Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Focení sportu

jhappy (6)|2.7.2011 12:23
Prosím o radu,

jaký kompakt je vhodný pro fotografování sportu (sportovce v pohybu). Jelikož to bude můj první fotoaparát, aby se také dalo něco nastavit a naučit ne jen focené na automatiku. Cenu bych viděl tak do 6000,- +-

Podle pár článku a příspěvků nevypadal špatně Casio FH 100, ale přece jenom byl doporučován většinou před rokem tak jestli není nějaká případná změna.

Děkuji za každou radu
Tchutcho (186)|2.7.2011 12:58
Myslím,že jakýkoli,na kterým jde nastavit program "SPORT".Každopádně nějaký s dobrým stabilizátorem.V typech se nevyznám,v tomhle určitě poradí pan Šurkala.Za šestku určitě nějakej schopnej bude.;)
Kikapu1 (71)|2.7.2011 13:45
Použitou zrcadlovku. Na focení sportu je potřeba něco, s čím si kompakt těžko poradí - vysoké ISO, dlouhé ohnisko s dobrou světelností a rychlé ostření... I se zrcadlovkou se člověk zapotí.
busy (782)|2.7.2011 15:13
[quote=Tchutcho;10560]Myslím,že jakýkoli,na kterým jde nastavit program "SPORT".Každopádně nějaký s dobrým stabilizátorem.V typech se nevyznám,v tomhle určitě poradí pan Šurkala.Za šestku určitě nějakej schopnej bude.;)[/quote]

Pri sporte je velmi dolezity kratky expozicny cas. Vtedy opticky stabilizator nie je az tak nutny. Pokial nie je slnecny den, tak kratky cas so sebou prinasa nutnost zvysovat ISO - alebo fotit bleskom, ak je ten sport nie dalej ako par metrov a nevadi uplna zmena celkovej svetelnej atmosfery.

Dalsia vec ktora je nutna, je velmi rychle ostrenie. Tomu sa trosku da predist ze clovek si vopred zaostri na miesto, kde ocakava ze sa objavi nejaky sport(ovec), a v okamihu, ked sa tam objavi, uz rovno exponuje dotlacenim spuste.

V kazdom pripade, ako bolo spominane vyssie, sport je jednou z oblasti, kde zrkadlovky dokazu priniest ovela lepsie vysledky nez bezne kompakty.
Tchutcho (186)|2.7.2011 17:05
[quote=busy;10564]Pri sporte je velmi dolezity kratky expozicny cas. Vtedy opticky stabilizator nie je az tak nutny. Pokial nie je slnecny den, tak kratky cas so sebou prinasa nutnost zvysovat ISO - alebo fotit bleskom, ak je ten sport nie dalej ako par metrov a nevadi uplna zmena celkovej svetelnej atmosfery.

Dalsia vec ktora je nutna, je velmi rychle ostrenie. Tomu sa trosku da predist ze clovek si vopred zaostri na miesto, kde ocakava ze sa objavi nejaky sport(ovec), a v okamihu, ked sa tam objavi, uz rovno exponuje dotlacenim spuste.

V kazdom pripade, ako bolo spominane vyssie, sport je jednou z oblasti, kde zrkadlovky dokazu priniest ovela lepsie vysledky nez bezne kompakty.[/quote]

Ve všem s tebou souhlasím,ale tady byla otázka směřovaná na kompakty.
Kikapu1 (71)|3.7.2011 06:44
[quote=Tchutcho;10567]Ve všem s tebou souhlasím,ale tady byla otázka směřovaná na kompakty.[/quote]

