Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D3000 nebo D3100

knedlajz (6)|16.6.2011 16:57
Zdravím všechny profi fotografy, amatérské fotografy, nadšence a další, kteří se do seznamu nevešli :)

V průběhu léta se chystám na koupi první zrcadlovky, doteď jsem fotil pouze kompaktem (DMC-TZ1). Chci se zdokonalovat, pronikat hlouběji do tajů fotografie a k tomu, sami snad uznáte, potřebuji lepší stroj. Ne že by byl můj Panasonic špatný, ale chybí mi tam možnost širšího nastavení, a také bych rád větší senzor.

Abych se dostal k jádru mé otázky. Rozhoduji se tedy mezi těmito dvěma přístroji - Nikon D3000 a D3100. Proč právě tyto - téměř hlavním kritériem je pro mě, bohužel, cena. Jsem student a lepší si holt nemohu dovolit. Značku Nikon volím také ze zištných důvodů - známý má Nikon (D80 tuším), tudíž si, snad, budu moci občas půjčit nějaký objektiv. Četl jsem různé recenze i diskuse týkající se těchto dvou fotoaparátů, ovšem stále se nemohu rozhodnout, který z nich. Pro D3000 jednoznačně hraje cena, dá se sehnat za 10 000, naopak D3100 má i Life View (a ruku v ruce s tím i video), CMOS snímač, v čemž vidím určitou výhodu a dalších pár věcí navíc. Rád bych znal váš názor.

Děkuji za vaše názory a rady :)
Lagro (1)|16.6.2011 18:34
Ahoj. Před rokem jsem si koupil zrcadlovku D 3000 se dvěma objektivy základním 18-55 AF-S DX f/3,5-5,6 G VR a objektivem 55-200 AF-S DX f/4-5,6 G VR za 17.000kč. Krátce po koupi přišel na trh D 3100 který má jak už jsi uvedl některá vylepšení hlavně displej v češtině, video, CMOS. Já jsem s D 3000 spokojený video při focení nepotřebuju a displej je tak srozumitelný, že mě nevadí že není v češtině je ktomu i podrobný český návod. Záleží na Tobě jestli chceš nahrávat i krátká videa. Píšeš, že je u Tebe důležitá i cena.Oba tyto fotoaparáty lze koupit se dvěma objektivy. D 3100 je možno kromě základního objektivu 18-55 koupit i s objektivem 55-300, který jsem si letos dokoupil. Každopádně bych doporučoval koupit fotoaparát se dvěma objektivy vyjde to o dost levněji než ho pak dokupovat. Samotný 55-300 stojí nyní okolo 8.000kč. Pokud nemáš potřebu natáčet video a nevadí Ti absence několika vylepšení, které má D 3100, a je u tebe důležitá cena, tak doporučuju D 3000 se základním objektivem 18-55 a objektivem 55-300. Časem možná zjistíš, že bude lepší si pořídit větší objektiv a koupený zvlášť je dražší. Oba fotoaparáty jsou kvalitní a jsou výborné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Ať se rozhodneš jakkoli tak koupíš kvalitní fotoaparát. Jenom ty dva objektivy bych doporučoval koupit najednou. Přeju hodně radosti z focení a prima snímky. Láďa Grohsgott
Milan Šurkala (3381)|16.6.2011 20:31
Preferoval bych novejsi model D3100, preci jen ma jeden z lepsich cipu ve sve tride, zatimco D3000 je uz koncepcne docela zastaraly model. Pokud si to telo chces nechat delsi dobu (coz bych z cenovych duvodu predpokladal), radeji bych ted zainvestoval do trochu lepsiho tela. Ono ani D3000 nebude spatna koupe, to ne, ale... vis jak... obzvlast kdyz neni penez nazbyt, nevyplati se setrit :-) Brzy mozna zjistis, ze ten levnejsi model vice sumi (na svou tridu), ze by se ti obcas hodilo video nebo treba ten Live View,... budes si nadavat, mozna koupis novejsi model a cela ta vymena te vyjde nakonec draz.
knedlajz (6)|16.6.2011 21:16
Mnohokrát vám oběma děkuji za odpovědi, u mě zatím vede D3100. Ještě uvidím, kolik penízků si vydělám na brigádě a potom se konečně rozhodnu.
Hupp (225)|18.6.2011 23:46
Pokud se jedná o budoucí první zrcadlovku, do užšího výběru bych ji zařadil ještě s objektivem 18-105 VR. Objektiv 18-55 sám o sobě nestačí. 18-105VR mám, je dostatečně univerzální, cenově výhodný a jsem s ním naprosto spokojený. Snad jen makro nee. Dřív jsem s jiným fot'ákem využíval dvojici objektivů od Canon 18-55mm + 55-200mm, bez stabilizace, výhoda byla jen to větší přiblížení, nevýhody, že ten druhý jsem nechával často doma, když už jsem ho měl a potřeboval něco vyfotit rychle, měl jsem většinou právě nasazený nesprávný objektiv, a ještě docházelo k většímu pronikání prachu na čip. D3100 se dnes prodává jen asi o 1000,- dráž než se prodávala D3000 před rokem, kdy jsem ji kupoval já, dneska už bych se nerozmýšlel a šel do novějšího, ale vůbec mi nevadí, že mám starší model - je taky dobrý a určitě si ho ještě dlouho ponechám.
Hupp (225)|18.6.2011 23:50
Btw. očekával jsem tady recenzi na D3100 od Milana a ono nic :-))
Milan Šurkala (3381)|19.6.2011 00:33
[quote=Hupp;10355]Btw. očekával jsem tady recenzi na D3100 od Milana a ono nic :-))[/quote]

