Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: DSLR k natáčení videa?

Petr S. (328)|14.7.2011 21:56
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


DSLR k natáčení videa?



Na tiskovce Nikon před zahájením výstavy Photokina 2010 byl jediným bodem programu krátký film natočený zrcadlovkou Nikon D7000. Dokonce závěrečná část seriálu Dr. House byla natočena zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark II. Funkce natáčení videa už k digitálním zrcadlovkám prostě patří. Jak se na tento vývoj díváte vy?

Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
busy (782)|14.7.2011 22:15
Velmi jednoducho. Zrkadlovky su vhodne na natacanie videa len ak sa kameramanovi chce ostrit rucne. Predsa len pocas natacania videa su fazove ostriace senzory zrkadlovky mimo hry a zrkadlovka musi ostrit na kontrast, a vsetci vieme ake lave a nesikovne su vtedy klasicke zrkadlovky. Taktiez by vela ludom (hlavne tym konzervativnejsim) mohlo vadit, ze pri natacani videa mozu uplne zabudnut na opticky hladacik. Lenze zase manualne ostrit len cez displej, no, to tiez nie je med lizat (hlavne ked sa pri manualom ostreni nahlad nezvecsi).

Takze moj zaver - pre natacanie videa treba pouzit bezzrkadlovky so zrkadlom Sony SLT Axx. Tam ziadne z tychto vyssie menovanych problemov nehrozia :-)
Tchutcho (186)|14.7.2011 22:29
Vývoj a pokrok nezastavíš a pokud je tato možnost už ve fotoaparátu,tak proč ne.Mě to osobně nějak neláká,páč se svým foťáčkem fotím a nenatáčím video.Ostatně už jsem jednou na tohle téma odpovídal,takže se nebudu už dvakrát opakovat.
neregistrovaný (0)|15.7.2011 01:02
Rozhodne ano, ta moznost je vynikajici a ve vetsina pripadu kvalita spickova, v porovnani s kompakty - sveho casu jsem musel vytipat fotky z videa z Canonu SX20 a posleze z Pentaxu K-x, zkousel jsem i z Panaka FZ38 tusim, a bylo to absolutne neporovnatelne. Samozrejme - nevyhody jsou jasne, kratsi cas nez zvladnou kompakty, ostreni jen rucni (D7000 v mych testech zcela pohorela), problemy s plynulosti zoomovanim, atd. atd. Ale na natoceni 5-10 minutoveho dokumentu neceho, kde fotka nestaci, je prijemne nemuset mit k tem vsem kramum jeste kameru. J. Vich
Neregistrovaný radek (0)|15.7.2011 02:55
Video me bavi vic nez foto. Tocim kapesni kamerou Pan hm ta1 ale chtel bych ten novej Samsung vodotesny svetelnost 2.2 pevny fokus asi za 3000 kaczek. Na fotografovani jsem se vykaslal kdyz jsem pochopil ze az umru tak to nikoho zajimat nebude protoze kazdej si mysli akorat ze jeho fotky sou nej. No a takovy bezny rodinny momentky udelam i tim Panakem pocket cam. Obrazky ktery potrebujou otocit otocim ve Windows prohlizeci a Exifdatum vyretusuju freeware hex byte rypakem HxD. Na prohlizeni jedine XnView a upravy zasadne nedelam. Fotival jsem s Oly Pen 1 no DSLR to sice neni ale built-in funkce mel paradni na upravu snimku.
Kikapu1 (71)|15.7.2011 03:01
Mám SLT, kvůli dětem se rychlost hodí, ovšem dnes jsem v krámu zkoušel Nikon D5100 a D7000 (myslím, že na video jsou v podstatě stejný) a v případě použití lepšího skla (ne 18-55/3,5-56) je to v pohodě použitelné, dokonce bych řekl, že pomalé přeostřování je hezčí. Mimochodem, kdo o natáčení něco ví, tak mu - mluvím o krajině, dovolenko dokumentu a tak - AF chybět nebude, protože stejně nejhezčí video není plné švenků a zoomování, ale spíše spojené krátké statické záběry. Ještě finta z mých časů s Pentaxem K-x (než jsem si vyrobil optický nástavec na displej) - stačí nasadit brýle s +6dpt vychytat správnou vzdálenost od displeje a najednou je člověk bystrozraký a ostří ručně o třídu líp :-)

http://vimeo.com/16575062
Kikapu1 (71)|15.7.2011 04:44
jo a tohle je pecka:
http://vimeo.com/25796139
Lukino (4)|15.7.2011 09:18
No já zase jednoznačně preferuju fotky. A když pak někomu ukazuju co bylo, je padesát fotek lepších než 50 minut videa :)
Ale i tak myslím, že se video hodí, jak někdo psal výš - na krátký šot, kde je vhodnější než fotka. Anebo k doplnění fotky, když jsem třeba fotil svatbu a neměli kamaru, tak na zachycení atmosféry tance; nebo když bláznění dětí...

