Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123
Zobrazené výsledky: 31 až 38 z 38

Téma: Víkendová diskuze: HDR nebo přechoďák?

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Tie fotky su vybrate z 2 recenzii o ktorych viem ze bolo pouzite HDR. Lepsie priklady tam neboli a nechcelo sa mi viac hladat.
    Kolko zaberov s prechodakom bolo pouzite v tejto diskusii?

Ale dobre ze si sa ozval:
    - kedy sa vlastne oplati pouzit prechodovy filter?
    Ak je to len vtedy, ked polovica (alebo priblizne tretina, podla zakonu zlateho rezu) zaberu je svetla, potom rovna ciara a zbytok je tmavsia cast zaberu, tak dakujem - neprosim si take nudne zabery...
    Odpovídat lze po přihlášení

Neregistrovaný

Ganec
    Malo ktorý fotograf robí fotky na porovnanie s filtrom a bez filtra. Iba ak by robil článok na túto tému. A málo kto ich v popise k fotke aj uvádza. Ak ťa to zaujíma tak si pozri http://www.fotoaparat.cz/index.php?r...alsort=default a pohľadaj si ktoré sú s filtrom.
    Použitie púrechoďáku podľa tvojho chápanie -" ked polovica (alebo priblizne tretina, podla zakonu zlateho rezu) zaberu je svetla, potom rovna ciara a zbytok je tmavsia cast zaberu"- je tebou zámerne zjednodušené a vychádza z neznalosti preblematiky. Sú filtre so soft a hard prechodom šedej, dva filtre možno kombinovať a tak čiara horizontu nemusí byť rovná. Ak si chceš niečo prečítať, tak si pohľadaj. http://www.csfotografie.cz/fototechn...ve-filtry.html alebo v Československej fotografii č.6 je článok o prechodových filtroch.
    Keď už robiť HDR, tak je lepšie sa s tým trochu pohrať a nenechávať to na fotoaparát. Čo je kreatívne na fotke ktorú kompletne urobil soft fotoaparátu a majiteľ iba stlačil spúšť. ...tak dakujem - neprosim si take nudne zabery...

Pravidelný diskutér Avatar uživatele piter
    Registrace
    Oct 2009
    Fotografií
    336

Citace Původně odesláno od Ganec Zobrazit příspěvek
    Tie fotky su vybrate z 2 recenzii o ktorych viem ze bolo pouzite HDR. Lepsie priklady tam neboli a nechcelo sa mi viac hladat.
    Kolko zaberov s prechodakom bolo pouzite v tejto diskusii?

Ale dobre ze si sa ozval:
    - kedy sa vlastne oplati pouzit prechodovy filter?
    Ak je to len vtedy, ked polovica (alebo priblizne tretina, podla zakonu zlateho rezu) zaberu je svetla, potom rovna ciara a zbytok je tmavsia cast zaberu, tak dakujem - neprosim si take nudne zabery...
    pri dlhocasovych fotkach sa ti za 2 minuty moze zmenit svetlo tak, ze hdrko to len pokasle. tam sa bez filtrov nezaobides. pri foteni nejakeho rychleho deja sa scena medzi jednotlivymi zabermi zmeni - hdr nepouzitelne. no a samozrejme klasicka kinofilmova fotka...
    a aj dobre hdr sa robi rucne, tie fotaky maju algoritmus a tym to konci, nevidia svoj "vytvor", priblizit fotku k stredne sedej farbe v priemere (lebo automaticke hdr nerobi nic ine) mi pride nudnejsie ako dobre premysleny prepal...

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Citace Původně odesláno od piter Zobrazit příspěvek
    pri dlhocasovych fotkach sa ti za 2 minuty moze zmenit svetlo tak, ze hdrko to len pokasle. tam sa bez filtrov nezaobides. pri foteni nejakeho rychleho deja sa scena medzi jednotlivymi zabermi zmeni - hdr nepouzitelne. no a samozrejme klasicka kinofilmova fotka...
    a aj dobre hdr sa robi rucne, tie fotaky maju algoritmus a tym to konci, nevidia svoj "vytvor", priblizit fotku k stredne sedej farbe v priemere (lebo automaticke hdr nerobi nic ine) mi pride nudnejsie ako dobre premysleny prepal...
    zjavne si nevidel co zvadaju dnesne algoritmy .. pozri sa na recenziu WX1(Anti-Motion Blur - podobne funguje aj HDR): pohyb pre dnesne fotaky (WX1 je z roku 2009) nie je problem ani pri HDR. A fotaky uz davno neprodukuju len zabery podobne strednej sedej.

