Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Karta do zimy - SanDisk SDHC UltraII nebo Extreme?

salix11 (1)|3.7.2011 10:18
Dobrý den, prosím o vaše názory a zkušenosti. Váhám do fotoaparátu Sony DSC HX5 mezi kartou SanDisk SDHC Ultra II (cenově výhodnější) a kartou SanDisk SDHC Extreme, a to z pohledu jejího používání v zimě na horách (tzn. i v mrazu). U karty Extreme se uvádí, že je do "extrémních" podmínek - o ty se mi nejedná (tzn. žádných mínus 30°C), ale jde mi o používání v "normální" zimě:-). Jde mi o to, abych zbytečně neutratila peníze za něco (karta Extreme), co je pro mé potřeby nadbytečné. Rychlost zápisu na kartu nyní "neřeším", tzn. zajímá mě Váš názor jen na použití karet v zimních podmínkách. Díky moc za reakce.
zdenulinka113 (5)|14.5.2012 12:06
Dobrý den, já osobně si myslím, že karta SanDisk SDHC Ultra II bude plně dostačující, opravdu asi nemá smysl kupovat si kartu Extreme, protože je o poznání drahší a k ničemu pokud nejede fotit na severní či jižní pól.
Rellik (1136)|14.5.2012 20:08
Já mám úplně obyčejnou kartu a fotím s ní i při -15°C Ono hlavně na ty mrazy nejsou stavené foťáky - většinou jsou u foťáku v manuálu napsané doporučené podmínky pro použití a ve většině případů nejdou pod 0°C. Takže řešit provozuschopnost karty za nižších teplot mi přijde tak trochu mimo mísu... ;)
Pavel Olivík (160)|14.5.2012 20:12
Naprosto souhlasím s komentářem nade mnou...Řešit tady paměťovou kartu do zimy je podle mě trochu mimo...Spíš bych zvažoval jestli fotoaparát při teplotě -15°C je ještě vůbec schopný pracovat,ale můžu říct,že můj to zvládl a funguje mi pořád...
větrák (4)|3.7.2012 10:57
Naprosto souhlasím, problém nebývá v paměťové kartě, ale ve foťácích, právě výběr dobrého foťáku je tím správným řešením, kartu bych řešila spíše kvůli paměti.
z-b (89)|1.10.2016 19:43
S kartami není problém ani pří -35. Až na jejich výměnu, protože mrznou ruce. Zkoušel jsem asi čtyři karty v mrazáku podchladit na -40 a fungovaly bez problému.

Nic tam nezamrzá, naopak díky supravodivosti se trpaslíci ještě zrychlí, protože je jim zima a tak běhají rychleji aby se zahřáli :-)
Problém je se zamrzáním závěrky, zatuháváním objektivu a nedejbože, že ukápne z nosu na ovladač nebo mezi kroužky objektivu, to je konečná. Voda okamžitě zamrzá a aparát je znehybněn.

I když to zamrzání závěrky jsem jen slyšel. Osobně tomu moc nevěřím. Spíš se podchladí baterka a dojde šťáva pohonům. Ale co je vyzkoušené je aparát přímo pod bundou, kde je vlhký pot a po vyndání na mráz to zmrzá. Kolegovi se to vymstilo. Já dávám foťák do pytlíku, zatáhnu gumu a teprve pak do ledviny na břicho. Žádná vlhkost, žádné problémy.

Pří -15 vozím foťák jen tak v obalu a v brašně a nikdy problém nebyl. Jen okamžitá kapacita baterky se zmenší, ale po zahřátí
zase stoupne. Vyzkoušené na mechnickém olympusu, dsc f717, rx10 a pár automatech-šunkách kolem 7tisíc kč, co mají známí.