prostě jak píšu, na veké natáčení by to chtělo mnoho věcí kolem a kamera za pár kaček to zvládne určitě líp...jen není po ruce...
Lukino (4)|15.7.2011 09:26
jak vložit jenom odkaz? ach jo... :(
Kikapu1 (71)|15.7.2011 09:56
[quote=Lukino;10821]No já zase jednoznačně preferuju fotky. A když pak někomu ukazuju co bylo, je padesát fotek lepších než 50 minut videa :)
[/quote]

myslím, že s fotkama a videem je to nastejno - všeho moc škodí, fotky vybrat jen ty nejlepší a video pořádně prostříhat - mám vyzkoušené, že první "filmy" naší malé jsou nekoukatelné - 4min. záběr do postýlky a upřený pohled do objektivu :-) Hodně mi dal jeden díl filmové školy Ondřeje Kepky (je to i v archivu ČT) a od té doby se snažím vybírat max. 20s záběry a spojovat bez blbinek, fade in/out, maximálně rychlé prolnutí, takže ve finále mám většinu videí do 2min. Mimochodem, jeden díl byl věnovaný svatbě - podle něj jsem to už udělal 2x - povinná dlouhá verze cca 30min + klip do 4min. - sestřih toho nej bez původní zvukové stopy s nějakým romantische songem a světe div se, O.Kepka (má dobré iniciály O.K.) se nepletl - nevěsta mi po roce potvrdila, že dlouhou verzi pustili jednou, klip pouštějí všem a nikdo se nenudí...
Lukino (4)|15.7.2011 11:07
jednou je docela dost, nám to borec dělal nějak na dvě DVD po cca 50 minutách...ještě jsme to neviděli vůbec, ale jednou si to určitě pustíme...
ten ZOOM nebo OK byl fajn, to máš recht, a otravovat můžou fotky úplně stejně (kamarádka a její zážitky z Japonska, když asi po hodině a půl řekla polospícímu okolí - "Dáme si pauzu na kafe a pak si pustíme druhý a třetí týden" ) :p
Kikapu1 (71)|15.7.2011 11:50
[quote=Lukino;10826]jednou je docela dost, nám to borec dělal nějak na dvě DVD po cca 50 minutách...ještě jsme to neviděli vůbec, ale jednou si to určitě pustíme...
ten ZOOM nebo OK byl fajn, to máš recht, a otravovat můžou fotky úplně stejně (kamarádka a její zážitky z Japonska, když asi po hodině a půl řekla polospícímu okolí - "Dáme si pauzu na kafe a pak si pustíme druhý a třetí týden" ) :p[/quote]

jako když Rimmer za trest Krytenovi pouštěl diáčky stožárů z Norska :-)
...chlapi z práce byli na společné dovče, každý foťák, 1000 fotek od každýho, bylo jich 7, prej koukni a řekni která se ti líbí...lákavá nabídka
Michal Kára (0)|15.7.2011 12:15
Na "domácí video" a akční reportáže zrcadlovka není moc vhodná kvůli problémům s ostřením / stabilizací / ergonomií. Ale pokud se točí předpřipravené scény, tak je výborná - dokáže poskytnout velmi dobrou kvalitu výstupu s malými dodatečnými náklady.
vitekv (1)|15.7.2011 14:20
Predesilam, ze tocim jen tzv. rodinna videa. Tedy kratke zaznamy ruznych akci s detmi, lyzovani, souteze apod. Zadne vyssi ambice nemam.

Doted jsem jak pako porad nosil dva fotaky - zrcadlovku na foceni a kompakt kvuli nataceni videa. Zrcadlovka video neumela vubec a fotky z kompaktu byly nekoukatelne (ve srovnani se zrcadlovkou). Furt mi jeden fotak nekde zavazel nebo jsem jej odkladal. Hruza.

