Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Vytoužené Eye-Fi?

Petr S. (328)|29.4.2011 10:58
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Vytoužené Eye-Fi?



Společnost Eye-Fi je známá svými bezdrátovými paměťovými kartami, díky kterým můžete váš fotoaparát rozšířit o podporu standardu Wi-Fi. Je taková karta ale v reálu využitelná a už jste ji někdy použili? Jaké jsou vaše zkušenosti? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Tchutcho (186)|29.4.2011 12:27
Přiznám se,že tohle je pro mne absolutní novinka.Rozhodně to zní velice zajímavě,i když si to úplně přesně nedokážu v praxi představit.
kubiii (61)|29.4.2011 15:15
Jakože to místo uložení na kartu odešle na nějaké webové uložiště??? Tak to hlavně v lese určitě využiju :D Ale přiznávám se bez mučení, že vůbec nevím, o co se jedná...
Prying (5)|29.4.2011 16:24
Pokud nafotím a doma pouze přepošlu do kompu, tak je to super věc.
Neregistrovaný (0)|29.4.2011 17:14
[quote=kubiii;9585]Jakože to místo uložení na kartu odešle na nějaké webové uložiště??? Tak to hlavně v lese určitě využiju :D Ale přiznávám se bez mučení, že vůbec nevím, o co se jedná...[/quote]

Tak proč sem píšeš? Něco si o tom přečti a pak o tom diskutuj.
vlsladky (21)|29.4.2011 19:40
Hlavně že jsi mu svým výpadem rozšířil znalosti.

A k EYE-FI- myšlenka dobrá,ale mně vadí že to nejde do každé sítě, nýbrž jen do nakonfigurované sítě což většinou má člověk doma a pomalý přenos, ale já věřím že se to časem zlepší. V.Sladký.
Rellik (1136)|30.4.2011 11:32
Podle mě je to jen další ptákovina na nalákání lidí aby utráceli peníze. Nevím jak bych to využil. Nejspíš nijak. Nevím proč bych si měl vybíjet baterii ve foťáku a tím krátit její životnost odesíláním fotek přes wifi kartu. Navíc to určitě nebude nejrychlejší. Osobně nepřipojuju ani foťák k PC. Vydělám kartu a dám ji do čtečky a to buď přímo do tiskárny, když chci tisknout přímo a nebo do PC když chci fotky zálohovat. Takže takové vychytávky beru jako technologické pokroky s téměř žádným rozumným využitím.
busy (782)|30.4.2011 13:14
Iste, ale zase nie kazdy ma take problemy s kapacitou baterii. Napriklad ja osobne vidim ako velmi uzitocnu moznost ze na nejakej akcii, pri vyfoteni fotky sa mi fotka hned zacne na pozadi posielat do notebooku ktory mam schovany vo vedlajsej miestnosti a nemusim sa bat ze mi dojde kapacita karty. Je pravda ze dnesne karty su uz dostatocne velke aby sa tam voslo vela fotiek, .. ale i tak.

Velku vyhodu vidim pri roznych rizikovych foteniach, kedy hrozi zvysene nebezpecenstvo poskodenia fotaku - napr. ze mi fotak aj s kartou niekto rozmlati od zlosti. Sice pridem o fotak a aj kartu, ale to najcennejsie - fotky mi zostanu (a hlavne dotycny bude spokojny ze mi rozmlatil fotak a nebude ani len tusit ze fotky neboli znicene). Ale to je uz naozaj extremna situacia ktora nenastava kazdy den... :)
Tchutcho (186)|30.4.2011 15:55
[quote=busy;9606]Iste, ale zase nie kazdy ma take problemy s kapacitou baterii. Napriklad ja osobne vidim ako velmi uzitocnu moznost ze na nejakej akcii, pri vyfoteni fotky sa mi fotka hned zacne na pozadi posielat do notebooku ktory mam schovany vo vedlajsej miestnosti a nemusim sa bat ze mi dojde kapacita karty. Je pravda ze dnesne karty su uz dostatocne velke aby sa tam voslo vela fotiek, .. ale i tak.

