Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Akt, krajina, zátiší nebo vše?

Michal Srna (63)|11.8.2011 22:06
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Akt, krajina, zátiší nebo vše?[/SIZE]



Jakou jste si oblíbili fotografickou disciplínu a proč? Preferujete klidnou práci v přírodě s přemýšlením nad kompozicí, či rychlou akci při reportáži? Zkuste vyvolat v ostatních touhu po fotografování něčeho, co nikdy nezkusili. Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
FotoZemek (77)|12.8.2011 20:39
Fakt už su línej běhat po luzích a hájích s desetikilovou kabelou a stativem
A kde mám ty baby furt shánět, fšecko už tu snad bylo
už mňa opravdu nudí aranžovat tři, čtyři hodiny, dny jednu věc abych si dokázal, že todle sem fakt nechtěl.
fotozemek
vidocqcz (17)|13.8.2011 08:11
To já běhám po kopcích s kabelou rád. Předtím jsem chodil jen s batohem a teď jsem k tomu přidal i focení. Nikde si člověk neodpočine líp, než v přírodě s foťákem. Všude klid, tichoučko, člověk si v klídku vybalí stativ, foťák, připraví filtry a svačinu a jen tak si sedí a čeká. A máloco se vyrovná probouzejícímu se lesu za svítání. Takže fotím spíš krajinu, nebo přírodu jako takovou. A občas když narazím na pěknou, zchátralou, mechem zarostlou ruinu nějaké chaty, tak i tu.
Michal Srna (63)|13.8.2011 09:07
Přesně moje slova - není nad to si v klidu připravit "nádobíčko", zaposlouchat se do zvuků okolní krajiny a nerušeně přemýšlet nad fotografií. Pro tyto okamžiky jsem ochoten tahat na zádech i svůj hliníkový stativ a několikakilogramový batoh s fotovýbavou. Rychlé akce atd., to pro mě není :-)

Další fotografickou disciplínou, která mě ještě baví, je makrofotografie. Zřejmě z důvodu, že se dá velice vhodně zkombinovat s krajinářskou fotografií. Na tu však není zatím potřebné vybavení, tak snad do budoucna.
FotoZemek (77)|13.8.2011 13:44
věkem nabívá člověk moudrosti a přichází na to, že aťas, ženy, víno, čurinu, přírodou nenahradíš.

Tož nechť zaťukají na vrátka
frivolní koťátka
v demionu víno skvělé
s přírodou, di do ......

FotoZemek
Neregistrovaný (0)|13.8.2011 19:46
[quote=FotoZemek;11201]věkem nabívá člověk moudrosti a přichází na to, že aťas, ženy, víno, čurinu, přírodou nenahradíš.

Tož nechť zaťukají na vrátka
frivolní koťátka
v demionu víno skvělé
s přírodou, di do ......

FotoZemek[/quote]