Ted mam jedno univerzani reseni - SONY SLT-A33 + CZ 16-80 a jsem spokojen. Jelikoz mi fotky z kompaktu nestaci, video v klasicke zrcadlovce mi nevyhovuje a zatim zadny jiny bezzrcadlovkovy system nenabizi objektiv akvivaletniho rozsahu, tak je to pro mne prakticky jedina volba.
danny1691 (5)|16.7.2011 07:17
inu proč ne? Kamarád se do točení videa pustil s Canonem 550
Jeho tvorba





sumida (15)|17.7.2011 22:19
DSLR k natáčení videa? Proč ne, ostatně kdo si koupí novou DSLR má již možnost tuto vlastnost vyzkoušet a možná i využít. Točím video a zároveň fotím zrcadlovkami již pěkných pár pátků a docela tuto možnost vítám. Porovnáním na př. Nikon D5100 a nějaké kamery - třeba SONY HDR-CX360, obojí v ceně kolem Kč 18 000 nám vyjdou výhody i nevýhody jak zrcadlovky tak i kamery. Pro DSLR mluví jednoznačně kvalita obrazu daná objektivy i snímacím čipem. Nevýhodou může být ergonomie DSLR v porovnání s kamerou - jak pro koho. Oba přístroje nemají hledáčky, mají jen displeje takže ostří jen na kontrast A tak bychom mohli pokračovat... To že i profesionálové využívají DSLR v tvorbě svědčí tisíce klipů které běhají po netu na př na Vimeo. Ti si zřejmě oblíbili Canon 5D MkII a nedivím se tomu. Již proto, že za kameru s obdobnými parametry by klidně zaplatili dvojnásobnou cenu
Jsem pro využít zrcadlovku i pro video. Je to trend, který povede ke stále dokonalejším video výstupům z DSLR a počítám že moji kameru jednou nahradí DSLR.
buble (8)|19.7.2011 14:02
Video v zrkadlovke je podľa mňa dobrá vec... Točím s Nik D90, nie je to moc dobrá práca, ostrenie cez displej nie je nič moc, ale som rád, že to tam je a nemusím trepať dva foťáky... Obmedzenie na 5 minút dĺžky ma vôbec netrápi, veď kto by sa tak dlho vydržal dívať na jeden záber, jediný problém čo musím poriešiť je natačať kontinuálne audio a pohoda....
Natáčať deti to je fakt nemožné, lebo ich pohyb je nepredikovateľný, ale v profi oblasti, keď sa všetko robí na 100x, každý pohyb je vopred dohodnutý, tam to môže byť pohoda...
RiMr (6)|21.7.2011 17:31
Myslím, že celkově nový pohled do této problematiky vnesla Sony se svými SLT "zrcadlovkami". Nevím o jiné "kameře" do 20-30kKč s fázovým ostřením :) Točím často RC i skutečná letadla a úspěšnost ostření ve srovnání s ostřením na kontrast jak u "klasických" zrcadlovek (vůbec už nemuvím o hledáčku), tak u klasických am. kamer (např. Canon HV-30) je naprosto někde jinde...
ANo, má to i svoje nevýhody, hlavně stále ještě kostrbatý zoom i se "speciálními video objektivy", nutnost ext. mikrofonu, zahřívání čipu...

A proto nedočkavě čekám na Sony SLT A77/A65, které by měly doslova nastavit novou laťku v této oblasti.
Aspoň v to doufám :)
Ganec (33)|22.7.2011 08:26
Sucasne DSLR nie su u videa vhodne na ine ako na zabery bez zmeny zoomu, alebo pripadne na manualny focus: co amateri zvycajne nezvladaju. Teda pre nich video v zradlovke je len na obtiaz.

No su tu este dalsie problemy:
- s velkym chipom treba omnoho presnejsie zaostrit
=> u fotiek to nie je problem (je na to cas), no u videa zavazny (preto maju kamery zvycajne take malicke chipy)
- sucasne chipy DSLR video robia neefektivne: robia to tak ze vynechavaju pixle
=> vysledok je priliz kostrbaty (!nie ostry!) a vidno moire
=> na statickych zaberoch to nevidno dobre, ale pri pozerani pohybliveho videa z toho bolia oci
(m43 fotaky su na tom lepsie: uz predtym vedeli odstranit moire a teraz pouzivaju pixel binning)
- aby fungovalo priebezne doostrovanie treba vymenit ostrenie objektivov
=> take objektivy este nie su (Nikon vraj do buducna planuje) a vyrobcovia zrkadloviek to robit nebudu, lebo objektivov maju az priliz vela

Takze ked natacat video s velkym chipom, tak sucasne DSLR radsej nie. Bud bezzrkadlovky alebo aspon SLT.
Kikapu1 (71)|22.7.2011 15:06
[quote=Ganec;10925]Sucasne DSLR nie su u videa vhodne na ine ako na zabery bez zmeny zoomu, alebo pripadne na manualny focus: co amateri zvycajne nezvladaju. Teda pre nich video v zradlovke je len na obtiaz. [/quote]

ano, foťák není kamera,ALE... Prostě, to co získáš víc než dostatečně vyváží všechny nevýhody, to si uvědomíš, když natočíš poprvé své děti s dokonale rozmazaným pozadím, k tomu rozumný střih a uvědomělá stopáž a výsledek je takový, že blbý pískoviště je najednou holywoodskej natáčecí plac, mně to teda dostalo :-)