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Keď už robiť HDR, tak je lepšie sa s tým trochu pohrať a nenechávať to na fotoaparát. Čo je kreatívne na fotke ktorú kompletne urobil soft fotoaparátu a majiteľ iba stlačil spúšť. ...tak dakujem - neprosim si take nudne zabery...
    námet, spracovanie, výsledný výrez, postprocessing .. aj z JPG sa da este robit mnoho veci ktore pomozu k vyslednemu efektu.

FYI: nie ta hudba je dobra, pri ktorej sa jazzman najviac poti .. ale ta ktora sa ti zapaci
    (ma daky rytmus, nieco nove, alebo ta proste zaujme inym sposobom)
    Tiez som si myslel ze robit techno je jednoduche .. az kym som si to neskusil.
    (a naopak, napriklad ked som videl ozrateho gitaristu brnkat akordy .. ziadne umenie, no dalo sa pocuvat)

Nováček
    Registrace
    Sep 2010

Citace Původně odesláno od piter Zobrazit příspěvek
    no a samozrejme klasicka kinofilmova fotka...
    to uznavam .. tam sa HDR pouzit neda

Pravidelný diskutér Avatar uživatele piter
    Registrace
    Oct 2009
    Fotografií
    336

Citace Původně odesláno od Ganec Zobrazit příspěvek
    FYI: nie ta hudba je dobra, pri ktorej sa jazzman najviac poti .. ale ta ktora sa ti zapaci
    (ma daky rytmus, nieco nove, alebo ta proste zaujme inym sposobom)
    Tiez som si myslel ze robit techno je jednoduche .. az kym som si to neskusil.
    (a naopak, napriklad ked som videl ozrateho gitaristu brnkat akordy .. ziadne umenie, no dalo sa pocuvat)
    to porovnanie automatickeho hdr a techno muziky je dobre, suhlasim. masovy konzum, ktoy potrebuje algoritmy ako nahradu za kreativitu. vysledok je technicky dobry, ale podla mna umelecky chudobny.

Neregistrovaný

námet, spracovanie, výsledný výrez, postprocessing
    To su bežné postupy s ktorými pracuje fotograf. Tvorivo sa dá postupovať pri použití filtrov, aj pri HDR. Ale čo je tvorivé na nastavení fotoaparátu na HDR a stlačení spúšte. Neviem čo a ako odfotiť, tak tam dám HDR. Ziadne umenie, ale niekedy sa na to nedá pozerať. Je to ako s tým opitým gitaristom. Človek musí byť ožratý viac, aby sa mu to páčilo.

Občasný diskutér Avatar uživatele RTeo
    Registrace
    Nov 2008
    Fotografií
    18

Myslím, že "HDR nebo přechoďák?" není správně položená otázka. Každé slouží k jinému účelu. Pro zvýšení dynamického rozsahu jednoznačně preferuji HDR. Použití přechoďáku bych spíš volil jako příležitostný doplněk pro HDR. Pro zvýšení dynamického rozsahu při zhoršených světelných podmínkách (např. noční snímky) bychom si
    přechoďákem příliš nepomohli.

Mám na mysli poctivé HDR složené z více expozic zpracované v PC vhodným softem. Použitím automatické funkce tvorby HDR ve foťáku, či vytvářením pseudoHDR z jednoho snímku, nelze očekávat srovnatelné výsledky.

Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Akt, krajina, zátiší nebo vše?
    Od Michal Srna v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 18-08-2011, 12:37
  2. Víkendová diskuze: ISO - auto nebo manuál?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 24
    Poslední příspěvek: 27-10-2010, 21:13
  3. Víkendová diskuze: CMOS nebo CCD?
    Reakcí: 15
    Poslední příspěvek: 19-10-2010, 22:00
  4. Víkendová diskuze: Praktické 2View - nebo ne?
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 01-08-2010, 18:55
  5. Víkendová diskuze: Formát RAW - Dar nebo prokletí?
    Reakcí: 16
    Poslední příspěvek: 27-03-2009, 12:51