Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Nezaplnitelná paměťovka?

Petr S. (328)|26.5.2011 21:56
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Nezaplnitelná paměťovka?



S pokračujícím technickým vývojem dochází stále více i k navyšování kapacit nejrůznějších paměťových karet. Kartu jak velké kapacity ve fotoaparátu používáte a stačí vám? Nebo byste raději větší? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
busy (782)|27.5.2011 06:33
Moj fotak podporuje iba SD a SDHC karty, tak som si chcel kupit najvecsiu SDHC 32GB, ale zial v tej dobe boli 32GB este priserne drahe, tak som si kupil len 16GB. Na tu sa mi vojde cca 8000 fotiek, takze mazat fotky z karty potrebujem len raz za cas ..
premekh (3)|27.5.2011 14:52
V zrcadlovce mám 2GB a v kompaktu 1GB, karet mám víc. Už se mi stalo, že jsem měl 4GB skoro plnou fotek a karta se pokazila, mnoho fotek nešlo obnovit, takže radši menší kartu, aby mě to nutilo po každým focení hned stahovat do počítače a vypálit. Video netočím, takže velkou kartu fakt nepotřebuju.
busy (782)|27.5.2011 15:27
[quote=premekh;9991]jsem měl 4GB skoro plnou fotek a karta se pokazila, mnoho fotek nešlo obnovit, takže radši menší kartu, aby mě to nutilo po každým focení hned stahovat do počítače a vypálit. Video netočím, takže velkou kartu fakt nepotřebuju.[/quote]

Ano, aj toto je tiez dolezity aspekt pohladu. Ja tiez v podstate po kazdom foteni stahujem do pocitaca, takze o fotky z dovodu pokazenia karty nemam vecsi strach, nez by som mal keby som pouzival viac mensich kariet.

