Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Akumulátory - AA nebo celý blok?

Petr S. (328)|2.6.2011 23:00
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Akumulátory - AA nebo celý blok?



Fotoaparáty mohou využívat různé typy akumulátorů, přičemž každý má své klady i zápory. Máte raději akumulátory typu AA nebo spíše preferujete jednotný akumulátorový blok? Proč? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Mara42 (18)|3.6.2011 11:55
Dřív jsem měl fotoaparát s akumulátorem, nyní mám fotoaparát na AA.
Trochu jsem se toho bál, jelikož mé první nabíjecí tužkovky celkem rychle odcházely (přibližně deset let zpět).
Do pokročila. Nějaký čas zpět jsem slyšel o eneloopech a tak se mé obavy trochu zmírnili... po třech měsících jejich používání musím jednoduše říct, že zatím neznám lepší způsob napájení. Mám totiž jistotu, že výroba AA se neukončí a tak nebudu řešit stejný problém, jako s akumulátorem u minulého fotoaparátu. Údržbu není potřeba řešit, pomalé samovybijení, bez paměťového efektu. Jakmile výkony začnou klesat, koupím nový (62,- Kč/ks) a tyhle dám do ovladače, svítilny... A to ještě nepočítám fakt, že pokud mně kdekoli (téměř) vysadí, nebude problém si koupit dočasnou náhradu.
Při 50:50 (s bleskem:bez) minimálně 600 fotek, není si na co stěžovat :)
Neregistrovaný (0)|3.6.2011 12:38
Take patrim mezi zastance AA napajeni, a to z nekolika duvodu:

- od vyrobcu povazuji za sproste to, jak casto a ryze ucelove (aby nesly pouzit akumulatory z predeslych modelu) meni drobnosti, jen aby mohli snadno vydelavat na dalsich a dalsich prodejich proprietarnich aku, coz z principu odmitam podporovat (nemluve o borcich typu Panasonicu, kteri pred casem ve firmwarovem updatu u nejakeho UZ znemoznili pouzivani nahrad tretich stran - to uz je opravdu vysmech)

- stejne jako predesly prispevatel mam vyborne zkusenosti s eneloopy, s nimi jsem se temer vzdy i pri kontrolach fotek na displeji dostal pres 1000 snimku na jedno nabiti (horsi zkusenost mam napr. s GP nebo Varta Ready2use, pokud budu brat jen ty s nizkym samovybijenim) ; problemy jsem nemel ani po nekolikahodinovem foceni v mrazech kolem -30 st. C. v Alpach, takze ani zde neberu li-on za vyhodu

- prumerny vahovy rozdil silny/kvalitni aku (napr. D7000) oproti 4 AAckum je cca 25%, takze neobstoji ani argument o uspore hmotnosti, nehlede na to, ze ve vetsine pripadu je napajeci modul situovan do gripu, kde alespon pro me plati, ze cim vic vahy, tim lip - lepe to pak sedi v ruce

- samozrejme v pripade kompaktnich placek je pouzivani akumulatoru misto AAcek bez diskuze, tam uz je vahovy rozdil vetsi (rekneme 1/6 hmotnosti celeho pristroje) ; u UZ a DSLR + podobnych bych radeji vzdy videl AA

- za jedinou zasadni vyhodu li-on proprietarnich aku povazuji obecne kratsi dobu nabijeni ; AAcka se - pokud chce clovek zachovat zivotnost - expresnimi abijeckami nabijet nedaji a oproti kvalitnim li-on resenim je doba nabijeni jednech eneloopu zhruba dvojnasobna (hodina a tricvrte vs. zhruba trem a pul hodinam)

