Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123
Zobrazené výsledky: 31 až 44 z 44

Téma: Víkendová diskuze: Používáte formát RAW?

Občasný diskutér Avatar uživatele Deee-aN
    Registrace
    Jan 2008
    Fotografií
    4

Citace Původně odesláno od strecha Zobrazit příspěvek
    Jen trochu nechapu proc vsichni foti do RAW+jpg...
    Citace Původně odesláno od Hirogen Zobrazit příspěvek
    Nechápu, proč fotit do RAW+JPG.
    Já třeba proto, že když fotím rodinu a chci jim to ukázat na plazmě, tak to na ní posílám z MMC, které má čtečku CF, ale neumí CR2. ""Serióznější"" () věci fotím jen do RAW.
    Odpovídat lze po přihlášení

Neregistrovaný

Všetko fotím do RAW, následne skonvertujem na formát DNG v PC. Potom upravujem v Camera Raw . Vyvolám JPG OR tif (CS5 16bit), alebo pokračujem v photoshope . V photoshope otvárem ako živé objekty, aby úpravy boli stále aktívne nad Camera RAW 12-14 bitová hĺbka na farebný kanál.

Nastavenia farebného priestoru :
    1, Adobe RGB , 16 bit pre photshop,
    2, sRGB IEC61966-2.1 16 bit pre JPG,Tif

Neregistrovaný

RAW?
    To asi budu jediný, kdo to nepoužívá. Můj fotokamarád taky ne.
    Nám jpeg postačuje. My fotíme pro radost, ne pro dokonalost.

Nováček Avatar uživatele snejdy
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    42

mám sice zrcadlo a to samozřejmě raw umí ale nějak zatim upřednostňuju jpeg a to jen z jednoho blbýho důvodu a tou je lenost, neumim si představit že bych uplně každej snímek musel doupravovat na PC. ono když někde udělam 500 fotek (např. nějaká větší akce nebo několikadenní výlet) tak to je pak na uplně celej den sezení u PC a otrocky fotku po fotce dodělávat. Občas ten raw použiju, a to v těch případech kdy mi opravdu záleží na tý situaci aby to bylo vyfocený co nejlíp. Je fakt že raw poskytuje mnohem větší dynamickej rozsah a i z expozičně dost zkažený fotky se z něj daj vytahnout zázraky... Ale já nejsem schopen uplně každou fotku dodělávat, to bych se zbláznil :-)

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od snejdy Zobrazit příspěvek
    mám sice zrcadlo a to samozřejmě raw umí ale nějak zatim upřednostňuju jpeg a to jen z jednoho blbýho důvodu a tou je lenost, neumim si představit že bych uplně každej snímek musel doupravovat na PC. ono když někde udělam 500 fotek (např. nějaká větší akce nebo několikadenní výlet) tak to je pak na uplně celej den sezení u PC a otrocky fotku po fotce dodělávat. Občas ten raw použiju, a to v těch případech kdy mi opravdu záleží na tý situaci aby to bylo vyfocený co nejlíp. Je fakt že raw poskytuje mnohem větší dynamickej rozsah a i z expozičně dost zkažený fotky se z něj daj vytahnout zázraky... Ale já nejsem schopen uplně každou fotku dodělávat, to bych se zbláznil :-)
    Když budeš mít správně nastavený foťák, tak můžeš ty RAWy hromadně převést na JPG a pak upravovat jen ty, které úpravu potřebují. Takže z těch tvých 500 fotek budeš upravovat třeba jen 10 nebo žádnou. Kvalita snímků (ostrost a dynamika) bude o moc lepší než při focení přímo do JPGu.. ;-)

Neregistrovaný

RAW v CS4 Zoner press - doporučujem do knižnice. (Bruce Fraser a Jeff Schewe)

Nováček Avatar uživatele snejdy
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    42

Citace Původně odesláno od Rellik Zobrazit příspěvek
    Když budeš mít správně nastavený foťák, tak můžeš ty RAWy hromadně převést na JPG a pak upravovat jen ty, které úpravu potřebují. Takže z těch tvých 500 fotek budeš upravovat třeba jen 10 nebo žádnou. Kvalita snímků (ostrost a dynamika) bude o moc lepší než při focení přímo do JPGu.. ;-)
    používam cameraRaw ve fotošopu CS5 a teprv jsem se s tim seznamoval. umí i to převádět fotky hromadně nebo si musim sehnat něco jinýho?

Alf Alf je offline
    Nováček Avatar uživatele Alf
    Registrace
    Jan 2007
    Fotografií
    62

Jednoznačně RAW. O důvodech proč, tu jiní napsali dost a dost...

K těm, co fotí pouze do JPEG, asi tolik:
    Je vidět, že jste focení do RAW zřejmě ani nezkoušeli a to je škoda. Focením do JPEG jste odkázáni na to, jak si představuje výsledný snímek "softwérář" u Nikonu, Canonu, Sony atd. Uložením snímku do JPEG ztrácíte značnou část obrazové informace a tím i možností korigovat jeho nedostatky. Pokud se nechcete zabývat úpravou každé fotky, není problém použít program pro hromadné uložení snímků se stejným přednastavením. Velmi dobrý je v tom už zmiňovaný Photoshop Lightroom (BTW, jeho srovnávání s Raw Therapee značně pokulhává).
    Někdo tady psal, že reportážní foto není nutné upravovat. IMHO to není pravda. Právě u reportážní fotky totiž nemáte čas na to, abyste dostatečně rychle zhodnotili světelné podmínky a optimálně nastavili foťák. To možná umí jen ten genius, který se zapomněl podepsat, jehož příspěvek je z 20-05-2011, 19:08...