Pokud nejste fanda do focení, co tady vlastně děláte ? Nerozumím Vašemu hanlivému přístupu k fotografii. Když Vás to neba, tak se na to vyprdněte. Ostatní fotí rádi a taky si to užívají.
Germoe (26)|13.8.2011 20:59
Asi spíše krajinu...reportážní... ne že bych nad kompozicí nepřemýšlel, ale většinou není moc na výběr... většinou tak na deset dní až dva týdny do skotských nebo irských kopců a na útesy...
S tím se pojí moje otázka: Často se tu zmiňuje, že na krajiny stačí objektiv s ohniskem 50mm (nebo něco na způsob, že je nejuniverzálnější - v závislosti na tom, jak je přispěvatel agresivní)... ovšem když analyzuji své fotky ze Skotska a Irska, tak více než 40% fotek mám v rozmezí 90-100mm... Je to mnou, nebo je to tou krajinou? (Přeci jen, skotská a irská krajina je poněkud jiná než ta česká...)
Michal Srna (63)|13.8.2011 21:12
Osobně považuji za nejuniverzálnější rozsah na krajiny 17-70 mm. To v případě přepočtu na crop faktor 1,6 dává rozsah 27-112 mm. Osobně z tohoto rozsahu nejčastěji využiji tu první krajní hodnotu. Když fotografuji krajinu jako celek, tak tam toho chci mít většinou co nejvíce. Pokud jde o nějaký krajinný detail, tak se hodí spíš teleobjektiv (>100 mm). 50 mm je podle mě nejuniverzálnější ohnisko zejména na portréty, jelikož dává nejpřirozenější pohled jako při pohledu lidským okem...
vidocqcz (17)|13.8.2011 22:25
Já na skoro všechno používám 18-55, který jsem dostal k foťáku. Druhý objektiv 55-300 použiji opravdu jen výjimečně. Na krajinu snad ani jednou. Tady na severu jsou pořád nějaké mlhy nebo prašné opary a na větší vzdálenosti to moc není. Tak maximálně vyfotit nějakého toho ptáčka. Ale občas mi vrtá hlavou, že bych spíš potřeboval takový ten zlatý střed na způsob 18-105, což za těch pár korun co ho nabízí Nikon asi vyzkouším. Ale to asi dost závisí na typu krajiny. Zatím fotím krátce jen tady po Krušných horách nebo Středohoří, ale příští rok na jaře plánuju "fotovýlet" do Krkonoš, tak uvidím :-)
Tchutcho (186)|14.8.2011 01:25
Vždycky jsem chtěl umět malovat.Vzorem mi byl a je můj strýc,který to opravdu uměl a co vím,tak byl žákem Jiřího Slavíčka.Já jsem jeho obrázky vždycky obdivoval a jako malej kluk jsem to svými čmáranicemi se snažil napodobit.Bohužel.Malovat dodnes neumím.Proto jsem se rozhodl,že to,co stejně tak vyjadřoval můj strejda svým malováním,budu vyjadřovat já tedy fotografováním.I to je podle mne způsob,jak něco vyjádřit.Vyfotografovat(namalovat) krásnou krajinu,prostředí,zátiší,či postavu,neboli akt.Fotografie je pro mne stejným uměním,jako malířství.Někdo může namítnout,že to tak není,že malíř se s tím svým obrazem moc nadřel,že to tam přikrášlil,aby to bylo koukatelný,těch barev,co musel použít a tak.Jenže,copak fotograf nemá tu samou práci,co ten malíř?Akorád s tím rozdílem,že si to pěkně v pohodě pak dodělá doma v kompu na prográmku.Vzpomínám si,jak strejda nosil sebou jen skicák a čáral jen obyč tužkou.Doma to pak maloval na překližku,kterou mu můj táta vždycky na cirkule nařezal,tak jak chtěl,jakej formát si zrovna chtěl namalovat a pak si tam domalovával nebe,mráčky,pozadí a já nevím co všecko.Prostě si to maloval nejdřív do Rawu a pak si to dodělal doma do JPG.:DPodle mne ,prostě obraz a fotografie,kráčí bok po boku a oboje je stejným vyjádřením pocitu,nálady a myšlenky,kterou chce daný autor svým dílem vyjádřit.;)Suma sumárum,já prostě neumím malovat krajiny,zátiší,akty a vůbec vše a proto to tedy všecko fotografuji.:)
Michal Srna (63)|14.8.2011 08:42
Se mnou to je dost podobné - malování mi nikdy v životě nešlo a i přesto jsem cítil touhu nějak se umělecky vyjádřit. Táta dříve fotografoval zátiší, strýc též, tak jsem to zkusil a začalo mě to bavit. Narozdíl od nich jsem zvolil krajinářskou fotografii, protože se mi nelíbilo aranžovat scénu, naopak ji zachytit tak, jak je a zároveň, aby to bylo poutavé pro diváky...
FotoZemek (77)|14.8.2011 08:45
[quote=Neregistrovaný;11202]Pokud nejste fanda do focení, co tady vlastně děláte ? Nerozumím Vašemu hanlivému přístupu k fotografii. Když Vás to neba, tak se na to vyprdněte. Ostatní fotí rádi a taky si to užívají.[/quote]

Bůh je jeden a focení to není, je vidět, že místo toho aby si se staral o to aby z tebe byl člověk s ,,Č,, hraješ sa /asi/ na ,,umělca,, soudě tak podle absence podpisu i nepochopení nadsázky.
Asi patříš mezi začátečníky s dilematem Canon-Nikon.

