Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Automatika nebo režimy priority?

Michal Srna (63)|8.9.2011 16:35
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Automatika nebo režimy priority?[/SIZE]



Využíváte při fotografování režimy priority (clony, času) nebo dáváte přednost plné automatice, která se o vše postará za vás? Případně patříte mezi "guru" fotografy, kteří nevolí nikdy nic jiného než režim "M", tedy plně manuální? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Flayer (59)|8.9.2011 19:17
Když jsem začínal tak jsem užíval režim "P". Nyní pokud fotím v exteriéru tak ve většině situací priority, vyjímečně manuální. V interiéru pouze manuál.
Rellik (1136)|8.9.2011 20:21
Tak já většinou fotím na čistý manuál. Pokud nemám čas na nastavování, tak přepínám na prioritu času. Na automat pouze výjmečně, když je nějaká náhlá situace a není čas ani na nastavení některého jiného režimu...
mirociz (17)|8.9.2011 21:00
ja mam automatiku nastavenu vzdy, aby mohla manzelka cvakat :-) a ja pouzivam prioritu clony alebo casu podla potreby.
piter (146)|8.9.2011 22:23
manual
Tchutcho (186)|8.9.2011 22:29
Též manual:)
Michal Srna (63)|8.9.2011 23:39
Tedy, vy už odpovídáte ještě před tím, než byla VD oficiálně zveřejněna na home page DM :)

Za mě osobně jednoznačne režim A. Na prioritu clony nedám dopustit. Při IR focení jednoznačně M, tam to snad ani jinak nejde...
Michal_1 (3)|9.9.2011 13:48
Většinou na prioritu clony, dále priorita času a manuál. Automatiku nepoužívám.
Neregistrovaný (0)|9.9.2011 15:21
dokument clonová, sport časová, aťas manual,
a stejně to kolikrát ,,zpipčím,,
fotozemek
Neregistrovaný (0)|9.9.2011 15:35
Režim A + korekce, téměř výhradně. Výjimkou je snad jen M s bleskem.
duves1 (25)|9.9.2011 18:22
Exterier - priorita clony pri kratkych ohniskach (objektiv 17-70). Na tele 70-200 je to problem, tam je lepší režim P koli manažmentu času. Infra na druhom tele ako už bolo uvedene od moderatora iba M.
Doom (25)|9.9.2011 21:10
jsem lamka. na krajinu režim krajina, na makro režim makro a na portrét režim portrét. a když už opustím vody lamerských režimů, to znamená noční fotografie, focení vody na dlouhý čas nebo hraní si s ND filtry, tak plný manuál. PAS mi k srdci moc nepřirostly :). a plná automatika taky ne.
kubiii (61)|9.9.2011 21:20
Asi budu opakovat část předřečníků...

A - většinou
S - na sport a děcka a pod.
M - hlavně s bleskem (mám levný manuální, kde je M nutnost)
P - když foťák půjčím manželce
Auto - když foťák půjčím děckám (auto režim na NX10, pokud to myslíte jen trochu vážně, není použitelný)
kubiii (61)|9.9.2011 21:22
[quote=Doom;11483]jsem lamka. na krajinu režim krajina, na makro režim makro a na portrét režim portrét. a když už opustím vody lamerských režimů, to znamená noční fotografie, focení vody na dlouhý čas nebo hraní si s ND filtry, tak plný manuál. PAS mi k srdci moc nepřirostly :). a plná automatika taky ne.[/quote]

Máte slušné zrcadlo, doporučuji si PAS osvojit, nezabere to tolik času... ;)
busy (782)|9.9.2011 21:26
Pri beznom "cvakani" P, pri kreativnom a makre A, nocne a infra fotky M. A ked fotim casovo multiplexovane displeje, tak S je nutnost...
Zo scenickych rezimov jedine vysoku citlivost (pretoze umoznuje ist na ISO aj vyssie nez sa da nastavit v PASM) a obcas aj sekvencne fotenie s bleskom.
Plnoautomaticke rezimy typu srdiecko alebo iA zasadne nepouzivam, su prilis "omylne"..
Blesk si riadim vyhradne manualne - vzdy si sam rozhodujem o tom ci ho chcem alebo nie.
photomistr (2)|10.9.2011 09:36
99,9% fotek manual - jak ve studiu, tak venku. P kdyz uz opravdu neni cas nastavit ISO (a cas a clonu). Av a Tv (rezimy priority) podle me nema smysl pouzivat, to uz clovek muze nechat nejaky ten sport nebo portret mod. Kdyz clovek rozumi svetlu a fotaku, a ma alespon 5s cas, tak si udela zkusebni snimek a nastavi si to v M podle sveho a je to presne tak jak chce...a kdyz nema ani tech 5s tak ho muze zachranit jedine P.

