Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 38

Téma: Víkendová diskuze: HDR nebo přechoďák?

Pravidelný diskutér Avatar uživatele piter
    Registrace
    Oct 2009
    Fotografií
    336

HDR nemam moc rad. je to pekne, ak sa to vie, ale podla mna su zaujimavejsie techniky na rozsirenie dynamickeho rozsahu, ktore sa daju puzit aj na klasicku kinofilmovu fotografiu (napr. black card technique, o ktorej som sa dozvedel nedavno a mam v plane ju coskoro vyskusat). Prechodove a ine filtre su podla mna povinna vybava krajinkara, akurat kvalitne filtre stoja vela, takze tie lacne bez postprocesu za vela nestoja (mam cokin jemny prechodak a nd4). a nesuhlasim s milanom, ze kazia fotku, ludske oko ma ovela vecsi dynamicky rozsah ako ktorykolvek snimac a nejako musim upravit expoziciu aby som ukazal to co naozaj vidim, nie?
    Odpovídat lze po přihlášení

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Osobne mi pro zvysovani dynamickeho rozsahu nejvic vyhovuje RAW + Camera Raw ve Photoshopu a jasy upravit. Pokud ma snimac velky dynamicky rozsah, pak se s tim daji delat zajimave veci. Na pripojene ukazce jsem zkousel, co vse lze z cipu vlastne vytahnout (nebylo to uplne nejhorsi na to, ze jde o letity cip v NX11), samozrejme toto uz patri do kategorie, kdy to "jde poznat".
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: SAM_0264.JPG 
Zobrazení: 195 
Velikost: 140.0 KB 
ID: 409   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: SAM_0264b.jpg 
Zobrazení: 197 
Velikost: 160.4 KB 
ID: 410  

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2009
    Fotografií
    347

Citace Původně odesláno od Ganec Zobrazit příspěvek
    ja som si zase uvedomil ze na poriadne HDR je to malo .. takto sa da ziskat len 2 EV navyse .. co by konretne v mojom pripade moc nepomohlo .. aj tak by to bolo menej ako ma 16M sony chip...

HDR som doteraz skusal len na nocnych zaberoch, na dennych este nie...
    (prechodovy filter nemam)
    jasně souhlasím, ale jak jsem napsal, pro zlepšení informativnosti používám.

DS-ZF

Čestný člen Avatar uživatele Michal Srna
    Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    3

Já preferuji též fotografování ve stylu "co jde dostat z RAWu, musí se využít". Používám Adobe Lightroom, což je vlastně Camera Raw, jak psal Milan, obalený do hezkého uživatelského rozhraní s řadou příjemných funkcí.

Možná to je mojí obstarožní DSLR EOS400D, ale když nepoužiji přechodový filtr, tak ze v JPEGu zcela bílé oblohy, jsem schopný po úpravách z RAW dostat kresbu mraků, ale určité oblasti již nikdy nezrekonstruuji a zůstanou vypálené.

Po použití mého Cokinu P121S tento problém nemám a získám krásně prokreslenou oblohu bez přepalů a výhodu RAW použiji při lokálním zesvětlení oblastí, které ztmavené být nemají (stromy, vysoké domy atd.)

Podle mě je vždy lepší při práci z RAW zesvětlit ztmavenou oblast než se snažit vytáhnout kresbu v přepálených oblastech.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od Michal Srna Zobrazit příspěvek
    Možná to je mojí obstarožní DSLR EOS400D, ale když nepoužiji přechodový filtr, tak ze v JPEGu zcela bílé oblohy, jsem schopný po úpravách z RAW dostat kresbu mraků, ale určité oblasti již nikdy nezrekonstruuji a zůstanou vypálené.
    To je asi nejvetsi duvod, proc mi osobne moc nevyhovuji zrcadlovky Canon (protoze co se tyce ovladatelnosti, rychlosti a prehlednosti, jsou asi nejlepsi). Nevim, co mam s nimi delat, abych mel nejakou rezervu v jasech, prijde mi, ze proti ostatnim maji dynamicky rozsah ve svetlech vyrazne horsi. Z Canonu jsem nikdy nebyl schopen nic rozumneho dostat (snad s vyjimkou 5D Mark II, coz je drsne zajimava zrcadlovka) a osobne mi to jejich azurove malovani oblohy (tam, kde ostatni maji krasnou modrou) trochu vadi. Mozna to s nimi jen neumim :-D

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Tchutcho
    Registrace
    May 2010
    Fotografií
    1

Mě se to hádéer líbí,ale neumím to,tak se do toho nějak nehrnu.Jsem spíš zastáncem klasiky a "normální" fotografie.