J. Vich
Neregistrovaný ancer (0)|3.6.2011 13:03
Mám raději akumulátory typu AA než akublok. Mám totiž několik foťáků a akubloky se liší i u jednoho fotovýrobce... Sice chápu, že je to kšeft, ale nemusí se mi to líbit!
Rindi (7)|3.6.2011 13:28
U fotoaparátů preferuji blokové akumulátory, a to především z důvodu výrazně menších rozměrů, nižší hmotnosti a jednodušší manipulace. Ale pouze ty originální, neoriginální náhrady jsem vyzkoušel dvakrát a již nikdy více. Na rozdíl od originálních akumulátorů NIKON EN-EL1, které mi dodnes slouží od r. 2002 (sice v současné době již jen s asi poloviční výdrží), mi žádný náhradní nevydržel déle než rok. Samozřejmě AA baterie jsou levnější, univerzální a snáze nahraditelné.
Ale pokud by všem výrobcům elektroniky byl nařízen (že by se dohodli, to asi nehrozí) nějaký jednotný standard pro rozměry, napětí a kapacitu akumulátorů - třeba ve 4 typech, použitelných s jedním typem univerzální nabíječky (což v podstatě splňují ty "tužkovky") - považoval bych to za správné. Dostat s každým novým el. přístrojem další nabíječku a jiný typ akumulátoru je opravdu nehorázné plýtvání.
riman (1)|3.6.2011 14:17
Dávám přednost blokovým akumulátorům - a to především kvůli výdrži, prostoru a jednoduché manipulaci.
Jednoznačně pro foťák, mobil, MP3 přehrávač, čtečka...

Větší / nepřenosná / máloodběrová zařízerní (dálkáče, hodiny, meteostanice...) klidně ať mají klasické baterky.
Germoe (26)|3.6.2011 15:27
No, já mám jen jednu zkušenost, už skoro devět let mi slouží Olympus C4000 (už tři čtvrtě roku koukám po novém foťáku, ale zatím si nemůžu vybrat, asi budu muset ještě tak půl roku počkat :-(), fungující na 4 AA baterie, a ty AA baterie mi přijdou dost otravné a mnohem raději bych nějaké Li-Ion bloky... Bude to způsobem použití - já nechodím na nějaké krátké foto výlety, většina mého focení spočívá v tom, že jedu tak dvakrát do roka tak na deset dní na puťák, takže nemůžu neustále dobíjet baterky - v kempu jsem tak jednou za tři dny a tam člověk nemůže nabíjet víc než tak půl hodiny v kuse, v B&B jsem tak dvakrát za výlet a i tam nelze nabíjet víc než půl dne, takže AA baterie člověk nenabije celé (když člověk šetří každý gram, aby toho nenesl po skalách na zádech moc, tak nemůže brát těžké rychlé nabíječky a ty malé nabíjejí tyto velké baterky dva dny), takže by se tím baterie naopak spíš ničili, Li-Ion bateriím by neúplné nabití nevadilo (téměř), takže s sebou tahám 20 baterek, váží to cca. 700 gramů, dvakrát víc než samotný foťák, na letišti musím vždy vysvětlovat, proč tahám tolik baterek, a stejně to často nevystačí...
Jak jsem psal na začátku, jiné zkoušenosti nemám, ale po těchto zkušenostech budu velice rád, když můj nový foťák bude na blokový Li-Ion.

===============

To přihlašování je dost otravné... dám "Odpovědět"... nejdřív musím odsouhlasit podmínky fóra, pak to chce přihlášení uživatele, pak mě to hodí někam úplně jinam, takže musím znova najít to, na co jsem chtěl odpovídat, znovu dát odpovědět, znovu odsouhlasit podmínky fóra, tentokrát navíc čekat, než vyprší minimální časový limit (podmínky jsou přečtené z minulého odsouhlasení o chilkupředtím) a pak teprve psát... Takhle si představujete "user friendly" fórum? :thumbdown
busy (782)|3.6.2011 16:19
Moj prvy digitalny fotak Olympus Camedia C-2 bol na AA tuzkovky, pouzival som najprv dve sady (Hama 1600mAh) potom som si postupne prikupoval dalsie (Ansmann,...). Medzitym som si zvykol na pohodlnu pracu s LiIon baterkou v mobile, tak som sa rozhodol, ze aj vo fotaku chcem LiIon. Nastastie sa dala pouzit CR-V3, tak som si kupil dobijatelnu LiIon verziu R-CRV3 od firmy Hahnel. Tato dobijatelna CRV3 sa mi velmi osvedcila, odpadlo mi kopec starosti s NiMH (vybijanie pred nabijanim, nutnost vybit a nabit po dlhsom case lezania v supliku, hrozba efektu "lenivych" baterii...), preto ako hlavne a najdolezitejsie kriterium pre kupu mojho dalsieho fotaku bolo, ze musi byt na LiIon akumulator. Vahal som medzi Olympus SP565 a Panasonic Lumix FZ28, a toto kriterium jednoznacne rozhodlo pre FZ28 :)

Takze ja osobne uprednostnujem Li-Ion, ako (z elektrickeho hladiska) lepsiu a modernejsiu technologiu pre sekundarne zdroje elektriny.

