Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony A55 nebo Panasonic Lumix GH2 ?

Doyl2kX (4)|29.4.2011 11:03
Uvažuji o o koupi příští měsíc ale zaráží mne ten velký rozdíl ceny . Sklo si představuju 14-55 a 55-200 asi a u GH2 asi 14-140. Dík za radu.
NHKG (58)|29.4.2011 12:23
Na co se bude přístroj používat? Oba přístroje jsou docela netypické, takže těžko radit. Obzvláště když nenapíšeš co chceš fotit, jaké máš preference a požadované parametry a jaký je vůbec rozpočet. Proč není ve výběru nějaká klasická zrcadlovka (Nikon, Pentax, ...)?
Běžné dobré zrcadlovky (Nikon je úplně nový model, ještě nejsou recenze): Nikon D5100, Pentax K-r
Doyl2kX (4)|29.4.2011 13:42
dík za odkazy, Nikon nevypadá špatně. Co se týká použití , bude použit v širokém spektru od krajinek, zvířat a ptáků v ní až po svatby či různé oslavy. Jediné co tam zatím nebude bude sport. Doposud mám Sony DSC-H50, které při horším osvětlení nedostačuje , nehledě na malý zoom či slabou dynamickou kresbu. Prostě jsem viděl hodně fotek ze stejného místa kde jsem fotil a proti větším chipům či lepším sklům nemám šanci , asi jsem náročnější na stará kolena :-). Navíc na stará kolena /v důchodě jsem již 10 let a rýsuje se že mě vnoučátka ponechají nějaké kapesné :-)), bych se chtěl věnovat svému koníčku...
NHKG (58)|30.4.2011 15:37
V tom případě myslím ty původní varianty odpadají. A55 je výborný foťák, pokud člověk chce fotit na livewiev a hodně točit video. Vzhledem k Vašemu vyššímu věku, předpokládám že budete preferovat hledáček a ani video jste nezmiňoval. Ten Panasonic je trošku zmenšená zrcadlovka za šílené peníze se spoustou nevýhod, hlavně příslušenství k ní je málo a je drahé.

Doporučil bych Vám zajít do nějakého obchodu a vyzkoušet si pár zrcadlovek, jak se Vám s nimi bude fotit. Dobrý zkušenosti mám s Megapixelem a Aaronem. Pokud chcete fotit i ptáčky, chtělo by to teleobjektiv. Základní objektiv u Nikonu sice má slušný zoom, alena ptáčky a zvířata venku je to pořád málo. Takže já bych Vám doporučil: http://www.megapixel.cz/pentax-k-r-18-55-mm-55-300-mm#nazory Zrcadlovky Pentax k-r vlastním a jsem s ní velmi spokojený, skla používám sice jiné, ale ten teleobjektiv je podle recenzí vynikající. Objektiv 18-55 DAL se mi válí ve skříni, je nic moc jako všechny základní objektivy. Akorát při této variantě budete muset sebou tahat 2 objektivy a občas je prohazovat. Ale pokud Vás focení chytne, tak těch objektivů časem koupíte stejně víc. :D.
Milan Šurkala (3381)|30.4.2011 16:48
[quote=NHKG;9607] Ten Panasonic je trošku zmenšená zrcadlovka za šílené peníze se spoustou nevýhod, hlavně příslušenství k ní je málo a je drahé.[/quote]