Občasný diskutér Avatar uživatele Symbio
    Registrace
    Aug 2011
    Fotografií
    149

Vzdy som bol radsej za klasiku.
    Myslim si, ze ak chcem dostat na fotku vsetko, tak sa bavime o dokumente. Ale pre mna ma fotka aj iny rozmer - odovzdat myslienku-naboj-naladu-postoj k veci-... a tu casto nie je podstatny kazdy detail - aby nerusil zaklad. Potom je zaujimavejsi filter, aby som zdoraznil to co chcem fotkou vyjadrit.

Takze z mojho pohladu je to o tom, co chcem tou krajinkou okrem krajiny zobrazit.

Nováček
    Registrace
    Aug 2011
    Fotografií
    17

Používám hlavně šedý přechodový filtr. Občas se to povede, občas zatmavím i něco, co jsem nechtěl. Ale co nadělat. Úpravám na kompu moc neholduji, protože to jednak moc neumím a jednak mě nebaví sedět u fotky déle doma než venku :-)

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    3

Ano, šedý přechoďák používám také zejména z toho důvodu, že se plně ztotožňuji s názorem, že fotograf je člověk, který stráví většinu času tvorby fotky venku s fotoaparátem v ruce a ne prací v SW.

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Nevim, co mam s nimi delat, abych mel nejakou rezervu v jasech, prijde mi, ze proti ostatnim maji dynamicky rozsah ve svetlech vyrazne horsi. Z Canonu jsem nikdy nebyl schopen nic rozumneho dostat
    je to preto, lebo Canony preexponovavaju. Maju tak mensi sum v tienoch, no zvycajne koli tomu obetuju jasy.
    Na zachovanie jasov maju highligt tone priority, kde je trosku ina prevodova krivka a expozicia je tmavsia (ako maju defaultne ine firmy). No zhorsuje sa tym sum a JPG z fotaka (alebo konverotovany RAW z DPP) aj tak vyzera akoby tam bol prepal (aj ked nie je, detaily tam su).
    U sony je to naopak: moze tam byt aj prepal, no nevadi to, lebo zaber aj tak vyzera prirozene

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

HDR je univerzalnejsi ako prechodak.
    Napriklad toto by sa so ziadnym prechodakom odfotit nedalo...
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: hdr11.jpg 
Zobrazení: 363 
Velikost: 119.6 KB 
ID: 411  

Registrace
    Jul 2010
    Fotografií
    3

Univerzálnější zajisté je, s tím souhlasím. Ale na účel "reálně" vypadající oblohy s dobře naexponovanou krajinou mi přijde přechoďák lepší cesta...

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Na HDR je este pekne, ze funguje aj s kompaktami.

Napriklad zaber z recenzie Sony Cyber-shot HX9V: král kapesních ultrazoomů?:

(Sony uz s defaultnou expoziciou moc neprepaluje, takze vplyv HDR tu nie je az taky velky)

Alebo Casio ZR100:

Mne sa to uz zda dostatocne, takze neviem ako by mi mohol prechodovy filter este pomoct.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Na HDR je este pekne, ze funguje aj s kompaktami.
    Ale to aj prechodak

Mne sa to uz zda dostatocne, takze neviem ako by mi mohol prechodovy filter este pomoct.
    No konkretne pri tychto fotkach asi nie, ale pokial clovek foti krajinku s peknym rovnym horizontom bez nejakych mimoriadnosti typu vysoke ojedinele stromy a veze, tak je prechodak lepsie riesenie ako HDR, aspon v pripade ze HDR sa robi z jednej jednoduchej expozicie.

Neregistrovaný

Ganec podľa výberu fotiek mám dojem, že ty nevieš kedy sa používa prechodový filter a určite si ho nedržal v ruke.

Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Akt, krajina, zátiší nebo vše?
    Od Michal Srna v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 18-08-2011, 11:37
  2. Víkendová diskuze: ISO - auto nebo manuál?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 24
    Poslední příspěvek: 27-10-2010, 20:13
  3. Víkendová diskuze: CMOS nebo CCD?
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 19-10-2010, 21:00
  4. Víkendová diskuze: Praktické 2View - nebo ne?
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 01-08-2010, 17:55
  5. Víkendová diskuze: Formát RAW - Dar nebo prokletí?
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 27-03-2009, 11:51