Vyhodny AA - NiMH
- dostupnost (kupim alkalicke nahrady vsade)
- kompatibilita (standartne rozmery a napetie)

Vyhody blok - LiIon
- male samovybijanie (Eneloopky su na tom uz dobre, ale LiIon este lepsie)
- nemaju pametovy efekt (pozor, pametovy efekt maju nielen NiCd, ale aj NiMH!)
- kapacita (rovnako tazka LiIon vydrzi cca 2x dlhsie)
- rychlost nabijania (moja baterka z FZ28 je uplne nabita za hodinku az hodinku a pol)
- mozno ich nabijat kedykolvek (NiCd a NiMH _musia_ byt pred nabijanim uplne vybite)

Vyrovnane
- Cena baterii (kvalitne AA + kvalita nabijacka sa vyrovnaju znackovym LiIon)
- Cena pristroja (na AA su lacnejsie, ale treba investovat do baterii a nabijacky)

Inak, podrobnym porovnanim AA NiMH akumulatorov a Li-Ion blokov sa zaoberala aj tato diskusia:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/768-aa-baterie-nebo-lithiova-baterie-co-je-celkove-lepsi
Scritchy (9)|4.6.2011 01:11
Podľa ma jediná nevýhoda AA je tvar, okolo baterií je nevyužite miesto (skôr vadí pri malých foťákoch)
Ja mám radšej AA ale čo keď všade už je aku. Niektorí vyhodia zariadenie len preto lebo sa doň nedá zohnať aku alebo je skoro tak drahé ako zariadenie.
Možno by nebolo od veci keby vznikol nejaký štandartný rozmer aku. (alebo 2 - 3 velkosti), jasne jasne ale to by výrobcovia prišli o kšefty.
Je mi jasné že k tomu nedôjde, ja sa vôbec čudujem že sa výrobcovia mobilov dohodli na jednotnom konektore pre nabíjačky!
A že tých miest je kde by sa dalo ušetriť (aj prírode) jasné v poho, zahádžme sa bordelom, niekto to tu po nás uprace!!! :-D
Milan Šurkala (3381)|4.6.2011 12:48
Nejsem nijak zvlast vyhraneny pro jeden z obou zpusobu napajeni, AA ma ale vyhodu v opravdu velke vydrzi. Ted tu mam prave na test jeden AA fotak, test jsem zacinal s plne nabitymi Eneloopkami, test je dokoncen, vyrobcem udavanou vydrz (hodne vysokou) jsem presvihl o 10% a baterie se vubec netvari, ze by byly aspon trochu vybite. Tak jsem zvedav, kdy je dovybijim :-D
dudkajan (2)|4.6.2011 13:35
Já osobně upřednstňuji LiOn blok, neb na něj můj foťák funguje. Dřívější EVF Minolta 7i byla na 4AA a vydržela cca 100 fotek, poté Pentax K100D taktéž 4AA cca 200 fotek, v současnost Pentax K7 s akublokem cca 800 fotek, k tomu ještě grip, plus náhradní baterie, takže na jedno nabití 2400 fotek, akorát že teď nevím kam jsem dal nabíječku.
Navíc grip nabízí možnost alternativně použít 6 AA.
AA baterie používám výhradně kvalitní ve spolupráci s kvalitní nabíječkou Voltcraft, která umožňuje batrie léčit ale i nabít za 30minut.
Jednoznačně tak v současnost zvítězil blok. Akorát, že ty AAčka sebou stejně tahám v blesku. A kompakt Canon je vlastně taky na 2AA, takže vlastním i 10 kousků AA.
A neměnil bych. Jak blok tak AA. Vono totiž každý má svoje.
Milan Šurkala (3381)|4.6.2011 13:39
[quote=dudkajan;10150]AA baterie používám výhradně kvalitní ve spolupráci s kvalitní nabíječkou Voltcraft, která umožňuje batrie léčit ale i nabít za 30minut.[/quote]