S temi silenymi penezi bych rozhodne nesouhlasil. Tam je problem ve 14-140mm objektivu, ktery stoji hodne penez. Nicmene kdyz se clovek podiva, kolik stoji jine podobne objektivy pro zrcadlovky, vubec to nevypada tak spatne. Pokud bude chtit clovek koupit zrcadlovku s 10x zoomem v jednom objektivu, vetsinou se stejne pod 30 tisic nedostane (a pokud ano, tak s podstatne horsi kvalitou optiky). Navic asi jediny ultrazoomovy objektiv, ktery je schopny se vubec optickym kvalitam Panasonicu priblizit, je Nikon 18-200mm VR, ktery stoji rovnez 20 tisic. Ostatni ultrazoomove objektivy jsou opticky dost spatne s vysokou mirou aberace a dalsimi problemy. Co se tyce GH2 a 14-42mm objektivu, tak tam ano, tam je cena ponekud vysoka.
Doyl2kX (4)|1.5.2011 20:08
No občas i to video , ale důležité jsou fotky. Co se týká ceny za tělo + dvě skla , je tam dost rozdíl . Zatím co N5100 vychází do 22K, Sony A55 do 24K je cena u GH2 do 32K .Nemělo to patřit 14-140 místo 14-42 u te GH2 ? 14-42 stojí tuším kolem 5K ale 14-140 myslím 15K.
pavel_p (151)|1.5.2011 23:55
14-42 nevím, 14-45 asi 7500, 14-140 20000 (někdy mám pocit, že k němu některé eshopy dávají GH1 zdarma, protože foťáky i sety se narozdíl od objektivů slevňují)
Doyl2kX (4)|2.5.2011 07:41
No právě ,že se moc neoplatí koupit holou DSLR a k tomu sklo, v setu to vyjde někdy i o 5K levnější. teda pokud člověk vyloženě nechce to které určité sklo, ikdyž si myslím že dneska už v tom moc rozdílu není, pokud neberu profi světlejší skla /zatím to u mne nepřipadá v úvahu , snad později :-)/. Kdyby nebylo zvednuté to clo z USA uvažoval jsem i o nákupu odtud, dala by se ušetřit i 1/3 ceny. Jinak co se týká Pentaxu, skusím někde na prodejně, ale moc se mě nezamlouvá vzhled i ovládání, blížší je mě Nikon či Sony, ikdyž u Sony mě dost vadí otvírání LCD směrem dole, kde bude jistě zavazet stativ. Pokud bych se rozhodl pro jakoukoliv DSLR , tak neuvažuji o větším skle jak < 200 , zastávám názor že nejlepším zoomem jsou nohy, pokud to teda jde :-).
m_soldier (1)|25.5.2011 00:56
Já vlastním Sony A55. Velkou výhodou Sony jsou kvalitní a cenově dostupné objektivy Minolta, fungujou prakticky všechny od r. 1985. Osobně vlastním 70-210 f/4 z r. 1985, ten se dá koupit za 3-4 tisíce, a za ty peníze je bezkonkurenční. Doporučuji mrknout na dyxum.com, tam mají přehled a hodnocení objektivů pro Sony. Mezi výhody A55 proti klasickým zrcadlům je všudypřítomné fázové ostření (i ve videu i během sekvenčního snímání přeostřuje), rychlé sekvenční focení (3/6/10fps) dál pak hodně oceňuju zásobník na 20 RAWů, tlačítko náhledu hloubky ostrosti. No a na video je bezkonkurenční díky AF. Dobrý je také stabilizátor v těle, ten se využije u starších skel nebo u pevných, ty jsou hodně drahé když jsou stabilizované.
Busho (2)|9.6.2011 16:09
Zdravím panstvo. Neviem či mám právo radiť vzhľadom na to, že žiadny z tu spomínaných foťákov nevlastním a to ani len kvalitatívne podobný( mám len starý Sony 3,2 kompakt), no práve preto možno viem byť objektívny a nezaujatý.
Pred niekoľkými mesiacmi ma natoľko začala zaujímať fotografia, že som sa rozhodol zainvestovať trochu viac peňazí do aparátu strednej triedy zrkadloviek, no predtým som sa mienil zorientovať v tejto doteraz pre mňa neznámej sfére. Strávil som ne nete množstvo času, prečítal kvantum recenzií, diskusíí. Po zvážení pre a proti nakoniec zostali v okruhu môjho záujmu Pentax, Nikon 5100 (7000) a Canon 60d. Postupne sa mi však do zorného poľa začal presúvať Panasonic GH2 a po ďaľších porovnávaniach s vyššie spomínanými zrkadlovkami som sa definitívne rozhodol pre túto m¾ -vku. Kvalita výstupov, univerzálnosť ( zaujíma ma i video), váha, rozmery, pohodlie obsluhy i relatívne prijateľná cena mi pripadajú v GH2 –ke vhodne zladené. I výber objektívov v tomto segmente je dostatočný (kto pochybuje, môžem zaslať link súpisu vhodných objektívov pre tento aparát).
Moja oblasť záujmu fotografie je približne rovnaká ako Doyl2kX.
busy (782)|9.6.2011 20:08
[quote=Busho;10221]Postupne sa mi však do zorného poľa začal presúvať Panasonic GH2 a po ďaľších porovnávaniach s vyššie spomínanými zrkadlovkami som sa definitívne rozhodol pre túto m¾ -vku. Kvalita výstupov, univerzálnosť ( zaujíma ma i video), váha, rozmery, pohodlie obsluhy i relatívne prijateľná cena mi pripadajú v GH2 –ke vhodne zladené. I výber objektívov v tomto segmente je dostatočný.[/quote]

Ale vsetky tieto vyhody ma aj Sony A55. Ta vaha a rozmery sice nie su az take male ako GH2, avsak zase na druhej strane ma fazove ostrenie (na rozdiel od pravych zrkadloviek funkcne aj pri videu). Objektivov je tiez velky vyber, pretoze sa daju priamo pouzit vsetky standartne objektivy zo Sony zrkadloviek.
Busho (2)|10.6.2011 18:42
Ono ten Sony je bezpochyby dobry fotak. Ale asi skor ako vo fazovom ostreni ( Panasonic svojim kontrastovo detekcnym sposobom ostrenia fazove dohnal) ma vyhodu vo vacsom snimaci.
Strucne zhrnute:
Sony - lepsie jpg, horsie video
Panasonic naopak.

Ono volba ci taka alebo onaka bude vzdy dobra. Len som sa chcel zastat GH2, ktory - sa mi zda - je mnohymi ortodoxnymi zrkadlovkacmi podcenovany.