Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Užitečná GPS?

Petr S. (328)|12.5.2011 21:59
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Užitečná GPS?



Navigační systém GPS je dnes silně používán, a kromě klasických navigací bývá zabudovaný např. i ve fotoaparátu či firemním autě. Může v budoucnu najít uplatnění i v jiných zařízeních? A ve kterých byste jej uvítali? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Rellik (1136)|13.5.2011 22:08
Vzhledem k tomu že GPSku vlastním, tak vidím uplatnění v několika bodech:
1/ v tom abych se někde neztratil - což už se mi jednou ve velkém lese stalo a to mám celkem dobrý orientační smysl
2/ navigace v autě - nelze 100% spolehnout (i když do cíle dovede, ale kolikrát za cenu x najetých km navíc)
3/ a jelikož spolupracuji s archeologama, tak zaznačení místa určitého nálezu - hlavní priorita v mém případě

K bodu 3 - u fotoaparátu není v tomto případě GPS k zahození i když ne všechny programy to pak umí z EXIFu dobře vyčíst...

Jinak GPS není v podstatě k ničemu a pro obyčejného uživatele myslím nikdy GPS ve více zařízeních nic nepřinese.
Neregistrovaný (0)|14.5.2011 07:22
GPS nemám ani v autě, nechci.
fotozemek
Take Neregistrovaný (0)|14.5.2011 09:07
V podstate souhlasim s kolegy:
Nekdy je GPS opravdu dobra, sam ji nepouzivam a nechci ji pouzivat. Rocne najedu zhruba 10-15tis km (vetsinu po CR) a mile rad se 'ztratim', protoze pak mam sanci 'objevit' neco s cim jsem nepocital.
Bohuzel lidska lenost je motor pokroku a nezna mezi, tedy pocitam, ze ty systemy na doplnovani lednici budou zanedlouho vyuzivat take GPS, aby ten messenger preci presne vedel, do ktereho baraku ma jet, protoze LedniceGPS preda souradnice AutoGPS - to ze 'mesik' pojede diky chybe na opacny konec mesta, nad tim se nikdo z marketingu nezamysli, dulezite je preci byt 'in'...
Petr S. (328)|14.5.2011 10:22
No, já mám jinou zkušenost. Když člověk jede v autě a ví přesně kde má zabočit a kudy jet, tak se může daleko více zaměřit na provoz a nedělat blbosti. Já takhle hodně nerad jezdím, když nevím kam..

A co geocaching? Provozujete někdo? :)
pepacermak (13)|14.5.2011 11:21
Mám GPS v telefonu. Používám ji spíše na procházky, kdy si nastavím kudy jít (nejdřív se ale kouknu na internetu, jestli je v okolí trasy něco zajímavého na vyfotografování). Ve fotoaparátu je to možná dobrá věc, ale je možné, že mu to zbytečně sebere energii baterie, která by měla být spíše na fotografie. Možná by bylo řešení: akumulátor na fotky, nějaký jiný obvod se svojí baterií na GPS. Jinde než v telefonu, ve fotoaparátu a v autě (nepočítám-li místa, kde se používala kdysi) si nedokážu GPS představit (třeba v hodinkách?).
Rellik (1136)|14.5.2011 14:09
[quote=Take Neregistrovaný;9810]V podstate souhlasim s kolegy:
Nekdy je GPS opravdu dobra, sam ji nepouzivam a nechci ji pouzivat. Rocne najedu zhruba 10-15tis km (vetsinu po CR) a mile rad se 'ztratim', protoze pak mam sanci 'objevit' neco s cim jsem nepocital....[/quote]

Tak v tom případě doporučuji jezdit s GPS. Ta kolikrát z cesty dlouhé např 40km udělá cestu celou republikou a místo 40km je najetých i víc než 100km... :-) - Je to z vlastní zkušenosti. Osobně raději taky jezdím bez GPS, ale chtěl sem zkusit jet známou cestu s GPS a dopadlo to tak, že sem najel 2x víc kilometrů. Ale zase sem viděl místa, kde bych se jinak nikdy nepodíval... :-)
Petr S. (328)|14.5.2011 14:26
[quote=Rellik;9814]Tak v tom případě doporučuji jezdit s GPS. Ta kolikrát z cesty dlouhé např 40km udělá cestu celou republikou a místo 40km je najetých i víc než 100km... :-) - Je to z vlastní zkušenosti. Osobně raději taky jezdím bez GPS, ale chtěl sem zkusit jet známou cestu s GPS a dopadlo to tak, že sem najel 2x víc kilometrů. Ale zase sem viděl místa, kde bych se jinak nikdy nepodíval... :-)[/quote]

A to zas jako jo :) Z Prahy jsme do Ústí nad Orlicí nedávno s kolegou jeli s navigací asi pět hodin :D
pavel_p (151)|14.5.2011 14:30
No používám na záznam tras jen tak, na hledání různých zkratek a občas když na kole chcu odhadnout, kam vede lesní cesta z místa, kde právě su. V podstatě se to někdy dá nazvat částečně kontrolovaným blouděním :-) Občas i ten geocaching.
Geotagging fotek provádím výjimečně, log trasy je pro informaci o tom, kde jsem byl důležitější. Popravdě GPS modul ve foťáku beru jako kontraproduktivní. Nevím jak dlouho to hledá signál a jak dlouho s tím vydrží baterka, pokud je modul trvale zapnutý.

