Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

náhrada za Olympus SP-320?

herbert1 (2)|4.8.2011 09:09
Zdravím,
letošní rok jsem se rozhodnul koupit další (z cenových důvodů - ideálně do 8000,- pravděpodobně) kompakt do rodiny. Vlastním 5 let Olympus SP-320 a jsem s ním víceméně spokojený, na nízké ISO dává z mého hlediska zdařilé fotky. Samozřejmě má své mouchy (známá věc jsou baterie, je pomalejší, dnes už nedostatečné video,...) a proto jsem se začal rozhlížet po nástupci. Vždy když kupuji novou věc, jsem zvyklý se o problematice dozvědět co možná nejvíce informací a digimanie je fantastický zdroj informací za které moc děkuji. Poctivě čtu recenze letošních modelů i odkazy na jiné zajímavé články týkající se techniky focení a poznávání toho, jak foťák správně používat. Nicméně nabídka je tak široká a času z rodinných i pracovních důvodů tak málo, že píšu sem a prosím o pomoc.
Mám poměrně jasnou představu, co by měl nový fotoaparát splňovat, z těch důležitých bodů píšu: rozlišení videa min. 720p, irisová clona, mechanický/optický stabilizátor, pokud možno hledáček, dobrou životnost baterií - raději typu AA, preferenční režimy i plně manuální režim, širokoúhlé ohnisko 24-28mm se zoomem alespoň 5-ti násobným.
Po přečtení letošních recenzí i diskuzí pod nimi začínám mít dojem, že ve třídě kompaktů to jde bohužel od deseti k pěti a především proto zde píšu. Nedokážu totiž subjektivně posoudit kvalitu snímků produkovaných mým SP-320 a kompaktů letos prodávaných. Nechci koupit kompakt s tím, že výsledek bude ve finále horší než co mám teď. SP-320 má senzor 1/1,8" a rozlišení 7,1 Mpix což podle současných měřítek je vhodná kombinace - ale samozřejmě jedná se o starý foťák. 75% fotek fotím venku za denního světla, zbytek za horších světelných podmínek (doma, případně noční fotografie). Pro vnitřní fotky bych uvítal lepší světelnost než má SP-320 (F2,8-F4,9).
za jakýkoliv tip předem děkuji

Luděk Nejedlý
jaraba1508 (1)|4.8.2011 10:22
Ak chcete mat hladacik, vyber sa Vam zuzi naozaj len na par modelov. Canon G12 a Nikon P7000 su uz trochu drahsie, takze ostava jedine ultrazoom. Kvalita fotiek bude asi zrejme horsia...
herbert1 (2)|4.8.2011 10:56
Ten hledáček není zásadní věc, bylo by lepší kdyby tam byl - občas je to kvůli světelným podmínkám výhodou, ale vím že dnes už se s ním kompakty průměrné cenové hladiny nejspíš nedělají