Začátečníci řeší foťáky, amatéři objektivy a mistři světlo ?
Mistři řeší emoce, světlo je záležitost řemesla - FotoZemek ASČF

Mimochodem, já považuju focení za řemeslo, tak jak zedničinu, ano, jsou zedníci co dokážou zázraky.

FotoZemek ASČF
vidocqcz (17)|14.8.2011 08:57
Jenomže Vás focení živí. Pro ostatní je to záliba. Jen nechápu snaho diskutujícího za každou cenu shodit. No nic. Jelikož jsem pouze člověk a ne Člověk, tak to asi nepochopím.
Michal Srna (63)|14.8.2011 09:13
[quote=FotoZemek;11209]
Začátečníci řeší foťáky, amatéři objektivy a mistři světlo ?
Mistři řeší emoce, světlo je záležitost řemesla - FotoZemek ASČF
[/quote]

S tímto s Vámi částečně souhlasím. I mistři musí občas řešit techniku, i když je pravda, že jí nepříkládají takový důraz.

Čtenáři, kteří jsou na DM již déle Vaši hyperbolu lehce pochopí, ostatní se nad ní pozastaví a některým prostě připadá, jako snaha prudit. Není důvod se do nich hned takto "obouvat".

[quote=vidocqcz;11210]Jenomže Vás focení živí. Pro ostatní je to záliba. Jen nechápu snaho diskutujícího za každou cenu shodit. No nic. Jelikož jsem pouze člověk a ne Člověk, tak to asi nepochopím.[/quote]

Dle svého webu autora již focení neživí. Fotí tedy zřejmě jen pro radost, jako my všichni ostatní. Někomu přinese radost to, že je členem všech možných klubů a může se kochat svými úspěchy v zahraničních soutěžích atd. Někomu stačí, když se jeho fotky prostě jen "líbí".

Aby člověk udělal hezkou fotografii, nemusí být Člověk. Každý, kdo je do fotografie zapálen, najde si svůj píseček a pokud opravdu chce, tak může dosáhnout lepších výsledků, než profesionálové s výbavou za desítky, ba i dokonce stovky tisíc...
Tchutcho (186)|14.8.2011 15:01
Pane Zemek: To chce klid;).Přiznám se,že mě tady občas taky někdo vytočí.Myslím,že Vy jste natolik profesionál,že se nemusíte nechat vyprovokovat nějakýma amaterskýma kecama.Jste fotograf s velkým "F" a Vaše práce má u mne obdiv a uznání,ovšem nemusíte se zase takhle pouštět do obyčejných fotografů,mezi který se považuju i já.Měl by jste ukázat naopak svou profesionalitu a spíše nám,malým,obyčejným,rádoby fotografům ukázat cestu,jak opravdu fotografovat.Nikoli se do nich obouvat a snažit se je vyloženě ponížit.Osobně se nepovažuji za nějakýho chytráka a extra fotografa,ale kdykoli jsem chtěl a žádal o radu opravdu profíka,páč ke komu jinýmu se má lajk obrátit,vždycky jsem se setkal s neochotou,odmítáním a někdy dokonce s pohrdáním.Nebuďte prosím takovej neruda,takovej hnusák,jako je většina Vašich profesionálních kolegů a ukažte nám,nám obyčejnejm cvakálkům,jak dělat správnou a dobrou fotografii,jak opravdu dobře fotografovat.Díky!:)
Rico (3)|18.8.2011 12:37
[quote=FotoZemek;11201]věkem nabívá člověk moudrosti a přichází na to, že aťas, ženy, víno, čurinu, přírodou nenahradíš.

Tož nechť zaťukají na vrátka
frivolní koťátka
v demionu víno skvělé
s přírodou, di do ......

FotoZemek[/quote]

Hezky napsané :D