Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 73

Téma: Víkendová diskuze: Zrcadlovka - Ano či ne?

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Petr S.
    Registrace
    Nov 2006
    Fotografií
    1

Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:

Zrcadlovka - Ano či ne?

Profesionální fotografové nedají na své DSLR dopustit, ale jak jste na tom vy? Používáte zrcadlovku, nebo dáváte přednost jednodušším kompaktům? Kterých vlastností si na zrcadlovkách ceníte, a které naopak doslova nesnášíte? Zapojte se do diskuze!

Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
    Odpovídat lze po přihlášení

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Tchutcho
    Registrace
    May 2010
    Fotografií
    1

Na zrcadlo nedám opravdu dopustit.Mezi největší přednosti řadím kvalitu pořízených snímků,daleko větší možnosti v nastavování fotoaparátu,než ve srovnání s kompaktem,stejně tak absolutní možnost plného manualu,než u kompaktního automatu.Kompakty jako takové ovšem nezavrhuji.Doba a vývoj letí velice rychle dopředu a je vidět veliký pokrok v technologii.Na dnešním trhu se mi velice líbí "polozrcadlovky".Jsou to sice převlečený kompakty za zrcadla,ale někdy je svým obsahem docela i předčí.Nicméně,nemyslím si,že vývoj zrcadlovek nějak pokulhává,ba naopak.Co mne na tom jen štve,jsou cenový relace doplňků a objektivů.To jsou někdy cifry,že člověk žasne.Koupíte kompakt a máte vystaráno,ovšem nákupem zrcadla to teprve všecko začíná.

Nováček
    Registrace
    Dec 2008
    Fotografií
    1

Zrcadlovka má samozřejmě své místo, má perfektní možnosti nastavení, lepší kvalitu, mnohem větší možnosto doplnění. Takže profesionálního fotografa bez zrcadla si asi představit nelze. Ale na běžné focení upřednostnuji kompakt, a proč?
    Zaprvé velikost, přece jen si nedokážu představit, že bych sebou při delších cestách tahal pár kilo navíc a s místem to není také slavné...
    Zadruhé cena, přece jen když, že máte u sebe trvale pár desítek tisíc tak se musíte chovat jinak, než když vám v kapse leží tisíc pět. U kompaktu vás přeci jen tak nebolí, když s ním praštíte o skálu, nebo vám slítne na zem. Také se nemusíte bát, že vás někdo okrade, a případná škoda taky není tak vysoká...

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Aug 2010

Je to jednoduché. Kdo chce jen "fot'ák", aby mohl "fotit", at' si pořídí kompakt. Koho focení opravdu baví, je toho jeho koníček nebo práce, tomu bude asi krabička od mýdla k ničemu, maximálně jako pohotový obrazový zápisník do kapsy.

Nováček
    Registrace
    Nov 2008
    Fotografií
    1

Myslím si že pro profesionálního fotografa je zrcadlovka určitě potřebná. Jinak pro člověka, kterého fotografování opravdu baví, je zrcadlovka vhodná. Zrcadlovku jsem se koupil na konci dubna a líbí se mi na ní, že má člověk daleko volnější ruku při fotografování (velmi často používám režim M a režim P), je možné si různě nastavit i parametry ostření a měření atd. Před tím jsem měl kompakt (Panasonic DMC FZ50), který sice umožňuje použití režimu M (a další P,S,A a scénické režimy) a je tam také řada možností nastavení expozice, ale ze zrcadlovky jsou fotografie hezčí. Myslím si ale, že vytvoření krásné fotky v první řadě záleží na fotografovi (sice záleží i na fotoaparátu, ale pokud si člověk nepromítne v hlavě jak by ta fotka asi vypadala a nepřemýšlí nad tím co na fotce bude a nezkouší ji třeba vylepšit změnou expozičních parametrů, tak je úplně jedno, jestli má nejdražší zrcadlovku nebo fotí mobilem). Mám kamaráda, který si před několika lety koupil zrcadlovku a po půl roce od nákupu mi řekl, že fotí na režim AUTO a že clonu zatím neřeší. Navíc, když mi vyprávěl, že k jeho zrcadlovce (Canon EOS 450) koupil stativ za 1000 Kč, tak jsem si pomyslel, že je to totéž jako koupě autorádia od Vietnamců do Mercedesu. Ale ten kamarád se především tou zrcadlovkou chlubil, žádnou fotku mi ale neukázal.