[quote=Rellik;9814]Tak v tom případě doporučuji jezdit s GPS. Ta kolikrát z cesty dlouhé např 40km udělá cestu celou republikou a místo 40km je najetých i víc než 100km... :-) - Je to z vlastní zkušenosti.[/quote]
Ano, taky jsem jednou zkoušel turistickou GPS od Garminu hledat trasu Brno-Dalešická přehrada a výsledná trasa vedla přes Znojmo
snejdy (15)|14.5.2011 15:09
GPS mám v mobilu a je to super,kolikrát mi to pomohlo...nejlepší je to ve spojení s mobilnim internetem že mi to rovnou vyhledá přesně co potřebuju. Co ale moc nechápu je to, že se dneska dávaj GPS do foťáků, podle mě je to ve foťáku zbytečnost a pouze marketingovej tah, lepší by bylo zaměřit se na kvalitu obrazového výstupu...
Neregistrovaný (0)|14.5.2011 15:16
Já bych už mobil bez GPS nechtěl.

1) autonavigace.... Je pravdou, že někdy to naviguje po "zajímavých" trasách :-), ale když člověk nejede na vyjížďku, ale jede někam hodně do neznáma (na druhý konec evropy na pracovní schůzku), tak je fajn, když mu to navigace hlásí... dobré je si vytvořit trasu předem, třeba na počítači, a pak vyexportovat a vyhnout se tak svéhlavosti výpočtu samotného přístroje.
Když jedu na víkendový výlet a chci si i "zabloudit", tak ji nechám vypnutou a jedu vstříct dobrodružství :-)

2) výborná věc jsou ale turistické mapy. Jako cyklista to hodně využívám. Je fajn, že se můžu kdykoliv kouknout na svou aktuální polohu. Jak říkal výše kolega... "řízené bloudění".
Na kolo a pro sport obecně je i fajn možnost následně analyzovat třeba výškový profil a s tím související rychlost atd.

3) EXIF k fotkám z foťáku... zde to je docela kontroverzní téma... když tu informaci fotka nese, je to jistě fajn, ale je třeba zvážit, jestli to stojí za tu vyplítvanou energii. GPS žere bohužel dost baterku. Když mám každý den možnost si baterku nabít, tak možnost označkovat fotku souřadnicema určitě využiju. Když budu na měsíc v Himalájích a rozmýšlet každý snímek, tak se na nějakou GPS vyprdnu (i když zrovinka tam by pak ta jejich následná analýza mohla být zajímavá :-) )

4) nejsem sice "keškař", ale těm to nalilo novou krev do žil a přilákalo spoustu nových příznivců...

5) výborná je gps i pro firemní účely pro obhospodařování vozového parku. Jednak vyhledávání ukradených vozů a jednak automaticky vedená kniha jízd... (na druhou stranu, zaměstnavatel ví vše, a soukromé popojížďky jsou tabu :-)