Smim se zeptat, co to jsou za kvalitni AA baterky? Ty vydrze mi prijdou na AA smesne male.
dudkajan (2)|4.6.2011 13:50
Panasonic 1850mAh, 2x Eneloop 2400mAh, Sony 2400mAh, Conrad 2700mAh a GP 2100mAh Po 4kusových sadách. V současnosti jsem si nechal pouze Eneloopy.
j4ku8 (44)|4.6.2011 14:08
Ja jsem jednoznacne pro AAcka. Kdyz mi nekde v tramtarii dojde baterie, tezko budu nekoho premlouvat at si u nej na 2h muzu nechat nabijet lionku. Na to ani nebudu mit cas, naopak tuzkovky sezenu vsude. Pouzivam eneloop jako zalozni az vybiju ostatni co mam z drivejska.
Dokonce uvazuji o porizeni baterry gripu spolu s novym fotakem jen z duvodu moznosti pouziti AA baterii. Az se mi mimo civilizaci vybiji vsechny lionky, budou eneloopky stale nabite.
vlsladky (21)|4.6.2011 14:22
Využívám v aparátech oboje napájení. V kompaktech tužký-Sanyo eneloop a Hahnel synergy, v ultrazoomu FZ28 blok- Panasonic a Hahnel, v zrcadlovce D400 blok-Canon a již třetí od Brauna a předešlé dva vydrž 4 až 6 měsíců a poté smrt a reklamace. U bloku je potřeba mít štěstí. U AA slušnou nabíječku s kontrolou každé šachty zvlášť a nepřehánět to s nabíjecím proudem. Moje dva roky staré AA články v testu ukazují kapacitu od 1980 mA do 2050 mA i kdýž měsíc jsem je nenabíjel. Přeji dobré světlo Vl.Sladký.
duves1 (25)|5.6.2011 16:31
Doporučujem tiež eneloopy, sice testujem aj GP ReCyKo (obdoba ako eneloop) a aj sony CycleEnergy, ale dajako to nie je ono. Mam zrkadlovku na tuškače (pentax k-x) a nabíjačku IPC-1L, ktora ma aj funkciu oživenia kapacity a testovania kapacity. Teraz je v predaji ešte nejaky lepší model nabijačky na AA, Maha WizzardOne MH-C9000. No neviem v čom je lepšia ako VoltCraft IPC-1.
Tu su tie nabijačky: http://www.conradshop.sk/conrad.php?name=Products&pid=201101
http://www.mahaenergy.com/store/viewitem.asp?idproduct=423
busy (782)|5.6.2011 18:05
[quote=j4ku8;10153]Ja jsem jednoznacne pro AAcka. Kdyz mi nekde v tramtarii dojde baterie, tezko budu nekoho premlouvat at si u nej na 2h muzu nechat nabijet lionku. Na to ani nebudu mit cas, naopak tuzkovky sezenu vsude.[/quote]

Ale pokial budu uz vsetky obchody zatvorene, tak je vzdy lepsie 2h nabijat lionku, nez 8h tuzkovky .. :)
strecha (6)|5.6.2011 23:19
Casto se u AA baterek uvadi hlavni vyhoda porizeni nahradnich baterii kdekoliv a kdykoliv. Casto je to ale reseni dost kratkodobe, protoze vydrz baterky z trafiky nekde v tramtarii neni buhvijak oslniva. Spis me mezi, ze se zaroven zapomina na hlavni vyhodu v podobe univerzalni nabijecky. Casto se stane, ze si zapomene doma nabijecku (neni to moc velky problem, protoze kdyz je pro kazde zarizeni jina nabijecka, tak si jich na cesty vezu takove mnozstvi, ze jednu mohu lehce prehlednout), tak ma mnohem vetsi sanci, ze se mu podari najit nekoho s nabijeckou na tuzkovky, nez nekoho se stejnym typem fotaku. Skoro kazdy precejen sebou vlaci nejake to zarizeni na tuzkovky ;)

Skoda ze nyni uz ale vyrobci nedokazi drzet alespon stejny typ akumulatoru v ramci svoji rady fotaku. Driv nebyl problem najit stejny akumulator u ruznych vyrobcu. Napriklad stejnou lionku co mam v Pentaxu pouzivala dlouhou dobu take Minolta nebo take Sigma. Takze i po letech neni problem sehnat novou baterku za zlomek ceny originalni. Za nekolik let pouzivani jsem nepoznal zadny rozdil mezi nima (akorat original ma zlate kontakty a neoriginal stribrne).

