Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ako sa starat o batérie

roninsk (1)|4.7.2011 16:52
Ahojte , chcem sa opytat ,ako sa mam spravne starat o baterie . V kamere mam infoLITHIUM ActiFORCE bateriu a vo fotaku Olympus LI-428 . Chcem sa opytat , ci je potrebne vyberat baterie z kamery a fotaku ak ju tyzden nepouzivam . Na kolko by mala byt vybita pred uskladnenim . Pocul som , ze je dobre ju uskladnit do chladnicky. Ake su vase skusenosti ?
busy (782)|4.7.2011 18:04
Pokial su to Li-Ion a Li-Pol baterie, tak o ne sa starat ani velmi netreba :)

Najdolezitejsie je nenechavat baterie vybite, nemaju to radi. Vzdy pred kazdou vecsou akciou naplno nabit, a ked sa pocas akcie uplne vybije, co najrychlejsie (povedzme maximalne na druhy den) zase doplna nabit. Kedze na rozdiel od NiCd a NiMH nemaju ziadny pametovy efekt, nevadi im nabijanie aj ked nie su uplne vybite.

Ohladom skladovania, existuju rozne doporucenia, videl som jedno ze idealne je ich skladovat nabite na cca 40% v chladnicke pri +8 stupnov (no, kusok nad nulou). Ale pokial nepouzivate pristroj tyzden ci mesiac, vobec nema vyznam ich vyberat. Vyberal by som ich az tak od pol roka a viac..
russianblue (19)|29.8.2011 23:05
[quote=roninsk;10596]Ahojte , chcem sa opytat ,ako sa mam spravne starat o baterie . V kamere mam infoLITHIUM ActiFORCE bateriu a vo fotaku Olympus LI-428 . Chcem sa opytat , ci je potrebne vyberat baterie z kamery a fotaku ak ju tyzden nepouzivam . Na kolko by mala byt vybita pred uskladnenim . Pocul som , ze je dobre ju uskladnit do chladnicky. Ake su vase skusenosti ?[/quote]

1-skladovat nabite, pokojova teplota bez problemu
2-nevybijet na minimalni hodnotu - neboli kdyz uz kamera umre, nezapinat
3-pokud ti jde o zivotnost baterie, ano, vyndavat ze zarizeni. Ale zase ochodis "dvirka" atd...to si clovek nevybere, veci jsou od toho aby se uzivaly:thumb
Rellik (1136)|30.8.2011 18:59
[quote=russianblue;11368]
2-nevybijet na minimalni hodnotu - neboli kdyz uz kamera umre, nezapinat
[/quote]

S tímhle bych si u NiCd a NiMH baterií dovolil nesouhlasit. Ty jsou třeba vybít úplně maximálně, protože když se nabijí s nějakou zbytkovou kapacitou, tak se táto kapacita odečte od té nabité takže baterie postupně slábne. Tzv. paměťový efekt.
Příklad:
Nabití baterie která je vybitá pouze z 50% bude mít po nabití jen 50% kapacitu - jen tu, která se dobila, při dalším takovém nabití bude mít kapacitu už jen 25% z celkové atd.. Takže se může stát že i po třech takových nabití vydrží baterka třeba jen 15 minut a je hotová.

I když tyto typy jsou u fotoaparátů v minimální míře tak je dobré to vědět. Je dost takových baterií v domácích hobby nářadí - Aku vrtačky, šroubováky...

Více o údržbě baterií na http://www.cettra.cz/vysilacky-radiostanice/MOTOROLA/Baterie-NiCd,-NiMH-.../Jak-na-baterie/20
busy (782)|30.8.2011 20:02
[quote=Rellik;11379]S tímhle bych si u NiCd a NiMH baterií dovolil nesouhlasit. Ty jsou třeba vybít úplně maximálně, protože když se nabijí s nějakou zbytkovou kapacitou, tak se táto kapacita odečte od té nabité takže baterie postupně slábne. Tzv. paměťový efekt.[/quote]

Pametovy efekt znizenim kapacity sa prejavuje u NiCd, ale u NiMH sa kapacita neznizuje, tam sa pametovy efekt prejavi zvysenim vnutorneho odporu a nasledne znizenim napetia pri zatazeni - tzv. lenive baterie.