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od Alf Zobrazit příspěvek
    Jednoznačně RAW. O důvodech proč, tu jiní napsali dost a dost...

K těm, co fotí pouze do JPEG, asi tolik:
    Je vidět, že jste focení do RAW zřejmě ani nezkoušeli a to je škoda. Focením do JPEG jste odkázáni na to, jak si představuje výsledný snímek "softwérář" u Nikonu, Canonu, Sony atd. Uložením snímku do JPEG ztrácíte značnou část obrazové informace a tím i možností korigovat jeho nedostatky. Pokud se nechcete zabývat úpravou každé fotky, není problém použít program pro hromadné uložení snímků se stejným přednastavením. Velmi dobrý je v tom už zmiňovaný Photoshop Lightroom (BTW, jeho srovnávání s Raw Therapee značně pokulhává).
    Někdo tady psal, že reportážní foto není nutné upravovat. IMHO to není pravda. Právě u reportážní fotky totiž nemáte čas na to, abyste dostatečně rychle zhodnotili světelné podmínky a optimálně nastavili foťák. To možná umí jen ten genius, který se zapomněl podepsat, jehož příspěvek je z 20-05-2011, 19:08...
    Srovnání softu řešit nebudu. Obojí je na skoro stejné úrovni - můj názor.
    Jinak reportážní fotky se upravují vždycky a to i když se pouze zmenšují nebo ořezávají - i to je úprava. Zrovna dnes dem fotil hasičské závody a z 50ti fotek sem 48 upravovoval ořezem, světelností, bybážením bílé (jezdily mraky) a sem tam doostřením. Zbylé dvě pouze zmenšení. Kdybych fotil přímo do jpg nemohl bych tyto úkony dělat bez další ztráty detajlů, protože by tam nebyly. Takže u těchto sportovních dokumentů není opravdu čas na optimální nastavení každé fotky a proto je RAW jediné možné řešení... A to platí nejen u sportu...

Neregistrovaný

Každopádně RAW, JPG používám na Canonu 40D vyjímečně v programu SPORT, kdy fotím sekvenčním snímáním.

Jirka

Neregistrovaný

jasně, RAW.
    sice, většinou automatickou konverzi v zoneru, když se mi to nezdá, tak du do firemního programu. Ale zas tak často to není. Musím přiznat, že sem línej.
    fotozemek

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    jasně, RAW.
    sice, většinou automatickou konverzi v zoneru, když se mi to nezdá, tak du do firemního programu. Ale zas tak často to není. Musím přiznat, že sem línej.
    fotozemek
    dodatek, archivuju v RAW a pokud něco posílám do soutěží, nebo dělám na výstavu du zpátky do archivu a pohraju si s originály. /takže znova/. Možná je to zdlouhavé, ale mám jistotu, že sem pro to udělal maximum.
    Ostatně, ono zas těch ,,třešínek,, zas tak moc není, aby to jeden nemohl zvládnout.

Neregistrovaný

Fotografování do RAWU se obecně přikládá větší význam než mu přísluší. Stačí se podívat po diskuzních forech zahraničních fotografů. Řada významných odborníků z oblasti digitální fotografie tam uvádí na pravou míru pověst RAWU.
    Osobně jsem testoval zvětšeniny stejných snímků pořízených do RAWU a JPG. Ten rozdíl je opravdu někdy neznatelný. Ano, když plácám snímky aniž uvažuji předem co a jak nastavit, jak fotografovat, tak tu hrůzu jsem schopen snadněji upravit v RAWU než v JPG. Ale ruku na srdce, kdo někdy vážně fotografoval klasicky, tak dobře ví, že z chybně exponovaného snímku neudělá dokonalost. Digitální fotografie umožnila nebývalé zásahy pomocí různých počítačových programů. Ty, které napadobují klasický proces zpracování většina amaterů nepoužívá, ty běžně dostupné spíše plní zbožná přání fotografa a vytváří "umělé" obrazy. O tom však fotografování není. Takže, je v podstatě jedno jestli RAW či JPG pokud nezpracovávám výsledné fotky ve formátu alespon 30x40 cm. A už vůbec je to jedno když používám barevný prostor sRGB . Když kvalitu tak RGB a následné upravení ve Photoshopu.
    PS. Nebylo mým účelem nikoho hanit za to jak fotografuje či upravuje fotky či kazit radost a nadšení z digitální fotografie. Šlo mi v podstatě o to, aby se diskutující zamysleli nad tím co, jak a proč dělají. Předpokládám, že můj příspěvek vyvolá velikou nelibost u "milovníků techniky a zpracovatelů fotografie na dokonalých PC a programech". Těm bych doporučoval si přečíst něco o Janu Sudkovi či poradit se s Robertem Vanem.

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Pavel Olivík
    Registrace
    Sep 2010
    Fotografií
    8

...když chci s fotografií dále pracovat,tak fotím do RAW...pokud jsou to nějaké momentky nebo rychlocvaky,tak si vystačím s JPEG...někdy přece nejde jen o kvalitu,ale zachycený moment,žee...

Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Používáte GPS?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 05-02-2013, 09:52
  2. Víkendová diskuze: Používáte stativ?
    Od Michal Srna v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 22
    Poslední příspěvek: 29-08-2011, 21:23
  3. Víkendová diskuze: Používáte rybí oka?
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 04-10-2010, 12:10
  4. Víkendová diskuze: Používáte fototiskárnu?
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 04-11-2009, 21:49
  5. Víkendová diskuze: Formát RAW - Dar nebo prokletí?
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 27-03-2009, 11:51