Ale ten pocit, ze sa mi na kartu vojde mnohotisic fotiek, je uzasny :) Hlavne potom co som bol z kinofilmu zvyknuty na 36 fotiek a dost...
Tchutcho (186)|27.5.2011 15:57
Ahoj všem.Sám používám 4GB kartu.Mám dvě a to pro případ,kdy někam jedu opravdu za fotkama.Ovšem stalo se mi jen jednou,že jsem je naplnil obě dvě.Takže převážně používám jen jednu a po každým focení si vše přetáhnu do kompu,přeberu,zálohuju a pak s tím pracuju.Kartu smažu a jedu zase dál.Takže ani tu 4-ku nezaplním,tudíž nějakou dokonce nezaplnitelnou nepotřebuju.Pro mne zbytečnost.
Rellik (1136)|27.5.2011 16:53
Tak to já mám primární v zrcadle 8Gb, fotím do RAWu ,taže mi tam vleze cca 600 fotek. Ale ještě sem ji nevyužil aby byla plná. Po focení to hned přetahuju do PC. Pak mám ještě asi dvě nebo tři 2Gb, ale ty požívám spíš v ultrazoomu. No já už vlastně ani ne - dal sem ho manželce :-) Jinak momentálně uvažuju o pořízení ještě jedné 8Gb pro mé zrcadlo, kdyby mi náhodou ta co mám teď vypověděla službu.
Milan Šurkala (3381)|27.5.2011 16:58
Pokud uz fotim do RAW+JPEG, zadna karta neni dostatecne velka :D Doma mam v asi peti kartach pres 20 GB. Jsem zvedav, jaky fotoaparat budu testovat na dovolene, pokud to bude mit RAW, tak to bude kriticke :-D
vlsladky (21)|27.5.2011 18:17
Mne vůbec neláká, již mi odešla jedna 1GB a při pomyšlení, že bych tam měl skoro plnou třeba 16GB kartu mne polévá horko ještě teď. Mám několik 2GB a 4GB karet, což mne nutí to co nejdříve stáhnout do PC a upravit i zazálohovat. Dobré světlo všem přeje VL.Sladký!
Neregistrovaný (0)|27.5.2011 18:43
Když už se zde diskutuje o kapacitě a její využitelnosti/naplnitelnosti, co takhle spolehlivost karet???
Máme doma už hezkou řádku 256M, 512M, 1G, 2G, 4G a nyní s nákupem videokamery fullHD i 8G a 16GB karet. Vše SD. Různé značky (Pretec, Panasonic, A-Data, Emtec, Kingston aj.). U jedné čtyřgigovky se stalo, že naráz začala odmítat zápis, čtení a i formátování. Jak ve foťáku tak i v PC....
Co může být příčinou tohoto stavu? A jakou značku a příp.i kapacitu karty máte za nejspolehlivější?
Mirek
Ostnák (0)|27.5.2011 20:31
Začínal jsem se Sony Memory Stick 512 MB, pak Sony Memory Stick Duo 1 GB, SD 4 GB a teď mám ve svém Lumixu G2 8GB a fotím do RAWu. Stahuji do PC jak to jen jde. Karta mně žádná neodešla, ale zato odešel harddisk se spoustou fotek z exotických končin. Od té doby nejdřív z PC zazálohuji na přenosný harddisk a pak teprv mažu kartu. Vždycky to chci mít aspoň na dvou místech.
Rindi (7)|28.5.2011 09:06
U mého 1. digitálního fotoaparátu NIKON Coolpix 4500 v r. 2002 byla přiložena 16 MB CF karta, dokoupil jsem si tehdy neznačkovou (Mr.Flash) 128 MB za 2300,- Kč, přičemž v té době měl NIKON ve své nabídce originální CF kartu 128 MB za 14.000 (!) Kč. Dnes používám 16GB Kingston SDHC Class 10 za 725,- Kč, s touto značkou jsem nikdy neměl problém. Ještě se mi nikdy nestalo, že by mi nějaká karta "zkolabovala" a přišel jsem o fotky, ale stejně po každém focení fotky stáhnu do počítače a ještě zazálohuji na záložní externí disk.
3.KniGHt.cZ (2)|28.5.2011 13:30
Já osobně mám v zrcadle 8GB Kingston MicroSD přes redukci na SD, takže pokud mi při focení náhodou nevystačí těch cca. 560 fotek, tak ji jenom strčím do mobilu, přetáhnu fotky na vnitřních 32GB a jedu dál. Samozřejmě také po každém focení fotky ihned stahuji, ale ruku na srdce...ani disky nejsou zrovna bezchybné uložiště. Člověk aby fotky dal na několik disků, několikrát je vypálil a ještě si je hodil někam na server aby měl jistotu :)
Neregistrovaný (0)|28.5.2011 20:57
[quote=Rindi;10020]U mého 1. digitálního fotoaparátu NIKON Coolpix 4500 v r. 2002 byla přiložena 16 MB CF karta, dokoupil jsem si tehdy neznačkovou (Mr.Flash) 128 MB za 2300,- Kč, přičemž v té době měl NIKON ve své nabídce originální CF kartu 128 MB za 14.000 (!) Kč. Dnes používám 16GB Kingston SDHC Class 10 za 725,- Kč, s touto značkou jsem nikdy neměl problém. Ještě se mi nikdy nestalo, že by mi nějaká karta "zkolabovala" a přišel jsem o fotky, ale stejně po každém focení fotky stáhnu do počítače a ještě zazálohuji na záložní externí disk.[/quote]

Mno, ja mel take ruzne znacky, jedina, ktera mi kdy odesla, byl prave Kingston - a zrovna s peknymi makry na nekolikadennim vylete. Odchazela zvlastne, nejdriv fotoaprat zobrazoval pouze takove mini-nahledy 4x3 mm uprostred displeje, behem par hodin uz pak chcipla docela. Ale rekl bych, ze dnes uz zadna spolehliva znacka neexistuje. Mel jsem Lexary, Sandisky, Verbatim, Pretec, momentalne dva Transendy, ve druhem fotaku je z casove nouze pri nakupu nejaky cinsky noname z Kauflandu se 4-letou zarukou a funguje vse, pri obodbne rychlosti i za stejne i ceny. Nedelam si iluze o tom, ze odejit muze kdykoliv jakakoliv, u tohoto spotrebaku uz dnes neverim v moznost nejak zasadne to ovlivnit znackou :)
Neregistrovaný (0)|29.5.2011 08:18
Je to paráda, když ti 16-gigovka spadne na zem a odejde.
Od tý doby rači 3-4 čtyřky, zas tolik to nestojí a když se něco stane tak taky nebolí.
busy (782)|29.5.2011 09:34
[quote=Neregistrovaný;10047]Je to paráda, když ti 16-gigovka spadne na zem a odejde.
Od tý doby rači 3-4 čtyřky, zas tolik to nestojí a když se něco stane tak taky nebolí.[/quote]