Bude, bude :-) Jen to chvilku potrva...
Varsyx (3)|19.6.2011 10:35
Zdravím, také netrpělivě čekám na sérii recenzí DSLR, nicméně již jsem se posunul k tomu, že vybírám z Nikonů a řeším pouze dilema, jestli koupit do začátku horší tělo např. D3100 se třemi objektivy, nebo raději lepší tělo např. D7000, ale pouze s jedním setovým objektivem 18-105. Nebo snad D90 (video není priorita) a třeba dva objektivy? Ve všech případech se dostanu k pomyslnému finančnímu stropu. Do budoucna počítám s další investicí, ale jde mi teď pouze o rozjezd s výhodou do budoucna. Děkuji za Vaše rady a návrhy.
Hupp (225)|19.6.2011 11:13
[quote=Varsyx;10358]Zdravím, také netrpělivě čekám na sérii recenzí DSLR, nicméně již jsem se posunul k tomu, že vybírám z Nikonů a řeším pouze dilema, jestli koupit do začátku horší tělo např. D3100 se třemi objektivy, nebo raději lepší tělo např. D7000, ale pouze s jedním setovým objektivem 18-105. Nebo snad D90 (video není priorita) a třeba dva objektivy? Ve všech případech se dostanu k pomyslnému finančnímu stropu. Do budoucna počítám s další investicí, ale jde mi teď pouze o rozjezd s výhodou do budoucna. Děkuji za Vaše rady a návrhy.[/quote]

Myslím, že co se týká těla, tam jde o to, z jakého důvodu si fotoaparát pořizuješ. Pro zapáleného amatéra (jako jsem asi já:-) asi úplně postačí D3100, pro člověka, pro něhož je fotografování jednou z priorit a chce se mu věnovat opravdu naplno, (tedy fot'ák nebude většinu času odpočívat někde ve skříni..) bude určitě lepší některý z vyšších modelů, (lepší čip, odolnější konstrukce, více možností nastavení, rychlejší nastavení - přímá tlačítka, lepší displej, lepší držení atd.)
Já bych třeba u profesionální zrcadlovky zdaleka nevyužil všechny možnosti, které má, zatímco z nižšího modelu dostanu maximum :-)
Varsyx (3)|19.6.2011 14:18
To Hupp. Děkuji za rychlou reakci a názor. Z tohoto pohledu se zdá, že by Ni D3100 byl dostačující. Žádné velké ambice nemám. Jen aby mi pak nechyběl např. ostřící motůrek v těle. To já teď bohužel bez zkušeností neodhadnu. Nebo vzít raději D90? :)
Milan Šurkala (3381)|19.6.2011 18:57
[quote=Varsyx;10362]To Hupp. Děkuji za rychlou reakci a názor. Z tohoto pohledu se zdá, že by Ni D3100 byl dostačující. Žádné velké ambice nemám. Jen aby mi pak nechyběl např. ostřící motůrek v těle. To já teď bohužel bez zkušeností neodhadnu. Nebo vzít raději D90? :)[/quote]