Ale kazdemu podle jeho gusta

M
http://www.milansphotography.com
Michal Srna (63)|10.9.2011 10:55
Podle mě M režim není zcela ideální a akorát zdržuje. Pro mě je jako hlavní tvůrčí nástroj hloubka ostrosti, tedy nastavení priority clony (A). Čas si již fotoaparát dopočítá sám a většinou naprosto korektně. Proč bych měl tedy laborovat a zkoušet různé časy, než trefím ten optimální? Ano, pokud fotím vodu, IR atd. tak volím zcela manuální režim. Jinak v něm výhodu nevidím...
Mirek V. (11)|10.9.2011 12:23
Av, Tv, M, ale kdyz neni cas na blbosti, nestydim se pouzit nektery z nabizenych automatickych rezimu :) Zalezi na situaci a na promilich :D
Foks145 (1)|10.9.2011 12:39
60% priorita clony, 30% manuál, 10% priorita času - vše záleží na světelných podmínkách na scéně
piter (146)|10.9.2011 12:40
[quote=Michal Srna;11488]Podle mě M režim není zcela ideální a akorát zdržuje. Pro mě je jako hlavní tvůrčí nástroj hloubka ostrosti, tedy nastavení priority clony (A). Čas si již fotoaparát dopočítá sám a většinou naprosto korektně. Proč bych měl tedy laborovat a zkoušet různé časy, než trefím ten optimální? Ano, pokud fotím vodu, IR atd. tak volím zcela manuální režim. Jinak v něm výhodu nevidím...[/quote]

To moze byt pravda, ak ide cloveku o fotku a nie o fotenie. tiez sa da povedat ze je rychlejsie zrobit 3 fotky v bracketingu a na tri kliky aplikovat HDR ako nasadit prechodovy filter... Pouzivam manual aby som fotil rovnako starou praktikou ako 450d-ckom a hlavne preto ze ma to bavi.
Ze to zdrzuje? neviem, clovek si usetri nastavovanie korekcie a casom chyti zvyk ze foti na M aj dynamicke sceny... Ved vlastne o nic nejde len dostat tu palicku expozimetra do stredu, nie? :)
nephilim (353)|10.9.2011 13:21
P nikdy; A/S v 95% případů; za velmi špatného osvětlení (divadlo, noc apod.) jedině M. Nejvíc mě ale baví priorita clony.
Michal Srna (63)|10.9.2011 14:09
[quote=piter;11491]Ved vlastne o nic nejde len dostat tu palicku expozimetra do stredu, nie? :)[/quote]

To je pravda, ale poté vlastně něděláš nic jiného než to, co dělá fotoaparát v A režimu. Čas nastavíš podle toho, co on naměří a ukáže ti tou paličkou expozimetru. Osobně si manuální nastavení představuji čistě jako snahu fotografa odhadnou čas, či si jej naměřit nějakým externím expozimetrem. Ale to už zabýhám asi do extrémů :D
piter (146)|10.9.2011 14:32
[quote=Michal Srna;11493]To je pravda, ale poté vlastně něděláš nic jiného než to, co dělá fotoaparát v A režimu. Čas nastavíš podle toho, co on naměří a ukáže ti tou paličkou expozimetru. Osobně si manuální nastavení představuji čistě jako snahu fotografa odhadnou čas, či si jej naměřit nějakým externím expozimetrem. Ale to už zabýhám asi do extrémů :D[/quote]

