Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Používáte stativ?

Michal Srna (63)|25.8.2011 17:00
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Používáte stativ?[/SIZE]



Považujete stativ za svého největšího pomocníka, bez nějž byste ven s fotoaparátem nevykročili, nebo pro vás znamená pouze další přítěž, která je navíc neskladná? Zkuste uvést argumenty pro a proti používání stativu. Zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
vidocqcz (17)|26.8.2011 14:38
Určitě. Mnoho profíků by se nad mým stativem nejspíš jen ušklíblo, ale používám ho skoro pořád. Stativ a drátovou spoušť. I když třeba kvůli časům není extra potřeba, tak ho beru i jako takový odkládací prostor pro foťák, abych na něj v poklidu navěsil filtry a hlavně aby mi nic nepřekáželo, když vytáhnu svačinu a cpu se :-)
Michal Srna (63)|26.8.2011 14:43
Osobně se bez stativu též nikam nevydávám. Kombinaci s drátovou spouští bych nikdy za nic na světě nevyměnil:-) Myslím si, že stativ je dobrý nejen na focení dlouhých časů, ale též na "promyšlení" záběru, jelikož si vše člověk může přesně nastavit a vyhrát si tak s kompozicí v hledáčku...
JindraPce (2)|26.8.2011 15:32
No jelikož můj jediný foťák je ultrazoom, tak si bez stativu nedovedu focení vůbec představit. Koupil jsem ale jen lehký (má pod 1kg při délce cca 170cm), tak že ani v batohu nezabere moc místa a ani se moc nepronese. Často ho dokonce ani nepoužívám jako trojnožku ale jen jakoby monostativ. Přece jen delší focení z ruky je pak pohodlnější.
Rellik (1136)|26.8.2011 16:01
No na noční fotky je stativ nezbytnou součástí fotoaparátu. Taky panoramatické, produktové případně "časosběrné" fotky se nedají fotit bez stativu. Takže stativ používám. Navíc jako další doplněk mám programovatelnou drátovou spoušť, která je u určitých fotek ze stativu nezbytnou součástí.
preq (9)|26.8.2011 16:29
Většinou se vydávám na focení se stativem, buď s tripodem, ale taky s monopodem Velbon Ultra Stick 50L, který je lehký a skladný a vejde se spolehlivě do brašny LowePro Passport Sling. Pohodová a akční záležitost, fakt. Jinak pod 1/100, zvlášť od ohniska 70 mm výš (no dobře, pod 1/60) se stativ určitě vyplatí, stabilizace - nestabilizace, i když se mi taky už povedlo pár ostrých fotek s 1/30.
preq (9)|26.8.2011 16:37
Doplnění: Tu 1/30 jsem myslel samozřejmě z ruky. Taky nedám dopustit u focení ze stativu na spouštění dálkovým ovladačem (u SONY A55 je v základu).
smelijohn (4)|26.8.2011 17:15
Stativ samozřejmě využívám kdykoli se to hodí. A to jak tripod pod fotoaparát, jelikož se sklem o 100mm se moc z ruky fotit nedá když chci co nejmenší ISO a nebo jako trojnožku pod externí blesk před který ještě umisťuji difuzní odraznou desku, ale potom fotím z ruky, ale s kratšími ohnisky. Ale na stativ ať už tak nebo tak nedám dopustit! Ušetří mi nervy a další ruce! :)
Michal Srna (63)|26.8.2011 17:18
A ještě jedna otázka do diskuze: Jaký preferujete materiál, ze kterého je stativ vyroben?

Já dlouho přemýšlel nad karbonem, ale nakonec jsem vzal hliník ať už kvůli ceně, tak i kvůli hmotnosti, aby mi to hned "neodfouklo". S bazaltem (čedič) zatím zkušenosti nemám a rád bych je od někoho slyšel.
Doom (25)|26.8.2011 19:41
někdy používám, někdy ne. stativ je fajn věc, na jedné straně si jako fotograf milující noční snímky a dlouhé expozice bez něj život představit neumím, nicméně často vyrážím jen nalehko s foťákem a setovým sklem, to se mi se stativem tahat nechce
ještě v době, kdy jsem měl EVF ultrazoom, jsem si pořídil Sherpu 600R a musím konstatovat, že to je fajn věc - celkem lehký, dostatečně vysoký (měřím metr devadesát), stabilní a pěkně variabilní stativek.

takže za mě, stativ rozhodně ano.

a, jak tu už padlo, ke stativu patří i dálková spoušť - bez ní se taky neobejdu. nedávno jsem byl fotit v jeskyních, spoušť zůstala doma a pěkně mi chyběla :(
pavel_p (151)|26.8.2011 22:20
Jen menší a zejména v případech, kdy je mi dopředu nad slunce jasné, že bude potřeba (noc, vysoká clona nutností). Jinak ho sebou netahám, leda při přebytku místa. Pokud to jde preferuju objektiv s lepší světelností a vyšší ISO, fotka zmenšená na 2-3MPix nakonec většinou vypadá celkem dobře.
Redi (2)|26.8.2011 22:35
Jelikož krajinky nejsou moje silná stránka a dávám přednost fotografii zachycující jedinečný neopakovatelný pohyb (tak by to tak mělo být, ne?) tak stativ používám jenom výjimečně (focení astro záběrů atd.).

Stativ mám teď starý (ale vysoce kvalitní) hliníkový, plánuji ale koupi karbonového spolu s novým foťákem :)
Neregistrovaný (0)|26.8.2011 23:31
Stativ ?