Byt tebou, tak beru D5100. D3100 je sice jedna z nejlepsich zrcadlovek v low-endu, ale D5100 se preci jen hodi napr. diky znatelne vyssimu dynamickemu rozsahu (D3100 ma cca 11,5 EV, D5100 kolem 13,5 EV). Stejny cip ma napr. D7000 a je doslova neuveritelne, co z toho lze v RAWu vytahnout. Stale je to cenove docela prijemna zrcadlovka, absence motorku by nemusela nejak vyrazne vadit. Ale to je jen muj nazor na vec :-)
Varsyx (3)|20.6.2011 11:30
To:Milan. Je to sice jen názor, ale zrovna od Vás na něj velmi dám. Již jsem si na základě Vašich recenzí jeden foťák koupil a nelituji. Spíš mě zajímalo, jestli mi po té, co Vám kamarádka zapůjčila Nikon D7000, doporučíte ten, i za cenu pouze jednoho objektivu a pozdějšího dokupování dalších (což mě ostatně čeká s každou DSLR, jde jen o to, jak rychle došetřím). Ale asi jako začínající digizrcadlovkář, bych se v jeho možnostech nastavení utopil. D5100 byl původně i můj favorit, že má výklopný display, ale pro to samé jsem od něj později i upustil, ale dám mu ještě šanci. Děkuji :)
Milan Šurkala (3381)|20.6.2011 12:09
Abych rekl pravdu, D7000 je uz tak dost komplexni zrcadlovka, ze jsem se v tom ztracel :-) Proto bych pro nekoho zacinajiciho doporucil spise ty levnejsi, snaze pochopitelne modely (ale zase neni nutno setrit za kazdou cenu). Samozrejme, nikdo te nenuti ta nastaveni u D7000 pouzivat :-), klidne si vystacim s tim zakladem a mas fotak, ktery ti bude vyhovovat i za X let. Co se mi treba na D7000 hodne libi, je micro adjustment u objektivu, tedy v pripade, ze autofokus neni uplne presny (u pevnych svetelnych skel je zazrak, kdyz to od vyroby jakz takz ostri), je docela snadne si to zkorigovat sam a nemuset to posilat do servisu na serizeni. Ostatne kamaradce jsem tam takhle serizoval pevnou padesatku a hned to bylo jine foceni.
To, zda chces investovat do D7000, to uz necham na tobe. Pokud ale mas penizky, myslim, ze moc setrit a koupit zakladni D3100 (jakkoli je to slusna zrcadlovka), neni uplne nejlepsi napad. Ona je pravda, ze u zrcadlovek je dulezitejsi objektiv nez telo, ale neni treba to prehanet. Takze prvni tazateli bych urcite doporucil D3100, tobe s vyssim financnim stropem bud D5100 nebo D7000. Kterou, to ale tezko rici (uz jen proto, ze D5100 jsem jeste netestoval a nevim presne, jak moc je ocesana).
nephilim (353)|31.7.2011 17:35
Coby majitel D300 sice s vámi Milane tak trochu souhlasím, ale D3100 si takové odsouzení nezaslouží. Režimy PASM nabízí naprosto to samé co jakákoliv zrcadlovka Nikon. Stejně jako kompenzaci expozice a vyvážení bílé. Ano, bracketing je slabou stránkou. Jenomže, co používáme u 99% fotografií? PASM. Ti hodně zkušení i kompenzaci expozice. Bracketing je v poměru k nacvakaným fotografiím popelkou.
Takže o čem je řeč? Čím by tedy D5100 měla dělat zásadně lepší fotografie? Více nabídkami v menu? Více čudlíky na těle? My oba víme, že technickou kvalitu dělá snímač a obrazový procesor. Každý tedy musí zvážit, zda mu rozdíl v dynamickém rozsahu, případně magnesiové tělo či více tlačítek na těle stojí za rozdíl ceny.
Milan Šurkala (3381)|31.7.2011 19:02
Tak D3100 je ve sve cenove kategorii urcite jedna z nejlepsich. Jen bych rekl, ze pokud neni nutno setrit kazdou korunu, je lepsi zvolit D5100. Zatim jsem ji sice netestoval, v rukou jsem mel jen D3100 a D7000 a mohu rict, ze jakkoli je snimac v D3100 i na vyssich ISO docela fajn, ten dynamicky rozsah cipu z D7000 mi u toho fotaku dost chybel. Jinak receno, samozrejme, ze s D3100 se daji nafotit velmi kvalitni snimky, ale uz to vyzaduje od fotografa vice uvazovat nad expozici. A protoze nema expozicni bracketing, neda se udelat ani HDR, kterym by se ten rozsah u snimku, kdy je to potreba, dohnal (manualni preklikavani je zdlouhave a z vlastni zkusenosti vim, ze mraky jsou sakra rychle potvory :-))
Samozrejme, pokud clovek setri, tak v low-endu patri D3100 urcite k nadprumeru a jeho koupi udela dobre. Jak jsem ale rekl, pokud ma nejake penizky navic, myslim, ze priplatek za D5100 za to stoji. Zda se vyplati D7000, to uz je jina kapitola.
paja truhlik (1)|29.5.2014 12:19
Ahoj,

