Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
reklama

Panasonic DMC-FZ18 + polarizační filtr?

Andrew01 (1)|27.12.2008 20:37
Zdravím, mám fotoaparát Panasonic DMC-FZ18 s redukčním kroužkem na 55mm (DMW-LA3E) a chtěl bych si ještě na něj pořídit polarizační filtr o velikosti 55mm. Nechci nijak drahý a proto mě zaujal filtr od výrobce Hama. Nevím ale, jestli díky své velikosti nebude způsobovat vinětaci při nejnižším ohnisku. Máte s tímto někdo zkušenosti? Odkaz na filtr: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55014
HimiX (187)|30.12.2008 09:53
Porid si slim verzi filtru, ta by tyhle problemy nemela delat.
V kazdem pripade pokud te to opravdu trapi /ja mam treba vinetaci rad :-) / zajdi do blizkeho fotoobchodu /ne fotolabu/ neco jako fotoskoda nebo megapixel a tam ti filtr urcite pujci a muzes si na miste proverit, jestli to vinetuje nebo ne.
Petr S. (328)|30.12.2008 10:01
Nebo pak existuje ještě jedna možnost - pokud totiž kupuješ produkt z nějakého e-shopu (nebo i teleshoping a další), máš ze zákona možnost vrátit do 14 dnů produkt bez udání důvodu. Jen ho pošleš zpátky a oni ti obratem pošlou peníze. Takto si můžeš na minimální náklady ten filtr vyzkoušet a vyfotit poměrně dost fotek.
Lark (31)|16.1.2009 19:18
Mám k FZ28 polarizák HAMA M46 přímo na čelo objektivu a nepatrně na šíru vinětuje. Možná by pomohla ta slim verze. V prodejně mi tvrdil že polarizák na tom nástavci bude vinětovat hodně (asi nepoužitelné), a asi má pravdu, protože přední hrana objektivu při krátkém ohnisku je hluboko pod hranou toho nástave a u té FZ18 by to asi mělo být stejné. Akorát jsem musel odstranit ovládací kolíček na obvodu, protože brání zajetí objektivu při vypnutí. Vůbec to ale nevadí, protože kroužek je vroubkovaný a ovládání v pohodě.
sumida (15)|27.12.2009 17:24
Když jsem ještě před časem fotil s Panasonic FZ5, používal jsem též C-PL (od Hamy). Fungovalo to normálně až na to, že v EVF hledáčku bylo v porovnání s DSLR značně obtížné nastavit správnou polohu filtru. S tím se nedalo nic dělat, bylo to pravděpodobně vlivem vlastností hledáčku, který měl malé rozlišení a nedostačující dynamický rozsah.
pavel_p (151)|27.12.2009 19:17
[quote=sumida;4343]Když jsem ještě před časem fotil s Panasonic FZ5, používal jsem též C-PL (od Hamy). Fungovalo to normálně až na to, že v EVF hledáčku bylo v porovnání s DSLR značně obtížné nastavit správnou polohu filtru. S tím se nedalo nic dělat, bylo to pravděpodobně vlivem vlastností hledáčku, který měl malé rozlišení a nedostačující dynamický rozsah.[/quote]
No já to u G6 řeším tak, že namáčknu spoušť pro zamčení expozice a pootočím filtrem, na LCD obloha poměrně výrazně ztmavne. Ale nevím jaká je logika toho EVF, jestli zobrazuje to co bude výsledná fotka a nebo zobrazuje s "ideální" expozicí, abys taky něco viděl.
PS: namířit páčku ke slunci nebo od něj je taky dobrý způsob...nebo si orientaci vyznačit
busy (782)|27.12.2009 19:40
Ja osobne pouzivam tento:
http://www.megafoto.sk/Fomei/55-mm-cirkularny-polarizacny-filter
a som s nimi vcelku spokojny. Nema packu, ale ma vrubkovany okraj takze otacanie nie je najmensi problem.

Ohladom vinetacie, ono uz samotny DMW-LA3E vidno v rohoch az od ohniska cca 59 mm nesposobuje vinetaciu. Ten filter tomu uz vela vinetacie neprida.

Este co sa tyka EVF hladacika - na FZ28 krasne vidno ucinok filtra aj na displeji a aj v hladaciku.