Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: ultrazoom nebo zrcadlovka?

Neregistrovaný (0)|14.5.2011 17:45
Tazatel: zikmund

Znění dotazu: Dobrý den. Můj stávající fotoaparát mi už nestačí. Rozhodl jsem se koupit nový. Původně jsem měl na mysli fujifilm HS 10. Nyní je již na trhu HS 20. Někteří lidé mě od ultrazoomu odrazují a tak jsem narazil na zrcadlo Nikon D5000 + 18-55 AF-S DX VR + 55-200 AF-S DX VR. Pro focení přírody, zvěře a dětí pobíhajících po zahradě by mi vyhovoval ultrazoom, ovšem zrcadlo asi dělá mnohem lepší foto. Navíc je zde i rozíl v ceně. Bohužel nemám zkušenosti ani s jedním z uvedených fotoaparátů a tak bych uvítal jakoukoliv radu od někoho kdo s uvednými fotoaoaráty fotil. Předem děkuji.
Rellik (1136)|14.5.2011 18:50
Stejně sem to kdysi řešil i já. Po kompaktu jsem koupil ultrazoom, ale s tím se vydržel fotit cca rok a hned sem kupoval zrcadlo, protože ty fotky z ultrazoomu prostě nebyly podle mých představ. Hlavně když sem měl víc "vyzůmováno" nestály skoro za nic. Takže sem s ním stejně fotil nakrátko a výmečně nadaleko. Teď si se zrcadlem "zůmuju" podle libosti (co objektiv dovolí) a fotky jsou prostě parádní, ať na krátko nebo na daleko...
Tak snad si to nějak přebereš a budeš mít zase o něco víc jasno co koupit.. ;)
busy (782)|14.5.2011 20:23
Zase na druhej strane, ja mam uz tri roky ultrazoom a (zatial) na zrkadlovky urcite neplanujem prejst. Vsetko zalezi od priorit.

Navrhujem precitat si vikendovu diskusiu z minuleho tyzdna "Zrcadlovka - Ano či ne?" rozobera sa tam vela otazok ktore by pri rozhodovani mohli pomoct.

Este mam taky navrh - existuju aj zrkadlovky bez zrkadla (Panasonic G(F/H)x, Olympus PEN, Sony NEX, Samsung NX...) ich vyhodou je kvalita fotiek ako z pravych zrkadloviek pri mensich a kompaktnejsich rozmeroch telo+objektiv. A este existuju bezzrkadlovky so zrkadlom (Sony SLT A33,A35,A55) ktore su sice rovnako velke ako prave zrkadlovky ale dalo by sa povedat ze spajaju v sebe vsetky vyhody kompaktov a zrkadloviek. Keby som si ja chcel kupit nieco nove, urcite by som rozmyslal aj nad tymito "menej tradicnymi" zrkadlovkami.
Mara42 (18)|14.5.2011 21:36
Ohledně zrcadlovky a bez zrcadlovky... zásádní otázka je, jestli se chceš na svět dívat skrz optický hledáček, nebo elektronický.
Ačkoli Samsung NX má APS-C čip, zpracování šumu mně nepříjde nic moc. A to nemá nic společeného s tím, že je to zrcadlovka bez zrcadla... jen je problém přiblížit se konkurenci v podobě Nikon a Pentax. Další konkurenti to na 4/3 přehánějí s MPx... ale všechno neni jen o šumu.
Hlavní rozdíl je podle mě jinde. Možná bys časem zatoužil zkusit si, co udělá pevná padesátka ze světelností >2 na APS-C čipu. To bych považoval za hlavní výhodu.
Busym zmíněné téma bych snad i vynechal... tam je příliš mnoho omáčky a málo faktů :) Vesměs to výjde tak, že každý je spokojený právě s tím, co má... jinak by to asi neměl.
Zásádní věc, která mně vadí na HS10/HS20 je sekájící se zoom... nevím, jestli je tak velkej problém tohle opravit. Zkoušel sem HS20 v obchodě a neni to kec - zoomat nelze plynule (leda by byl nějakej super kus).
pepacermak (13)|14.5.2011 22:17
Existují ultrazoomy a ultrazoomy. Některé mají jen 12násobný zoom a fotím poměrně dobře, jiné mají 12násobný zoom a nic moc fotky. Určitě nejdi do těch 36násobných, je to sice lákavé, ale dle recenzí, které jsem četl, nic moc. Je potřeba si projít recenze.
Hupp (225)|14.5.2011 23:47
Většina ultrazoomů má čip velikosti čipu kompaktů, takže tam asi velký posun oproti stávajícímu přístroji nebude. Starší ultrazoomy, které měly asi lepší obrazovou kvalitu, už jsou dnes těžko k sehnání (a ani tak bych po nich ani netoužil). Pokud to myslíte s focením vážně, šel bych určitě do zrcadlovky, nebo alespoň do nějakého poloprofesionálního kompaktu. Něco jako HS10 by pro Vás byla zase jen přestupní stanice, jak už tady někdo psal, asi tak na rok, takže ve finále to vyjde stejně dráž. Můj názor.