Nováček Avatar uživatele ivan_g
    Registrace
    Nov 2010
    Fotografií
    13

Na zrcadlo nedám dopustit. Těch pár kilo výbavy navíc (objektivy, stativ…) mi nevadí, bohatě je vyváží možnosti nastavení, RAW formát. Kompakt je zase fajn, když jdete někam na oslavu, nebo na kolo. Je to takový doplněk dámské kabelky. Když si koupíte zrcadlovku tak jste teprve na začátku, po chvilce zjistíte, že Vám jeden objektiv nestačí, že potřebujete filtry, stativ pak fotobatoh na to svoje nádobíčko… s kompaktem máte vystaráno.

Martinko Egres

Presne včera som rozmýšlal nad týmto. Na svoju zrkadlovku nedám ani z ďaleka dopustiť, je to môj miláčik, o ktorý sa starám ako o oko v hlave - utieram ju, dokonca keď niekde sám fotím jej hovorím, tak ako kuchárky cestu keď kysne.

Ak by som nejaký menej nadšený človek do fotografovania, rozhodne by som volil kompakt - "mydielko", pretože má skutočne kompaktné rozmery a aj napriek tomu dokáže disponovať obrovskou obrazovou kvalitou (nie len počtom pixelov snímača). Jediné čo s kompaktom spravíte a so zrkadlovkou nie je to, že keď dofotíte tak ho vypnete a šupnete do vrecka.
    Zanietenejším fotonadšencom by som určite odporúčil zrkadlovku, možno si povedia - on je fotograf má na to peniaze a taká zrkadlovka stojí kopec peňazí, čo na nej môže byť také skvelé?! Takmer každý fotograf vyhodil za výbavu obrovský majland a tiež je to pre neho pomerne drahé. Ten kto zrkadlovkou už čo-to pofotil vie že zrkadlovka nie je len mohutné telo. Dokáže robiť skutočne zázraky. Na svojej zrkadlovke milujem všetko, je to síce len nižšia rada od Canonu (400D) ale na zrkadlovku má skutočne kompatné rozmery a nízku hmotnosť. Milujem hlavne zvuk uzávierky, nenapodobiteľné cvaknutie, tiež aj ten pocit, keď si človek pozrie skutočne vydarené fotky.

Neregistrovaný

Zrdcadlovka ma urcite smysl i pro cloveka, ktery se za fotografa nepovazuje a nijak zvlast ho to nebavi - jako jsem treba ja. Potrebuji ale pravidelne a v rozumne kvalite A V NETISTENE PODOBE dokumentovat fotograficky narocnejsi veci (napr. kone a obecne rychleji se pohybujici, hure zaostritelne objekty), a to nabidne pouze zrdcadlovka - ani "profikompakty" ze zdejsich poslednich recenzi na potrebnou kvalitativni uroven nestaci, o tech beznych ani nemluve - vzhledem k sestupnemu kvalitativnimu trendu, ktery se tu uz v diskuzich mnohokrat probiral. DSLR mi zarucuje dve veci, ktere jsou pro me kriticke: bezproblemove pouzivani vysokych ISO, a tim umozneni pouziti dostatecne kratkych casu + rychly, spolehlivy a dobre prizpusobitelny AF system. Z meho pohledu dokumentaristy jsou moznosti prace s hloubkou ostrosti, batoh plny objektivu, atd. jen prijemny bonus navic. S kompakty vseho druhu jsem to v poslednich deseti letech zkousel mnohokrat, protoze rozhodne nepatrim k tem, kdo by se radostne tahali s trikilovou brasnou, ale vzdy jsem skoncil zpatky u DSLR. J. Vich