Co ale povazuju za velky plus lion oproti nimh je vydrz v mrazech. Tam tuzkove dost ztraci.Naopak u lionky jsem se nedostal zatim na jejich limit....drive mi umznou ruce nebo zamrzne clona objektivu nez ze by mi vymrzla baterka...
duves1 (25)|6.6.2011 06:39
[quote=strecha;10182]
Skoda ze nyni uz ale vyrobci nedokazi drzet alespon stejny typ akumulatoru v ramci svoji rady fotaku.....[/quote]
No idealne by bolo, aby na trhu bolo maximálne tak zo 5 typov aku. Mal som 1.kompakt v roku 2006, k tomu som prikupil nie lacny originalny další Li-ion aku. Fotak šiel po roku na reklamaciu, dostal som naspäť peniaze, kupil iny kompakt na tuškače. No a aku z prveho sa mi vala doma zbytočny a nepredajny.
Neregistrovaný (0)|6.6.2011 07:00
AA každopádně, jenom mne mrzí, že jsou už jenom v některých kompaktech, Těch šest do gripu, ale vozím sebou i na cesty a když je zle, sou k dispozici jako nouzovka.
Neregistrovaný (0)|6.6.2011 07:02
[quote=strecha;10182]Casto se u AA baterek uvadi hlavni vyhoda porizeni nahradnich baterii kdekoliv a kdykoliv. Casto je to ale reseni dost kratkodobe, protoze vydrz baterky z trafiky nekde v tramtarii neni buhvijak oslniva. Spis me mezi, ze se zaroven zapomina na hlavni vyhodu v podobe univerzalni nabijecky. Casto se stane, ze si zapomene doma nabijecku (neni to moc velky problem, protoze kdyz je pro kazde zarizeni jina nabijecka, tak si jich na cesty vezu takove mnozstvi, ze jednu mohu lehce prehlednout), tak ma mnohem vetsi sanci, ze se mu podari najit nekoho s nabijeckou na tuzkovky, nez nekoho se stejnym typem fotaku. Skoro kazdy precejen sebou vlaci nejake to zarizeni na tuzkovky ;)

Skoda ze nyni uz ale vyrobci nedokazi drzet alespon stejny typ akumulatoru v ramci svoji rady fotaku. Driv nebyl problem najit stejny akumulator u ruznych vyrobcu. Napriklad stejnou lionku co mam v Pentaxu pouzivala dlouhou dobu take Minolta nebo take Sigma. Takze i po letech neni problem sehnat novou baterku za zlomek ceny originalni. Za nekolik let pouzivani jsem nepoznal zadny rozdil mezi nima (akorat original ma zlate kontakty a neoriginal stribrne).

Co ale povazuju za velky plus lion oproti nimh je vydrz v mrazech. Tam tuzkove dost ztraci.Naopak u lionky jsem se nedostal zatim na jejich limit....drive mi umznou ruce nebo zamrzne clona objektivu nez ze by mi vymrzla baterka...[/quote]

Pozor, univerzální dobiječky existují !!!
ZF
Neregistrovaný (0)|6.6.2011 18:00
Vim o tech univerzalnich nabijeckach...dokonce jsem o jedne nedavno uvazoval...dokazala nabijet dva akumulatory najednou. Jenze to nic nemeni na tom, ze pokud zapomenu si vzit sebou nabijecku, tak pravdepodobnost, ze narazim na nekoho s stejnou popripade univerzalni nabijeckou je relativne mala.

