Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

6 Mpx

chalupník (85)|4.7.2011 18:36
Fotíte ještě s DSLR 6 Mpx a pořád vám to stačí?
busy (782)|4.7.2011 19:37
[quote=chalupník;10599]Fotíte ještě s DSLR 6 Mpx a pořád vám to stačí?[/quote]

Preco by nemalo ? :)
Rellik (1136)|4.7.2011 20:08
Přesně tak, proč by to nemělo stačit?? Na fotku cca 27x20cm při 150DPI bohatě stačí i 2Mpx se 6Mpx je možný tisk v tomto DPI cca 51x34cm

Víc Mpx má výhodu v tom že můžeš celkem dost fotku ořezat bez ztráty kvality tisku - samozřejmě podle velikosti formátu pro tisk..
russianblue (19)|5.7.2011 14:08
6 mpx staci

ovsem otazka je, na jakym snimaci! fotky nejsou jen o rozliseni ale o A-Z
chalupník (85)|7.7.2011 16:40
[quote=russianblue;10606]6 mpx staci

ovsem otazka je, na jakym snimaci! fotky nejsou jen o rozliseni ale o A-Z[/quote]

To jsem myslel, jak asi moc se liší snímač z dob Nikon D50 a Nikonů dnes, bez ohledu na Mpx.
busy (782)|7.7.2011 17:49
[quote=chalupník;10635]To jsem myslel, jak asi moc se liší snímač z dob Nikon D50 a Nikonů dnes, bez ohledu na Mpx.[/quote]

Tak to si presne netrufam odhadnut, ale snimace, podobne ako vsetka ostatna elektronika, napreduje dopredu milovymi krokmi, technicke parametre sa neustale zdokonaluju, vyroba zlacnuje, a myslim si ze keby dnes mali snimace rovnako velke pixely ako kedysi, tak by to bolo uzasne - zrkadlovky by mali krasny pouzitelny obraz aj na 25600 ISO a kompakty povedzme na tych 6400 ISO...
Kikapu1 (71)|16.7.2011 22:25
[quote=chalupník;10635]To jsem myslel, jak asi moc se liší snímač z dob Nikon D50 a Nikonů dnes, bez ohledu na Mpx.[/quote]

Podle Dxo marks měl Nikon D50 max. ISO560, D5100 ISO1183.,po překročení těchto hodnot výřezy ztrácejí kvalitu, je to obrovský pokrok, ale žel rozlišení roste rychleji, než citlivost snímačů. Na 6Mpix nefotím, protože v RAWu to nejde, ale stačí to s přehledem na A4. S nárůstem rozlišení a třeba i použitelného ISO rostou i nároky na zaostření a kresebné vlastnosti objektivu,6 Mpix bylo pro mně v tomto ohledu procházka růžovou zahradou. Jinak add ISO - to co tady píše busy je s prominutím nebetyčná blbost - extrémní ISO je VŽDY na úkor kvality fotky, jedinou výjimkou je multiexpozice u Sony,ale i tady platíme nějakou daň - u zrcadlovek a SLT mírně, u kompaktů podstatně víc- dojde k určitému rozmazání, takže bod na bod minimálně v částech obrazu to nebude to vono, ale výsledek je stejně skvělý. Chtělo by nějak do diskuze na téma 6Mpix zapojit vývojáře aby se odhodlali k návratu :-)
busy (782)|17.7.2011 07:55
[quote=Kikapu1;10849]to co tady píše busy je s prominutím nebetyčná blbost - extrémní ISO je VŽDY na úkor kvality fotky[/quote]

Precital si si poriadne co som vlastne napisal ??
Kikapu1 (71)|17.7.2011 12:07
[quote=busy;10852]Precital si si poriadne co som vlastne napisal ??[/quote]

přečetl a prostě to nevychází, jestli je dnes při 18Mpix naměřené maximum ISO1180 tak na 6Mpix by to bylo dejme tomu ISO3000, jedna nula ti tam falíruje :-)
zkus si na svém foťáku vypnout odšumovák, cvakni snímek v RAWu a překroč o 100% naměřené horní ISO a koukni se na plné rozlišení - ztráta tam samozřejmě je
co by ale jistě bylo přínosem tak by byl zřejmě i větší dynamický rozsah a to se hodí

PS: ale každopádně se omlovám, urazit jsem tě nechtěl, dají se jistě volit i jiná slova,promiň
busy (782)|17.7.2011 18:14
[quote=Kikapu1;10856]přečetl a prostě to nevychází, jestli je dnes při 18Mpix naměřené maximum ISO1180 tak na 6Mpix by to bylo dejme tomu ISO3000, jedna nula ti tam falíruje :-)
zkus si na svém foťáku vypnout odšumovák, cvakni snímek v RAWu a překroč o 100% naměřené horní ISO a koukni se na plné rozlišení - ztráta tam samozřejmě je
co by ale jistě bylo přínosem tak by byl zřejmě i větší dynamický rozsah a to se hodí

PS: ale každopádně se omlovám, urazit jsem tě nechtěl, dají se jistě volit i jiná slova,promiň[/quote]

Ved v pohode :) Ale musis dodat, ze si vychadzal z nameranych hodnot ISO podla dxo mark. Podla akej metriky dospel dxo mark k (az podozrivo presnej) hodnote ISO 1180 ?