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od pepacermak Zobrazit příspěvek
    Myslím si že pro profesionálního fotografa je zrcadlovka určitě potřebná. Jinak pro člověka, kterého fotografování opravdu baví, je zrcadlovka vhodná. Zrcadlovku jsem se koupil na konci dubna a líbí se mi na ní, že má člověk daleko volnější ruku při fotografování (velmi často používám režim M a režim P), je možné si různě nastavit i parametry ostření a měření atd. Před tím jsem měl kompakt (Panasonic DMC FZ50), který sice umožňuje použití režimu M (a další P,S,A a scénické režimy) a je tam také řada možností nastavení expozice, ale ze zrcadlovky jsou fotografie hezčí. Myslím si ale, že vytvoření krásné fotky v první řadě záleží na fotografovi (sice záleží i na fotoaparátu, ale pokud si člověk nepromítne v hlavě jak by ta fotka asi vypadala a nepřemýšlí nad tím co na fotce bude a nezkouší ji třeba vylepšit změnou expozičních parametrů, tak je úplně jedno, jestli má nejdražší zrcadlovku nebo fotí mobilem). Mám kamaráda, který si před několika lety koupil zrcadlovku a po půl roce od nákupu mi řekl, že fotí na režim AUTO a že clonu zatím neřeší. Navíc, když mi vyprávěl, že k jeho zrcadlovce (Canon EOS 450) koupil stativ za 1000 Kč, tak jsem si pomyslel, že je to totéž jako koupě autorádia od Vietnamců do Mercedesu. Ale ten kamarád se především tou zrcadlovkou chlubil, žádnou fotku mi ale neukázal.
    Myslim, ze na 450Dcko je stativ za 1000 Kc dobry az az

Neregistrovaný

Ja som sa v posledných dňoch začal zamýšľať, či mám prestúpiť na zrkadlovku. Mám high-end kompakt (Samsung EX1), s ktorým sa dá skutočne vyhrať a manuálne ponastavovať všeličo. Sú situácie, keď by som ale ocenil niečo viac: hlavne ma irituje hĺbka ostrosti, skrátka pozadie nerozmažem, ani keď fotím makro s vyššou clonou. Taktiež mi chýba dlhšia doba otvorenia uzávierky (mám max. 16s) pre nočné snímky, max. clona f6,7 je nedostačujúca pri silnom svetle či pri snahe o dlhšie časy fotenia, 3x zoom je tiež niekedy nedostatočný. Na druhej strane by mi asi nevyhovovala neskladnosť zrkadla (už tento foťák je neskladnejší oproti predošlému ultrazoomu, ktorého objektív sa úplne skryl; tu stále trčí), veľakrát som neodfotil niečo, lebo som mal nastavené určité nastavenia a kým som to poprehadzoval, objekt (napr. dieťa) bol dávno preč. Neviem si predstaviť 2 objektívy, ktoré by som musel prehadzovať (čo je častá kombinácia pri lacnejších zrkadlách, napr. 18-55 a 55-105 mm). A fotky lowendových zrkadloviek (aj podľa recenzií tu) nie sú viditeľne lepšie, ako high-end kompaktov (makro, vinetácia, chromatická aberácia), o slabšej výbave nehovoriac (napr. optickú stabilizáciu či 3´´ amoled dispej má len málo lacných zrkadloviek). Stále sa s myšlienkou prechodu na cenovo prístupnú zrkadlovku pohrávam, na druhej strane si nie som istý, či je to pre mňa vhodné.

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Ja som zase zistil ze zrkadlovku vobec nepotrebujem.
    Kvalitu (aj v zlych podmienkach) mi v dostatocnej miere dokaze poskytnut bezzrkadlovka so svetelnym pancake objektivom.
    A veci kde treba C-AF (jediny {zatial} realny dovod vyuzitia principy zrkadlovky) nefotim.

Nielenze nepotrebujem, ale ja by som zrkadlovku ani nechcel:
    - vdaka velkym rozmerom a vahe som si isty ze by som ju nepouzival (mal som na skusku neskladny ultrazoom)
    - ked som zistil vsetky nevyhody koli zrkadlu (a nie je ich malo!) tak ich nie som ochotny tolerovat
    - cenovo dostupne objektivy casto ani neposkytuju kvalitu ako maju kvalitnejsie kompakty
    - cvengavy ton zklopeneho zrkadla je mi neprijemny (a rusi aj ostatnych)
    - zvykol som si na pohodlie fotenia bez nutnosti zaostrovania na specificke body
    - nefotim s okom nalepenym na fotaku (aj ked chapem ze pri foteni vzdialenych veci je to vyhoda)
    ...