Ježišikriste, i to nejlevnější třpátko je lepší než fotografovy ruce.

Samozřejmě, že používám stativ, jeden mám na stálo v autě /takové to třepátko do 1000kč, kdyby to nekdo šlukl, tak to zas taková škoda nebude/ a to proto, kdybych zapoměl ten lepší asi tak za 4litry, no a v aťasu mám takovů tu NDR dřevěnů potvoru asi tak 8-kilovou na kolečkách. Dodnes sem nenašel nic pevnějšího, neohrabanějšího a méně zavazejícího.
Krajina bez stativu je zlořád, dobře, možná, že to udržíte /well/ když si pořídíte slušná skla, zjistíte, že toto tvrzení je bohapustý kec. A stabilizace ?

,,Najivní, bláhoví, jež v Boha nevěří,,
Neregistrovaný (0)|27.8.2011 09:33
Tak nevím.. Téměř všichni tady používají stativ, ale když vidím v terénu lidi ze zrcadlovkama, skoro jsem si nevšiml, že by s ním někdo fotil. Jen jednou jsem potkal nějakou fotovýpravu fotící západ slunce, (kde si všichni porovnávali svojí výbavičku) a to byl les stativů. Já si ho beru občas, to hlavně když jdu sám nebo cíleně, když chci fotit něco konkrétního, pak se můžu víc zdržet a nezdržuju ostatní. Drátěnou spoušt' jsem ještě nevyužil, při focení ze stativu využívám samospoušt'
Michal Srna (63)|27.8.2011 12:58
Zpočátku jsem též používal samospoušť, ale když člověk testoval různá nastavení, tak čekání na samospoušť neskutečně zdržovalo.

Když jdu do města, tak stativ též neberu. V přírodě, např. v Tatrách jsem potkal několik fotografů, kterým na krku visela DSLR a na zádech měli kromě mrněte i stativ:-)
Germoe (26)|27.8.2011 15:00
Do letošní zimy jsem používal 60 let starou Meoptu... lehký a skladný stativ... asi 0.8kg, 1.25m, libovolně vyhnutelné nohy... bohužel se mi jedna z noh porouchala... nepřebývá někomu na půdě jedna fungující noha od tohoto stativu? :angel Případě nemáte někdo tip na současnou alternativu? (Odpovídající váha, alespoň stejná výška, libovolně vyhnutelné nohy, bez neforemných velkých upínacích hlav - stačí obyčejný kulová... a nepříliš drahý - tak do 2500,- ... zatížení očekávám tak 0.75kg)
piter (146)|27.8.2011 21:52
samozrejme ze pouzivam. benro A-350z s hlavou benro hd-18. je sice cinsky, ale celkom slusny pomer cena/vykon a zatial som s nim nemal problem, robil som aj 30s fotky so stativom postavenom vo vode na plazi s vlnami a vazi len okolo kila a pol. a dratena spust, samozrejme. ma svoje vyhody oproti samospusti. uz dlho som nebol fotit bez tejto vybavicky, je jedno kam idem.
Tchutcho (186)|28.8.2011 11:44
Používám a není to pro mne žádnou zátěží.Ba naopak při fotografování krajiny a za špatných světelných podmínek je to stopro nutnost.Přiznám se,že někdy se s ním táhnu zbytečně a tak,když si řeknu,že ho nepotřebuju a nevezmu si ho,zrovínka jak na potvoru ho pak potřebuju a tluču se do hlavy,že jsem si ho nevzal.:DKaždopádně stativ je důležitá součást fotovýbavy.
Neregistrovaný (0)|28.8.2011 19:53
stativ používám, využívám mobilnosti lehkého levného stativu do 1000 Kč, který nemá žádnou velkou pevnost ale stačí to, je dobře skládací, pětidílné nohy, složený se vejde do malého batohu, rozložený je ve výšce očí.
U stativů je mobilnost důležitější než kvalita, ten co popisuju si můžu častěji vzít sebou a tím mě lépe poslouží než dražší pevnější ale méně mobilní.
Michal Srna (63)|28.8.2011 20:48
S tím souhlasím, lepší mobilnější levný stativ, který si člověk s sebou vezme, než pořádný pevný a těžky, který mu bude ležet v koutě. Aneb jak se mezi námi fotografy říká: "Lepší stativ v batohu, nežli z něj věšák brlohu ;-)".
Flayer (59)|29.8.2011 21:39
Mohli byste prosím připsat jaký stativ používáte a k jaké výbavě? Koupi teprve plánuji. Nedávno jsem si byl prohlédnout několik levnějších stativů od Vanguardu (800-2500kč), které měli vystavené v Ústí ve fotohobby a upřímě mě moc nenadchly.
Michal Srna (63)|29.8.2011 22:04
Mám Manfrotto 190XPROB za cca. 3500 Kč a k tomu hlavu Manfrotto 804RC2 za cca. 1500 Kč. Na mého lehoučkého EOSe 400D a trochu těžší objektiv Tamron 17-50/2,8 plně postačující. Je to sice hliník, ale i tak je podle mě kvalitní. Raději bych volil nějakou zaběhlou značku jako třeba právě Manfrotto, Giotzo, Benro atd.
Tchutcho (186)|29.8.2011 22:23
Mám Verbona Sherpu.Mám ho z druhý ruky a zadarmo,takže darovanýmu koňovi na zuby nehledím.Zadarmo byl proto,že nemá bublinku a letěl by do kontejneru.Jelikož jsem strojař,vyrobit si bublinku na stativ je pro mne to nejmenší.:D