýho borce,kterej dělá makro,že jsem si sednul na pr...Ovšem borec,doslova,páč rozebírá starý a dokonce i nový objektivy,vyndává čočky a různě je přehazuje a kombinuje a dokonce si staví makroobjektivy sám a to z ruliček od hajzlpapíru.Stojí to za vidění.Bohužel mi ty stránky unikli,ale budu se snažit je najít a jakmile se mi to podaří,tak připíchnu odkaz.To fakt stojí zato.:D
Tchutcho (186)|30.4.2011 09:42
Tak zatím jsem našel tyto stránky.Není to sice ono,ale je tam popsáno veškerý focení makra a je tam i popsaný a ukázaný focení s těmi obrácenými objektivy.Možná i toto někomu poslouží k isnpiraci.No a já jdu hledat dál.Až to najdu,tak se zase ozvu.;)http://www.jirku.estranky.cz/clanky/jak-fotit-makro_/
busy (782)|30.4.2011 11:20
[quote=Tchutcho;9599]Jinak jsem na netu narazil na stránky jednoho úžasnýho borce,kterej dělá makro,že jsem si sednul na pr...Ovšem borec,doslova,páč rozebírá starý a dokonce i nový objektivy,vyndává čočky a různě je přehazuje a kombinuje a dokonce si staví makroobjektivy sám a to z ruliček od hajzlpapíru.Stojí to za vidění.Bohužel mi ty stránky unikli,ale budu se snažit je najít a jakmile se mi to podaří,tak připíchnu odkaz.To fakt stojí zato.:D[/quote]

Asi myslis http://tomatito.sk/ ale tie stranky uz nefunguju (hoci donedavna fungovali). Ale nieco som nasiel tu:
http://www.flozya.com/sk/fotogaleria/skladane-makro/
Tchutcho (186)|30.4.2011 15:48
Jo,to je přesně ono!:thumb Neskutečnej borec a opravdu klobouk dolů a hluboká poklona.Ten člověk má u mne obrovský obdiv:thumb.
pavel_p (151)|3.5.2011 22:59
No vhledem k tomu, že jsem měl zrovna foťák před sebou, tak jsem to zkusil a fakt to de...možná to v nouzi nejvyšší použiju místo optického mikroskopu (ostří se s tím stašlivě, ale s nějakým udělátkem na závity, stativem a posuvným stolkem si to dokážu představit). Dík za inspiraci!
Přiložen 2. pokus, objektiv panasonic 20mm/f1,7 ovšem nevím jak je nastavená clona.
1 pixel na obrazovce zvětšen na 75-80 pixelů.
P1120620cr.JPG