Ja som pri svojich odhadoch vychadzal cisto z mojich empirickych skusenosti - aky sum vzhladom na ake velke pixely a pouzite ISO mali kompakty v roku 2001 (Oly C-2), potom ako na tom boli najlepsie kompakty v rokoch 2005 (Oly C8080WZ) a ako su na tom kompakty z pomerne nedavnej doby (Pana FZ28).
Zrkadlovky som potom "extrapoloval" na zaklade porovnania urovne sumu - Panasonic FZ28 ma na ISO400 v rawe sum podobnej intenzity (alebo "rusivosti") ako napr. taky Canon 1000D na ISO1600.

Samozrejme cely tento moj odhad je vysoko subjektivny a keby sme to chceli exaktne zmerat, mozno by to vyslo uplne inak.
Kikapu1 (71)|17.7.2011 22:51
[quote=busy;10861]Ved v pohode :) Ale musis dodat, ze si vychadzal z nameranych hodnot ISO podla dxo mark. Podla akej metriky dospel dxo mark k (az podozrivo presnej) hodnote ISO 1180 ?

Ja som pri svojich odhadoch vychadzal cisto z mojich empirickych skusenosti - aky sum vzhladom na ake velke pixely a pouzite ISO mali kompakty v roku 2001 (Oly C-2), potom ako na tom boli najlepsie kompakty v rokoch 2005 (Oly C8080WZ) a ako su na tom kompakty z pomerne nedavnej doby (Pana FZ28).
Zrkadlovky som potom "extrapoloval" na zaklade porovnania urovne sumu - Panasonic FZ28 ma na ISO400 v rawe sum podobnej intenzity (alebo "rusivosti") ako napr. taky Canon 1000D na ISO1600.

Samozrejme cely tento moj odhad je vysoko subjektivny a keby sme to chceli exaktne zmerat, mozno by to vyslo uplne inak.[/quote]

moje íngliš je moc malý, takže se nechytám, ale mám za to, že 1.)nativní ISO všech vyráběných snímačů je ISO200 a při něm mají nejvyšší dynamický rozsah 2.)nejvyšší ISO - vychází se z poklesu dynamického rozsahu, ale to jsou jen úlovky z děravé paměti. Ovšem moje empirická praxe to měření potvrzuje, přetáhnout můžu cca o 50% - takže třeba na Samsungu NX100 je podle měření nejvyšší ISO563, v praxi je 800 v pohodě, 1600 děs, resp. použitelné bez zvětšování. Což o šum, v nejhorším opřeš foťák o strom a fotíš delším časem na ISO200, ale co už těžko v JPEGu zvládneš - kór s kompaktem - je dynamický rozsah. Když koukneš na Dxo tak ty rozdíly jsou zdánlivě malé, třeba super hodnoty má Nikon D5100 - 13,6EV, nejlepší kompakt je Canon S95 s hodnotou 11,3 - jenže oněch 2,3EV je panečku rozdíl 400% a to ještě bacha na věc - na kompaktu zvýšiš ISO a dynamický rozsah prudce klesá, což ale obyčejně v typicky jasných kontrastních scénách automat nenastaví a soudný člověk sám taky ne. Ty pixely samozřejmě mají velký vliv, s Nikonem D40 mi ISO800 přišlo naprosto bez šumu i bod na bod, jenže to bylo právě oněch ideálních 6Mpix, Samsung NX je podle měření o maličko lepší, jenomže při jeho 14Mpix to bod na bod už viditelné je.
nephilim (353)|31.7.2011 17:14
Ne, nefotím, ale nevidím příliš mnoho důvodů proč mít větší rozlišení. Vlastně jeden jediný, možnost ořezu. Vlastně ještě víc detailů. Ty detaily jsou ale krvavě vykoupené šumem a tedy žehlením výsledné fotografie. Na DSLR to bolí nejméně, ale s příchodem 14, 16, 18 a více MPix snímačů to začíná i ve světě DSLR stát za pendrek.
russianblue (19)|29.8.2011 22:49
[quote=chalupník;10635]To jsem myslel, jak asi moc se liší snímač z dob Nikon D50 a Nikonů dnes, bez ohledu na Mpx.[/quote]

vetsi dynamika
vetsi odolnost proti moire
mensi topeni snimace na dlouhe casy /ccd vs cmos/