samozrejme, ale ak by sme sli do detailov, tak mi to dava viac volnosti, lebo mozem hybat clonou aj casom bez odtrhnutia oka od hladacika. btw, fotit bez expozimetra je ciste dobrodruzstvo :D
Ganec (33)|10.9.2011 14:40
[quote=nephilim;11492]P nikdy; A/S v 95% případů[/quote]P takmer vždy; keďže v ňom sa dá pootočením roleru meniť aj clona/čas tak si ani nepamätám či som A a S vôbec použil...
lupen1 (1)|10.9.2011 16:35
Kdysi v dřevních dobách nic jiného než plný manuál "M" neexistovalo. Udělat akčnější snímek, to byl porod. Postupem času se začínala objevovat ve fotoaparátech elektronika. To bylo něco, když se expozice nastavila podle citlivosti filmu. Takže můžu říct, že jsem se manuálně namakal už dost. Pravda je že "P" nejde nastavit vždycky (složité světelné podmínky, hloubka ostrosti, atd). Při běžných podmínkách dojdu ručním zadáním ke stejným výsledkům jako automatika. Jenom mě to dýl trvá a místo abych se plně věnoval fotografii, tak se ještě musím starat čím to udělám. Takže "M" zcela mimořádně.
vidocqcz (17)|10.9.2011 21:03
Z ruky krajinu a běžné věci zpravidla na P. Ze stativu spíš používám M a pokud se mihne nějaké zvíře tak přepínám na automatický sportovní režim.
Doom (25)|10.9.2011 21:07
[quote=kubiii;11485]Máte slušné zrcadlo, doporučuji si PAS osvojit, nezabere to tolik času... ;)[/quote]

vsjo budět :) - prozatím mám pocit, že aparát je chytřejší než já :) - prozatím vycházím z pozorování - na krajinu, kde je velká hloubka ostrosti, mi automatika háže velkou clonu, na makro, kde chci výrazný bokeh, mi hodí malou clonu. zatím mi to ke štěstí stačí. o focení s DSLR toho musím hodně přečíst, abych pochopil návaznosti a zákonitosti a uvědomil si, proč je priorita clony lepší než scénické režimy
Michal Srna (63)|10.9.2011 21:08
Sportovní režim ti provede co oproti režimu P? Nastaví čas i clonu automaticky a snaží se dosáhnout co nejkratšího času zvýšením ISO?
petrh1 (2)|10.9.2011 21:49
Když jsem začínal fotit nic jiného než manuál nebyl (Zenit, Ljubitel apod), tak to má člověk zažitý, ale používám i dost pr. clony a to hlavně proto, že muj nynější přístroj (Fuji hs 20)obstojně kreslí v dost úzkém rozsahu clon, prostě mít kontrolu nad clonou což u automatiky nejde.
jiriko (1)|10.9.2011 21:56
Pokud je čas, tak A s manuální volbou ISO. Když čas není, tak P s automatickým ISO. S vyjímečně. Na M dojde tak (snad) za cca 5 let. Auto+ manželce.
Milan Šurkala (3381)|11.9.2011 14:15
Osobne preferuji rezim P, pripadne prioritu clony. Prioritu casu jen kdyz vim, ze potrebuji urcity cas (panning, nekdy foceni koncertu nejakym obycejnejsim kompaktem), manual jen velmi vyjimecne. Moc oblibu pouzivani rezimu M nechapu (v mem okoli casto u lidi, kteri zakonitostem clona-cas-ISO jeste uplne moc nerozumi), argumenty o tom, ze se to nastavi podle expozimetru, mi prijdou trochu nesmyslne. Jak rikal Michal, k temuz tu mam prece rezim A, resp. S a predevsim korekci expozice. Jenze, kazdy at si voli, co se mu libi. Osobne radeji navolim prioritu cehokoli, korekci expozice a frcim. A pokud fotka nevyjde, upravim korekci a mozna to budu mit rychleji, nez laborovani s rezimem M. Za ten pocit "to jsem si nastavil cele sam" mi to nestoji :-)
piter (146)|11.9.2011 17:04
[quote=Milan Šurkala;11503]argumenty o tom, ze se to nastavi podle expozimetru, mi prijdou trochu nesmyslne.[/quote]

a podla coho sa to ma nastavovat? :eek:
Rellik (1136)|11.9.2011 17:15
[quote=piter;11506]a podla coho sa to ma nastavovat? :eek:[/quote]

