Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Je dostačující?

MARLEO (9)|30.5.2011 12:58
Dobrý den,
prosím o radu jakou koupit pam. kartu do fotoaparátu Panasonic TZ8. Beru ho na dovolenou k moři s dětmi. Fotit a točit budu určitě více než dost. Bude 8GB stačit? Nebráním se i jiné značce a jinému typu.
Děkuji
Milan Šurkala (3381)|30.5.2011 13:28
8GB karta vystaci asi na 1600 fotek v nejvyssi kvalite. Tataz karta vystaci asi na 40 minut HD videa. V tomto ma TZ10 vyhodu, nebot v AVCHD na tuto kartu poridite asi 70-80 minut HD videa, na nizsich kvalitach AVCHD zaznamu i pres 2 hodiny. Ale zas se to hure edituje. Karta je docela v poradku, dostatecne rychla. Obecne se vice doporucuji SanDisky, ale osobne mam dve A-Daty a funguji zatim vyborne. Otazkou je, jak moc budete fotit a natacet. Mozna by neskodilo koupit ty karty treba dve.
MARLEO (9)|30.5.2011 14:11
Děkuji za odpověď,
vezmu tu samou, ale 16GB. To si myslím, že by už mělo stačit. Děti poprvé u moře, takže fotit a natáčet se bude určitě hodně. TZ10 se mi taky zamlouvala, ale fotoaparát je téměř nedostupný a pokud ano tak za celkem velké peníze. Ale to už patří do jiné sekce, kde jsem řešil nákup fotoaparátu. Věřím, že jsem s TZ8 neudělal chybu a budu s ním spokojený.
Rellik (1136)|30.5.2011 16:11
Raději bych vzal dvě menší. Když se jedna pokazí ještě budou nějaké fotky na druhé. Když se pokazí jedna velká fotky nebudou žádné...
busy (782)|30.5.2011 20:06
S dvomi mensimi zase hrozi vyssie riziko pokazenia kontaktov na pripojenie karty vo fotaku. A ked tie odidu, dofotili sme (pokial fotak nema vlastnu integrovanu pamet).
švica (3)|20.10.2011 22:09
Jo dvě Ti budou stačit.
zdenulinka113 (5)|14.5.2012 12:11
Tak to jste mě překvapili, já myslela že jedna větší bude lepší než dvě menší, ale argument, že se jedné může něco stát a budu ráda za tu druhou mě dostal. No každopádně jsem se poučila.
Rellik (1136)|14.5.2012 19:34
[QUOTE=busy;10070]S dvomi mensimi zase hrozi vyssie riziko pokazenia kontaktov na pripojenie karty vo fotaku.[/QUOTE]
Nějak nechápu jak takováto blábol někdo může napsat a pak to hromada dalších lidí opakuje dokola, jako by to byla pravda.... Já co mám foťáky už x let, tak někdy kartu vytahuju i několikrát za den a bez žádného následku. Na kartě kontakty zničit nejdou - ty jsou přímo na tištěném spoji. Ve foťáku jsou pak miniaturní pružné plíšky, které vydrží desetitisíce ohybů. A i když říkám ohybů a zní to "velikózně", tak je to ohyb v řádu desetin milimetru. Tyto kontakty jsou téměř nezničitelné! To že tam někdo někdy nacpal jinou kartu nebo nějak obráceně správnou a tím to poškodil, je jeho problém a je šiřitelem poplašné zprávy... Dá se to přirovnat k vypinačům světla, třeba na chodbě. Takový vypinač určitě má každý z vás doma i několik desetiletí a stále funguje i když je třeba na chodbě, záchodě a místech, kde se s ním v podstatě pořád zapíná / vypíná světlo. A to navíc tento vypinač, konkrétně kontakty jsou ještě "znehodnocovány" jiskrovým vypalováním při zapnutí, nebo vypnutí světla. Pokud se po něm nemlátí a nebo nepoužívají žárovky s nadměrným odběrem proudu, kdy by tento pružný kontakt mohl ztratit svou pružnost přehřátím, tak je ten vypinač zaky nezničitelný. A to ten plíšek ve vypinači se ohýbá zhruba 5mm! Já osobně mám na chalupě ještě staré otočné vypinače, které snad pamatují ještě druhou světovou a stále fungují správně. Další příklad je třeba rozdělovač v autě - taky pružný tenký plíšek. Tento plíšek se při normální jízdě při 3000ot/min sepne a rozepne 12000x za minutu. Při hodinové jízdě je to 720000 sepnutí a rozepnutí. Stále stejný princip - malý ohyb pružného plíšku. V nových autech už to dělá elektronika, ale třeba takový favorit, Š120 a pod to tak měly.
Takže tvrzení, že při vyjímání karty z foťáku se pokazí tyto kontaktní plíšky je megamonstrózní kravina. To spíš doslouží fotoaparát jako celek. Jasné není nic dokonalé a i v tomto případě může jít o výrobní vadu, ale viděl bych to tak 1000000:1 že někdo koupí zrovna přístroj s podobnou vadou... Je to spíš nemožné.
Takže asi tak k vyjímání karty z foťáku...