Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pro zacatecnika - levnejsi zrcadlovku a lepsi objektivy ci naopak?

MisakMisak (3)|23.7.2011 14:23
Zdravim,

rad bych si poridil svoji prvni zrcadlovku, protoze me foceni chytlo (zatim s kompaktem), takze si jeste nejsem jisty co presne bych chtel fotit - zatim bych rad fotil vsechno mozne venku.. lidi, prirodu, budovy a tak (zatim me nejvice laka fotit lidi, budovi a celkove mesto..). A prave z tohoto duvodu si nejsem jisty jestli v mem pripade nebude lepsi vzit levnejsi zrcadlovku, jako treba Nikon D3100 a k nemu objektiv 18-105mm a casem poridit lepsi univerzalnejsi objektiv a az budu mit neco nafocino a budu vedet, co presne chci, tak pak poridit lepsi zrcadlovku za 20000+ ktera bude nejvodnejsi na muj styl foceni.

Nebo bych mel rovnou vzit treba Nikon D5100 se stejnym objektivem? Ci neco jineho do tech 30000 s objektivem?

Predem vsem dekuji za jakekoliv rady a pripominky :)
vai (18)|23.7.2011 15:15
Nedávno jsem stál před podobným výběrem a nakonec zvolil zlatou střední cestu, tedy Nikon D5100 + 18-105. Obrazový výstup je díky stejnému senzoru totožný s vyšším typem D7000 a oproti nejlevnějšímu D3100 má některé možnosti navíc.
MisakMisak (3)|23.7.2011 15:48
Ano D5100 ma o trosku kvalitnejsi fotky, lepsi video a vice moznosti, jak si s nim vyhrat.. jenze - stoji za to ten priplatek 5000 do zrcadlovky za to? Je o 50% drazsi precijom a a casem si chci porizovat lepsi zrcadlovku. Jako lajkovi se mi zda, ze je lepsi mit kvalitnejsi objektivy, ktere bych pak pouzival s lepsi zrcadlovkou a tehle se do roka zbavil.
Ale je zde otazka, jestli by mi nestacil Nikon D5100 - ten se mi opravdu zamlouva svoji vybavou.. hlavne nastavenim "selektivni barva". I lepsi moznosti co se tykaji nahravani videa mi prijdou vhod. Nikon D5100 + 18-105mm VR vyjde na 20990 a k tomu jeste prislusenstvi a sem cca na 28 000kč - coz je zhruba muj strop zatim.. a cim drazsi vezmu fotak tim dele budu setrit na lepsi objektiv a to prave nevim, jestli se vyplati..
vai (18)|23.7.2011 21:37
No právě, já si říkal, jestli nejít dokonce do D7000, jenomže tam už je pak cenový příplatek navíc skoro 2x tak větší než mezi D5100 a D3100. Na co hned do roka se zbavovat se ztrátou těla? Spíše bych peníze vrazil postupně právě do dalších objektivů a po novém těle se rozhlédnout klidně až bude další nebo dokonce přespříští nástupce stávajících typů. Nynější 5100 alespoň mě hodně dlouho omezovat v ničem nebude. Bylo by sice pěkné mít v D7000 odolnější tělo, větší hledáček nebo více vyvedených "čudlíků", ale na druhou stranu fotky z toho lezou ve stejné kvalitě jak u D5100, je těžší a docela dost by mi chyběl výklopný displej.
Bitmat (13)|25.7.2011 14:51
[quote=MisakMisak;10950]Zdravim,

rad bych si poridil svoji prvni zrcadlovku, protoze me foceni chytlo (zatim s kompaktem), takze si jeste nejsem jisty co presne bych chtel fotit - zatim bych rad fotil vsechno mozne venku.. lidi, prirodu, budovy a tak (zatim me nejvice laka fotit lidi, budovi a celkove mesto..). A prave z tohoto duvodu si nejsem jisty jestli v mem pripade nebude lepsi vzit levnejsi zrcadlovku, jako treba Nikon D3100 a k nemu objektiv 18-105mm a casem poridit lepsi univerzalnejsi objektiv a az budu mit neco nafocino a budu vedet, co presne chci, tak pak poridit lepsi zrcadlovku za 20000+ ktera bude nejvodnejsi na muj styl foceni.

Nebo bych mel rovnou vzit treba Nikon D5100 se stejnym objektivem? Ci neco jineho do tech 30000 s objektivem?

Predem vsem dekuji za jakekoliv rady a pripominky :)[/quote]
D5100 + objektiv 18-105 je dobrá volba, lépe s objektiven 18-200. Budete velice spokojen.
Bitmat (13)|25.7.2011 14:57
[quote=vai;10951]Nedávno jsem stál před podobným výběrem a nakonec zvolil zlatou střední cestu, tedy Nikon D5100 + 18-105. Obrazový výstup je díky stejnému senzoru totožný s vyšším typem D7000 a oproti nejlevnějšímu D3100 má některé možnosti navíc.[/quote]

Souhlasím. Začátečník i pokročilí amatér bude s volbou D5100 + 18-105, nebo lépe 18-200 spokojen.
Bitmat (13)|25.7.2011 15:10
[quote=MisakMisak;10952]Ano D5100 ma o trosku kvalitnejsi fotky, lepsi video a vice moznosti, jak si s nim vyhrat.. jenze - stoji za to ten priplatek 5000 do zrcadlovky za to? Je o 50% drazsi precijom a a casem si chci porizovat lepsi zrcadlovku. Jako lajkovi se mi zda, ze je lepsi mit kvalitnejsi objektivy, ktere bych pak pouzival s lepsi zrcadlovkou a tehle se do roka zbavil.
Ale je zde otazka, jestli by mi nestacil Nikon D5100 - ten se mi opravdu zamlouva svoji vybavou.. hlavne nastavenim "selektivni barva". I lepsi moznosti co se tykaji nahravani videa mi prijdou vhod. Nikon D5100 + 18-105mm VR vyjde na 20990 a k tomu jeste prislusenstvi a sem cca na 28 000kč - coz je zhruba muj strop zatim.. a cim drazsi vezmu fotak tim dele budu setrit na lepsi objektiv a to prave nevim, jestli se vyplati..[/quote]

D5100 uspokojí jak začátečníka, tak pokročilého amatéra. Až pokročíte dál, stále bude D5100 stačit Vašim požadavkům. Objektiv 18-105 je sice seták, ale dost dobrý a pro záčátek stačí. Lepší optiku si můžete časem koupit stejně. S D5100 se naučíte mnohem více a větší radost z focení taky stojí za to.
nephilim (353)|31.7.2011 16:56
D5100 je dobrá volba, ale ani té D3100 bych se nebál. Kvalita fotek závisí především na kvalitě objektivu. Z pohledu běžného uživatele se těla liší především v množství funkcí vyvedených na tlačítka. Nebavme se o sériovém snímání, ovládání externích světel interním bleskem a dalších podobných funkcích, které vyžaduje někdo jiný než tzv. běžný uživatel.
Otázka, zda D3100 nebo D5100 je spíš o velikosti těla (doporučuji si osahat v obchodě) a výklopném displayi. Na druhou misku vah je pak zapotřebí položit cenový rozdíl.
Jinak, D7000 samozřejmě vřele doporučuji, ale znovu opakuji, technická kvalita fotek se liší tak nepatrně, že za ten cenový rozdíl nestojí. D7000 je určená pro jiné zákazníky, než jsou ti, kteří váhají mezi ultrazoomovým kompaktem a low-end DSLR.