Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Každý rok nový foťák?

Petr S. (328)|28.7.2011 22:30
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Každý rok nový foťák?



Fotoaparát patří mezi spotřební zboží, které je třeba čas od času vyměnit. Jak často jej obměňujete a proč? Jen pokud přestane fungovat, nebo si i občas pořídíte nový, aniž byste museli, tzn. kvůli kvalitnější optice, čipu nebo funkcím? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Milan Šurkala (3381)|28.7.2011 23:08
Patrim mezi lidi, kteri vymenuji stare veci az v momente, kdyz nefunguji nebo jsou uz opravdu za zenitem. Takze pocitac mam uz 4 roky, mobil asi 5,... Kazdopadne novou fotografickou techniku planuji na zacatek pristiho roku, neni to ale jeste jiste.
busy (782)|29.7.2011 05:42
Som na tom podobne :) Prvy digi fotak (Oly C-2) som si kupil v roku 2001, a obmenil som ho az koncom roku 2008 (za FZ28). Ale nie preto ze by nefungoval, ten C-2 mi stale dobre funguje, ale chcel som vyslovene nejaky ultrazoom so stabilizatorom a LiIon baterkou. Sucasny pocitac som si poskladal pred 3 a pol rokmi, a dodnes som s nim spokojny a najblizsie roky ho nemam v plane menit (predchadzajuci pocitac mi vydrzal cca 10 rokov). Hlavny mobil mam 4 roky ale dodnes pouzivam aj mobily co som si kupil v rokoch 2003 a 2004 (ktore mi dodnes funguju) :)
Tchutcho (186)|29.7.2011 09:16
Aj já se přidávám k této skupině lidí.Na svůj současný foťáček jsem si dost máknul,takže mám k němu obzvlášť velký vztah.Výbavu doplňuji stále,takže pořád je to nemalá investice.Jsem s ním velice spokojen a nemyslím,že je natolik ošoupanej,že by stál za výměnu.Až příjde čas,kdy mi bleskne,že zatoužím po něčem jiným a lepším,nebo mi už prostě přestane stačit,pak to jednoduše udělám.
Hupp (225)|29.7.2011 10:17
Trochu nerozumím lidem, co si pořizují drahou fotovýbavu a jejich fotky pak stojí lidově řečeno za 'pendrek' a říkám si, že něco podobného by šlo i s kompaktem za zlomek ceny. Nechápu, proč se chlubit drahým náčiním, věci, pokud jsem s nimi spokojen, mi vydrží většinou velmi dlouho. Třeba s Nikonem F65 jsem fotil téměř 10let.
Iudex (12)|29.7.2011 11:43
Tak ja som práve ten, o kom hovorí názov témy. Po tom, čo potomok rozbil našu "mydlovú krabičku" som sa dostal k téme fotenie a vyberanie fotoaparátu a i k tejto stránke. Kúpil som malý ultrazoom s tým, že keď ma to chytí, pôjdem vyššie. Chytilo a tento som vymenil - majúc naštudované desiatky článkov a recenzií tu - za profikompakt. Na ňom som sa snažil naučiť maximum o práci s clonou, uzávierkou a pod. a až keď som cítil, že mi nemá technicky čo dať, prešiel som na DSLR. Teda formálne spĺňam kritériá "meniča fotoaparátov", ale len preto, aby som prešiel všetkými úrovňami a SLR si "zaslúžil". Dúfam, že zrkadlovka mi vydrží (aspoň telo) až "do dôchodku". :-)
