Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Najmensia zrkadlovka, mirrorless alebo najlepsi UZ?

oliveros (2)|21.7.2011 19:06
Dobry den,
potreboval by som poradit pri vybere univerzalneho fotaku s dorazom na kvalitu obrazoveho vystupu. Idealnou predstavou je ale masinka mensej velkosti ako zrkadlovka, nutnost je pre mna hladacik. Casto sa pohybujem v lese a fotim sportove lezenie, cize by som potreboval nieco, co zvlada ostre obrazky aj pri horsom svetle, sportovu foto detto. Dobre vysledky ocakavam aj pri foteni krajiniek, a koniec-koncov aj dokumentu. Neviem sa rozhodnut, ci ist do formatu najmensich zrkadloviek na trhu (Oly E-450, Pentax-kr..) alebo zvolit skor mirrorless system (konkretne Samsung NX11). Poslednou moznostou su este ultrazoomy (zameral som sa na Pana Fz45 a velmi ma zaujal aj najnovsi Sony Hx100v - o ktorom vsak koluje, bohuzial, este velmi malo informacii). Vedeli by ste ma pri rozhodovani usmernit, pripadne aj z menovanych kuskov vybrat pre mna to najvhodnejsie? Cenovy strop je 500 eur. Vopred vdaka za Vas cas.
Milan Šurkala (3381)|21.7.2011 20:56
Pentax K-r, Samsung NX11. Ultrazoom je sice fajn svou univerzalnosti, ale maly cip je maly cip a v horsim svetle to neni zadna vyhra (ve dne jsou vysledky prijatelne). Oly E-450, no nevim. Otazkou je, jak moc budes fotit dynamicke deje. Pokud ano (to znamena, ze stabilizace nebude nutna), tak rekneme budiz, ale jinak bych opravdu volil radeji K-r nebo NX, ktere jsou o dost dal.
Kikapu1 (71)|21.7.2011 21:23
Jestli není velikost priorita za každou cenu, tak hlasuji za Pentax - barevné podání má sice Samsung stejné, optiku taky dobrou, ale čip je znatelně horší, o rychlosti ostření nemluvě. Samsung navíc bude výrazněji skladnější až při použití pancake skel, ty jsou zase ale fakt velmi dobré i v poměru výkon/cena, optická kvalita je taky podle recenzí vynikající.
oliveros (2)|21.7.2011 21:52
Dakujem za reakcie. Svojim sposobom mi islo aj o zistenie, ci bude obrazova kvalita najlepsieho UZ v porovnani s malou low-cost zrkadlovkou (zo setovym obj.) za tychto podmienok taka rozdielna. E- 450 ma zaujala (na tu skutocnost, ze je to zrkadlo) naozaj malymi rozmermi co je jedna z mojich priorit. Nakolko vsak tie velkostne a vahove rozdiely nie su medzi tymito modelmi take priepastne budem sa kolisat medzi NX11 a K-rkom.

Btw. uvazuje redakcia aj o recenzii HX100V?

Dakujem.
Milan Šurkala (3381)|21.7.2011 23:05
Ano, redakce o recenzi HX100V uvazuje. Zatim ale ani v naznaku nevim, kdy bude.
tomas_f1 (2)|1.8.2011 11:03
Jsme majitelem NX11, a obrazová kvalita je super. Je fakt, že to na vyšší ISO šumí víc, ale myslím, že ve srovnání se srovnatelnými (cenově) je to OK. Do UZ bych rozhodně nešel, protože ta fotka se potom nedá ani pořádně upravit nebo vyretušovat (kvůli malému šumivému čipu nebo velkému maskování šumu).
Milan Šurkala (3381)|1.8.2011 12:00
Na Samsungu NX10, NX11 i NX100 se mi hlavne libi ta radost z foceni. S malokterym fotakem se mi tak dobre foti (pocitove).
Iudex (12)|1.8.2011 12:33
Pridám svoj názor, nakoľko presne medzi uvádzanými modelmi (a Milanom odporúčanými "finalistami" K-r a NX11) som sa rozhodoval ja. Do 500 eur sa vojdeš s Pentaxom so setovým objektívom 18-55 mm, alebo so Samsungom s double-kitom 18-55 mm a 30 mm (alebo je aj kit s 18-55mm a 55-200mm). Za Samsung hovorí menšia hmotnosť a rozmery a objektív navyše za danú cenu, naviac ten pancake je mimoriadne chválený a s ním je NX11 rozmerovo ako kompakt; keď namiesto pancaku uprednostníš zoom 55-200mm, máš univerzálny rozsah skiel aj do prírody. Pre K-r hovorí podstatne lepšia obrazová kvalita, osobitne pri vyšších ISO (je to paradoxné, vzhľadom na rovnaký rozmer čipu - veľkosť APS-C, ale rozdiely od ISO 800 sú citeľné - pozri si test na dpreview.com), ako i rýchlosť ostrenia (11 ostriacich bodov) a fotenia (6 sn/sek). Ja som na koniec uprednostnil kvalitu fotiek a oželel pancake a kúpil Pentax.