Mám rozbitou D3100 a chtěl bych ji opravit pomoci D300 kterou mohu mít za cca grátis ;). Myslíte že se dá použít nějaký hardware a nakombinovat to? jde mi hlavně o závěrku myslím ty lamely celý mechanizmus pružinky perka atd. pak ještě o jednu součást atím je flex cabel u motorku pro stabilizator na objektiv a ted i cely bocni panel. děkuji
nephilim (353)|31.5.2014 01:17
[QUOTE=paja truhlik;31001]Ahoj,

Mám rozbitou D3100 a chtěl bych ji opravit pomoci D300 kterou mohu mít za cca grátis ;). Myslíte že se dá použít nějaký hardware a nakombinovat to? jde mi hlavně o závěrku myslím ty lamely celý mechanizmus pružinky perka atd. pak ještě o jednu součást atím je flex cabel u motorku pro stabilizator na objektiv a ted i cely bocni panel. děkuji[/QUOTE]

Pokud je D300 funkční, pak je otázkou proč ji nepoužívat namísto D3100? To tělo je zcela jiná třída, než lowendový D3100.
V případě záměny dílů. Obávám se, že to nebude možné. Konstrukčně se jedná o zcela jiné komponenty.
Rellik (1136)|31.5.2014 10:53
[QUOTE=nephilim;31027]Pokud je D300 funkční, pak je otázkou proč ji nepoužívat namísto D3100? To tělo je zcela jiná třída, než lowendový D3100.[/QUOTE] já myslím, že tazatelovi se někam zatoulala jedna nula, jelikož jako název tématu má D3000 a D3100. Tudíž by teoreticky záměna být mohla. Záleží jaké jsou tam změny. Zda "jen" software nebo i hardware...
nephilim (353)|1.6.2014 00:58
[QUOTE=Rellik;31028]já myslím, že tazatelovi se někam zatoulala jedna nula, jelikož jako název tématu má D3000 a D3100. Tudíž by teoreticky záměna být mohla. Záleží jaké jsou tam změny. Zda "jen" software nebo i hardware...[/QUOTE]

Také si to myslím s tou nulou, ale co kdyby ...