Velku vyhodu vidim pri roznych rizikovych foteniach, kedy hrozi zvysene nebezpecenstvo poskodenia fotaku - napr. ze mi fotak aj s kartou niekto rozmlati od zlosti. Sice pridem o fotak a aj kartu, ale to najcennejsie - fotky mi zostanu (a hlavne dotycny bude spokojny ze mi rozmlatil fotak a nebude ani len tusit ze fotky neboli znicene). Ale to je uz naozaj extremna situacia ktora nenastava kazdy den... :)[/quote]

hihi:D:D Kdyby byl někdy sraz Digimanistů,tak by se ta karta teda fakt vyplatila.Tý zlosti a závisti je tady někdy dost:D a to na sebe bohudík nedosáhnem.:DTo by bylo rozmlácenejch foťáků a nejen těch...:D:D:D
Germoe (26)|1.5.2011 21:11
[quote=Rellik;9605]Podle mě je to jen další ptákovina na nalákání lidí aby utráceli peníze. Nevím jak bych to využil. Nejspíš nijak. Nevím proč bych si měl vybíjet baterii ve foťáku a tím krátit její životnost odesíláním fotek přes wifi kartu. Navíc to určitě nebude nejrychlejší. Osobně nepřipojuju ani foťák k PC. Vydělám kartu a dám ji do čtečky a to buď přímo do tiskárny, když chci tisknout přímo a nebo do PC když chci fotky zálohovat. Takže takové vychytávky beru jako technologické pokroky s téměř žádným rozumným využitím.[/quote]

S původním tématem to sice nesouvisí, ale nebylo by výhodnější při tom zálohování přetahovat ty fotky do PC z foťáku a nikoliv kartu vyndávat a dávat do čtečky? U mě se pak ty fotky přenášejí výrazně rychleji. Setkalo se s tím víc lidí?
Neregistrovaný (0)|2.5.2011 00:45
Dovedu si představit případ profi akce kdy fotograf fotí dokumentační foto a spolupracovník je průběžně rovnou zpracovává a vystavuje online. Jiné využití mě nenapadá.
Zajímavější by pro mě byla karta s integrovanou GPS a geotagingem. (ne Eye-Fi Geo - to nemá GPS)
busy (782)|2.5.2011 07:23
Ano, toto je podla mna najuzitocnejsie pouzitie. Dokonca ani nemusi byt spolupracovnik, staci priame pripojenie na wifi, cez ktore fotograf priamo hned po cvaknuti odosle fotku do redakcie.

Este ma napadlo dalsie - fotak sluziaci ako bezpecnostna kamera. Fotak je umiestneny niekde kde napr. nie je mozne priviest ziadny kabel a ani elektrinu, fotak na baterky prepnuty na intervalove snimanie sleduje priestor. A ak by sa daco stalo (niekto by fotak ukradol a pod.) tak hlavny dokaz - fotky - stale mame.
miwmiw (0)|28.5.2011 19:01
Čau, trošku opožděně jsem tohle téma našel. Ptákovina to není, jen pro to případně nemáte použití a hned to odsuzujete :)

Eye-Fi kartu (verze X2 8GB PRO) jsme koupili do firmy přesně z důvodu co tu někdo zmínil - děláme online foto zpravodajství z akcí a D90ka neumí sama od sebe přenášet fotky do počítače :-)

Nějaké postřehy? Karta je rozměrově normálně veliká, žádný standard neporušuje. Rychlost ukládání je naprosto normální, zpomalení oproti jiným nepozoruju, zvládá ukládat video v HD v pohodě.

Pro konfiguraci karty se používá speciální PC software, nastavuje se v něm k jakým sítím se má karta připojovat, jak se má karta chovat (přeposlanou fotku nechat, smazat, či se chovat jako nekonečné úložiště - odmazávat nejstarší fotky v případě že začne být plných třeba více jak 70 % karty - všechno jde nastavit).

Funguje to tak, že v tom softu nakonfigurujete na kartu připojení k wifi síti a ona vždy po zapnutí foťáku prohledá všechny wifi v okolí, připojí se k té nastavené a hledá počítač se zapnutým softem od eye-fi. Když najde, začne stahování. U mě doma, na Gčkové wifině trvá stažení jedné fotky (5 - 6 MB) přes dvě kamenné zdi tři až pět vteřin. Než se karta "wifi zinicializuje" chvíli to trvá, ale pak už jede stahování plynule.

Taky v SW můžete zvolit, které fotografie chcete přes nastavené wifi stahovat - všechny nebo jen vybrané, pomocí "zámku fotky" označíte fotky které se mají stahovat a je to. Všechno se nastavuje přes kartu vloženou do čtečky (dodávají v balení ve verzi USB, ale nastavení funguje i přes integrovanou v netbooku)

Umí to fotografie rovnou nahrávat na picasu, flickr, ... jen to funguje oklikou, plné rozlišení se nahrává na server eye-fi, odkud se následně nahrává do webových služeb. Takže pokud jste na mobilním připojení, je to úplně nahouby. Lepší je pak nechat fotky stahovat do složky, pustit picasu a nechat fotky na picasaweb synchronizovat automaticky z ní ;-)

---

No a k praktickým postřehům.