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Ja som sa v posledných dňoch začal zamýšľať, či mám prestúpiť na zrkadlovku. Mám high-end kompakt (Samsung EX1), s ktorým sa dá skutočne vyhrať a manuálne ponastavovať všeličo. Sú situácie, keď by som ale ocenil niečo viac: hlavne ma irituje hĺbka ostrosti, skrátka pozadie nerozmažem, ani keď fotím makro s vyššou clonou. Taktiež mi chýba dlhšia doba otvorenia uzávierky (mám max. 16s) pre nočné snímky, max. clona f6,7 je nedostačujúca pri silnom svetle či pri snahe o dlhšie časy fotenia, 3x zoom je tiež niekedy nedostatočný. Na druhej strane by mi asi nevyhovovala neskladnosť zrkadla (už tento foťák je neskladnejší oproti predošlému ultrazoomu, ktorého objektív sa úplne skryl; tu stále trčí), veľakrát som neodfotil niečo, lebo som mal nastavené určité nastavenia a kým som to poprehadzoval, objekt (napr. dieťa) bol dávno preč. Neviem si predstaviť 2 objektívy, ktoré by som musel prehadzovať (čo je častá kombinácia pri lacnejších zrkadlách, napr. 18-55 a 55-105 mm). A fotky lowendových zrkadloviek (aj podľa recenzií tu) nie sú viditeľne lepšie, ako high-end kompaktov (makro, vinetácia, chromatická aberácia), o slabšej výbave nehovoriac (napr. optickú stabilizáciu či 3´´ amoled dispej má len málo lacných zrkadloviek). Stále sa s myšlienkou prechodu na cenovo prístupnú zrkadlovku pohrávam, na druhej strane si nie som istý, či je to pre mňa vhodné.
    Pokud si myslite, ze "fotky lowendových zrkadloviek (aj podľa recenzií tu) nie sú viditeľne lepšie, ako high-end kompaktov", tak to pro Vas vhodne patrne neni.

Neregistrovaný

Zrcadlo, ale musím přiznat, že pokukuju i po dálkoměru, ale to už sme někde jinde
    fotozemek

Nováček
    Registrace
    Jan 2011
    Fotografií
    5

Nedávno jsem zapomněl svůj kompakt (WB2000, velký jako větší mobil) doma, když jsme šli se známou a dětmi do zoo (3 dospělí, 4 děti, 2 kočárky). Jeli jsme je vyzvednout u nich doma, takže jsem se zeptal, jestli nemají foťák na půjčení, dostala se mi do ruky zrcadlovka od Olympusu (E-420 tuším). Byl celkem natěšený, jak si naflákám nějaké ty fotky jakože na zrcadlovce.

Když jsme zastavili na parkovišti za začali vybalovat kočáry, děti a vybavení, tak to tak nějak začalo. Foťák byl v brašničce, která ho měla chránit, tak jsem ji rozepnul, vytáhnul foťák, sundal krytku, prásknul tři fotky a zabalil to zase zpátky, aby se tomu nic nestalo - nebyl přece můj. Pak jsme se dostali za bránu a když jsem rituál rozbalení brašničky opakoval potřetí, začalo mě dost dopalovat, že furt jenom rozbaluju brašničku a navíc, než se dostanu k hledáčku, tak jsou ty děcka a zvířata pryč. Dobře brašnička a krytka je k prdu, hodil jsem je do kočáru dolů (ještě že jsme ty kočáry měli) a vyrazili jsme dál. Zhruba v té době (150m od brány) začaly malé holky bolet nožičky, takže se začaly sápat za krk. Zrcadlovka na krku rozbalená, dřepnout, neprásknout s ní o zem, hodit holku za krk, dát pozor, ať do ní nekopne nohou, po sto metrech s podobnými potížemi holku dolů a výměna dětí. Uááááááá. Teď zkuste něco fotit s holkou na krku přes hledáček - nevím, jestli je tam stabilizace, ale toto opravdu nedá. Dobře, pár fotek rodičů, dětí a zvířat jsem v těch chvílích, kdy mi nikdo seděl za krkem udělal, ale pak jsem přišel na další problém. Když čučím do hledáčku, nevidím kam prchají děti, na které zrovna nemíří objektiv. Taky když chci fotit od země, tak si musím dřepnout. Óóó, kam se poděl můj skvělý AMOLED se zornými úhly snad 178°? Když chci fotit "od boku" tak, že dám ruku s foťákem přes plot ke zvířeti, tak zaprvé vidím prdinec a zadruhé i kdybych ten liveview uměl zapnout, tak stejně jednou rukou nezazoomuju.