16-gigovky dnes zase az tak moc nestoja :) Ja som si svoju 16 GB PQI kupil koncom roku 2008 za 999,- Sk v kamennom Datarte. A odvtedy este klesli na cene.
Neregistrovaný (0)|30.5.2011 08:56
[quote=busy;10049]16-gigovky dnes zase az tak moc nestoja :) Ja som si svoju 16 GB PQI kupil koncom roku 2008 za 999,- Sk v kamennom Datarte. A odvtedy este klesli na cene.[/quote]

Jo ale ta cena stracených dat je nevyčíslitelná, osobně to řeším tak, že zálohuju v mašině na /u mně XD/ a po polovině měním karty /CF/, takže klidně stahuju ze dvou, tří karet.
S tím zálohováním vybraných snímků je taky problém, kolikrát člověk nestíhá, zapomene a pod.

Ne !!! Volím raděj víc karet a menších. Aj ta 4Gb je dost veliká ale na následné vypálení na DVD akorát.
busy (782)|30.5.2011 20:10
[quote=Neregistrovaný;10059]Jo ale ta cena stracených dat je nevyčíslitelná, osobně to řeším tak, že zálohuju v mašině na /u mně XD/ a po polovině měním karty /CF/, takže klidně stahuju ze dvou, tří karet.
S tím zálohováním vybraných snímků je taky problém, kolikrát člověk nestíhá, zapomene a pod.

Ne !!! Volím raděj víc karet a menších. Aj ta 4Gb je dost veliká ale na následné vypálení na DVD akorát.[/quote]

To je pravda, ale pri neustalom vyberani a zasuvani kariet do fotaku zase hrozi zvysene riziko poruchy kontaktov na karte a vo fotaku. O fotky sice vecsinou neprideme, ale ziadne dalsie uz nenafotime...
Rellik (1136)|30.5.2011 20:15
[quote=busy;10071]To je pravda, ale pri neustalom vyberani a zasuvani kariet do fotaku zase hrozi zvysene riziko poruchy kontaktov na karte a vo fotaku. O fotky sice vecsinou neprideme, ale ziadne dalsie uz nenafotime...[/quote]

A to jsi slyšel kde? Víš vůbec jak ty kontakty fungují a z jakého jsou materiálu? To ti dřív odejde celý fotoaparát, než ty kontakty...
busy (782)|30.5.2011 21:11
[quote=Rellik;10072]A to jsi slyšel kde? Víš vůbec jak ty kontakty fungují a z jakého jsou materiálu? To ti dřív odejde celý fotoaparát, než ty kontakty...[/quote]

To som prakticky zazil ako znamemu odisiel konektor na pametovu kartu od casteho zasuvania a vysuvania SD karty.
Rellik (1136)|30.5.2011 21:49
[quote=busy;10073]To som prakticky zazil ako znamemu odisiel konektor na pametovu kartu od casteho zasuvania a vysuvania SD karty.[/quote]

Tak to v tom případě musela být výrobní vada. Já co mám ultrazoom už asi 3 roky, tak kartu vytahuju pořád abych překopíroval snímky a že je to celkem často... Sice já s ním už moc nefotím, ale manželka ano a můžu říct že minimálně jednou týdně to je. A když sem sním fotil ještě i já tak to bylo i několikrát za den a žádný problém sem nepozoroval...
Ale beru - může se stát, ale podle mě jen v krajních případech kdy je nějaká vada z výroby. Jinak ty kontakty jsou z tvrdého pružného kovu podobného jak je ve vypinačích od bytových světel a to už něco musí vydržet... I když jednou nám ten napružený plíšek ve vypinači taky praskl, ale byl to asi 15 roků starý vypinač na chodbě, kde je největší pohyb...
j4ku8 (44)|30.5.2011 22:00
Tak to ja mam karet hafec.
Nejvetsi 32GB jsem si pred lety koupil na ebayi za 450,- Kc. Je to noname, ale prijeme me prekvapila nejen cenou. Psali u ni, ze neni kompatibilni s panasonicama, ale me v maminym fungovala. (W 3,8MB/s, R 16,7MB/s)
Druhou nejvetsi ted pouzivam 16GB Transcend. Ta byla za 635,- loni a je Class 10. Mam ji rozdelenou na 16MB partition FAT16 na bootovani CHDK a zbytek FAT32 na fotky. (W 14,8MB/s, R 19,9MB/s)
Dalsi mam 4GB Transcend class 10, pouzivanou jako zalozni. Z lonska nevim za kolik. (W 14,5MB/s, R 19,8MB/s)
A na testovani ruznych verzi CHDK a jejich nastaveni 256MB Kingston, spoustu let starou a 128MB velkou co byla u SX120IS.