Ale inak suhlasim, oba tieto typy je nutne vybit uplne, nikdy ich nenabijat pokym maju v sebe energiu. Ale pozor, nesmu sa zase vybit prilis, pretoze prilisne - tzv. "hlboke" vybitie ich moze znicit. Obvykle plati ze ked napetie naprazdno klesne pod 1V, uz sa nesmie pokracovat vo vybijani. Moderne nabijacky schopne baterie pred nabitim vybit toto vedia detekovat a vybijanie vcas ukoncia.
russianblue (19)|16.9.2011 09:42
[quote=Rellik;11379]S tímhle bych si u NiCd a NiMH baterií dovolil nesouhlasit[/quote]
kolego, reagoval jsem na prvni post ze ktereho je jasne, ze uzivatel "roninsk" nepouziva NiCd a NiMH.

-------------
ferko2 (11)|10.2.2012 22:15
môže byť v nabijačke bateria ktorá už je nabitá aj dlhší čas?nestane sa jej nič? samozrejme myslím keď je nabijačka v prevádzke.

ďakujem.
fabikp (40)|12.2.2012 09:35
Ferko2, četl jsem na toto téma spoustu nejednoznačných i protichůdných názorů, navíc některé nabíječky si to ohlídají samy, takže se obecně řídím jednoduchým pravidlem - několik hodin navíc nevadí, několik dní už by vadit mohlo -:) Pavel
Rellik (1136)|12.2.2012 20:34
[QUOTE=ferko2;13313]môže byť v nabijačke bateria ktorá už je nabitá aj dlhší čas?nestane sa jej nič? samozrejme myslím keď je nabijačka v prevádzke.

ďakujem.[/QUOTE]

To záleží na typu nabíječky. Jsou nabíječky, které přestanou nabíjet po úplném dobití a jen hlídají baterie. Pokud napětí na baterii klesne pod určitou hodnotu, zase se dobije a tak pořád dokola. Jde o takzvaný "udržovací stav" a v tomto stavu je v podstatě jedno jak tam ty barerky jsou dlouho. Samozřejmě nic se nemá přehánět že? :-) Ale jak říkám - musí to být dobrá nabíječka, která má tuto funkci. Ty dnešní levné nabíječky na tužkovky, které jsou přibalené k baterkám (nebo baterky k nabíječce), za moc nestojí. Kolikrát nemají ani žádnou vizuální informaci (diodu), že se s baterkou něco děje a je jedno jestli je to značkový PHILIPS nebo neznačkový číňan...
Já mám třeba dvě tyto nabíječky: http://www.fotoprodej.cz/emos-mw8168gs/ Nemůžu si na ně stěžovat, fungují už několik let a někdy tam zapomenu baterky na celý víkend a vůbec jim to nevadí - pořád vydrží stejnou dobu. A to používám baterie, které už mají hóódně nabíjecích cyklů za sebou. Doporučuji baterky GP2500mAh nebo PHILIPS 2450mAh MultiLife.
Jinak k foťáku mám nabíječku přímo od výrobce na určitý typ baterky...
ferko2 (11)|12.2.2012 21:02
chlapci ďakujem za odpovede.já mám "origoš" nabijačku Canon made in Čína, pribalenú k foťáku Canon made in Taiwan.som s tohoto setu úplne sklamaný.rellík takúto inteligentnú nabijačku o ktorej hovoríš mám na autobateriu.je od firmy BOSCH.je to vec k nezaplateniu.fabikp já si tiež myslím že keď ju zabudneš vypnuť nemalo by sa stať nič,ale to si iba myslím.a za tie peniaze by to mala byť skutočná kvalita.
olso (1)|1.11.2013 23:31
Ahojte, chcem sa spytat, mam Olympus VR-310 - teda rodicia maju a silno sa samovybija. Baterkou to nie je,ked je vybrata, je to OK. Nestretol sa s tym nikto? Fw posledny release. Po tyzdni je vybity. Prisiel som na to nahodne, ale po 7 dnoch, mozno aj skor, kaput