Neregistrovaný (0)|29.7.2011 13:28
snad deset let jsem fotil se sony dsc-p51 a tak nějak mi stačilo. pak jsem narazil na člověka, co mi ukázal, jak fotit, já si pořídil lepší kompakt - kodak c875 a začal u toho focení trochu přemýšlet. za nějakou dobu jsem z kompaktu vyrostl a na podzim 2010 pořídil bazarový ultrazoom - fuji 6500. a během pár měsíců jsem vyrostl i z fujky a na jaře 2011 pořídil prozatím konečnou hračku - pentax k-r s objektivy pentax 18-55 a tamron 70-300. a znova objevuju, co to focením vlastně je
takže já měním techniku pouze v okamžiku, kdy mi ta stará přestane sedět
ginger (1)|29.7.2011 14:10
Rozhodne nie som z tych co vymienaju techniku kazdy rok, aj kby som chcela tak si to nemozem dovolit. Pocitac som mala z druhej ruky a novy som si zakupila az ked ten uplne vypovedal sluzbu. Mobil menim len ked mi ponuknu novy a aj to len vtedy ked vidim ze ten starsi uz konci. Kedze je lacnejsie zobrat novy za 1 euro ako kupovat novu baterku za x euro. A prvy fotak som si kupila len preto ze sme mali jeden ako rodinny a to nebolo nic moc. Vymenila som ho po necelych dvoch rokoch ked zacal blbnut a ja som aj tak planovala prechod na nieco zlozitejsie. Teraz mam fujifilm finepix hs10 a planujem ho vymenit tak najskor za 4 roky za DSLR ked sa naucim pracovat s clonami, expoziciou, ISO a ostatnymi paramatrami manualne.
Ostnák (0)|29.7.2011 15:28
Foťák měním, teprve až mně ten dosavadní nestačí. Moje specialita je ptactvo, tady v Africe, kde žiji, vděčné téma. Od roku 2005 mám Sony DSC H-1 s výbornou světelností. Jediná nevýhoda - jen 5,1 MPix (často potřebuji udělat malý výřez...) a nejdelší přepočtené ohnisko asi 430 mm. Letos jsem se po pečlivém studiu recenzí zde na DM odhodlal k velké investici - Panasonic G2 s objektivem 100-300, přepočtených 600. Fotí skvěle, ale pro praktické cestování, kdy potřebuji všechny rozsahy, je časté měnění objektivů přece jen potíž. A světelností dnešní aparáty na můj starý Sony nemají, tak je to u mne 1:1. Spousta nových modelů neznamená, že jsou lepší, odhodlat se k něčemu kvůli opravdu větším možnostem přijde v úvahu tak nejspíš jednou za tři roky, většina "vylepšení" jsou serepetičky a honba za pixely - o tom už se napsalo dost.
Pro mne jsou důležité tyto věci:
- maximální ohnisko při dobré kresbě,
- světelnost,
- pohotovost (doba do prvního snímku),
- rychlost sériového snímání (ptáci v letu...),
- a dnes už i RAW a rychlost práce v něm.
Vždycky je něco za něco!
Neregistrovaný (0)|29.7.2011 16:08
Proboha, k čemu? Objektivy do toho nemíchám, ty vydrží léta, tělo kupuju, až když to staré je už k ničemu. A už několik let (po příchodu Nikonu D700 na trh) mě z hlediska těla nic neomezuje a nemám potřebu kupovat nic nového, dokud neodejde do věčných lovišť.