Podle mě to bylo myšleno tak že to uživatel nastaví na střed - v podstatě stejně jako automat, tak to pak ztrácí význam.
Jasně že se to nastaví podle expozimetru, ale každý si pak určí jestli bude fotit do + nebo do -
Michal Srna (63)|11.9.2011 17:24
[quote=Rellik;11507]Jasně že se to nastaví podle expozimetru, ale každý si pak určí jestli bude fotit do + nebo do -[/quote]

Ano, neboli se provádí pouze korekce expozice. Osobně ji však často nedělám, jelikož 1 - 2 EV lze bez problémů vytáhnout z RAW.
vidocqcz (17)|11.9.2011 17:40
[quote=Michal Srna;11499]Sportovní režim ti provede co oproti režimu P? Nastaví čas i clonu automaticky a snaží se dosáhnout co nejkratšího času zvýšením ISO?[/quote]

Taky. Hlavně přepne na dynamické zaměřování a sledování pohybujícího se objektu. Kvůli tomu bych musel do menu nastavení a to trvá dlouho :-)
Rellik (1136)|11.9.2011 18:17
[quote=vidocqcz;11509]Taky. Hlavně přepne na dynamické zaměřování a sledování pohybujícího se objektu. Kvůli tomu bych musel do menu nastavení a to trvá dlouho :-)[/quote]

Záleží na jakém foťáku. Mě osobně stačí zmáčknout jedno tlačítko a pootočit kolečkem... Otázka 1sekundy :)
návštěvník1 (0)|11.9.2011 19:50
Já jsem nikdy nepochopil možnost automatiky u zrcadlovky. Možná se snaží tam narvat co největší clonu a zvyšovat ISO. U kompaktu je to jasné, tam je to jedno.
Michal Srna (63)|11.9.2011 20:01
No u EOS400D dává režim P nejčastěji clonu mezi 3 - 6 (v rámci možností objektivu), o vysoké clonové číslo se ani nesnaží...
Neregistrovaný (0)|11.9.2011 20:12
Jelikož se vůbec nevyznám v časech ani clonách používám tedy jen automatiku :D Přítel se mi to snažil už tolikrát vysvětlit, ale marně. Asi na pochopení časů a clon nemám buňky... Nejradši stejně fotím momentky a když se mi cokoli ve fotáku po.. tak ho povolám a on mi všechno nastaví jak chci. Doufám, že budeme spolu celý život, abych se to nikdy nemusela učit :D.
piter (146)|11.9.2011 20:14
ako vidim, kazdy ma svoje :)
ked to rozoberiem na kroky tak mi to vyjde takto:
priorita cohokolvek: 1. vybrat prioritu (A,S), 2. nastavit ISO, 3. nastavit prioritnu velicinu (cas alebo clonu), 4. nastavit korekciu
manual: 1. nastavit ISO, 2. cas a 3. clonu
P: 1. nastavit ISO, 2. spolahnut sa ze automatika "odhadne" najlepsiu clonu a nastavit cas a 3. nastavit korekciu
asi zalezi aj na tom ake meranie expozicie je nastavene, ja pouzivam celoplosne so zvyraznenym stredom. stredom hladacika pobeham po scene a zistim, aky cas potrebujem. clonu mam urcenu uz pred fotkou a ISO menim len ak mi nestaci cas.
dalej zalezi na fotaku, neviem si predstavit pouzivat "moj" postup na ultrazoome alebo kompakte...
busy (782)|11.9.2011 20:41
[quote=Milan Šurkala;11503]Moc oblibu pouzivani rezimu M nechapu. ... A pokud fotka nevyjde, upravim korekci a mozna to budu mit rychleji, nez laborovani s rezimem M. Za ten pocit "to jsem si nastavil cele sam" mi to nestoji :-)[/quote]

Vidim to podobne. Naozaj malokedy sa vyskytne situacia kedy nutne potrebujem presne zvolenu clonu aku ja chcem (hlbka ostrosti...) a zaroven presne zvoleny cas (napr. fotenie casovo multiplexovanych displejov, alebo presne zvolene pohybove rozmazanie - kde jde pouzitie presneho casu kriticke) a jedine s cim moze automatika laborovat je ISO.