Testy rychlosti jsem delal pri psani prispevku nastrojem Atto disk benchmark portable pro 1 az 8 MB soubory.

A pri pokusech s HDR (troj az sedmiexpozice) a foceni do raw i jpg si i s 10Mpixelovym SX120IS prinesu domu za den 2GB.
JindraPce (2)|31.5.2011 07:45
No moje nejstarsi jeste funkcni karta je rychle SDcko od Panasonicu, ktere jsem kupoval pro FZ10. Je to zatim i jedina karta, na kterou si dovolim spolehnout.

Asi za rok potom jsem kupoval 2Gigovky od Adata a od Kingstonu. Karty jsou rychle a asi i spolehlive po elektronicke strance, jelikoz stale funguji, ale jsou vyrobeny z nejakeho mekkeho nebo krehkeho materialu, tak ze jsou oblepeny izolepou a jedna je i lepena sekundovym lepidlem, jelikoz z ni upadl kousek plastu, kvuli kteremu to pak nefungovalo v navigaci (asi byl pak spatky pritlak na kontakty)

pak jsem kupoval uz jen Kingstony (4, 8 a 16GB) a to kvuli dlouhe zaruce a cene. Nejvetsi je 32GB SDHC do kamery.

Posledni karta je pak 2GB od Pretec, protoze jinou v tu chvili nikde pobliz nemeli a musim rict, ze to byla asi moje nejvetsi chyba v dosavadnim flashovem zivote:D, jelikoz mam uz treti od nakupu. Prvni se ani nespustila a ta druha vydrzela jen mesic. Treti verze uz jede pul roku, tak snad bude dobra.

Tak ze ze znacek muzu chvalit Panasonic (je ale strasne predrazeny), Kingston (dobry pomer cena/vykon/zaruka) a Adata (dobry pomer cena/vykon)
lbedrich (4)|1.6.2011 00:17
[quote=Rellik;10075]Tak to v tom případě musela být výrobní vada. Já co mám ultrazoom už asi 3 roky, tak kartu vytahuju pořád abych překopíroval snímky a že je to celkem často... Sice já s ním už moc nefotím, ale manželka ano a můžu říct že minimálně jednou týdně to je. A když sem sním fotil ještě i já tak to bylo i několikrát za den a žádný problém sem nepozoroval...
Ale beru - může se stát, ale podle mě jen v krajních případech kdy je nějaká vada z výroby. Jinak ty kontakty jsou z tvrdého pružného kovu podobného jak je ve vypinačích od bytových světel a to už něco musí vydržet... I když jednou nám ten napružený plíšek ve vypinači taky praskl, ale byl to asi 15 roků starý vypinač na chodbě, kde je největší pohyb...[/quote]

Fotoaparát využívám denně a několikrát denně měním kartu (CF). Zatím jsem za 10 let fotografování u svých fotoaparátů ani ve svém okolí (kolegové, rodina, známí) nezjistil, že by někomu odešel kontakt - u zrcadlovek i kompaktů.
Co se týká spolehlivosti karet - dokonce i první karta CF 128MB je stále funkční (mám ji stále v šuplíku - asi z nostalgie - a stála tehdy cca 2800). Podle mého názoru je spolehlivost v prvé řadě výsledkem chování uživatele - uložení karty, čistota kontaktů (daná i konstrukcí - přece jen nyní nejpoužívanější SD/SDHC mají kontakty oproti CF "na ráně"), kvalitní čtečka.