Samozřejmě by to nemuselo být tak hrozné. Kdybych byl sám, mohl se tomu na 100% věnovat a nemusel hlídat a nosit děti, tak bych si to určitě užil, ale takto bylo mé "odpanění" zrcadlovkou spíš odrazujícím zážitkem. Ale teď, kdykoli jedu na motorce, nebo beru drobotinu na vycházku, strčím svou WB2000 (ve futrálu od Palmu i s ministativem) do kapsy bundy, kapsáčů, nouzově na chvilku i riflí a mám takový jakože pocit, že je mi dobře...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Zrkadlovky mali svoj velky vyznam pri foteni na film - bol to jediny rozumny sposob, ako vidiet to co "vidi" film - teda vidiet cez objektiv so vsetkymi jeho nastaveniami (zoom, zaostrenie, hlbka ostrosti...).

Pri digitalnom foteni to zrkadlo osobne uz nepovazujem za az tak nutne a dnes, v casoch EVF s rozlisenim minimalne 800x600 dokonca aj za zbytocne. A to ze dlhu dobu sa digitalne fotaky delili na "obycajne" kompakty a "spickove" zrkadlovky povazujem za vec akejsi tradicie (pre vyrobcov aj fotografov), nez technicku nutnost. Preto som velmi uvital vsetky tie "kompakty" resp. zrkadlovky bez zrkadla ale s velkymi cipmi (4/3" az APS-C), ktore konecne odburali prebytocne zrkadlo a tym mohli priniest ine vyhody, ktore pri zrkadle neboli mozne (mensie a lahsie objektivy, ovela mensie a kompaktnejsie rozmery tela pri zachovani velkeho cipu). Snad jediny prakticky vyznam zrkadla dnes vidim v presmerovani svetla na fazove ostriace senzory pre jednoduchsie a rychlejsie ostrenie, preto mi su napr. take SLT A33/A55 velmi sympaticke. Aj ked na druhej strane napr. taky Lumix G(H)2 uz ma tak rychle klasicke kompaktne kontrastne ostrenie, ze zahambi nejednu zrkadlovku.

Dalsiu vec, ktoru si vsimam, je ze ludia (hlavne zrkadlovkari) pri otazke zrkadlovka ci kompakt tak nejak si automaticky pod pojmom kompakt predstavia tu uz spominanu mydlovu krabicku bez akychkolvek pokrocilejsich moznosti nastavenia a produkujucu rozmydlene fotky (ked je to uz raz mydlova krabicka ). Pri takejto predstave je jasne ze kto sa chce foteniu venovat viac, ze zrkadlovka je to jedine prave orechove. Lenze kompaktov mame celu plejadu, od mydlovych krabiciek az po ultrazoomy a profikompakty. A mnoho z poslednych dvoch kategorii ma moznosti nastaveni (temer) ako zrkadlovka, a az na vymenny objektiv sa s nimi da rovnako dobre vyhrat. A hlavne su mensie a lahsie ako zrkadlovky (s tymi istymi parametrami objektivu).

Ja osobne rad nosim svoj ultrazoom vsade so sebou, a kedykolvek vidim nieco zaujimave, fotak vytiahnem a urobim cvak. So zrkadlovkou by to nebolo az tak jednoduche, pretoze nosit velku a tazku zrkadlovku by bolo velmi nepohodlne a niekedy aj doslova nemozne. Zvlast ked rad fotim na dlhsie ohniska (320+ mm). Je pravda, ze ultrazoom sa na rozdiel od mydlovej krabicky nevojde do vrecka na koseli, ale zase napr. do vrecka na bunde sa mi vojde. Je tiez sice pravda ze ta kvalita, hlavne pri horsom svetle nie je taka aku by som dostal z (mnohokrat vecsej a tazsej) zrkadlovky, ale zase je daleko daleko lepsia nez by som dostal z mydlovej krabicky. Je to proste taky rozumny kompromis medzi tou mydlovou krabickou a zrkadlovkou

Takze, aby som to uzavrel: Na zrkadlovkach mi vadia velke rozmery a velka vaha, hlavne ked chcem fotit na dlhe ohniska. Preto momentalne ani ziadnu zrkadlovku nepouzivam.

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Užitečná GPS?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 17
    Poslední příspěvek: 22-04-2018, 11:35
  2. Víkendová diskuze: Nejlepší zrcadlovka?
    Od Hana Konečná v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 21
    Poslední příspěvek: 12-08-2011, 21:40
  3. Víkendová diskuze: Vytoužené Eye-Fi?
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 28-05-2011, 19:01
  4. Víkendová diskuze: Zrcadlovka a video?
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 10-10-2010, 16:40
  5. Reakcí: 46
    Poslední příspěvek: 26-03-2010, 11:26