M.
Neregistrovaný (0)|29.7.2011 20:07
Myslel jsem si, že kupuju foťák na delší dobu. Olympus C-4000 mi vydržel hodně dlouho a pak jsem si chtěl koupit něco kapesního, širokoúhlýho, světelnýho a vloni si koupil Panasonic FX550 a spokojenost. A letos udělal Olympus nečekaně světelnou XZ-1 !!! Hrozně mě to svádí ;-) Nejde jenom o to, že mám Olympus blesk. Třeba s ním nebudu ani tak spokojenej, jak s tím FX550? Ale stejně - hrozně mě to svádí...
nephilim (353)|29.7.2011 20:11
Nechám stranou svou kinofilmovou minulost, protože zde se evidentně očekává diskuse na digitální téma. Takže, za posledních cca 10 let jsem začal kompaktem Sony DSC-P52. Když mi začala scházet prakticky jakákoliv možnost manuálního nastavení, pořídil jsem po cca 2 letém rozhodování Sony DSC-F828. Skvělý foťák s irisovou clonou, bezkonkurenčním objektivem, nabízející vše co zrcadlovka, ale když dcera začala dělat balet, narazil jsem na hranici tohoto jinak skvělého přístroje a tou je, bohužel kompaktovsky šumící čip. S těžkým srdcem jsem se tedy rozhodl, že budu muset Sony F828 vyměnit za něco, co bude schopné fotit za sporého osvětlení rychle se pohybující děti. Opět začala přibližně dvouletá studijní cesta. Krátce jsem se zastavil u Canon 350D, 30D se 70-200/2.8!!!, abych nakonec skončil u výtečného Nikon D300.
Nebýt tedy toho, že mi foťák vždy něčím omezoval mou kreativitu, neviděl bych důvod měnit. Takže, koupit každý rok nový foťák? V mém případě k tomu nevidím jediný důvod, protože si vždy pečlivě rozmyslím co si koupím, aby mi to co nejdéle sloužilo. Rozhodně mě neohromí pro fotografování nepodstatné vlastnosti jako hyperzoomy, Terapixely, videa v Super FullHD a další nepodstatné funkce.
Neregistrovaný (0)|30.7.2011 06:10
Mně stačí obměňovat foťák až když přestane sloužit a je neopravitelný nebo
když potřebuji něco speciálního co ten starší nemá. Jinak sleduji vývoj a souhlasím
s těmi co tvrdí, že nové není vždy a ve všem lepší.
chalupník (85)|30.7.2011 10:49
No, mně to vychází asi tak jeden foťák na dva roky. Ale nejdu směrem ke stále vyšší kvalitě, ale k pestrosti vybavení. První digitální kompakt jsem s ukrutnou ztrátou prodal, u druhého odešel snímač. Pak jsem koupil na tehdejší dobu excelentní mašinu: Nikon Coolpix 8800. Ten mám dodnes. Jeho práce jest mne doprovázet na dovolené. Jinak leží ve skříni. Těžký a pomalý.Pak jsem koupil DSLR Pentax K110D. Už mne přešlo megapixelové bláznění a dokud neodejde, nic nového se kupovat nebude. Ovšem mít fotoaparát vždy u sebe je pro mne důležitější než extrémní kvalita. Takže jsem ještě "musel" koupit kompakt Canon 120 IS. To hlavně kvůli natáčení videa. Ale jsem s ním tak spokojen, že dnes už 90% fotek nafotím touto krabičkou.
snejdy (15)|30.7.2011 11:00
Já osobně když už kupuji foťák,chci aby za něco stál takže do toho vrazím pár desítek tisíc, ale zase vyměňuju až když dosluhuje. První digitál jsem měl Fujifilm S20pro, tenkrát stál 17.000 (s příslušenstvím sem se dostal skoro ke 30) a asi za 4,5 roku mu odešel snímač což jsem nebyl zrovna nadšenej. Před rokem jsem koupil zrcadlovku a doufam že tak alespoň 4-5 let nebudu muset nic kupovat. Stejně to dělam i s ostatní elektronikou, koupim něco nadupanějšího a pak se víc jak 4 roky nestaram...Vyměňovat něco každej rok mi přijde že je jen pro lidi který chtěj bejt "in" :-)
Ganec (33)|30.7.2011 22:32
Prvy fotak (BenQ C-740) som vymenil lebo som uz pokukoval po Fuji F50 a mal som nan kupca.
Ked sa mi Fuji pokazilo (neslo zapnut) tak som si kupil Casio EX-V8.
Hned na druhy den mi spadlo na zem a rozbilo sa LCD :-(
Na skusku som si kupil velky UZ vo vypredaji: Konica - minolta Z10. Celkom dobre to fotilo, no bolo to neskladne hebedo .. tak som ho nechal rodicom a kupil si Sony H20.

