Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Novou digitální zrcadlovku?

Neregistrovaný (0)|29.6.2011 21:59
Tazatel: Gustlek

Znění dotazu: Dobrý den, přemýšlel jsem nad koupí digitální zrcadlovky, která by mohla natáčet i video. Byl bych ochoten obětovat max. 15 000 s tím, že bych chtěl vlastnit alespoň dva objektivy. Poradíte mi, co by pro mně byla dobrá volba? Jinak v současnosti vlastním Olympus E-400, vyplatí se tedy vůbec kupovat nový foťák, v této cenové relaci?
Předem díky za odpověď
Milan Šurkala (3381)|29.6.2011 22:51
Chces natacet video s autofokusem nebo manualnim ostrenim? Pokud s autofokusem, tak se na zrcadlovku vykasli, nema to smysl. Pokud by melo jit o "profesionalnejsi" praci s manualnim ostrenim, tak je temer jedno, jaka by to mela byt, manualni expozici vsak u tech levnych nenajdes. Jinak dnesni beznou zrcadlovkou v cene do 15 tisic bych doporucil zejmena Nikon D3100. Canon EOS 1100D je ponekud slabsi, ale ne spatny, Pentax K-r bude se dvema objektivy trochu drazsi zalezitost.
Kikapu1 (71)|30.6.2011 04:13
Volba závisí hlavně na tom, jak jsi spokojen se stávající zrcadlovkou a objektivem, pokud nic moc, osobně bych doporučil jako nejvýhodnější set Nikon D3100 - 18-105 VR - sice bys neměl dva objektivy, ovšem tento je veeelmi dobře stabilizovaný, takže na dlouhém konci udržíš celkem dlouhé časy. Set se dá koupit pod 15000. Tento model navíc u videa i ostří, takže je velmi použitelný.
Jinak, pokud ti stávajíci foťák vyhovuje, zkus si někde v krámu osahat a na vlastní kartu natočit video s kompaktem Sony WX5. Zřejmě nebudeš věřit vlastním očím -to je prostě pecka, na focení sice "jenom" dobrý, ovšem video je z edice "chci to". Sám jsem kvůli videu kupoval Sony SLT A55, což je zatím-alespoň co se ostření u videa týká- to nejlepší na trhu. Nedávno jsem fotil svatbu, jeden ze svatebčanů točil WX5-kou (půjčil mi ji kámoš, nevěsta chtěla i video i fotky...) a já byl docela skeptickej (malá krabička nebudila ve mně moc důveru). Na hostině v kompaktu došla baterka, závěrečný taneček jsem dotočil svoji A55-kou s Tamronem 28-75/2,8 což je velmi dobře hodnocený objektiv. Závěr -video jsem sestříhal a světe div se, rozdíl v kvalitě je zanedbatelný - v ceně a velikosti foťáků nikoliv. Prostě, kdybych byl spokojen s foťákem a chtěl "jen" něco, co super točí video (a dokonce u něj ostří, což konkurence nabízí až ve vyšších cenových patrech) a umí udělat i nějakou fotku, pořídil bych WX5, rozpočet to zatíží 5 tisíci + dejme tomu litřík za velkou a rychlou kartu, a je to takovej prcek, že ho můžeš tahat kamkoliv.
Gustlek (1)|30.6.2011 07:39
No se stávajícím foťákem nejsem příliš spokojený, vůbec by mi nevadilo kdyby ten nový byl z bazaru, takže prosím berte těch 15 000 jako bazarovou cenu. Jinak s tím videem. Nejde přímo jen o natáčení videa. Šlo mi o to, abych měl dobrý foťák a kameru v jednom a pokud by to bylo kritérium, které by zvedalo cenu třeba o 5 tisíc, jsem ochoten kameru oželet.
Milan Šurkala (3381)|30.6.2011 09:28
Pokud chces kameru a fotak v jednom, na nic jineho ze zrcadlovek nez Sony SLT se ani nedivej (ma-li to mit autofokus pri videu). Jinak plati to, co jsem napsal vyse.