Přijedeme na akci, vybalím Asus EEE, připojím ho na internet (třeba 3G usb vodafone modem), připojím externí wifi se zvýšenou citlivostí antény, zapnu foťák, karta se připojí na wifi a fotograf může začít běhat po hale bez ohledu na kolegu. Ten sedí u počítače a fotky, které mu foťák (karta) posílá, přebírá a dále si je upravuje. Takhle vypadá optimální stav :-)

Občas se stane, že se karta chvíli nechce připojit (asi je v okolí hodně wifin), pak stačí počkat a ona se připojí časem. Karta má trochu problém s tím, když se fotograf hýbe a signál je špatný, logicky nezvládá upload a ten se přerušuje. Stačí ale aby se fotograf zastavil a nahrávání jede dál, nezačíná se od začátku. Pokud vám fotograf neběhá jako splašená koza, ale fotí koncerty, soutěže, ... je to v pohodě.

Poslední půlrok mám rozbitý battery grip, blbne kontakt pravé baterky. Pokud dá doma baterka (náhodně... i když jen leží) impuls foťáku, karta skenuje wifiny. A žere to baterku... Ale to je chyba battery gripu, ne karty. Ta jen dělá to co má, při každém zapnutí skenovat wifi.

---

Dá se to všechno zvládnout i v jednom člověku. Zapnete počítač, D90 umí docela slušně upravovat fotky už ve foťáku, LOCKem ji označíte, o víc se nestaráte, všechno se zařizuje samo... Dokud vám někdo neukradne netbook :))

---

A taky má karta log. Vypadá třeba nějak takhle (jen ukázka, nepodařeným uploadům nevěnujte pozornost).

[00:39] Connecting to WLAN "xxxx"...
[00:39] ERP info: non-erp: false, prot: off, preamble short
[00:39] Assoc: xxxx, bp 100, mac 00:4f:78:01:30:67, c: 6, auth 1, rssi 49
[00:39] Cap: 0431
[00:39] AssocResp: chanAgi 0, shortpream 1, cf_pol 0, cf_rqst 0, priv 0, ibss 0, ess 0
[00:39] Connected to WLAN
[00:39] Install WEP key (5)
[00:39] Start DHCP
[00:39] WEP Setup done.
[00:40] Starting scan of media directories...
[00:40] WLAN State: Configured
[00:40] Done scanning for new media (detected 1024 MB in all media). Uploads pending.
[00:40] Received DHCP address 192.168.100.2.
[00:43] Scan for pending photos...
[00:44] Starting to upload "/public/DCIM/101NCD90/CSC_6209.JPG"...
[00:44] Server has 0 of 3717632 bytes for CSC_6209.JPG.tar for desktop delivery (file ID 310).
[00:57] Starting to upload "/public/DCIM/101NCD90/DSC_6210.JPG"...
[00:57] Uploaded 3717632 bytes for CSC_6209.JPG.tar (10bcf1296a4b588a38ae7aed3a9accc3). Waiting for the response...
[00:57] Server result for CSC_6209.JPG.tar was OK.
[00:57] Server has 0 of 5253632 bytes for DSC_6210.JPG.tar for desktop delivery (file ID 311).
[01:09] Starting to upload "/public/DCIM/101NCD90/DSC_6212.JPG"...
[01:09] Uploaded 5253632 bytes for DSC_6210.JPG.tar (cfc482fdaa69fe67cbfb1b122692f934). Waiting for the response...
[01:09] Server result for DSC_6210.JPG.tar was OK.
[01:09] Server has 0 of 6016512 bytes for DSC_6212.JPG.tar for desktop delivery (file ID 312).
[01:20] Starting to upload "/public/DCIM/101NCD90/DSC_6213.JPG"...
[01:20] Uploaded 6016512 bytes for DSC_6212.JPG.tar (b0776dcd1dde690a8d435219f986b7b5). Waiting for the response...
[01:21] Server result for DSC_6212.JPG.tar was OK.

---

Psáno v rychlosti na co jsem si vzpomněl, můžu dodat další zkušenosti, stačí se zeptat.