A uvaha, ze nahradim vsechny nabijecky jednou univerzalni, je dost nebezpecna, protoze pokud ji zapomenu, tak nemam ani jednu nabijecku a to zaboli hned nekolikrat :( Dalsi moznost by byla ji brat jen jako nahradni ci rezervni. Jenze jak to tak byva, tak myslim ze v nejkratsi mozne dobe by se ocitla jako prvni vec mimo brasnu, kvuli odlehceni uz tak tezke vybavy. Kazdy si prece rekne, ze neni tak blby, aby si zapomnel dopredu nabit baterky, popripade ze ty baterky vzdy vydrzely, takze dnes to nebude jinak. Jako na potvoru se to vzdy vymsti a pak muze litovat tech "par" gramu navic...
Neregistrovaný (0)|11.6.2011 23:59
Ja osobne preferujem riešenie ako má napr. Pentax K-r: štandartne používať lion blok, no mať adaptér na AA v zálohe, keď dôjde energia a nebude kde nabiť, tak tam dám tužkovky a šlapem ďalej :-!
busy (782)|12.6.2011 01:24
Tiez sa jednoznacne priklanam k tomuto rieseniu. Bezne pracovat s pohodlnymi Li-Ion a ked pride k najhorsiemu tak alkalicke baterky (alebo eneloopky) to istia. Takto som pracoval s mojim starym Olympusom C-2, bezne som pouzival Li-Ion CRV3 a ked dosla tak ako nudzove riesenie posluzili 2x AA NiMH.
duves1 (25)|12.6.2011 12:31
[quote=Neregistrovaný;10259]Ja osobne preferujem riešenie ako má napr. Pentax K-r: štandartne používať lion blok, no mať adaptér na AA v zálohe, keď dôjde energia a nebude kde nabiť, tak tam dám tužkovky a šlapem ďalej :-![/quote]
Ano, k-r to ma velmi elegantne vymyslene. No napr. k-5 už nie. No taketo riešenie by bolo fajn, aby mali všetky zrkadlovky, k-r je iba jeden model s takou možnosťou.
busy (782)|12.6.2011 18:57
Aj Canony, ale neviem ci vsetky, ale 1000D urcite ano, to tak maju. Tam si moze clovek dokupit pridavny bateriovy grip, do ktoreho sa daju dat bud dalsie dve Li-Ionky, alebo tuzkovky.
Germoe (26)|13.9.2011 10:38
No, zítra odjíždím na dva týdny do Skotska a táhnu s sebou 24 AA baterií... 800g... mnohem raději bych Li-Ion blok - kromě poloviční váhy by byla jistota, že v nouzi stačí nabíjet pár (desítek minut) a zvládnu udělat dalších několik fotografií, u AA bych musel riskovat, že mi někdo tu nabíječku i s baterkami někdo přes noc ukradne...
Symbio (53)|14.9.2011 16:01
Zatial mi je to jedno, pretoze mame doba obe verzie. AA sa mi ale paci viac.
Okrem toho nechapem, preco nejaky vyrobca nevyraba Li-Ion-ky v tvare AA.
pavel_p (151)|14.9.2011 20:21
Njn, jen je problém, že LiIonky mají 3x vyšší napětí, nevím nakolik se s tím elektronika různých zařízení popere.
busy (782)|15.9.2011 09:25
[quote=pavel_p;11537]Njn, jen je problém, že LiIonky mají 3x vyšší napětí, nevím nakolik se s tím elektronika různých zařízení popere.[/quote]

Zial nepopere :(

Problem je v tom ze Li-Ionky uz z principu (chemicka elektronegativita litia) maju okolo 3.6 az 3.7V. Baterie co maju 7.2V su potom interne zlozene z dvoch clankov. Najnizsie napetie ma R-CRV3 kde sa podarilo napetie znizit na 3.0V.

Jednou z moznosti je namiesto dvoch bateriek vlozit iba jednu a miesto druhej iba skrat, napetie 3.7V namiesto 3.0V je pre bezne zariadenia este akceptovatelne.

V kazdom pripade si ale myslim, ze vyrobcovia robia velmi zle, ked otvor pre AA baterie vytvaruju tak ze sa tam neda vlozit CRV3 :(
Neregistrovaný (0)|13.2.2012 14:08
Podobně jako Eneloopy jsou na tom baterie Conrad. Od Conráda vlastním několik sad AA 2700 mAh, pak sady AAA 800 mAh endurance a sadu AAA 1100 mAh. Zatím nejlepší akučlánky typu NiMH, které jsem kdy měl. Li-on baterie jsou ale nepřekonané. Výborné a spolehlivé jsou i NiMH AA akumulátory Rocket.