6) to s tou ledničkou zní moc zajímavě... :-)
Tchutcho (186)|14.5.2011 18:05
Určitě je to věc užitečná,to asi bezesporu,ale jak pro koho a jak kdy.Co se týče tý navigace do auta,tak to jsem vždycky moc chtěl,páč hodně cestuju a obzvlášť do velkých měst.Vždycky jsem si ji na cestu půjčoval,párkrát mě to navedlo někam o dva bloky jinam a snad by se to se mnou i hádalo,kdyby mohlo,že mě to navedlo dobře.Když jsem jel po čtvrtý na místo s navigací,po pátý jsem si říkal,že už ji nepotřebuju,že tam už trefím a ouha!Nestačil jsem se divit,jak jsem se splet.Najednoun jsem nevěděl,kde jsem a to jen vlastně díky tomu,že jsem byl plně oddán tý navigaci.Takže pak mi nezbylo nic jinýho,než z kastlíku vytáhnout mapu,zapnout mozek a začít se orientovat.Pak jsem se divil podruhý,když jsem tam jel po čase zase a už jsem najednou věděl,kam mám jet.jinak co se týče foťáku.Dříve jsem se tak trošku věnoval entomologii a kdo tenhle vědní obor zná,ví,jak je důležitá determinace a lokalizace u nalezeného druhu hmyzu.Pokud chceme hmyz dokumentovat fotografováním,nikoli usmrcováním,pak je tato záležitost tímto vyřešena a fofoaparát,který to umožňuje,je v tomto případě parádní věc.nejen že dokáže určit lokalitu vyfotografovaného objektu,ale díky tomu je možnost si pak tu lokalitu i najít na netu,podle souřadnic a klidně se na ni i podívat.Dal jsem příklad,kde je to podle mého mínění jistě k využití a určitě je toho i víc.Zkrátka věc dobrá,ale jak kde a jak pro koho.
Birkoph (14)|14.5.2011 21:27
GPS v autě - užitečná věc, zejména v cizině, při hledání např. hotelu ve velkých městech ( Paříž, Brusel).
V horách - jedině mapa. (I když na kole může být operativnější GPS)
Při fotografování - uvažuju o pořízení GPS modulu. Jednak z důvodů, které uváděl Tchutcho v kontextu s entomologií a dál i pro možnost řadit snímky podle souřadnic.
Osobně bych preferoval ve fotopřístroji možnost GPS před možností nahrávat videosekvence.
jiri.sefrna (8)|17.5.2011 09:08
Ono je třeba se ty nové věci taky naučit používat, u té navigace v autě je třeba se pro jistotu taky podívat do mapy, pokud je na to před cestou čas (a to většinou je) a taky správně zadat cestu, včetně jednoho nebo více bodů na cestě, zadat cestu pro osobáky nebo náklaďáky, nejlépe tu nejrychlejší, ta nevede přes pole a pod. :-) a hlavně ji slepě neposlouchat, když přejedu odbočku, která se mi nelíbí, tak to najde další a pod.
Pak to bude šlapat tak jak má a hlavně používat pořádnou navigaci s kvalitníma mapama, většina čínskej map jsou 5 a více let neaktualizovaný. Výborná je navigace od Nokie, velmi aktuální a jak pro auta, tak pro pěší v jednom a včetně aktualizací zdarma a hlavně ji má člověk pořád u sebe.
Ve foťáku je super věc a kdo tvrdí, že ne, tak ani neví co je exif a co všechno se z něj lze dozvědět. GPS údaje ve spojení s Google Earth je neskutečná záležitost, ale i tady platí, nejdřív je třeba to umět používat, pak to člověk ocení. A pokud to nepotřebuju, tak GPS vypnu a je to, žádné zbytečné vybíjení baterií navíc.
Když jsem GPS ve foťáku neměl, tak jsem to řešil tak, že každou fotku jsem vyfotil i na mobil, Nokia má GPS a ukládá ho rovnou k fotce a odsud jsem pak stejný GPS data zkopíroval v Zoneru i k fotce z DSLR a nebo, pokud vím přesně, kde jsem to fotil, tak stačí v Zoneru kliknout na mapu a data se přiřadí automaticky. A GPS data umí číst snad všechny programy, co jsem se s nimi setkal včetně většiny webových prohlížečů, např Google Chrome zobrazí místo na mapě pouhým najetím myši na ikonu GPS v exif liště nad obrázkem.

Holt pokrok nezastavíme :-)
Jaachym (1)|11.7.2011 23:38
Dobry den,
ja bych o GPS ve fotaku zajem mel. Jsem geolog a kdyz si chci neco zdokumentovat, snad by to bylo vyhodne. Zaujal mne outdoorovy Fujifilm XP20/XP30. Mate s nim zkusenosti? Je vyhodne si koupit tohle, nebo treba mit GPS zvlast a zvolit jiny - odolny fotak do terenu?
Dekuji za prip. rady a pripominky,
J.
matrioshka (1)|25.11.2016 18:29
Je velmi zajímavé projíždět 5 let staré příspěvky a pozorovat, jak se doba změnila a jak pokročily technologie :) Teď už ty GPS lokátory a navigace jsou integrované a nemusejí se dokupovat zvlášť - je to dokonce i u autorádií (http://www.tonystore.cz/specialni-autoradio-vw-skoda-octavia-2), i v mini-outdoor kamerách... úžasné.
MichalHo (1)|19.4.2018 11:20
Dobrý den. Říkal jsem si, že by tu mohl být někdo zkušený. Chtěl bych si koupit GPS, v létě pojedeme autem s rodinou do Itálie a rádi bychom tam něco projezdili. GPS může být offline, objížďky nějak zvládneme operativně. Zatím jsem používal telefon, když jsem potřeboval, ale to není úplně ono. Proto bych se chtěl zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s nějakými novinkami, nebo aspoň s nějakou dobrou značkou? Hledal jsem na netu a chtěl bych něco, co se tady v tom testu https://vas-pomocnik.cz/test-gps-navigaci/ umístilo v kategorii do 4 tisíc. Jakékoli názory mi moc pomůžou. Díky
kolyy (1542)|22.4.2018 11:35
Offline môže byť aj mobil, ak si kúpiš aplikáciu. Ale špecializované zariadenie môže mať výhody. Štandardné značky sú napríklad Garmin alebo Tomtom.