Ale napriklad na Panasonikoch je niekedy pouzitie rezimu M nutnost - vtedy ak potrebujem expozicny cas dlhsi ako maximum ktore umoznuju automaticke rezimy PAS (8 sekund). S vyhodou vtedy vyuzivam expozimeter (ta palicka ktora zobrazuje co si o tom mysli automatika) podla toho si potom nastavim vhodny cas, popripade iny ak chcem expoziciu inu nez si mysli expozimeter. Ak by aj PAS vedeli ist az do 60 sekund ako M, tak M na bezne fotenie ani vobec nepotrebujem - uplne by som si vystacil PAS + kompenzaciou expozicie + zamok expozicie.

Ale zase na druhej strane, pokial potrebujem vyfotit viac fotiek s presne rovnakou expoziciou (napr. panorama), pride mi rezim M tak nejak logickejsi alebo "ideologicky jednoduchsi" nez zamok expozicie :)
Viktor Traktor (0)|12.9.2011 09:58
Aperture a iISO, Clona je jedine co potrebujem mat vzdy pod kontrolou. Tmave alebo kontrastne zlozite sceny musim, ak je na to cas, zmanualnit, lebo nepouzivam blesk /neznasam ho/, inak maju take sceny prepalene miesta, su rozmazane, maju privelky sum, stracaju farby. Niekedy si pomaham ze pre tmave pohyblive sceny nastavim ISO tak na hranici. Tazke sceny z ruky v jednom type prostredia ktore budu urcite aj pohyblive si radsej predvolim v M a korigujem odhadom cas. Vtedy fotim vsetko tmavsie a mam priestor na upravu v Photoshope, ked je z coho uberat pride mi to lepsie a Panak ma v tmavej scene viac kresby nez vo svetlej. Mnoho nepripravenych veci je ale velmi tazke akokolvek predpripravit ked si chcem udrzat clonu, neostava nez dufat ze automat to zvladne a bude dostatok svetla. iA - automatika na Panaku je silna a ked som ju na zaciatku pouzival, bolo sa na co pozerat, akutrat len ze to vtedy nevyzeralo ako som chcel.
Neregistrovaný (0)|12.9.2011 17:54
[quote=piter;11471]manual[/quote]

Zdravím.
Reaguji na váš příspěvek, ale tato odpověď se zde opakuje. Manuál ... PROČ?

Pokud fotím s konkrétní představou, nastavím A, nebo S, podle toho, jestli mi jde o hloubku fotky, sportovní momentku, fotku ze stativu nebo s bleskem ... atd. Případně kolečkem doladím korekci +/- a pohlídám si aby hodnoty ISO byly rozummé, nebo je také napevno nastavím. Ale i tak vychází, že alespoň jednu hodnotu nemusím nastavovat a postará se o ní elektronika fotoaparátu.

Proč fotit na M, všechno nastavovat a upravovat tak, aby korekce expozice byla právě taková, jakou ji chceme??? Navíc zda je expozice optimální, nebo má určitou +/- korekci hodnotí elektronika přístroje a vy to jen sledujete v hledáčku?

Pokud vím, že můj fotoaparát dělá rád přepaly večer, za omezených světelných podmínek, rovnou nastavím korekci - 2/3 EV a zbytek doladim v lightroomu!

Děkuji za vysvětlení
piter (146)|12.9.2011 20:25
[quote=Neregistrovaný;11521]Zdravím.
Reaguji na váš příspěvek, ale tato odpověď se zde opakuje. Manuál ... PROČ?

Pokud fotím s konkrétní představou, nastavím A, nebo S, podle toho, jestli mi jde o hloubku fotky, sportovní momentku, fotku ze stativu nebo s bleskem ... atd. Případně kolečkem doladím korekci +/- a pohlídám si aby hodnoty ISO byly rozummé, nebo je také napevno nastavím. Ale i tak vychází, že alespoň jednu hodnotu nemusím nastavovat a postará se o ní elektronika fotoaparátu.