to máš recht, to jsem taky teda opoměl, jen mi přišlo, že doporučit jakýkoliv kompakt je tak trochu mimo... leda místo fotek natáčet video s mrňavým Sony WX5, žádný záběr by neutekl, navíc, při dobrém světle by šlo při focení využít 10 snímků za vteřinu - to by na sport mohlo být to vono. Jak z recenzí -zdejších- vyplývá, tak těch 10fps je vlastnost BSI čipu, no a ten byl právě poprvé použit v Casiu FH100. Určitě bych si to někde v krámu vyzkoušel s vlastní kartou, protože to Casio má RAW, což je za ty prachy pecka. Papírově favorit, jen, jak už jsem psal výše, kdybych netrval na kapesním formátu, tak zrovna ta bazarová R1 by mně brala víc.
jhappy (6)|3.7.2011 11:07
Právě chtěl bych aby to byl kompakt, aby se dal tahat sebou. Ne zrovna na kazdou akci se dá vzít velký foták.
Ještě když jsem hledal jsem objevil Casio ZR100 (asi nástupce FH 100) sice už by to nepnilo limit 6000 ale i tech 7tisic by se dalo. (nato že jsem o fotáku začal přemýšlet tak do 3tisíc už jsem to pěkně zvedl :-DD )
Jo WX5 sem taky koukal a vypadá zajímavě ono každej vypadá pěkně FH100,ZR100,WX5,HX5,WB2000, IXUS 300 ...
Kikapu1 (71)|3.7.2011 11:54
No tak to je dilema, z parametrů člověk nezjistí vše... na video je WX5 alespoň z jmenovaných nejlepší, vzhledem k úrovni stabilizace zřejmě drtí i většinu DSLR s videem a tak...jenže, přesně jak tady vyplynulo z recenze, při focení se někdy chová nevyspytatelně. Na kvalitu fotek všeobecně bude asi nej ten Ixus díky irisové cloně, Casio bych bral spíš starší model - už jeho 14Mpix je masakr, 16 na novém je poprava. Vzhledem k tomu, že to chceš na sport vypadá papírově nejlíp to Casio FH100, sice asi nebude mít takové video jako Sony,ale umí -byť v menším rozlišení- vysokorychlostní video a hlavně má RAW,ten je nenahraditelný v boji proti přepalům a věř že za hezkého počasí ti budou fotky přepaly jen hýřit.
Rellik (1136)|3.7.2011 16:23
[quote=Tchutcho;10560]Každopádně nějaký s dobrým stabilizátorem.[/quote]
No nemyslím si že na sport je vhodné používat stabilizátor. vzhledem k tomu že objekt se pohybuje, je nutné pohybovat i s foťákem. Tady by se stabilizátor z toho mohl zbláznit - snažil by se vyrovanávat tento nucený pohyb a fotky by pak mohly být horší než bez stabilizátoru.
Jinak s výběrem foťáku neporadím. koukl bych se ale po bazarech spíš na nějakou zrcadlovku - hlavně to chce pořádně odzkoušet.
busy (782)|3.7.2011 18:07
[quote=Rellik;10577]No nemyslím si že na sport je vhodné používat stabilizátor. vzhledem k tomu že objekt se pohybuje, je nutné pohybovat i s foťákem. Tady by se stabilizátor z toho mohl zbláznit - snažil by se vyrovanávat tento nucený pohyb a fotky by pak mohly být horší než bez stabilizátoru.[/quote]

To je pravda, stabilizator sa vzdy snazi vykompenzovat zmeny pohybu fotaku.

Nie je to sice priamo k teme, ale hodi sa mi to sem napisat. Pametam si ako na jednom konkurencnom webe testovali nieco profi, myslim ze Oly E5, a recenzent chcel zachytit rychle predchadzajuce auto tak aby auto bolo ostre a pozadie rozmazane v smere pohybu, tak fotakom "svenkol", ale smola - fotak svenknutie vykompenzoval, pozadie bolo ostre a auto rozmazane v smere pohybu :)

Ked chcem urobit nieco podobne, a nechce sa mi pritom vypinat stabilizator, tak sa vzdy snazim fotakom uz predtym rovnomerne hybat v smere pohybu. Na zaciatku sa sice stabilizator snazi pohyb vykompenzovat, ale po par desatinach sekundy zisti ze uz na to nestaci, tak to zadefinuje ako "klud" a kompenzuje iba zmeny rychlosti. A to je presne to co u "svenkovania" potrebujem.
Tchutcho (186)|3.7.2011 18:29
Ale o,máte pravdu pánové.Myslel jsem to dobře.V kompaktech se nevyznám a jelikož vím,že většina tohle vymoženost má,pokládám to za věc,která by v tomhle mohla i pomoct.Sport nefotím,nemám s tím zkušenosti,moje chyba,že se vůbec pouštím do takový debaty a snažím se poradit.Vlastně blbost,když se v tom vůbec nevyznám.Takže se omlouvám,že jsem něco plácnul a příště to raději přenechám chytřejším a zkušenějším fotografům,jako jste vy a nebudu se angažovat v podobných debatách.Slibuju.:D
busy (782)|3.7.2011 20:35
[quote=Tchutcho;10579]Takže se omlouvám,že jsem něco plácnul a příště to raději přenechám chytřejším a zkušenějším fotografům,jako jste vy a nebudu se angažovat v podobných debatách.Slibuju.:D[/quote]

Cloveku co dal vela peknych fotiek do galerie je vselico odpustene ... takze to ber uplne v pohode a kludne sa zapajaj aj nadalej :)
Tchutcho (186)|4.7.2011 00:09
Fajn Busy,však já vím.Dělám si srandu a beru to.:) Jinak jsem to ale myslel vážně a nebojím se přiznat,že toho o fotografování oproti tobě vím prd.;)
jhappy (6)|6.7.2011 00:26
ještě kdybych změnil a nebylo požadován jen kompakt ale klidně i fotoaparát s EVF byl by nějaký jiný kandidát?

bazarový fotoaparát nechci
busy (782)|6.7.2011 06:53
To je v podstate jedno, samotna pritomnost EVF na fotoaparate nic podstate z hladiska fotenia sporu nemeni. Ale keby to mohli byt EVF s vymennymi objektivmi, to by uz bolo nieco celkom ine - tie maju velky cip, ktory umoznuje ist s ISO-om ovela vyssie a tym padom vyrazne skratit expozicne casy aj v horsich svetelnych podmienkach.