Medzicasom som vyreklamoval Fuji F50 a opravil LCD Casia .. no aj tak nefunguju ako by mali, takze nemam to svedomie snazit sa ich niekomu predat.

Koli zaberom bez blesku s kamosmi (na co ziaden vtedajsi kompakt nestacil) som si kupil PEN E-P1 a svetelny pancake. To je uz optimalne, no koli vacsej pohotovosti/pohodlnosti pokukujem po E-P3 .. a asi si ho kupim ked sa bude predavat. A predpokladam ze ked vyjde E-P4 (bude mat urcite lepsi chip, mozno bude mat elektronicku uzavierku) asi tiez neodolam.

Takze: asi som z tych, co si kupuju fotak kazdy rok (v pociatku dokonca aj viacero fotakov) .. len ten minuly a sucasny som zatial vynechal (hoci: kupil som si objektivy)
Neregistrovaný (0)|31.7.2011 08:47
ani omylem, kupuju až jak starý odejde do věčných lovišť.
Germoe (26)|31.7.2011 13:10
Spíš to mám naopak, když se rozhodnu pro něco nového, rok čekám, než vyjde něco podle mých představ... foťák vybírám od loňského podzimu (starý mi slouží již skoro 9 let), rok před tím jsem čekal půl roku na nový notebook...
Milan Šurkala (3381)|31.7.2011 13:39
[quote=Germoe;11071]Spíš to mám naopak, když se rozhodnu pro něco nového, rok čekám, než vyjde něco podle mých představ... foťák vybírám od loňského podzimu (starý mi slouží již skoro 9 let), rok před tím jsem čekal půl roku na nový notebook...[/quote]

Ja jsem na notebook cekal 4 roky :-D Na auto tez tak. Ale druhe auto mi zabere asi trochu mene casu, uz jsem zacal vybirat, tak snad pocatkem pristiho roku.
busy (782)|31.7.2011 13:56
Ked je uz rec o notebookoch, tak moj jediny notebook pochadza este z roku 2000, a aj to bol kupeny v second-hande, takze ktovie aky stary uz bol predtym (ale myslim ze max. tak rok-dva). Novy som si este nekupil, ale ked pride na trh nejaky rozumne drahy s SSD diskom a OLED displejom, budem o nom uvazovat...
Ganec (33)|31.7.2011 14:18
[quote=Milan Šurkala;11023]Patrim mezi lidi, kteri vymenuji stare veci az v momente, kdyz nefunguji[/quote]zaujimave, toto si o sebe myslim aj ja (mobil, auto, dokonca aj oblecenie) .. ale fotakov sa to dako netyka .. a vdaka fotakom (a spracovaniu RAW) rozmyslam ci uz nie je vhodna doba na upgrade pocitaca...
FotoZemek (77)|31.7.2011 16:01
Kurec a co su, zazobanec ???
Michal_1 (3)|31.7.2011 19:58
Ja zacal nejdrive s canon myslim a70, kdyz se po nejakem case rozbil(myslim, ze i ja na tom mam svuj podil) a uz se mi oprava nezdala byt vyhodna presel jsem na zrcadlovku c 350D, ktery mi slouzi dodnes. Ma sve mouchy, ale kdyz clovek vi, na co si davat pozor, tak fotka vetsinou dopadne vyborne - nejhorsi je zapomenout prepnout vysoke ISO. Lepsi je investovat do objektivu nez do noveho fotaku - v tom pripade bych musel investovat i do pocitace (vic megapixelu, mnohem delsi cas pro konverzi z raw), vetsi pamet (tech 8GB by u novejsich fotaku mohlo byt nedostatecne).
miguelka (5)|2.12.2011 13:23
Zdravím,
já teda nekupuju foťák každý rok, koupili jsme si minulé léto s přítelem nový foťák Samsung a jsme s ním spokojení. Předtím jsem měla Olympus, který už nefunguje, protože si s ním hrála moje malá sestra :). Teď ale uvažuju, že bych koupila na Vánoce foťák mamce. Doporučil by mi někdo z vás hezký malý foťák, kdy cena odpovídá kvalitě? Díky za tipy :)