Proč fotit na M, všechno nastavovat a upravovat tak, aby korekce expozice byla právě taková, jakou ji chceme??? Navíc zda je expozice optimální, nebo má určitou +/- korekci hodnotí elektronika přístroje a vy to jen sledujete v hledáčku?

Pokud vím, že můj fotoaparát dělá rád přepaly večer, za omezených světelných podmínek, rovnou nastavím korekci - 2/3 EV a zbytek doladim v lightroomu!

Děkuji za vysvětlení[/quote]

v minulom prispevku som to vysvetlil...
hovorim len za seba, pouzivajuc svoj fotoaparat: je mi jedno co idem fotit, vzdy mam nastavene ISO 100 a manual. cas nastavujem kolieckom podla expozimetra v hladaciku, clonu nastavujem tym istym kolieckom, akurat mam palcom stlaceny prepinac - podla mna jedna z najvecsich vyhod - mozem pridat cas a ubrat clonu behom sekundy, napriklad viem ze v ruke udrzim 1/80s, tak nastavim ten cas kolieckom a ak nahodou nestaci (vidim to v hladaciku na expozimetri) tak tym istym kolieckom ale so stlacenym palcom doladim clonu aby bola expozicia spravna. bez prepinania cohokolvek. no a ak nahodou potrebujem zmenit ISO, je to tlacitko nastavene na ukazovak hned vedla spuste (je tazke si ho pomylit so spustou, pretoze je mensie). dufam ze som sa vyjadril zrozumitelne... prakticky dokazem odfotit cokolvek bez menenia rezimov, bez pozerania na ruky alebo tlacitka a jedina vynimka je, ze potrebujem stativ, tam by ma ale ziadna automatika nezachranila od zdrzania.
cele nastavovanie aj so zmenou ISO mi moze trvat max. 4 sekundy a pride mi, ze prave vyber priority a rozmyslanie co je vlastne to co teraz potrebujem zaberie viac casu, neberuc ohlad na to, ze sa mozem pomylit a fotka je v ...
Symbio (53)|13.9.2011 19:28
Na zaciatku som mal iba automatiku. Teraz ju pouzivam zriedka, iba ked idem dokumentacne nieco cvaknut a nemusim sa trapit ako to vyzera. Najradsej mam uplny manual. Pomaly za mi vracaju skusenosti mladosti, kde sa nedalo inac a mal som to v oku.
pavel_p (151)|14.9.2011 20:42
Dle objektivu.
Režim P - univerzální objektiv, kde laborování s clonou/časem nemá až tak moc smysl
Režim A - pancake s velkou světelností, kde foťák z nějakého důvodu vždy preferuje nejnižší clonu co umožní závěrka, ale vím, že clona 2,8 je lepší než 1,7 (lepší ostrost a často i vhodnější hloubka ostrosti)
Režim S, případně natvrdo nastavené vysoké ISO - teleobjektiv, kde foťák přeceňuje schopnosti stabilizátoru, drobný šum je menší zlo

Kupodivu nepoužívám skoro vůbec režim iAuto a snad vůbec scénické režimy (přiznám se, že nevím čeho se vlastně snaží dosáhnout). Když nad tím uvažuju, možná by se auto mohlo hodit, pokud třeba nastavuje clonu dle zaostřené vzdálenosti a detekované osoby. Vlastně mi iAuto poskytuje největší prostor k experimentům :-)
Neregistrovaný (0)|15.9.2011 06:31
Za normálních světelných podmínek používám program P, občas A, vyjímečně S ale prakticky vždy s AE lock a jen zcela vyjímečně korekce či M (příliš zdlouhavé).

Kozlík
Pavel Olivík (160)|16.9.2011 10:33
Tak ono záleží,co člověk fotí a jaké má podmínky...Pokud fotí jen nějaké momentky či reportážní fotografii,tak si určitě vystačí s prioritou clony či času,aspoň tak to je u mě...Pokud ale fotí něco,s čím bych chtěl někdy v budoucnu pracovat a někde to prezentovat tak je rozhodující manuální režim...

A jsem v úžasu,když vidím člověka,který drží v ruce digitální zrcadlovku za nemalé peníze a fotí na automatiku,to je pro mne velké dilema a říkám si proč nevyužije svůj drahý stroj maximálně...