Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prosím o radu-kompakt za 1500

Lukáš 85 (2)|5.7.2011 22:05
Zdravím...stala se mi taková nepříjemnost. Měl bych v pátek odjet na dovolenou a při kontrole foťáku jsem přišel nato, že nějak nefunguje. Když do něj dám nabité baterie, za chvilku mi hlásí , že jsou vybité a vypne se. Přitom např. v dálkově ovládaném autě baterie běží normálně. Nemám čas to řešit. Potřebuji tedy asi koupit nový. Ale mám značně omezen rozpočet. Poraďte mi prosím něco okolo 1500kč nejlépe na tužkové baterie. Za týdení dovelenou pořídím v průměru 600 fotek, nosím sebou vždy nabitý náhradní pár baterií. Díky.
busy (782)|5.7.2011 23:26
A si si uplne isty, ze baterie su naozaj v poriadku ? Pokial su to NiMH, tie maju pametovy efekt prejavujuci sa zvysenym vnutornym odporom (tzv. lenive baterie) - sice su plne nabite, ale i tak nedokazu dodavat naraz tak velky prud, aky fotak potrebuje, a fotak to vyhodnoti ako vybite baterie a vypne sa. Auticka nezvyknu mat az tak velku spotrebu prudu, a nemaju logicku indikacie vybitej baterie, tie mozu preto fungovat bez problemov aj na taketo baterie.

Urob preto este jeden pokus. Kup uplne nove klasicke alkalicke baterie (vyskusaj, ci na ne auticko dobre ide) a tie daj do fotaku. Alkalicke baterie maju velmi maly vnutorny odpor a su schopne dodat taky prud aky fotak potrebuje. Ak sa aj vtedy vypne s tym ze uplne nove baterie su vybite, potom je problem vo fotaku. Inak by som namiesto fotaku kupil radse nove baterie (najlepsie eneloopky).
michpo (12)|5.7.2011 23:59
Jak říká busy kup alkalické baterie (tj pár korun) a vyzkoušej jestli foťák pojede. Hlavně nekupuj obyčejné baterie, ty digitální foťák neutáhnou! Jsou potřeba alkalické baterie. Určitě levnější a výhodnější jak unáhlené kupování nového foťáku. Pokud to i přes to nebude fungovat, tak kup nový foťák a baterky využij buď v něm nebo v jiném zařízení, uplatnění se najde vždy :)
Lukáš 85 (2)|6.7.2011 13:10
Ok...koupil jsem za pár kaček alkalické baterie. V autíčku jdou dobře, foťák naskočil na první pokus a drží. Udělal jsem několik testovacích fotek a vše se zdá být v pořádku. Moje nabíjecí baterie jsou NiMh s kapacitou 2500 mAh při 1,25V a další 2800mAh při 1,2V. Ty alkalické deklarují 1,5V. Může to být třeba i nabíječkou? Je už asi 4 roky stará stejně jako první 2 páry baterií. Další pár je asi 2 roky starý. Každopádně díky. Asi tedy koupím nový pack nabíječky a beterek. Mají tu teď za 320 Vartu s 4 bateriemi 2100mAh.
michpo (12)|6.7.2011 13:32
Spíš bych řekl, že už jsou špatné baterie, jejich kapacita časem klesá. NiMh baterie je třeba před nabitím vybít, jinak se jejich kapacita snižuje - mají paměťový efekt. Dále jsou mezi nabíjecími bateriemi rozdíly. Údaj o jejich kapacitě není tak důležitý, jako údaj jak velký odběr poskytují. Zde jsou opravdu vynikající baterie Sanyo Eneloop.
Tady http://www.alza.cz/sanyo-eneloop-a-4-ks-aa-nimh-2000mah-d222852.htm
nebo tady http://www.alza.cz/sanyo-eneloop-a-4-ks-aa-nimh-2000mah-d222856.htm
Ty druhé mají rychlonabíječku, nicméně pokud nespěcháš, tak si myslím, že klasická stačí. Tyto baterie jsou opravdu vynikající a myslím, že budeš spokojený.

PS.: Nebo ještě tady s nabíječkou s Delta V detekcí http://www.alza.cz/sanyo-eneloop-a-4-ks-aa-nimh-2000mah-d222853.htm
Pochopitelně se cena může v různých obchodech lišit.
busy (782)|6.7.2011 17:41
[quote=Lukáš 85;10624]Moje nabíjecí baterie jsou NiMh s kapacitou 2500 mAh při 1,25V a další 2800mAh při 1,2V. Ty alkalické deklarují 1,5V. Může to být třeba i nabíječkou? Je už asi 4 roky stará stejně jako první 2 páry baterií. Další pár je asi 2 roky starý.[/quote]

Cim vyssia kapacita baterii, tym rychlejsie, resp. po mensom pocte nabijacich cyklov odchadzaju do "vecnych lovist". Zda sa, ze tie baterie sa tam uz naozaj chystaju - vzhladom na kapacitu na to uz maju vhodny vek, hlavne tie stvorrocne :)

NiMH baterie maju standartne napetie 1.2V. Cerstvo nabite mozu mat az 1.4V ale pri zatazi to rychlo klesne. Naproti tomu nove alkalicke baterie maju casto aj 1.6V.

Nove baterie si kup jednoznacne Eneloop 2000mAh, tie su najlepsie, a hlavne maju najnizsie samovybijanie, takze sa ti nestane, ze po mesiaci vyberies predtym plne nabite baterie zo suplika a fotak sa uz na ne ani nezapne (bezny jav u klasickych NiMH).

Neviem aku nabijacku mas, ale ak mas nejaku co nabija kazdu bateriu osobitne a koniec nabijania detekuje podla delta-U, tak taka je dobra a nemusis kupovat novu. Ak ale uz budes kupovat novu, tak si rovno kup nejaku inteligentnu, co nielen nabija baterie podla delta-U ale dokaze ich aj pred nabitim sama vybit. Pri NiCd a NiMH bateriach je to zivotne dolezite, nenabijat ich ked este nie su uplne vybite.